Recenzja książki: Zapach makadamii

Recenzuje: pobarski

Jak wielki wpływ na życie dorosłego człowieka mogą mieć jego przeżycia z dzieciństwa? Czy wstrząsające przeżycia z młodości na zawsze odciskają piętno na młodym człowieku? Tym zagadnieniom przygląda się Anna Wojtkowska-Witala w swojej nowej książce Zapach makadamii

W publikacji, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Lucky, przedstawiona została historia trzydziestokilkuletniej Matyldy. Młoda kobieta jest popularną prawniczką, która wraz z narzeczonym prowadzi jedną z najbardziej dochodowych kancelarii w mieście. Jednocześnie kobieta nieustannie czuje, że czegoś jej brak. Jej długoletni związek z Jackiem się psuje. Matylda jest rozczarowana, że pomimo długoletniej relacji jej narzeczony nie jest zdecydowany sformalizować ich związku. 

Poza tym nad ich relacją nieustannie ciąży tajemniczy mężczyzna z przeszłości Matyldy. Kiedy była mała, z torebki matki podkradła kopertę ze zdjęciem pewnego człowieka. Tego samego wieczoru jej mama zmarła w tragicznych okolicznościach, a podkradzione zdjęcie z wizerunkiem nieznajomego zostało jedyną pamiątką, a jednocześnie – talizmanem i powiernikiem sekretów dorastającej Matyldy. 

Pomimo upływających lat Matyldzie nie udało się ustalić tożsamości mężczyzny ze zdjęcia. Mężczyzny, którego wizerunek Matylda może odtworzyć z pamięci w każdej chwili. Kiedy prawniczka znajduje się na życiowym zakręcie, nieoczekiwanie odkrywa jego tożsamość. Jednak czy poznanie prawdy na temat przeszłości matki nie przysporzy jej cierpienia? I kim tak naprawdę jest człowiek uwieczniony na fotografii? 

Anna Wojtkowska-Witala w swojej najnowszej powieści obyczajowej Zapach makadamii opisując losy młodej kobiety, która poszukuje drogi do szczęścia, porusza temat mierzenia się z przeszłością i odkrywania własnej tożsamości. Główna bohaterka zmuszona jest do zrewidowania wszystkiego, w co wierzyła. Kobieta będąca na życiowym zakręcie, musi rozliczyć się z własnymi, nieżyjącymi już bliskimi. Zapach makadamii to zatem opowieść o rodzinie – rodzinie rozbitej, pełnej tajemnic, ukrytych pragnień i niewypowiedzianych zarzutów. 

W swojej książce Anna Wojtkowska-Witala dokonuje swoistego przeglądu nieszczęśliwych postaci. Pojawia się zatem niedowartościowana matka, żyjący z poczuciem winy ojciec, zgorzkniała samotna ciotka i zawiedziona córka. Rodzinne tajemnice okazują się ciążyć im wszystkim i to właśnie one wpływają na decyzje poszczególnych członków rodziny. 

Zapach makadamii to książka, która pokazuje, jak przejść najgorsze momenty w życiu. Jak pokonywać kolejne trudności i nie poddawać się – nawet w najgorszej sytuacji. To opowieść o tym, że zawsze warto poszukiwać prawdziwego szczęścia. Zapach makadamii to także pasjonująca powieść obyczajowa, opowiadająca o sile prawdziwego uczucia oraz znaczeniu dzieciństwa i przeszłości w dorosłym życiu człowieka. 

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Zapach makadamii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zapach makadamii
Książka
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala