Recenzja książki: Szeptem

Recenzuje: Justyna Gul

Anioł stróż w szkole
Upadłe anioły to wynik gniewu Boga, który, karząc za zaniedbanie obowiązków, obdarł je ze skrzydeł i wypędził na zawsze z niebiańskich przestworzy. Anioły strącone z wyżyn stały się istotami niższej rangi, demonami. Odtąd błądzą po ziemi w poszukiwaniu ciał, którymi będą mogły sterować i które przyjdzie im dręczyć.
Są jednak takie anioły, które - powodowane przemożną żądzą człowieczeństwa - same opuszczają Niebo, skacząc w nieznane. Dla tych zagubionych dusz są tylko dwa wyjścia z impasu: mogą zabijając swego "podopiecznego", stać się człowiekiem, bądź też ocalić ludzkie życie, przemieniając się w anioła stróża.
W ten skomplikowany, ale jakże okrutny świat aniołów, gdzie dobro zmaga się ze złem a pokusa z zasadami moralnymi, wprowadza nas Becca Fitzpatrick. Jej książka „Szeptem” detronizuje wszystkie książki dotyczące podobnej tematyki, z którymi zetknęłam się w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Wspaniała fabuła, proste, ale dosadne i zabawne dialogi, trochę romansu, dużo ambicji – oto przepis na dobrą zabawę (nie) tylko dla nastolatek.
Poznajemy Norę Grey, szesnastolatkę, nad wyraz poważną i odpowiedzialną panienkę. Dziewczyna mieszka z mamą na peryferiach Coldwater w osiemnastowiecznym domu osnutym mgłą. Wciąż usiłuje pogodzić się ze śmiercią taty, a dni wypełnia jej nauka, pisanie recenzji kulturalnych i spotkania z oryginalną, uroczą przyjaciółką Vee. Tę spokojną egzystencję przerywa pojawienie się na lekcji biologii pewnego intrygującego chłopaka o czarnych oczach, Patcha Cipriano. Złośliwy trener tworzy z nich drużynę realizującą wspólne doświadczenia. Tyle tylko, że oczekiwania i kwestie poruszane przez Patcha dalece wykraczają poza zakres zadanych ćwiczeń.
Nora w obecności nowego ucznia czuje się dziwnie nieswojo, a pod powiekami czai się wizja jego gorących ust. Tajemnica, jaka otacza przystojniaka, powoli staje się niebezpieczna, bowiem ktoś wyraźnie czyha na życie Nory. Jest śledzona, jej przyjaciółka zostaje napadnięta, a kloszardka, której dziewczyna oddaje swój płaszcz – zabita. Na dodatek do szkoły przybywa kolejny nowy uczeń, Elliot, który wyraźnie uwodzi Norę. To chłopak z niejasną przeszłością, podejrzany o zabójstwo uczennicy w poprzedniej placówce. Choć został oczyszczony z zarzutów, jego dziwne zachowanie i demoniczny, ponury przyjaciel Julies sprawiają, że Nora zaczyna poważnie obawiać się o swoje bezpieczeństwo.
Tylko przed kim tak właściwie ma się bronić – przed Patchem, przy którym żywiej bije jej serce, przed natarczywym Elliotem czy może przed szkolnym psychologiem, panią Greene? Kolejne teorie upadają, nagłe zwroty akcji nie pozwalają oderwać się od książki, a pośród tego pojawiają się Nefile - nadludzcy potomkowie upadłych aniołów połączonych z ziemskimi kobietami.
Jak z całą tą tajemną wiedzą poradzi sobie nastolatka? Tego dowiemy się z książki Fitzpatrick.
Choć motyw miłości uczennicy do chłopca nie z tej ziemi został już wykorzystany wielokrotnie, to „Szeptem” przekonuje, że dysponując talentem, niebywałą fantazją i wrażliwością, nawet przeciętny temat może stać się wielkim. Becca Fitzpatrick i jej Nora Grey stanowią silną konkurencję dla Stephenie Meyer i jej Izabelli Swan. Ja nie mam wątpliwości, kto w tym starciu zwycięży i dlatego trzymam kciuki za Norę i jej charyzmatycznego anioła stróża. Wampirom bez wielkiego żalu dziękujemy. Do gry wkraczają (wlatują) skrzydlaci!

Kup książkę Szeptem

Zobacz opinie o książce Szeptem
Szeptem
Becca Fitzpatrick
Crescendo
Becca Fitzpatrick0
Okładka ksiązki - Crescendo

Patch to wielka miłość Nory. To także jej Anioł Stróż. On uratował jej życie, ona wyrwała go z otchłani potępionych. Są sobie przeznaczeni. Jednak Patch...

Cisza
Becca Fitzpatrick0
Okładka ksiązki - Cisza

Nareszcie koniec burz między Patchem a Norą. Zakochani przeszli dramatyczne próby wzajemnego zaufania i lojalności, uporali się z sekretami z przeszłości...

,,- Nie umawiam się z nieznajomymi. - oświadczyłam.
- Na szczęście ja tak. Przyjadę o piątej."