Recenzja książki: Wróżka Zuzia i cudowny chłopiec

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Wróżki zajmują szczególne miejsce w dziecięcej wyobraźni. Owe istoty słynące z dobroci i pozytywnego nastawienia do świata pomagają ludziom ubogim i potrzebującym. Książeczka Wróżka Zuzia i cudowny chłopiec ucieszy kilkuletnie dzieci (starsze z pewnością również), do nich bowiem jest skierowane przesłanie, wynikające z uczynków sympatycznej i delikatnej wróżki.

Przedsiębiorcza wróżka Zuzia, znana czytelnikowi z poprzedniej książeczki tej samej autorki (Wróżka Zuzia i cudowne dzieci), przez złotą lunetę obserwuje Ziemię. Widzi, że na ławce obok boiska siedzi Wojtek – samotny chłopiec, ubrany – mimo upału – w grubą bluzę z kapturem i długie spodnie (chce w ten sposób ukryć krosty, będące wynikiem przewlekłej choroby skóry). Koledzy (hm… czy to rzeczywiście koledzy?) nazywają go „łaciatka – fajtłapka”, śmieją się z niego i przedrzeźniają go. Korzystając z latającego dywanu, Zuzia z mamą lądują na płycie boiska. I w tym momencie zaczyna się magiczna przygoda: na szczycie Niebieskiej Góry w Zaczarowanym Ogrodzie Wojtek rozkoszuje się zapachem kolorowych kwiatów, podziwia barwne ptaki, chłodzi się w szmaragdowym jeziorze. Tam też poznaje przyjaciół: Haneczka modeleczka, biedroneczka Alinka, zimowy wojownik Jerzyk, motylek Czaruś oraz siedzący na wózku inwalidzkim Stefek – wszyscy oni z Wojtkiem rozmawiają, nikt z nikogo się nie śmieje, a wspólne zabawy są niezapomniane.

Magdalena Kryger, pracując na co dzień z dziećmi niepełnosprawnymi, doskonale zna ich potrzeby, trudności, wymagania, marzenia oraz plany na przyszłość. By chociaż niektóre z nich mogły zostać zrealizowane (przynajmniej częściowo), koniecznym staje się nie tylko zaakceptowanie stanu zdrowia przez każde z dzieci, ale przede wszystkim wzniesienie się ponad uprzedzenia, niechęć czy wręcz nietolerancję otoczenia. Właśnie dlatego autorka w prostej fabule przemawia do dzieci chorych i zdrowych, ucząc je, że dzięki tolerancji zwykła, szara codzienność stanie się łatwiejszą do zaakceptowania.

Bohaterowie opublikowanej przez Wydawnictwo Alegoria książeczki Wróżka Zuzia i cudowny chłopiec są postaciami wymyślonymi, jednak przypisane im uczucia i postępowanie znane są małemu czytelnikowi z codziennego życia. Piękne ilustracje autorstwa Aleksandry Jamrożkiewicz są duże, wyraźne i kolorowe, adekwatne do podawanej treści, od razu rzucają się w oczy oraz na długo pozostają w pamięci. Niektóre z kartek zostały wzbogacone o skrzydełka poszerzające horyzont rysunku. Materiały dodatkowe przeznaczone zostały „Dla ciekawskich dzieci” oraz „Dla ciekawskich rodziców”. Pomocą służy notka omawiająca zakres działalności Fundacji Łuszczycy i ŁZS AMICUS, a także adresy stron internetowych, z których chętnie skorzystają zwłaszcza rodzice dzieci z przewlekłymi chorobami skóry. Laminowana okładka odporna jest na zabrudzenia i zniszczenie, dzięki czemu książka długo będzie służyć małym czytelnikom. Kto raz sięgnie po książeczkę Wróżka Zuzia i cudowny chłopiec, powracać będzie do niej często.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Wróżka Zuzia i cudowny chłopiec

Zobacz opinie o książce Wróżka Zuzia i cudowny chłopiec
Wróżka Zuzia i cudowne dzieci
Magdalena Kryger0
Okładka ksiązki - Wróżka Zuzia i cudowne dzieci

Dawno, dawno temu w Zaczarowanej Krainie… Nasza opowieść zaczyna się tak, jak wiele bajek. Dalej jednak jest już zupełnie inaczej... To historia...