reklama

Recenzja książki: Paragraf 22

Recenzuje: violabu

Paragraf 22 z pewnością nie jest - na pierwszy rzut oka - lekturą łatwą. Wystarczy jednak odnieść się do niej lekko, otworzyć umysł, a staje się o wiele bardziej przystępna. 

 

Tytułowy paragraf 22 mówi m.in. o tym, że ten kto stara się, aby być zwolnionym z odbywanej służby, potrafi dbać o własne bezpieczeństwo i w związku z tym jest zdrowy psychicznie. Z drugiej strony paragraf 22 pozwalał tylko szaleńcom starać się o zwolnienie. Ot, na czym polega paradoks. Powieść składa się zresztą z całego ciągu podobnych niedorzeczności. Niemal każda jej strona potrafi wywołać śmiech (Oni chcą mnie zabić (...). Yossarian rozporządzał niezbitymi dowodami, gdyż zupełnie nieznani mu ludzie strzelali do niego z działek za każdym razem, kiedy leciał zrzucać na nich bomby, co nie było wcale zabawne). Wielka to zasługa stylu Hellera i sprawności tłumacza. Lech Jęczmyk genialnie oddał zamysł autora. Język jest zachwycający. Książkę można czytać szybko, jednak zdecydowanie lepiej delektować się kolejnymi słowami czy zdaniami. Nie tylko bowiem fabuła i jej wymowa są w tej książce ważne, ale też sposób ich przedstawienia, stylistyka. W Paragrafie 22 wydarzenia nie są przedstawiane chronologicznie. Poznajemy po prostu opis przeżyć poszczególnych bohaterów, które uzupełniają fakty znane nam już wcześniej. 

 

 

Największa siła książki tkwi jednak w jej tematyce. To, że jest napisana z inteligentnym humorem, czasem przeplatanym przekazem o poważnej wymowie (Clevingera ta ich nienawiść poraziła jak snop oślepiającego światła. Ci trzej nienawidzący go ludzie mówili jego językiem i nosili jego mundur) i że tłem wydarzeń jest wojna, sprawia, że z czasem czytelnik zaczyna śmiać się przez łzy. Że odkrywa się głębszy przekaz tej książki.

 

Paragraf 22 to dzieło wybitne. Pozornie lekko napisana powieść ukazuje dramatyczną walkę żołnierzy. Nie tyle nawet walkę z wrogiem, co - często - ze współtowarzyszami i z samymi sobą. Walkę o przeżycie. Tym bardziej Heller uwypukla w ten sposób tragizm i bezsens wojny. Pokazuje, jak uczestnictwo w niej wpływa na psychikę żołnierzy.

 

Joseph Heller targa prawdziwymi emocjami czytelnika: od śmiechu do łez. Jego Paragraf 22 to książka, do której się wraca. To powieść, wymywająca się wszelkim zasadom, czytelniczym gustom i schematom. To książka, która stawia pytania o człowieczeństwo i jego ramy. To po prostu lektura obowiązkowa. 

Tagi: Paragraf 22, Paragraf 22 recenzja, Paragraf 22 książka, Joseph Heller Paragraf 22, Joseph Heller recenzja, Joseph Heller książka, Joseph Heller

Kup książkę Paragraf 22

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Paragraf 22
Książka
Paragraf 22
Joseph Heller
Inne książki autora
Bóg wie
Joseph Heller0
Okładka ksiązki - Bóg wie

Narratorem tej przezabawnej powieści jest biblijny władca Izraela, król Dawid - następca Saula, pogromca Goliata, twórca potęgi państwa żydowskiej...

Coś się stało
Joseph Heller0
Okładka ksiązki - Coś się stało

Bohater "Coś się stało", Bob Slocum, jest człowiekiem, który osiągnął życiowy sukces - mieszka we własnej willi w eleganckiej dzielnicy, posiada...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Dama Kier
Monika Godlewska (I)
Dama Kier
Pokaż wszystkie recenzje