Recenzja książki: Róża północy

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Można się zaczytać.

 

Lucinda Riley umiejętne łączy tajemnicę (ale taką, że od razu serce przyspiesza), miłość i wielkie emocje z stylową scenerią, której niczego nie można zarzucić. Riley przywołuje świat niczym z bajki. Kolory, zapachy, dźwięki. Czujemy smak hinduskich potraw i widzimy piękno edwardiańskiego świata z jego sztywną etykietą, surowymi zasadami i nieuchwytnym, pożądanym urokiem, nieosiągalnym i uwielbianym tak bardzo, że samo osadzenie w nim fabuły zwiastuje sukces powieści. Dorzucona do tej scenerii postać gwiazdy rodem z Hollywood jest jak dodatkowa łyżeczka cukru w herbacie. Jeżeli jednak zamieszamy, zrobi się zbyt słodko.

 

Kiedy Anahita Chaval żegna się z życiem po stu latach przeżytych w luksusie, pozostawia po sobie pamiętnik, a w nim tajemnicę życia i zaginięcia dziecka. Dokument trafia w ręce jej potomka. Wraz z nim na barki młodego człowieka spada misja. Musi wrócić do kraju młodości prababki i wyjaśnić kilka spraw, o których niemal zapomniano w świecie angielskiej arystokracji. I w tym momencie rozpoczyna się baśń, która jest sagą, historią o poszukiwaniu miłości, o złej wróżce – teściowej i wielkiej przyjaźni pomiędzy Anahitą i Indirą. Baśń ciągnąca się przez pięćset stron i przez cały dwudziesty wiek, aż po współczesność, przez dramatyczne zmiany, które dotknęły Anglików i Hindusów, gdy ich świat zmieniał się szybciej niż można było oczekiwać.

 

Riley rozciąga fabułę pomiędzy niewyobrażalnym bogactwem hinduskich książąt a snobistycznym światem angielskich posiadaczy ziemskich. Czar Orientu i salony Europy, połączone pieniędzmi, a podzielone uprzedzeniami rasowymi. Róża północy to opowieść o innym świecie, tak odległym, że aż chwilami nieprawdziwym. To także baśń ze świata, którego nie ma i nigdy już nie będzie. Nie wiadomo nawet na pewno, czy kiedykolwiek istniał. Ot, taka historia zza siedmiu gór, zza siedmiu mórz, prawdziwa i nieprawdziwa zarazem. Ciekawa o tyle, że wychodzi daleko poza bajkowy ślub, po którym wszyscy żyją długo i szczęśliwie.

 

Podobnie jak sceneria, tak i język tej opowieści jest nadmiernie bogaty, jakby pełen ozdobników, które mogą dodawać uroku, ale bez nich opowieść również byłaby możliwa. Nie wszystko trzeba nazywać i nie o wszystkim  dokładnie mówić. Czasami niedomówienie i powściągliwość w okazywaniu uczuć i komentowaniu wydarzeń pozwala przekazać znacznie więcej, niż drobiazgowa, a miejscami przesłodzona nadmiarem precyzyjnych określeń forma ekspresji. Czy atrakcyjna, czy męcząca - to już rzecz gustu i oczekiwań.

 

Trudno autorce zarzucić brak konsekwencji. Sypie uczuciami bez umiaru, wręcz pokrywa nimi fabułę tak mocno, że nie pozostaje już wiele więcej. Róża Północy to jednak nie ckliwa historyjka o miłości pomiędzy ludźmi z różnych światów. To także opowieść o świecie, który na zawsze odszedł i nic już go nie przywróci. Pozostaje tylko westchnąć nad tym, jak bardzo był piękny i jak bardzo okrutny. Idealny do baśni o księżniczce, która żyła długo i nie zawsze szczęśliwie. Ta historia jest anachroniczna zarówno w formie, jak i w sposobie opisania. Tak anachroniczna, że nawet Przeminęło z wiatrem wydaje się wobec niej bardziej nowoczesne. Zupełnie jakby Lucinda Riley przeniosła się w czasie. Ale może o to właśnie chodzi w baśniach?

Kup książkę Róża północy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Róża północy
Książka
Róża północy
Lucinda Riley
Inne książki autora
Siostra Perły
Lucinda Riley0
Okładka ksiązki - Siostra Perły

Sześć sióstr. Choć urodziły się na różnych kontynentach, wychowały się w bajecznej posiadłości na prywatnym półwyspie Jeziora Genewskiego...

Sekret listu
Lucinda Riley0
Okładka ksiązki - Sekret listu

Zakazana miłość, niebezpieczny list i historia, która się powtarza. Śmierć wielkiego aktora Jamesa Harrisona wywołuje poruszenie nie tylko w Wielkiej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy