Recenzja książki: Wieczór gwiazdkowy na placu budowy

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Maszyny drogowe znajdują zastosowanie w pracach przy różnych nawierzchniach. Są też na placu budowy, gdzie – zgodnie z zapewnieniem Sherri Duskey Rinker – wszystkie maszyny pracują pełną parą. O odpoczynku nie ma mowy, dom sam się przecież nie zbuduje! Dla kogo ten dom? Kto w nim zamieszka? W publikacji Wydawnictwa Nasza Księgarnia zainteresowani znajdą odpowiedzi na wszystkie pytania.

Na placu budowy wszechobecny harmider jest całkowicie zrozumiały: głębokie doły oraz leżące tu i ówdzie hałdy ziemi sprawiają, że teren wydaje się nieuporządkowany. Jednak do czasu, bowiem liczni i sympatyczni bohaterowie książeczki Wieczór gwiazdkowy na placu budowy doskonale znają zasady pracy zespołowej. Każdy dobrze wie, co ma robić. I robi. Buldożer wyrównuje powierzchnię, wywrotka dba o odpowiednią ilość ziemi, a betoniarka czuwa nad prawidłowym przebiegiem procesu powstawania betonu. Dzięki koparce powstają głębokie doły pod fundamenty, natomiast dźwig jest w stanie podnieść nawet najcięższe materiały budowlane. Prace przebiegają sprawnie, cel zostaje osiągnięty: remiza dla wozów pożarniczych (jednostek gaśniczych, operacyjnych i ratowniczych) od tej chwili będzie najlepszym dla nich schronieniem.

Obserwacja placu budowy staje się dla młodego czytelnika źródłem wielu wrażeń. Obok obrazowego przedstawienia zadań wykonywanych przez maszyny drogowe (znanych przecież dziecku z codziennego życia) znalazł się element dowartościowujący (gwiazdkowe dary i serdeczne życzenia). Jaki prezent otrzyma każda z maszyn? Komu sprawi radość ze stali węglowej łopata (warta pół świata)? Kto ucieszy się z żółtej łyżki, kolorowego bębna, nowiutkiego zestawu błyszczących opon z bieżnikiem do zadań specjalnych oraz potężnej kuli do rozbiórek? Na wszystkie pytania czytelnik znajdzie odpowiedzi w lekturze.

Publikacja Wydawnictwa Nasza Księgarnia bawi i uczy. Zabawna forma ułatwia przekazanie dydaktycznych treści: umiejętność współdziałania w grupie, dobra organizacja pracy, odpowiedzialność, radość bycia z bliskimi, chęć sprawienia komuś przyjemności, to cechy, o które warto zadbać jak najszybciej.

Książeczka Wieczór gwiazdkowy na placu budowy ucieszy przede wszystkim chłopców (może dziewczynki również?) w wieku przedszkolnym. Oni to właśnie, po dotarciu do ostatniej strony, szybko wrócą do początku. Zawarte w lekturze proste rymowanki łatwo zapadają w pamięć, natomiast zamieszczone na każdej stronie kolorowe i zabawne ilustracje autorstwa Ag Forda są doskonałym uzupełnieniem tekstu. Twarda okładka, większy format, przejrzystość zapisu oraz odpowiednia proporcja tekstu i obrazu to dodatkowe atuty książeczki, po którą bez wątpienia sięgnąć warto.

Kup książkę Wieczór gwiazdkowy na placu budowy

Zobacz opinie o książce Wieczór gwiazdkowy na placu budowy
Książka
Mistrz kieszonkowy z placu budowy
Sherri Duskey Rinker0
Okładka ksiązki - Mistrz kieszonkowy z placu budowy

Pamiętacie piątkę przyjaciół z placu budowy: dźwig, koparkę, wywrotkę, spychacz i betoniarkę? Tym razem do ich brygady chce dołączyć Brumka Brzdąc: maleńka...

Snów kolorowych, placu budowy
Sherri Duskey Rinker0
Okładka ksiązki - Snów kolorowych, placu budowy

Książeczka na dobranoc, którą pokochały dzieci na całym świecie! Ogromne maszyny z placu budowy przez cały dzień woziły, podnosiły, mieszały i...

Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski