Recenzja książki: Relikwie ukrzyżowania

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Dla chrześcijanina krzyż jest nie tylko narzędziem śmierci Chrystusa, ale przede wszystkim znakiem odkupienia, wyrazem miłości Boga do człowieka oraz zwycięstwa życia nad śmiercią. Relikwie ukrzyżowania to teologiczne rozważania o tym, jak z symbolu hańby krzyż stał się obiektem adoracji.

Spojrzenie wgłąb historii przenosi czytelnika na tereny Imperium Rzymskiego, gdzie za sprawą Konstantyna I Wielkiego krzyż zajął miejsce orła na sztandarze cesarskim, rozpoczynając tym samym nowy rozdział w historii Jerozolimy. Powołując się na tradycję, James Charles Wall w swojej publikacji bada pochodzenie drzewa Krzyża, poświęca uwagę odnalezieniu Jego relikwii przez świętą Helenę (podzieliła krzyż Chrystusa na trzy części, aby ofiarować je głównym ówczesnym ośrodkom chrześcijaństwa: Jerozolimie, Rzymowi, Konstantynopolowi). Obszernie pisze o krucjatach, które zmieniły całą historię Europy i zachodniej Azji. Analizuje napis na tabliczce umieszczonej nad głową ukrzyżowanego Pana. Omawia kwestię gwoździ, korony cierniowej, lancy, szaty, Całunu Turyńskiego oraz chusty świętej Weroniki, a także Krwi wypływającej z przebitego boku Chrystusa, którą być może gorliwie zebrali Jego uczniowie. Wymienia również dzieła poświęcone Krzyżowi (przytacza je w całości lub fragmentach, podaje autora, tytuł i czas powstania), zaliczając je do cennego dziedzictwa najpiękniejszych kompozycji (hymny uwielbienia, poematy, sekwencje).

Podważające mnóstwo domniemanych fałszerstw rozważania są interesujące i drobiazgowe, przez co wyjaśnionych zostaje wiele trudnych kwestii w sposób całkowicie zrozumiały dla czytelnika. W refleksjach autora nie brakuje faktów dotyczących zarówno życia religijnego, jak i przebiegu historycznych wydarzeń. Pomocne są fachowe interpretacje, wyjaśnienia komentatorów, przemyślenia egzegetów, myśli teologów i filozofów, refleksje ojców Kościoła. Są daty, nazwiska, pełnione funkcje, plany oraz osiągnięcia papieskie, opisy wydarzeń. Cytowane fragmenty biblijne opatrzono siglami. Słowom greckim przyporządkowano łacińskie odpowiedniki. Pomocą służą przypisy dolne, źródła (polskie i obcojęzyczne), alfabetyczny indeks osób oraz czarno-białe ilustracje (ich wykaz zamieszczono na końcu książki).

Publikacja Wydawnictwa W drodze dla ludzi wierzących stanie się umocnieniem w wierze, poszukującym natomiast pozwoli wyjaśnić wiele spornych kwestii.

Kup książkę Relikwie ukrzyżowania

Zobacz opinie o książce Relikwie ukrzyżowania
Relikwie ukrzyżowania
James Charles Wall