Recenzja książki: Ziemia

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ziemia to planeta, ale i grunt pod naszymi stopami: warto jak najwięcej wiedzieć o miejscu, w którym żyjemy. Ziemia to kolejna interesująca publikacja Wydawnictwa Muchomor, należąca – podobnie jak znane już czytelnikowi Wiatr, Woda i Ogień – do ekologicznej serii o żywiołach.

Jako żywioł najbardziej niewzruszony i solidny, Ziemia nieprzerwanie się zmienia. By przybliżyć czytelnikowi obraz ziemskich przekształceń, Anna Skowrońska przenosi go o 4,6 miliarda lat wstecz, kiedy to z wirującej wokół Słońca chmury złożonej z gazu i pyłu formowała się planeta (zamieszczony w lekturze przekrój z dokładnym opisem obrazuje dzisiejszy wygląd Ziemi). Każda z par sąsiadujących ze sobą stron omawia inne zagadnienie: zwraca uwagę umiejscowienie Ziemi w Układzie Słonecznym, wędrówka kontynentów, utworzone z oceanu góry, trzęsienia ziemi, groźne wulkany (czynnych jest około 1500, najwięcej wyrasta z dna Oceanu Spokojnego wzdłuż Pacyficznego Pierścienia Ognia). Zainteresuje czytelnika tajemnicze wnętrze Ziemi (zwłaszcza prowadzone od dziesiątków lat próby przewiercenia się do jej płaszcza) oraz pofałdowane dna oceanów. Zachwycą go tepui – niedostępne góry o prawie pionowych zboczach, które przez większą część roku toną w chmurach.

Zaprezentowane w Ziemi wyjaśnienia są rzetelne, bo oparte na wieloletnich badaniach fizyków, chemików, historyków, geologów, paleontologów, meteorologów, klimatologów, oceanografów, astronomów i wielu innych specjalistów. Powołując się na wyniki naukowych badań, autorka przygląda się skamielinom, przybliża parametry magnitudy (określająca wielkość trzęsienia ziemi skala logarytmiczna), prowadzi na szczyt ośmiotysięczników, pokazuje piękno przyjmujących bajkowe kształty stalaktytów i stalagmitów w lśniących różowym blaskiem grotach, przewodzi wyprawie po złoto i diamenty, przedstawia ekologiczne sposoby uzyskiwania energii, uczy, jak płacić owcą. Odpowiadając na mnóstwo pytań, skutecznie rozwiewa wiele wątpliwości.

Zrozumieniu treści sprzyja interesujący sposób przekazu: kolorowe ramki, rysunki, schematy, mapki, zdjęcia satelitarne i legendy ułatwiają zapamiętanie. Wyjaśniony zostaje sekret Lalibeli, wybudowanej z piaskowca Petry, wysokiej na 1000 metrów wydmy Cerro Blanco oraz piaskowej palmy w Dubaju. Szybko przestanie być tajemnicą nawet to, gdzie Sknerus McKwacz z kreskówek Disneya powinien wyruszyć, by odnaleźć złoto. Pomysłów i propozycji jest jeszcze więcej, chociażby wykonanie warzywniaka czy wyhodowanie awokado oraz cytryny z pestki. Na ostatnich stronach znalazły się ciekawostki, w treść wpleciono opowieści mitologiczne. Ilustracje autorstwa Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak są zabawne, duże, wyraźne, barwne, doskonale obrazujące tekst. Twarda okładka, grube kartki oraz duży format książki to dodatkowe atuty lektury.

Warto zapoznać się z wartościową treścią pasjonującej publikacji Wydawnictwa Muchomor.

Tagi: dla dzieci ziemia

Kup książkę Ziemia

Zobacz opinie o książce Ziemia
Ziemia
Anna Skowrońska ;
Alfabet niepodległości
Anna Skowrońska0
Okładka ksiązki - Alfabet niepodległości

"Alfabet Niepodległości" to  książka na 100 -lecie! Krótkie hasła, jak elementy układanki, tworzą obraz niepodległej Polski. Oprócz...

Wiatr
Anna Skowrońska0
Okładka ksiązki - Wiatr

Z "Wiatrem" ruszycie w niezwykłą podróż. Zobaczycie, co dzieje się, gdy nadciąga tornado, którędy wędruje pył znad Sahary i jak długo potrafi...