Recenzja książki: Podejrzany ołówek. Śledztwa Emily Lime

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Zmiany zwykle budzą wiele kontrowersji. Część osób będzie je popierała, dla innych będą one nie do przyjęcia. Podobnie jest w Szkole Świętej Rity. Ale gdy obok wszystkich nowych zasad okazuje się, że zagrożona jest posada woźnego, a z pobliskiej galerii sztuki skradziono obraz, bohaterowie znani z poprzedniego tomu serii Śledztwa Emily Lime znowu rozpoczną swoje detektywistyczne wyzwanie.

W Szkole Świętej Rity dla Energicznych Dziewcząt pojawia się nowa dyrektorka. Po pierwszym (mylnym) wrażeniu ostatecznie okazuje się osobą, która pozwala uczennicom na wszystkie wybryki. W dodatku, czym rozwściecza Emily Lime, pozwala również na wypożyczanie książek bez stosowania kart bibliotecznych. Tłumaczy, że przecież każda z dziewcząt po lekturze odda i odłoży książkę na miejsce. Emily i jej przyjaciele: Daphne i George mają co do tego niemałe wątpliwości. Tym jednak, co ostatecznie zaprzątnie uwagę małych detektywów, będzie kradzież obrazu „Kanarek sprzedawcy ryb" z pobliskiej galerii sztuki. Okazuje się bowiem, że palce w tej zbrodni maczał ktoś ze szkoły, a głównym podejrzanym jest woźny Thanet.

Podejrzany ołówek, druga po Bibliotece część serii Dave'a Sheltona, to opowieść o perypetiach trójki przyjaciół, którzy muszą odnaleźć się w realiach szkoły, jaka nijak do nich nie pasuje. Energiczne (nieposłuszne, żywiołowe, nadaktywne) dziewczyny są całkowitym przeciwieństwem trójki głównych bohaterów, którzy gdy tylko mogą, zaszywają się w cichych murach szkolnej biblioteki.

Wydarzenia opisane na stronach książki koncentrują się przede wszystkim na wątku głównym – kradzieży obrazu i prowadzonego przez dzieciaki śledztwa – ale dotyczą też spraw pobocznych, czasami nawet mało istotnych dla przebiegu fabuły. Sprawia to, że czytelnik otrzymuje szeroki obraz szkoły, jego uczennic (oraz jednego ucznia) i nauczycielek, a także licznych, zabawnych perypetii.

Jeśli zaś chodzi o dowcip, to jest on w książce wszechobecny. Warto jednak pamiętać, że żarty serwowane w Podejrzanym ołówku to przede wszystkim dowcipy słowne, zabawne docinki czy trafione w punkt komentarze. Zgryźliwa Emily Lime zdaje się nie mieć żadnych oporów przed artykułowaniem swoich spostrzeżeń, dotyczących chociażby poziomu czyjegoś intelektu – nawet, jeśli w jakiś sposób mogłyby one kogoś urazić. Bezpośredniość tej bohaterki w połączeniu z jej przenikliwym umysłem i miłością do książek sprawia, że zjedna ona sobie wielu czytelników.

Miłość do książek to także jeden z ważniejszych elementów fabuły. Emily Lime, samozwańcza pomoc biblioteczna, to dziewczyna szaleńczo zakochana w książkach. Bez lektury nie rusza się nigdzie, nos zatapiając w książce i przez to często narażając się na wypadki, upadki czy zderzenia. Emily czyta wszystko, co wpadnie w jej ręce, dzięki czemu wiedza dziewczyny jest powalająca. Emily Lime zapamiętuje wszystko, co kiedykolwiek przeczytała, a kiedy zdarza się po temu okazja, robi doskonały użytek z nabytej wiedzy.

Podejrzany ołówek to książka ilustrowana. Czarnobiałe grafiki rewelacyjnie oddają atmosferę panującą w książce – od euforii po strach, od spokojnego przesiadywania nad lekturą aż po ściganie złodzieja obrazów. Zarówno na stronach książki, jak i na ilustracjach naprawdę sporo się dzieje. A akcja wciąga czytelnika już od pierwszych stron.

Warto pamiętać, że akcja książki toczy się w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Realia panujące w opowieści mocno różnią się od współczesnych, ale nie zmniejsza to przyjemności z odbioru książki. Oczywiście czytelnik bez problemu zauważy, że uczennice (i jeden uczeń) nie mają nosów przyklejonych do smartfonów, nie korzystają z internetu, by odrabiać prace domowe i nie grają w gry komputerowe. Ale czy oznacza to, że ich życie było mniej interesujące? Czytelnik przekona się, że absolutnie nie.

Podejrzany ołówek to wciągająca historia, kierowana do młodszych nastolatków i dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej. Czarny humor, niebanalne żarty i wciągające śledztwo – to znakomity przepis na nietuzinkową lekturę. Teraz pozostaje już tylko czekać na kolejne tomy serii.

Tagi: Literatura sensacyjna i przygodowa dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Podejrzany ołówek. Śledztwa Emily Lime

Zobacz opinie o książce Podejrzany ołówek. Śledztwa Emily Lime
Autor
Trzynaście krzeseł
Dave Shelton0
Okładka ksiązki - Trzynaście krzeseł

Jack, zwabiony delikatnym światłem sączącym się zza zasłon w oknie na piętrze, zakrada się do tajemniczego opuszczonego domu. Kiedyś słyszał o tym domu...

Biblioteka. Śledztwa Emily Lime
Dave Shelton0
Okładka ksiązki - Biblioteka. Śledztwa Emily Lime

Daphne wyjeżdża do ekskluzywnej szkoły z internatem im. Świętej Rity. Kocha książki, więc oprócz nauki pragnie zostać również asystentką biblioteczną....

- No, moglibyście na przykład wyciąć dziurę w kartkach, żeby zrobić na niego miejsce. Widziałem to w jednym filmie. Emily Lime popatrzyła na niego z niedowierzaniem. - Wyciąć dziurę w kartkach? - prychnęła. - Celowo zniszczyć książkę z biblioteki? Oszalał pan?

- Kto to...? - zapytał mijający ich właśnie posterunkowy. - Bibliotekarze - wyjaśnił sierżant. Posterunkowy zmarszczył brwi. - Wolno im...? - Nie kłóć się z nimi - przerwał mu sierżant. - Oni mają książki!