Recenzja książki: Złote dziecko. Opowieść o małym Jacku Malczewskim

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej napisanych w interesujący i przystępny sposób publikacji biograficznych kierowanych do najmłodszych czytelników. Wśród nich znalazła się też historia o życiu malarza, Jacka Malczewskiego. Na stronach książki Marty Wiktorii Trojanowskiej Złote dziecko przeczytamy przede wszystkim o dzieciństwie i wieku nastoletnim artysty. Autorka koncentruje się na początku jego drogi, na tym, jak od najmłodszych lat zafascynowany był otaczającym go światem, przyrodą i zwierzętami, z jak wielką wrażliwością odnosił się do darów natury i jak sprawnie łączył to, co rzeczywiste, z tym, co baśniowe i nadprzyrodzone.

Opowieść o Jacku przeplata się z historią Michała, współczesnego, uczęszczającego do szkoły podstawowej chłopca, który także kocha sztukę, zatraca się w malowaniu i podobnie jak artysta odznacza się nieprzeciętną wrażliwością. Czy chłopcy będę mieli okazję się spotkać? Czy uda im się nawiązać nić porozumienia?

W kolejnych rozdziałach czytelnicy będą mieli możliwość przeniesienia się najpierw do Radomia, rodzinnego miasta Jacka Malczewskiego, a później wraz z nim wyjadą do Wielgiego. To właśnie tam, wraz ze swoimi kuzynami, dorastający Jacek pobierał nauki od guwernera. Czasy, w których rozgrywa się opowieść (połowa XIX wieku) będą dla czytelników odległe i nieznane, jednak panujące wtedy obyczaje czy konwenanse, nie mówiąc już o sytuacji politycznej zostały opisane przez autorkę w sposób przystępny i zrozumiały nawet dla najmłodszych odbiorców. Książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem i z ciekawością śledzi się losy Jacka Malczewskiego.

Złote dziecko to bardzo sprawnie napisana, autentycznie wciągająca opowieść, która powinna zauroczyć młodszych czytelników. Także dorośli, którzy nie znają szczegółów dotyczących młodości Jacka Malczewskiego, na kartach książki znajdą niejedną interesującą anegdotę. Publikacja zwraca uwagę ładnym liternictwem i pomysłowym układem graficznym – na małych paletach znajdujących się na marginesach książki zamieszczono liczne ciekawostki. Czarno-białe ilustracje rozbudzają wyobraźnię i zachęcają, by je pokolorować. A potem z gotowym już przewodnikiem wybrać się do Radomia śladami Jacka Malczewskiego.

Tagi: Malarstwo dla dzieci dzieci malczewski

Kup książkę Złote dziecko. Opowieść o małym Jacku Malczewskim

Zobacz opinie o książce Złote dziecko. Opowieść o małym Jacku Malczewskim
Książka
Dziecko z baśni
Marta Wiktoria Trojanowska0
Okładka ksiązki - Dziecko z baśni

Anetka jest niewyróżniającą się niczym córką dyrektora szkoły, do której chodzi. Łata, szkolna sekretarka, potrafi tylko...

W głębi lasu
Harlan Coben