Recenzja książki: Twarz pod maską

Recenzuje: Katarzyna Krzan

SCHODAMI W DÓŁ

 

Jednym ze sposobów na konstruowanie fabuły jest poddawanie bohaterów próbom i doświadczanie ich na wszelkie możliwe sposoby, by co kilka stron tracili wiarę w siebie, ludzi, możliwość osiągnięcia szczęścia, spełnienia marzeń. „Twarz pod maską” Agnieszki Głowackiej bazuje właśnie na stopniowaniu niepowodzeń dwójki bohaterów – Joanny i Pawła.

 

Ona jest wychowana w bogatym domu partyjnego włodarza. Ojciec jednak nie darzy córki miłością, wręcz odpycha ją od siebie. Dziewczynka, pragnąc bezskutecznie zyskać aprobatę ojca, popada w uzależnienie od słodyczy, potwornie tyje, czym zyskuje sobie dodatkową niechęć ze strony ojca. On z kolei przychodzi na świat w biednej chacie jako jedno z wielu dzieci dwojga bezrobotnych i zupełnie obojętnych na los swoich potomków ludzi. Poprzez dom dziecka, poprawczak, handlowanie kradzionymi samochodami, kontakty z mafią, finansowe oszustwa, Paweł podąża ku wielkiej fortunie, stając się włoskim biznesmenem, podróżującym własnymi samolotami, kupującym kolejne domy w Europie. Wcześniej jednak poznaje Joannę, miłość swojego życia. Jednak na skutek przypadkowych wydarzeń, rozstają się, on nawet nie wie, że ma z dziewczyną dziecko. Tymczasem opuszczona Joanna, panienka z nie najlepszego, ale bogatego domu stacza się na samo dno, stając się prostytutką i narkomanką. Los i najbliżsi ludzie doświadczają oboje bohaterów w okrutny sposób. Jedno z biedy dąży ku bogactwu, drugie z bogactwa dąży do skrajnej biedy i upodlenia. Łączy ich jedno – córeczka, dla której są w stanie zrobić wszystko.

 

Powieść zatacza krąg, wraca do punktu wyjścia, czyli momentu, w którym zrezygnowany włoski magnat odwiedza ruiny swojego domu rodzinnego we wsi Sośnica. Tam dokonuje się gwałtowny zwrot akcji, odległe wątki splatają się wreszcie w jeden, akcja nabiera jeszcze większego tempa. Zarówno Paweł, jak i Joanna całe życie odgrywają przeróżne role, zakładają maski, nie są gotowi na szczerość i pokazanie prawdziwej twarzy nawet przed sobą. Bohater, egoistyczny, skrzywdzony przez los osobnik bez skrupułów, wywołuje jednak sympatię i współczucie, a jego wielka fortuna zdobyta w perfidny sposób nie budzi zazdrości.

 

Powieść Agnieszki Głowackiej obfituje w wydarzenia, jest świetnie skonstruowana, potrafi trzymać w napięciu i „wciągać” dzięki krótki zdaniom zapowiadającym przyszłe zdarzenia i konsekwencje aktualnych działań bohaterów. Mamy tu szeroki przegląd środowisk od biednej ludności wiejskiej, przez półświatek warszawskich złodziei, niemieckich prostytutek po tak zwany wielki świat bankierów i przemysłowców robiących interesy na całym świecie. Szczególnie interesujące są przepisy na robienie wielkich pieniędzy w nie zawsze legalny sposób. Tym bardziej, że fikcyjne wydarzenia przeplatają się tu z autentycznymi, dodając im prawdopodobieństwa.

 

Dużym walorem powieści jest jej współczesność. Książkę czyta się znakomicie dzięki wartkiej fabule i nieustannym zwrotom akcji. Duże wrażenie robi także znajomość jakże odległych od siebie środowisk. Dużym plusem jest doskonała konstrukcja fabularna, w której każde wydarzenie, każdy wątek odgrywa swoją rolę, nic tu nie jest przypadkowe, a całość świetnie przemyślana. To trzecia powieść Agnieszki Głowackiej, poprzednie ("Dżungla nienawiści" oraz "Dmuchawce") opublikowała rok po roku… Tempo pisania doskonale współgra u niej z dobrze wykonaną robotą.

Tagi: Twarz pod maską, Twarz pod maską recenzja, Twarz pod maską książka, Agnieszka Głowacka Twarz pod maską, Agnieszka Głowacka recenzja, Agnieszka Głowacka książka, Agnieszka Głowacka

Kup książkę Twarz pod maską

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Twarz pod maską
Książka
Twarz pod maską
Agnieszka Głowacka
Inne książki autora
Dżungla nienawiści
Agnieszka Głowacka0
Okładka ksiązki - Dżungla nienawiści

Osadzona w egzotycznym Tybecie oraz nowojorskiej aglomeracji opowieść o młodej dziewczynie, Jackie Sand, która by odnaleźć spokój ducha i poczucie sprawiedliwości...

Dmuchawce
Agnieszka Głowacka0
Okładka ksiązki - Dmuchawce

Intrygująca opowieść o młodej kobiecie, która dała się wciągnąć w przygodę z Internetem. Wirtualne życie splotło się z realnym i wymknęło spod kontroli...

Zobacz wszystkie książki tego autora