Forum

Wątek - 10 książek, które skłonią nastolatków do czytania!
← powrót

Kto Post
magdamus
Avatar użytkownika - magdamus
2012-06-01 14:55:42

Witam serdecznie! Moja podpowiedź – KOMIKS – niestety często traktowany „po macoszemu” (zwłaszcza w naszym kraju), jako literatura „niższych lotów” – a niesłusznie ! To cała koncepcja artystyczna - często pierwsze dzieło sztuki, z którym może się mały człowiek zetknąć. To też doskonała książka na zachętę do nauki czytania. Jest istotnym etapem w oswajaniu dziecka z literaturą, stanowiąc swoisty łącznik pomiędzy książkami „z obrazkami”, a tymi, w których proporcjonalnie więcej uwagi poświęca się tekstowi. Moi rówieśnicy (mam na myśli roczniki 70-te i 80-te) czytali „Kajko i Kokosza” czy „Tytusa”. Te komiksy to najczęściej była pierwsza samodzielna lektura pięcio i sześciolatków. Z tego, co pamiętam, moją główną motywacją do nauki czytania były przygody „Kajko i kokosza”, bowiem rodzice - którzy chętnie czytali mi ilustrowane bajki i baśnie – komiksy jakoś ignorowali. Teraz obserwuję, jak intryguje świat komiksów mojego 6-letniego chrześniaka. Staram się w miarę świadomie wybierać dla niego tytuły. Takie, gdzie równie ważny jest obraz, jak i tekst; i wspólnie – mogą powiedzieć dziecku wiele o świecie, postawić pytania i pomóc szukać odpowiedzi. Ilustracje wspomagają proces rozumienia tekstu, ułatwiają skojarzenie z własnymi przeżyciami, pozwalają lepiej wczuć się w przeżycia bohaterów. Polecam: http://www.swiatkomiksu.pl/katalog/wyszukiwanie/seria,32.html
moniczyta
Avatar użytkownika - moniczyta
2012-06-01 21:45:25

Witam, zachęcona tematem i faktem,że ostatnio zdarzało mi się zachęcać do czytania wielu młodych ludzi(czytaj rówieśników mojej córki) dawno już skompletowałam listę może nie tyle książek co książek i cykli, które szczególnie podobają się młodszym nastolatkom ;) Moje typy to : 1.Seria "Monster High" - Lisi Harrison http://www.granice.pl/recenzja.php?id=100 Zdecydowanie dla dziewczyn. Książki pisane w taki sposób, że bliskie są nastolatkom. Problemy bliskie dzieciakom przedstawione są z perspektywy potworów uczęszczających do Merston High. Lekka literatura w sam raz dla naszych nastolatek 2. Seria "Kroniki Wardstone" - Josepha Delaneya http://www.granice.pl/recenzja.php?id=100 Świetna opowieść o chłopcu, który rozpoczyna termin u stracharza ucząc się walczyć z przeróżnego rodzaju strzygami, czarownicami i całą plejadą mitycznych stworów.Cudowna cykliczna baśń o walce dobra ze złem. 3. Pierwszy tom cyklu "Strażnicy Historii" - "Nadciąga burza" Damiana Dibbena. Perypetie kilkorga nastoletnich członków tytułowych strażników historii.Porywająca opowieść o wędrówkach w czasie, lojalności i miłości 4. Również pierwszy tom nowego cyklu "Świat po wybuchu" Julianny Baggot - "Nowa Ziemia" Niesamowita wizja post apokaliptycznego świata.Ludzie zrośnięci z martwymi przedmiotami, innymi ludźmi bądź zwierzętami.Choć to książka dedykowana starszej młodzieży to gwarantuję, że trudno będzie się od niej oderwać. 5.Seria "Zwiadowcy" - Johna Flanagana http://www.granice.pl/recenzja.php?id=100 Znowu fantasy. "Zwiadowcy" to jednak cykl nieco inny. Zupełnie nieschematyczny i w sposób ciekawy żeby nie powiedzieć porywający oraz jakby mimochodem utrwalający wśród młodych czytelników dobre wzorce. 6.Cykl "Baśniobór" - Brandona Mulla http://www.granice.pl/recenzja.php?id=100 Książki dedykowane młodszym czytelnikom, co nie zmienia faktu, że ich lektura sprawi frajdę także starszym czytelnikom.Bajecznie kolorowa opowieść o dwójce rodzeństwa oraz najpiękniejszym z rezerwatów magicznych stworzeń. 7.Seria o braciach Hardy Franklina W. Dixona - jeden z Wabików Genialny cykl kryminałów. Nagłe zwroty akcji, pościgi, tajemnice , w zasadzie uzależnieni od adrenaliny główni bohaterowie.Idealna lektura dla młodych wielbicieli sensacji i zagadek. 8.Trylogia z Mercy Falls - Maggie Stiefvater. Adresowana do nastoletnich czytelniczek opowieść o zaufaniu i przyjaźni.Historia miłości dziewczyny i wilkołaka. Wzruszająca,porywająca i chyba również nieco uzależniająca . 9.Cykl Theodore Boone - Grishama. Już samo nazwisko autora mówi samo za siebie. To klasyczne grishamowskie thrillery tyle ,że adresowane do młodszych czytelników. Wciągają jednak nie mniej niż te adresowane do dorosłego odbiorcy. 10.Pierwszy tom serii Nevermore Kelly Creagh - "Kruk" http://www.granice.pl/ksiazka,nevermore---kruk,249509 Łączy romans paranormalny z opowieścią o nastolatkach oraz twórczością Edgara Allana Poe. Mieszanka wybuchowa od której trudno się oderwać. Po prostu perełka wśród propozycji dla starszych nastolatków Nie wiem czy proponowane przeze mnie serie są wartościowe pod względem merytorycznym.Jednak wychodzę z założenia, że wartościową (według pedagogów, polonistów i MEN) literaturę musimy wałkować w szkołach i pewnie to jeden z powodów, dla których większość nastolatków na hasło książka w najlepszym wypadku po prostu się krzywi.Już od najmłodszych lat należy serwować dzieciakom to co im się podoba a nie koniecznie to co wypada przeczytać i znać. Niestety lektury szkolne w większości przypadków nudzą lub są niezrozumiałe dla uczniów. W dodatku należy je interpretować dokładnie w taki sam sposób jak nauczyciele. Serie, które zaproponowałam są wypróbowane i trafiały idealnie w gusta i guściki, które jak wiadomo są sprawą bardzo indywidualną. Z tego tez powodu starałam się żeby nie trzymać się tylko tak ukochanej w moim domu fantastyki.Jest tam coś dla dziewczyn i dla chłopaków.Są thrillery i kryminały.Jest coś dla młodszych i starszych nastolatków. No tak - rozpisałam się trochę, a teraz Wy sobie czytajcie :P
mskm13
Avatar użytkownika - mskm13
2012-06-02 11:50:57

"Złodziej Pioruna. Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy" Wybrałam tę książkę, ponieważ jest ona idealna dla młodzieży, elementy mitologii w niej zawarte są ukazane w sposób przystępny poprzez wplecenie ich w przygodę dwunastoletniego Percy'ego Jacksona, realia życia splatają się z elementami mitologicznymi, fantastycznymi a taka mieszanka bardzo pociąga młode pokolenie, które żyjąc w sferze gier komputerowych, chętnie sięgnie do książki, która posiada tę moc wciągania czytelnika do swego świata. Plusem jest także ekranizacja, która jest uzupełnieniem wizualnym. Książka idealnie by się nadawała nawet na lekturę dla gimnazjalistów ze względu na elementy mitologiczne w niej zawarte, poprzez przygodę mamy do czynienia z nauką, która będzie swobodnie przyswojona i nikt nie będzie uważał młodego człowieka za kujona, jeśli w czytaniu zatonie ... Każdy uczeń chętnie po taką książkę sięgnie i zapomni, że to obowiązek czytania. Będzie to dla niego miły sposób czasu spędzenia i będą ją czytać też inne pokolenia bez zmuszania. Przyjemne z pożytecznym ... http://www.granice.pl/ksiazka,percy-jackson-i-bogowie-olimpijscy--zlodziej-pioruna--okladka-filmowa,241987
Reklama
Avatar usuniętego użytkownika
white_swan
Avatar użytkownika - white_swan
2012-06-02 15:47:17

Jestem molikiem książkowym i wiem, że nie wszystko, co mi się podoba, musi zrobić wrażenie na innych czytelnikach, szczególnie tych, którzy nie są przekonani co do literatury. Te propozycje powinny jednak spodobać się wszystkim: -Seria "GONE" - Michael Grant Co by się stało, gdyby wszyscy dorośli zniknęli, a świat ograniczył się do koła o średnicy 30 km otoczonego zaporą nie do przebicia? To już wystarczająco przerażająca wizja, a jeżeli dodamy do tego nadprzyrodzone moce rozwijające się w dzieciakach, brak pożywienia, mutacje wśród zwierząt, tajemniczą istotę Gaiaphage oraz napięcie i coraz dziwniejsze wydarzenia dziejące się w kolejnych tomach, otrzymamy tak wciągającą książkę, że nie będziemy w stanie odciągnąć nastolatka od czytania. -"Charlie" - Stephen Chbosky Wszyscy wiemy o tym, że nastolatki mają masę problemów: przechodzą przez trudny okres, nie dogadują się z rodzicami i kolegami, mają kompleksy, doznają zawodów w miłości, nie radzą sobie z niektórymi sytuacjami. Historia tytułowego Charliego, choć dziejąca się w latach 90-tych XX w. jest ciągle aktualna. Chłopak ma takie same problemy jak każdy współczesny nastolatek. Warto podsunąć tę książkę młodym czytelnikom, by zobaczyli, że na świecie jest wiele osób, które czują tak samo, jak oni. -"Ja, diablica", "Ja, anielica" - Katarzyna Berenika Miszczuk Te książki młodej, zdolnej, polskiej pisarki proponuję raczej dziewczynom. Akcja pierwszej części zaczyna się od tego, że Wiktoria Biankowska umiera i zostaje zatrudniona jako diablica. Dzięki swoim mocom może przemieszczać się między piekłem a Ziemią i chyba to jest przyczyną największych kłopotów... Choć nie, nie wzięliśmy pod uwagę uczuć Wiktorii do śmiertelnika Piotrusia i diabła Beletha, psychopatycznego Azazela, Iskry Bożej i niewyjaśnionej sprawy śmierci Wiki. A mówimy dopiero o pierwszej części! Druga część jest co najmniej tak samo dobra, a na trzecią - "Ja, potępiona" sama czekam z niecierpliwością. Gorąco polecam te książki!
kiriku
Avatar użytkownika - kiriku
2012-06-02 17:36:30

Młodym zaproponowałbym dwie pozycje. Jedna to Oskar i pani Róża Érica-Emmanuela Schmitta pokazująca podejście do przemijania i śmierci oczami dziecka. Mogłaby skłonić do zwolnienia tempa w tym bezlitosnym biegu cywilizacji śmierci. Krótko napisana. Mogłaby zachęcić anty-moli książkowych. Druga to "Życie Pi" Yanna Martela, ukazująca poszukiwanie sensu życia, okraszona niesamowitą fabułą pełną dzikości.
NEGRO
Avatar użytkownika - NEGRO
2012-06-02 17:42:31

-Czarnobiały film? - NIE! - Gry planszowe? - NIE! - Stara książka z biblioteki? - NIE! Tak odpowiada nasze społeczeństwo! Odrzucając prawdziwą magię - nie taką jak w Potterze lub Eragonie. Dlatego zamiast nowych serii i bardzo modnych książek fantasy chciałabym polecić Zbigniewa Nienackiego i "Pana Samochodzika"! Pamiętam jak w bibliotece znalazłam pierwszą książkę z tej serii... Mama powiedziała, że to bardziej dla chłopców, ale jeśli chcę moge spróbować ją przeczytać. Spróbować?! Pochłonęłam wszystkie części w ciągu dwóch tygodni i nabrałam strasznej ochoty do podróżowania, zwiedzania i odkrywania! Niedawno skończyłam 20 lat, ale chyba z okazji Dnia Dziecka przypomne sobie jakąś część :)
BuntGeheimnis
Avatar użytkownika - BuntGeheimnis
2012-06-03 09:46:08

Na pierwszy rzut proponowałabym (1)"Oskara i Panią Różę", bowiem choć jest niewielkich rozmiarów, ma bogatą treść. Przypomina (2)"Małego księcia", którego również polecam, jednakże jest bardziej życiowa i przez to - wzruszająca. Schmitt'a wrzuca się do kategorii "hien, żerujących na ludzkich emocjach" - zgodzę się, lecz ta hiena jest na tyle dobra, że chłonę każde jej dzieło. Dlatego dla osób z wysokim stażem małżeńskim jak i dla nastolatków wspaniała będzie pozycja (3)"Małe zbrodnie małżeńskie". A moja ukochana (4)"Tektonika uczuć", która pokazuje, jak kochać? Pokazuje, że kłamstwa w związku i brak otwartości związany z nienawiścią, dążą do nieszczęść? Owszem. I skoro mowa o dramatach... z pełnią świadomości polecam (5)"Poskromienie złośnicy" Shakespeara. Tytułowa złośnica i jej okropny mąż.. poskromienie ognia. Choć komedia, to odważę się powiedzieć, że w niektórych momentach byłam zniesmaczona zachowaniem mężczyzn. (6) Trylogia "Znaku siedmiu" autorstwa Nory Roberts jest wypełniona namiętnością i pożądaniem. Dodajmy do tego tajemnicę i książki dostają się na listę. (7) "Ono" Terakowskiej jest dość specyficzną książką. Nie dość, że wstrząsa, to jeszcze posiada podwójne zakończenie. Strasznie mądra, choć dla kobiet w ciąży może być dołująca. (8) "Strefa cienia: trzy lata z psychopatą - historia prawdziwa" Wiktorii Zender ukazuje, jak naiwna i głupia potrafi być kobieta, gdy jest zakochana. Ponadto, dramat jaki ją prowadzi do tego, iż kobieta powtarza sobie w myślach: "Boże, dziękuję Ci za mojego mężczyznę, który jest tak wspaniały", choć 5 min wcześniej byliśmy na niego źli przez zwinięte, brudne skarpetki obok łóżka. (9) "Zdążyć przed Panem Bogiem" - reportaż Hanny Krall zasługuje na miano świetnej, bowiem nie tylko pokazuje wspomnienia byłego mieszkańca getta, ale pokazuje, że właśnie życie jest najważniejsze. Dramatyczne sceny i obojętność nawet Marka Edelmana wstrząsają, jednak są uzasadnione... bezsilnością i strachem o własną egzystencję. Teraz z innej beczki... niezmiernie polecam (każdemu!) wszelkie (10)baśnie Andersena. Są one wzruszające, pełne pasji, dopracowane... piękne. Od dziecka miłuję się w jego twórczości i aż do teraz, każdej zimy przypominam sobie jej część. Warto wspomnieć o tym, iż każda z jego baśni wzoruje się na życiu jego i jego bliskich, np. "Dziewczyna z zapałkami" została oparta na dzieciństwie jego matki, która choć nie umarła w tak tragiczny sposób, to byłą... dziewczynką z zapałkami. <3
Dizzy
Avatar użytkownika - Dizzy
2012-06-03 21:11:36

Dla mnie priorytetowymi książkami dla nastolatków są powieści Ewy Nowak. Jej twórczość podpowiada jak radzić sobie z problemami we wszelakich sytuacjach jakie tylko mogą spotkać dorastającego człowieka u początku drogi jego życia. W swych książkach porusza tematy konfliktów z rówieśnikami i z rodzicami, szkoły, domu i wielu innych tematów nieobcych nastolatkom. Mogłabym wymieniać je w nieskończoność, a nie o to w tej wypowiedzi chodzi, prawda? Ewa Nowak w prosty sposób odnosi się do wartości, które powinny kierować każdą istotą ludzką - przyjaźni, miłości, szacunku, uczciwości... Myślę, że każdy czy to nastolatek czy dorosły człowiek powinnien zapoznać się choć z kilkoma pozycjami tej autorki. Naprawdę warto :)
agatrzes
Avatar użytkownika - agatrzes
2012-06-03 23:51:11

Pewnie suchej nitki na mnie nie zostawicie, ale ja mojej córce, kiedy będzie miała naście lat podsunę „Zmierzch”. Nie jest arcydzieło literackie i warsztat Pani Meyer pozostawia wiele do życzenia, ale w sumie książka stanowi bardzo przyjemną lekturę. Wbrew pozorom to piękna historia o miłości, przyjaźni, poświęceniu i trudnych wyborach. Bella to zwykła dziewczyna , trochę infantylna i pierdoło wata, ale jednocześnie wie czego chce i potrafi swój cel osiągnąć. Edward, no cóż do hrabiego Draculi mu daleko i gdyby wprost wampirem nie został nazwany nie skojarzylibyśmy, że tym właśnie jest. Chciałbym, żeby zrozumiała, że nie trzeba wyróżniać się z tłumu żeby przeżyć coś niezwykłego i że w pewnych sprawach pośpiech nie jest wskazy i warto czekać na tego jedynego. W pewnym wieku dziewczyny zaczynają marzyć o księciu z bajki, zaczynają interesować się chłopcami i może właśnie w tej książce znajdzie odpowiedzi na pytania, które trudno będzie jej zadać, a może właśnie ta książka pobudzi jej wyobraźnię i otworzy drzwi do magicznego świta w którym wszystko jest możliwe i zrozumie, że siedząc na kapnie czy własnym łóżku można przeżyć tak wiele przygód. Jeżeli 'Zmierzch” nie zadziała, mam trzy półki książek na pewno, któraś ja zachwyci, ja się nie poddam, aż znajdziemy tę jedyną ukochaną książkę
agf
Avatar użytkownika - agf
2012-06-05 12:00:39

Przeglądając listę zaproponowanych książek doszłam do wniosku, że jednak wiele się zmieniło od czasów mojego dzieciństwa. Co prawda zaproponowana lista 10 tytułów ma skłonić do czytania chłopców, ale myślę, że i dziewczynki po te książki sięgają. Tak czy inaczej królują powieści fantastyczne, zawierające wątki magiczne, z bohaterami z nadprzyrodzonymi mocami. Moja propozycja książek, choć jednak zdecydowanie dla dziewczynek, to trochę zapomniana już twórczość Lucy Maud Montgomery. I nie mówię tu tylko o najbardziej znanej serii Ani z Zielonego Wzgórza. Autorka ma w swoim zbiorze fantastyczne powieści, które z pewnością mogłyby stać się zachętą do dalszego czytania. Bohaterami jej książek są bowiem zwykłe, najzwyklejsze dziewczynki mające różne swoje problemy i mimo, że nie mają one komputerów ani komórek to jednak być może dzisiejsze dzieci mogłyby się z nimi identyfikować. Z pewnością wielkim atutem tych powieści jest bijące z nich ciepło, sympatyczne zakończenia i to, że właśnie przez brak tych wszystkich magicznych, nadprzyrodzonych efektów specjalnych, dziecko ćwiczy wyobraźnię tworząc w głowie własny obraz przedstawionego świata.
myszaj
Avatar użytkownika - myszaj
2012-06-05 15:02:13

Trochę z innej beczki polecam autobiografię barwnej postaci którą jest Bear Grylls "Kurz, pot i łzy". Lekko napisana książka o pełnym przygód życiu młodego zapaleńca, który wytycza sobie cele i do nich dąży, udowadniając że człowieka ogranicza tylko on sam. Podróże, selekcja do SAS, podnoszenie się po porażkach. Po przeczytaniu książki poczułam że poziom adrenaliny wzrasta, nabrałam energii do działania, do życia, do parcia naprzód. Myślę że książka godna polecenia, gdyż mój egzemplarz przez wiele rąk przeszedł.
Faledor
Avatar użytkownika - Faledor
2012-06-05 19:56:43

Wiem, że jest teraz mnóstwo nowych pozycji dla dzieci i młodzieży, które nawet mi przypadły do gustu np. seria "Wielka wojna diabłów" Kennetha B. Andersena, która opisuje interesujące i zabawne przygody nastolatka Filipa w piekle. Młodzież jest zafascynowana tematyką fantastyczą i może warto to wykorzystać, żeby zachęcić nastolatków do czytania. Ja jednak chciałabym przypomnieć książki, które nie pozwalały mi się oderwać choćby na chwilę od swoich kart, kiedy miałam te naście lat :) To przede wszystkim przygody Tomka Wilmowskiego w serii A. Szklarskiego, a zaczynające się tomem pt:"Tomek w krainie kangurów". To książki przygodowe, z dużą dawką humoru i niesamowitych emocji. Liczne podróże ciekawskiego tytułowego bohatera pozwalały mi błyszczeć na geografii i biologii. Praktyczna wiedza jest w tych książkach przekazana dyskretnie i w bardzo przystępny sposób. Podobnie ma się sprawa z książkami Arkadego Fiedlera, którego "Orinoko" oczarowało mnie do tego stopnia, że książka ta marnie skończyła przeczytana od deski do deski niezliczoną ilośc razy. Przygody białego człowieka zaakceptowanego w społeczności indiańskiej, to również temat innych licznych publikacji, ale mnie za serce chwyciły losy Sokolego Oka opisane w powieści Coopera "Ostatni Mohikanin",jak również Old Sutterhanda - przyjaciela Winnetou, a wymyślonego przez Karola Maya. Czytałam te książki będąc nastolatką z zapartym tchem i zapewniam, że nie jest to literatura wyłącznie dla chłopców
Mamut
Avatar użytkownika - Mamut
2012-06-06 16:09:21

1. "Tajemniczy ogród" F. H. Burnett 2. "Mały Lord" F. H. Burnett 3. "Zaginiony książę" F. H. Burnett (dwie nieco mniej znane, przez niektórych zapomniane pozycje tej autorki) 4. "Królewicz i żebrak" M. Twain (pamiętam jak tata mi czytał po 1-2 rozdziały dziennie, a miałam wówczas niecałe 4 lata!) 5. "Awantura o Basię" K. Makuszyński 6. "Opowieści z historii Polski" K. Szymeczko (jedyna pozycja na mojej liście tak efektownie i pięknie ilustrowana, wspaniały prezent na Komunie Drodzy Rodzice! W łatwy sposób przybliża najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju. Ilustracje niczym obrazy Kossaka!) 7. "Chłopiec w pasiastej piżamie" J. Boyne (nieco wstrząsająca i ironiczna książka, o tym jak dzieci widzą sprawy wojny) 8. "Bociany zawsze wracają do gniazd" E. Ostrowska (O zapatrzonej w tatusia dziewczynie, którą przymusowy pobyt na wsi zmusza do przewartościowania swoich poglądów na życie) 9. "Mały spadek, duże kłopoty" E. Hofer (16latka dostaje w spadku kamienicę i próbuje pogodzić mieszkających tam sąsiadów.) 10. "Syn złodziejki" G. Bąkiewicz (Poważny temat, nieco wręcz niebezpieczny, bowiem narrator pragnie odnaleźć matkę-gangsterkę, która go porzuciła. Ale to opowieść tak pełna przy tym dowcipnego uroku, że wciąga niczym wir:)) Jak łatwo zauważyć wg. mnie warte zainteresowania młodych czytelników są książki, w których dzieci wpływają na dorosłych, zmieniają ich postępowanie czy też rozbudzają w nich dobroć. Mamy też dużo naprawdę doskonałych polskich pisarzy, warto ich docenić (min. G. Bąkiewicz, czy M. Gutowska-Adamczyk)
Mamut
Avatar użytkownika - Mamut
2012-06-06 16:11:39

To już tak po konkursie, miedzy nami:) Przede wszystkim książki muszą prowokować do rozmowy z rodzicami, tak aby nawet nastolatek miał z nimi o czym porozmawiać:) Poruszać młodego czytelnika to sprawa numer jeden!
slk
Avatar użytkownika - slk
2012-06-07 10:39:59

Jutro opublikujemy w serwisie wiadomość, w której zaprezentujemy część Waszych typów. A tuż po weekendzie postaramy się wyłonić laureatów :)
lokesh
Avatar użytkownika - lokesh
2012-06-20 10:40:44

Cos dlugo nie ma wynikow! <) Mam nadziejw,ze na nowe ksiazki w sklepiku bedziemy czekac krocej?
Granice_pl
Avatar użytkownika - Granice_pl
2012-06-21 15:01:43

Pakiety punktów otrzymują od nas Faledor, ilona, magdamus, moniczyta i Mamut! Serdecznie dziękujemy za świetną dyskusję i wspaniałe propozycje! Nowe książki w sklepiku pojawiły się 20 czerwca, stąd ze świeżą pulą musimy poczekać kilka dni. Zapraszamy do śledzenia "sklepiku" regularnie! A punkty trafiły już na konta laureatów!
Faledor
Avatar użytkownika - Faledor
2012-06-21 16:42:14

Bardzo dziękuję i gratuluję pozostałym zwycięzcom :)!
moniczyta
Avatar użytkownika - moniczyta
2012-06-21 16:55:52

Dziękuję i również gratuluję pozostałym wyróżnionym osobom :)
Mimozami
Avatar użytkownika - Mimozami
2012-06-21 20:48:12

Gratulacje!
Odpowiedz