Recenzja książki: Szczęściarz

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Nicholas Sparks, autor wielu powieści obyczajowych, które często stają się inspiracją dla twórców filmowych (watro chociażby wspomnieć o adaptacji filmowej jego znakomitej powieści „I wciąż ją kocham”), serwuje czytelnikom kolejną książkę, napisaną w charakterystycznym dla siebie stylu, poruszającą kolejny raz wiecznie aktualny temat, jakim niewątpliwie jest miłość. 

 

„Szczęściarz” opowiada historię mężczyzny, który służył w piechocie morskiej oraz był na misji w Iraku, jednak – jak sam przyznaje – cudem uniknął śmierci. Logan odnajduje bowiem zupełnym przypadkiem na pustyni zdjęcie kobiety, które od tego czasu staje się jego talizmanem. Za namową przyjaciela, który ginie w tragicznym wypadku, mężczyzna postanawia znaleźć kobietę ze zdjęcia. Okazuje się, że jest ona rozwódką mieszkającą w Karolinie Północnej, wychowującą dziesięcioletniego syna i borykającą się z naprzykrzającym się jej byłym mężem. Logan, z początku nieświadomie, zaczyna pałać do kobiety głębokim, szczerym uczuciem, które sprawia, że bohater będzie musiał zmierzyć się z domagającym się wciąż praw do byłej żony, bezwzględnym Keithem.

 

Powieść Nicholasa Sparksa pokazuje, że o prawdziwe szczęście trzeba walczyć. Główny bohater, którego dobry los właściwie nigdy nie opuszczał, przekonuje się, że pragnienie odwzajemnionej miłości wiąże się nie tylko ze zrządzeniami losu, ale i z właściwą postawą oraz z prawdziwą wiarą w jej realizację. Jego „nabyte szczęście” paradoksalnie opuszcza go w momencie, kiedy go najbardziej potrzebuje i kiedy gra toczy się o naprawdę dużą stawkę – miłość kobiety.

 

„Szczęściarz” to podnosząca na duchu powieść obyczajowa, ukazująca determinację człowieka, jego dążenie do odnalezienia prawdziwego szczęścia oraz swojego miejsca na Ziemi. Z pozoru sielankowo wymarzone rozwiązanie wszystkich problemów w momencie odnalezienia kobiety ze zdjęcia okazuje się tylko mrzonką – Logan musi się zmierzyć z szarą rzeczywistością, stawić czoła kłopotom i tym samym udowodnić, że własnymi siłami zasłużył i odnalazł szczęście.

 

Autor stosuje w swojej książce sprawdzone już w innych powieściach zabiegi. W usta głównego bohatera, którym najczęściej w jego powieściach jest mężczyzna, wkłada opowieść o rozgrywających się na kartach książki wydarzeniach, które bardzo często ubogaca licznymi retrospekcjami. Choć tak naprawdę fabuła powieści jest dosyć prosta, Nicholas Sparks potrafi czytelnika wielokrotnie zaskoczyć. Nieobce jest także autorowi budowanie napięcia czy ukazywanie niespodziewanych zwrotów akcji. Wszystkie te elementy sprawiają, że powieść Sparksa czyta się błyskawicznie i z niesłabnącą przyjemnością.

 

Kolejne powieści Nicholasa Sparksa pojawiają się w tempie produkcji taśmowej. Ostatnia książka nie zdąży jeszcze ostygnąć na półce, kiedy pojawia się następna. Jednak miliony wydanych i sprzedanych egzemplarzy powieści autora na całym świecie, ciepłe ich przyjęcie przez czytelników oraz liczne adaptacje filmowe publikacji dowodzą tylko znacznej popularności Sparksa i umiejętności radzenia sobie przez niego z opisami trudnych, często bolesnych tematów.  

 

„Szczęściarz” to powieść dla wszystkich, bez względu na wiek i płeć. Każdy bowiem odnajdzie w niej element, który go poruszy. Sparks bowiem pokazuje życie takim, jakim naprawdę jest – trudnym, naznaczonym licznymi przeciwnościami, ale mimo tego pięknym i, jeśli się na to zapracowało, także szczęśliwym. 

Kup książkę Szczęściarz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Szczęściarz
Książka
Szczęściarz
Nicholas Sparks
Inne książki autora
We dwoje
Nicholas Sparks0
Okładka ksiązki - We dwoje

32-letni Russell Green ma wszystko: wspaniałą żonę, uroczą 6-letnią córkę, prestiżową posadę dyrektora reklamy w dużej firmie oraz wygodny dom w...

Najdłuższa podróż
Nicholas Sparks0
Okładka ksiązki - Najdłuższa podróż

Jest zima, rok 2011. W śnieżny, mroźny dzień, jadący samochodem, dziewięćdziesięciojednoletni Ira Levinson, wypada z drogi i w wyniku wypadku zostaje...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Megamonstrum
David Walliams
Megamonstrum
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy