Recenzja książki: Powrót na Zaginiony Kontynent

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Podróżować można w różne miejsca, na wiele sposobów, w rozmaitym celu. Powrót na Zaginiony Kontynent (kontynuacja Pieśni Zaginionego Kontynentu) to pełna przygód dziecięca podróż w całkiem dojrzałym celu.

Bliźniaki Otta i Sebastian, dzieci podróżnika, który wezwany przez Trojsta, trafił na Zaginiony Kontynent, podjęły samodzielną wyprawę poszukiwawczą. Nie mogą przecież bezczynnie czekać na powrót taty. Ich podróżnicze relacje (każde z dzieci opowiedziało własną historię) przeplatają się z osobistymi przeżyciami, wspomnieniami, spostrzeżeniami, zdarzeniami, jakie miały miejsce w kolejnych dniach wyprawy, składając się tym samym na zapierającą dech w piersiach opowieść. Posługując się zapiskami z oprawionego w skórę notatnika taty oraz naniesionymi przez niego zmianami na mapie Kontynentu, dzieci rozpoczynają żmudne poszukiwania.

Czy tata jeszcze żyje? Gdzie go szukać? Bohaterowie poszli innymi drogami. Rozdzielenie się pozwoliło im na przyspieszenie podróży i rozszerzenie terenu działań. Dodatkowym utrudnieniem były nie łapiące zasięgu telefony komórkowe (satelity z nieznanych powodów ich nie lokalizowały, a zdjęcia z kosmosu ukazywały w tym miejscu wyłącznie nieprzeniknione pasma mgieł). Drogowskazem były dla Otty i Sebastiana tajemnicze opowieści zwane Pieśniami (każda z nich związana jest z odwiedzaną przez dzieci krainą): o losach Tebe Dekarai oraz jego rytualnych braci; o Obdarowanych i Cichej Mgle; o poszukującej Yannisa Nadziei Willon z ulicy Fiołkowej; o Morskim Gigancie, który jako opiekun Morza Wewnętrznego odpowiada za przypływy i odpływy; o pustych kopalniach, gdzie tylko świetliste żuki rozjaśniają czasem komory po starych złożach. Jest jeszcze księżycowa odyseja, legenda o dwóch wyspach opowiedziana przez wilki morskie, których statek rozbił się dawno temu po zachodniej stronie morza, a także wprowadzające w letarg lusterko i płomień rozświetlający drogę przez tunel pod lodowymi górami. Bohaterowie są już niemal u kresu podróży… Czy Cicha Mgła odnajdzie swoją mamę, a Otta i Sebastian – tatę?

W Powrocie na Zaginiony Kontynent dzieje się dużo, szybko i ciekawie. Stworzeni przez Przemysława Hytrosia mitologiczni bohaterowie o fantastycznych imionach oraz niesamowitych mocach zainteresują młodzież lubującą się w opowiadaniach fantasy. Piękne opisy przyrody wzbudzają refleksje. Kryjąca nutkę tajemniczości szata graficzna twardej okładki wraz z całostronicowymi, sugestywnymi ilustracjami autorstwa Agnieszki Wajdy są znakomitym dopełnieniem tekstu. Wewnętrzne strony okładki przedstawiają topografię Północnych- i Południowych Krain, wraz z ukształtowaniem terenu pełnych życia królestw oraz stref bezludnych. Są również doskonale dopasowane do treści fragmenty utworów literackich i życiowe rady.

Publikacja Wydawnictwa Dwukropek to dla młodych czytelników okazja do przeżycia niezwykłej przygody. Warto z niej skorzystać.

Tagi: Literatura sensacyjna i przygodowa dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Powrót na Zaginiony Kontynent

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Powrót na Zaginiony Kontynent
Książka
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Inne książki autora
Kaloszem przez czas
Przemysław Hytroś0
Okładka ksiązki - Kaloszem przez czas

Powieść dla młodszych dzieci autora serii o Zaginionym Kontynencie Przemysława Hytrosia. Nic nie zapowiadało, że wakacje Szymona i Oliwki będą wyjątkowe...

Pieśni Zaginionego Kontynentu
Przemysław Hytroś0
Okładka ksiązki - Pieśni Zaginionego Kontynentu

Pewien podróżnik odkrywa Zaginiony Kontynent. Zafascynowany historiami opowiadanymi przez mieszkańców, po powrocie do domu spisuje swoje wspomnienia w...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Podziały nocy
Eliza Korpalska
Podziały nocy
Dlaczego mnie zabiłaś?
Andrzej Marek Grabowski
Dlaczego mnie zabiłaś?
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Gorath. Uderz pierwszy
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy