Arabskie opowieści. Historie prawdziwe

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2022-09-27
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788382951844
Liczba stron: 448

Ocena: 5.17 (6 głosów)

Wielokrotnie podczas spotkań z Tanyą Valko i lektury jej książek pojawia się pytanie: skąd ona to wszystko może wiedzieć? Z własnego życia! "Arabskie opowieści" opisują ekscytujące losy zwariowanej arabistki, która w latach osiemdziesiątych zeszłego stulecia z duszą na ramieniu poleciała do Libii, gdzie rządził Kadafi. Dowiemy się, jak zaczęła się przygoda Valko z krajami arabskimi. Poznamy ciężkie, a czasem cudowne życie kontraktowiczów, przeczytamy o rozwiązłości i pijaństwie na polskich kampach, o nieszczęśliwych wypadkach, często kończących się śmiercią, gwałtach i przemocy, a także o kontraktowych miłościach i przyjaźniach. Będziemy śledzić niezwykłe losy polskich żon Arabów, nie zawsze nieudane i toksyczne związki muzułmańsko-chrześcijańskie, ale też tragedie kobiet uwikłanych w relacje z podłymi mężczyznami. W "Arabskich opowieściach" miłośniczki "Arabskiej sagi" odnajdą pierwowzory kluczowych postaci z jej kart. Większość z nich przewinęła się przez barwne życie pisarki. Valko opisuje świat tak, jak go zapamiętała i postrzegała. "Arabskie opowieści" to podsumowanie ponad 25-letniego pobytu autorki w krajach Orientu.

Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego, byłej nauczycielki w Szkole Polskiej w Libii i asystentki ambasadorów RP. Mieszkała w Libii, Arabii Saudyjskiej i Indonezji. Od 2018 r. żyje w Polsce. Jest autorką bestsellerowej "Arabskiej sagi", w tym "Arabskiej żony", "Arabskiej córki", "Arabskiej krwi" i "Arabskiej księżniczki". Następnie powstała dwutomowa "Azjatycka saga": "Okruchy raju" i "Miłość na Bali". Do krajów Bliskiego Wschodu powraca w tomach: "Arabska krucjata", "Arabski mąż", "Arabski syn", "Arabski raj", "Arabski książę", "Arabska wendeta", "Arabska Żydówka", "Arabska kochanka" i "Arabska zdrajczyni".

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Arabskie opowieści. Historie prawdziwe

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Arabskie opowieści. Historie prawdziwe

Avatar użytkownika - mrs_zolza
mrs_zolza
Przeczytane:2022-10-16, Ocena: 5, Przeczytałam,

Twórczość autorki, występującej pod pseudonimem Tanya Valko, jest mi bardzo dobrze znana, choć mam duże zaległości. Przeczytałam 6 tomów "Arabskiej Sagi" (a jest ich już aż 13!) i dwie części indonezyjskie.

W najnowszej książce mamy w końcu okazję poznać odpowiedź na pytanie "skąd ona to wszystko wie?" Jak to możliwe, że w swoich książkach tak szczegółowo opisuje życie mieszkańców Libii oraz Arabii Saudyjskiej?

Tym razem poznajemy losy autorki, począwszy od dzieciństwa spędzonego w krakowskich Dębnikach, jej fascynację orientem i dalekimi podróżami, przez pierwszą podróż do Libii aż do pozostania asystentką Ambasadora RP w Libii i w końcu późniejszego wyjazdu do Arabii Saudyjskiej.

W trakcie lektury o losach autorki i jej rodziny poznajemy życie Polaków na kontraktach, jak również życie polskich żon Arabów, które nierzadko oznacza wielkie cierpienie. Ludzkie tragedie, ponownie, przedstawione są w bardzo szczegółowy sposób, wywołujący czasem oprócz zdziwienia również przerażenie i wstręt.

Jeśli czytaliście inne książki autorki to bez problemu rozpoznacie tu również osoby, których losy zostały opisane właśnie na kartach tomów Arabskiej Sagi. Poznacie historię ich znajomości z Tanyą i trochę inne spojrzenie na ich osobowości.

Książka wciąga o ile interesuje kogoś temat arabskiej kultury. Ja lubię poczytać i za każdym razem zestawienie luksusów, niemożliwych do wyobrażenia bogactw, z prawem szariatu i tamtejszym podłym traktowaniem kobiet, niezmiennie mnie zadziwia. Jeśli trochę się orientujecie w temacie to zapewne rozumiecie o co chodzi. A jeśli nie, to ostrzegam, że lektura książek autorki wzburzy Was totalnie i nie raz przyprawi o ból żołądka z obrzydzenia nad nieludzkim traktowaniem (wręcz katowaniem) arabskich żon i innych osób.

Polecam zarówno najnowszą książkę o samej autorce jak i pozostałe jej powieści!

Link do opinii
Avatar użytkownika - zaczytanamonia92
zaczytanamonia92
Przeczytane:2022-10-23,

Gdy zaczęłam czytać w mojej głowie nastąpiło zderzenie dwóch światów. Tego, który znam, który jest moją normalnością i tego, który dzięki autorce było mi dane bliżej poznać. Miałam momenty, kiedy wracałam po raz drugi do danego fragmentu ponieważ po prostu nie wierzyłam w to co widzę. Mimo, że każdy z nas ma świadomość odmiennej kultury to ciężko poukładać sobie to wszystko na spokojnie w głowie. Tanya Valko opowiada o swoim życiu w Libii, swojej adaptacji oraz trudnej codzienności. Książka jest również podsumowaniem jej 25-leniego pobytu poza granicami Polski. Podziwiam ją za odwagę ponieważ ja mając jej wiedzę nie zdecydowałabym się na opuszczenie rodzinnych stron. Nie bez powodu mówią, że każdy z nas jest stworzony do czegoś innego. Myślę, że naprawdę wiele odwagi kosztowało ją życie wśród Libijczyków, którzy mają dość specyficzne podejście do kobiet a już w szczególności do cudzoziemek. Większość sprowadza kobietę do wartości przedmiotu, który można rozstawiać po kątach. Ich mentalność jest przerażająca, to poczucie władzy nad płcią piękną, brak jakichkolwiek hamulców i poczucie nieomylności. W opowieść o swoim życiu Tanya wplotła kilka innych osób, które stanęły na jej drodze. Każde swoje zajęcie zarówno będąc nauczycielką jak i asystentką ambasadora wykonywała z oddaniem i poświęceniem. Wielu osobom pomogła wyciągając pomocną dłoń w chwili kryzysu i najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że Tanya traktuje to jak coś oczywistego, że po prostu trzeba pomóc. Dziękuję za tą cudowną lekturę!

Link do opinii
Avatar użytkownika - woman_kinga
woman_kinga
Przeczytane:2022-10-16,

Książki Tanya'i Valko kocham wielką miłością. Gdy zobaczyłam, że będzie kolejna bardzo się ucieszyłam. "Arabskie opowieści. Historie prawdziwe" to podsumowanie życia autorki spędzonego w krajach arabskich. Nie zawsze są to historie usłane różami, ale z pozytywnym zakończeniem. Polskie społeczności niezależnie gdzie, trzymają się zawsze razem. Tutaj również oprócz autorki i jej rodziny, poznajemy historię życia innych Polaków.
Choć kraje arabskie są piękne to uważam, że życie w nich nie jest łatwe. Przeczytałam już wiele książek o życiu na Bliskim Wschodzie i niestety nie ukazywały one pięknego życia a niestety smutna rzeczywistość. Wiadomo, nie każdy Muzułmanin jest zły, ale bardzo duży wpływ na ich życie ma religia, a dokładnie jej fanatyczne oblicze.
Jeśli jesteście ciekawi jak żyje się Polakom na Bliskim Wschodzie, poznać ich zwyczaje i problemy to polecam Wam przeczytać tą książkę. Mi się bardzo podobała i polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Kiti
Kiti
Przeczytane:2022-10-16,

Tanya Valko to pseudonim polskiej pisarki, której wcześniejsze lektury zrzeszyły bardzo wierne grono wielu odbiorców. Nie inaczej na pewno będzie tym razem, ponieważ  ,,Arabskie opowieści" Tanyi Valko to zbiór jej przeżyć z 25 lat życia w Krajach Orientu. Dzięki temu wydaniu odbiorcy mogą przeczytać wrażenia z osobistym przeżyć autorki, która mogła to zobaczyć to, co opisuje w tym wydaniu. Wszelkie prawdopodobieństwo do prawdziwych osób jest jednak przypadkowe. Atutem ,,Arabskich opowieści" jest to, że poszczególne rozdziały nie są zbyt długie objętościowo. Dzięki temu z całością nie trzeba zapoznawać się za jednym razem, ale można po nią sięgać w trakcie krótkich przerw między innymi zajęciami.

 ,,Arabskie opowieści" Tanyi Valko to jedno z tych wydań, które opisuje, jak to wygląda w Krajach Orientu. Niekiedy są to historie zabawne, radosne, ale innym razem przerażające, czy smutne. Tak jak poprzednie wydania Tanyi Valko tak i to jest napisane w bardzo przystępny sposób. Autorka znana jest z pisania lektur w tej tematyce, więc tym razem nie mogło być inaczej. Jestem przekonana,  że dzięki temu iż Tanya Valko tyle lat spędziła poza granicami Polski jej wydanie jest jeszcze cenniejsze dla odbiorcy, który postanowi się z nim zapoznać.

Najnowsze wydanie autorki zostało napisane w formie powieści, dzięki czemu czyta się ją jeszcze lepiej niż zbiór potencjalnych oddzielnych historii. Na zakończenie dodany został słowniczek, dzięki któremu można poszerzyć swoją wiedzę na temat niektórych pojęć.  ,,Arabskie opowieści" Tanyi Valko to jedno z tych wydań, które inspirowane jest prawdziwymi wydarzeniami, napisane jest w formie powieści i z tego powodu jeszcze lepiej się z nim zapoznaje.

Link do opinii
Avatar użytkownika - ja-carpe_diem
ja-carpe_diem
Przeczytane:2022-10-16,

Uwielbiam czytać takie książki, prosty, a jednocześnie kwiecisty opis, przystępne słowa, wartka akcja. Działo się tutaj, działo. Otóż młode dziewczę koniecznie chce w arabską stronę świata. Teraz to łatwe, kiedyś niekoniecznie, ale podobno chcieć to móc. Opowieść o przemocy, gwałtach, wypadkach i śmierci na polskich kampach. O pijaństwie i rozpuście ludzi żyjących z dala od rodziny pracujących na chleb i godne życie na „zaś” dla siebie i na teraz dla bliskich. Był też śmiech, zabawne sytuacje i rzeczywistość bardzo odbiegająca od wyobrażeń.

„Bądźmy otwarci na świat i chłońmy go całym sobą, bo jeśli będziemy go znali, łatwiej będzie nam rozwiązywać nawet najtrudniejsze konflikty”.

Zwykle unikam powieści o krajach Orientu, wydaje mi się, że są pretensjonalne: haremy, burki, wielożenność …biję się w pierś za własną ignorancję i niedopuszczanie do świadomości aspektów życia ludzi odmiennej kultury. Przecież oni tak postrzegają nas – Europejczyków i nasze dziwne zasady. Tak właśnie tworzą się spory, podstawą jest niezrozumienie i brak otwartości umysłów.

Nasze spotkanie przebiegło bardzo płynie i szybko, zaczęłam czytać i … koniec; ponownie dałam się zwieść grubości książki, a raczej myśli, że chwilę mi zejdzie przy jednej. Nie zeszło, przeleciało przed oczyma i skończyło, Autorka pisze zbyt gładko, i to jej wina. A poważnie – polecam poczytać o świecie, który jest tak bardzo inny od tego, w jakim żyjemy, o problemach, które nas nie dotykają.

Zapraszam na ciekawą, wspaniale opisaną podróż.

Link do opinii

Arabskie opowieści. Historie prawdziwe", to wyjątkowa książka, która idealnie nadaje się na początek przygody z twórczością Autorki.
Tanya Valko to utalentowana kobieta, która swoją twórczość skupia głównie na kulturze Orientu, co niesie ze sobą bardzo często trudną literaturę.
Tanya Valko w tej książce daje czytelnikowi wyjątkowe spojrzenie na ludzi z Arabskich krajów. Mamy możliwość poznania ich od podszewki, bowiem kobieta sama spędziła w tam wiele lat swojego życia, poznała wiele osób i różnych historii, a niektóre z nich przedstawiła właśnie w tej książce.
Książka zdecydowanie jednak nie należy do gatunku tych, w których możemy liczyć na happyend, a każdy mężczyzna okazuje się być księciem na białym koniu. Niestety w książce spotyka nas twarde zderzenie z okrutna rzeczywistością, a mężczyźni wybierani przez kobiety w większości okazują się być okrutnymi tyranami. Autorka przedstawia po krotce kilka historii, których była świadkiem, w których niejednokrotnie uczestniczyła. Z reguły są to opowieści o kobietach, które poznały swoich Arabskich mężów, którzy przed ślubem mieli znacznie odbiegać od stereotypowego "araba", który nie szanuje swojej żony. Niestety po ślubie rzeczywistość okazywała się okrutna, a mąż odkrywał swoją drugą twarzą, ta prawdziwą. Najbardziej w mojej pamięci utkwiła historia pięknej Blondi, która spotkała wyjątkowego, bogatego i przystojnego studenta, który w dodatku zwrócił na nią uwagę. Niestety jej zderzenie z rzeczywistością było wyjątkowo okrutne. Sama jestem matką i nie ma dla mnie nic ważniejszego ponad moje pociechy. blondi właśnie córki została pozbawiona, i to dla mnie niewyobrażalne okrucieństwo. Ale niestety ojciec uprowadził córkę do swego ojczystego kraju i nie dawał z Aku zycia, a ponadto arabskie dzieci po rozwodach zostają przy ojcach. Jest to niewyobrażalnie okrutne dla matki.
Książka zawiera drastyczne opisy, straszne, niewyobrażalne historię przepełnione nienawiścią, ale warto ją przeczytać. Autorka przybliża nam świat, który istnieje, którego nie potrafimy sobie nawet wyobrazić, a w nim aktualnie żyją ludzie.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Link do opinii
Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2022-10-05, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Arabskie opowieści. Historie prawdziwe" są swojego rodzaju podsumowaniem dwudziestu pięciu lat, kiedy to autorka mieszkała w krajach Orientu. Dla mnie było to drugie spotkanie z jej twórczością, poprzednia i jedyna książka jaką czytałam "Arabska zdrajczyni" mi się podobała i przybliżyła zasady panujące w tamtejszych krajach, dlatego też pokusiłam się o sięgnięcie po nową powieść autorki, która przedstawia całą drogę i przygodę @valko z krajami arabskimi. Książka została napisana przystępnym i przyjemnym w odbiorze językiem, co sprawia, że czyta się ją naprawdę szybko i z zainteresowaniem. Tym razem @valko prezentuje własne doświadczenia i wiedzę na temat kultury i zwyczajów panujących w krajach Orientu. Autorka na kartach swojej powieści przedstawia pierwowzory głównych postaci z serii którą podbiła nasz kraj, czyli #sagaarabska. Książka została podzielona na pięć zasadniczych rozdziałów: Zauroczenie orientem i szawormą, Kontraktowicze, Wątpliwy oddech w Polsce, Kamp w Zawii, Wymarzona praca i Ambasada wzywa na służbę. W każdym z nich znajdziemy kilka krótszych prawdziwych historii z życia autorki oraz ludzi, których poznała na swojej drodze, @valko wszystko przedstawia takim jakie jest i właśnie to w tej książce jest najlepsze! Na końcu powieści znajdziemy również słowniczek, w których są tłumaczenia arabskich słów, co w tym przypadku jest naprawdę świetnym zabiegiem. Jestem pewna, że fani autorki będą usatysfakcjonowani tą powieścią, a ja z chęcią w wolnej chwili sięgnę po poprzednie książki autorki. Polecam! Moja ocena 8/10.

Link do opinii
Avatar użytkownika - renatakozlowska
renatakozlowska
Przeczytane:2022-10-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

Tania Valko znana ze swoich książek w arabskich klimatach, ostatnio podzieliła się z nami najbardziej osobistą historią. "Arabskie opowieści" to oparty na prywatnych przeżyciach autorki zbiór historii dotyczący Jej arabskich początków.
Zawsze byłam ciekawa skąd u Tanii Valko taka dobra znajomość Orientu, jego blasków i cieni a po lekturze tej książki już to wiem. Autorka przez dwadzieścia pięć lat mieszkała w krajach arabskich i dobrze poznała ich dobre i złe oblicza.
Bardzo mi się podobała ta książka, naprawdę. Jest napisana w narracji pierwszoplanowej więc czytając czułam się tak, jakbym sama rozpoczęła właśnie swoją przygodę z arabskim snem. Tak, tak, snem bo dla Polaków w latach dziewięćdziesiąt XX wieku, wyjazd na kontrakt do Libii czy Kuwejtu był spełnieniem marzeń. Nie bez znaczenia była tu dolarowa pensja.
I właśnie do Libii trafiła nasza autorka, której mąż dostał tam właśnie kontrakt. Obydwoje po arabistyce, znali język, więc byli cennym nabytkiem dla polskich przedsiębiorstw wysyłających pracowników w tamte rejony.
Z ogromnym zaciekawieniem przeczytałam tę historię, tym większym, że mój tato również jako pracownik Mostostalu w latach dziewięćdziesiątych wyjeżdżał na kontrakty, co prawda nie do krajów arabskich tylko do europejskich, ale emocje były podobne.
Autorka podzieliła się z nami swoimi prywatnymi wspomnieniami, pozwalając nam przenieść się w przeszłość, by dowiedzieć się jak zaczęła się Jej przygoda z Orientem.
Ja naprawdę z ciekawością zabrałam się za tę książkę. I Wam też ją polecam. Nawet jeśli nie jesteście fanami autorki, to możecie wrócić do lat, które odeszły już w przeszłość. To naprawdę świetny wehikuł czasu....poczułam się jak w latach młodości.

Link do opinii
Czy uwielbiacie książki napisane na faktach? Tanya Valko to moja ulubiona autorka, która odkrywa przed światem tajemnice Orientu. To dzięki niej mamy możliwość poznania tego co jest głęboko ukryte. Tym razem miała możliwość przeczytania najnowszego dzieła tej autorki ,,Arabskie opowieści. Historie prawdziwe". Znalazłam tutaj mnóstwo ciekawostek z życia mojej ulubionej pisarki. Dzięki tej książce dowiedziałam się, za co tak naprawdę Tanya Valko pokochała świat Orientu. Byłam bardzo ciekawa, jak to się stało, że nasz bohaterka znalazła się w Libii. Znalazłam tutaj mnóstwo różnych historyjek. Część z nich powodowała u mnie zawały serca i płacz. Niektóre były zabawne, inne bardzo szokowały. Jesteście ciekawi, jak arabski świat przyjął naszą bohaterkę? Czy od samego początku potrafiła się odnaleźć w tym tajemniczym świecie? Jak na chęć wyjazdu autorki reagowała jej rodzina? Kto był temu przeciwny, a kto życzył jej szczęścia? Dodam tylko, że Tanya Valko miała wyjątkową babcię. Musiała być cudowną osobą. Dziękuję autorce, że o niej wspomniała. Najbardziej poruszyła mnie historia pewnej młodej dziewczyny, która zakochała się w nieodpowiednim studencie. Mieli razem śliczną córeczkę. Mężczyzna porwał swoje dziecko. W sprawie interweniowała nasza bohaterka. Jak to wszystko się skończyło? Oczywiście wam tego nie zdradzę. Nie mogłam przestać płakać. Cały czas zastanawiam się, co kobiety widzą w mężczyznach z krajów Orientu. Nie od dziś wiadomo, że oni nie potrafią szanować kobiet. Niestety mają to już we krwi. Mając dzieci z arabami, należy pamiętać, że w razie rozwodu dzieci zostaną z ojcem, a nie matką jak to zazwyczaj jest u nas. Dzięki naszej kochanej autorce możecie się o tym przekonać. Warto przeczytać tę książkę wybierając się do Orientalnej krainy. ,,Arabskie opowieści. Historie prawdziwe" przeczytałam w ciągu jednego dnia. Byłam bardzo ciekawa, jak autorka radziła sobie w tamtejszym klimacie. Lubię jej oryginalny styl pisania. Biorąc do ręki tę książkę, otrzymałam pamiętnik z 25- letniego pobytu w Orientalnym świecie. Całkiem ciekawe rozwiązanie. Autorka odsłoniła przed nami swój świat. Dzieli się z nami swoimi przeżyciami i troskami. Pokazała swoją największą miłość. Przedstawiła nam swoją rodzinę. Dzięki ,,Arabskim opowieścią" bierzemy udział w przygodach, które sama przeżyła. Coś pięknego. Wielkie brawa dla Tani Valko, że tak się przed nami otworzyła. Jeżeli jeszcze nie znacie twórczości Tani Valko, to zachęcam was do jej poznania. Z całego serca polecam ,,Arabskie opowieści. Historie prawdziwe", mommy_and_books.
Link do opinii
Inne książki autora
Arabski syn
Tanya Valko0
Okładka ksiązki - Arabski syn

Akcja powieści toczy się na Bliskim Wschodzie - w Syrii, Arabii Saudyjskiej, Katarze, Emiratach Arabskich, Libanie i Jordanii. Świat niesamowitego bogactwa...

Saga arabska tom 6. W Ghanie
Tanya Valko0
Okładka ksiązki - Saga arabska tom 6. W Ghanie

Malika jak najszybciej chce się wydostać z ogarniętej zamieszaniem Libii. Załatwia sobie pracę na placówce dyplomatycznej w Ghanie. Po upozorowaniu śmierci...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Uznanie
W. & W. Gregory
Uznanie
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy