Bez litości

Tom 10 cyklu Jack Reacher

O Jacku Reacherze nie wiadomo wiele. Jest byłym oficerem żandarmerii. Jest silny, inteligentny i przebiegły. Uwielbiają go kobiety oraz... kłopoty. Te drugie nawet bardziej. Tym razem miało obyć się bez zaskoczeń. Edward Lane zapakował właśnie milion dolców w różnych banknotach do walizki. To okup. Mężczyzna zapłaci o wiele więcej, by odzyskać żonę i dziecko, Jack o tym wie. Wie również, że ma wytropić porywaczy, zemścić się. Nie wie tylko jednego - że prowadzący nielegalne szkolenia najemników do wynajęcia Lane, ma jeszcze tajemnice, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Niedługo po rozpoczęciu polowania Reacher dowiaduje się o swoim pracodawcy więcej, niż kiedykolwiek chciałby wiedzieć. Ale jest już za późno, żeby się wycofać.

Informacje dodatkowe o Bez litości:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2013-12-09
Tytuł oryginału: The Hard Way
Tłumaczenie: Szulc Andrzej

Kup książkę Bez litości

Bez litości - opinie o książce

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-07-08, Ocena: 4, Przeczytałam,

„Bez litości” Lee Childa to moje drugie spotkanie z tym autorem i jego bohaterem Jackiem Reacherem. I teraz już na pewno wiem, że będzie tych spotkań więcej! I chociaż mnie to mocno zaskoczyło – polubiłam Reachera! A zwykle nie znoszę takich bohaterów: były wojskowy, który zawsze jest o dwa kroki przed wszystkimi i który na podstawie tego, w jakiś sposób przechodzisz przez ulicę, potrafi odgadnąć, że ostatni rok spędziłaś w Japonii, a na śniadanie lubisz jeść wędzonego dorsza… Reacher może i jest trochę w stylu macho, ale nie jest tępym osiłkiem ani bezmyślnym mięśniakiem. To takie połączenie James Bonda, Supermana i szlachetnego kowboja, zawsze gotowego pomóc słabszym. Jest idealistą, choć zupełnie to do niego nie pasuje. Ma serce i widzi więcej niż czubek własnego nosa, a kiedy już zaangażuje się w jakąś sprawę, nie odpuści, choćby miało go to kosztować życie. I chyba właśnie dzięki temu zawsze spotyka na swojej drodze ludzi, którzy są gotowi mu pomóc w jego śledztwach i planach. W tej akcji pomaga mu bardzo atrakcyjna prywatna detektyw – i zarazem była agentka federalna Lauren.

Tym razem Jack Reacher trafia na sprawę porwania żony i pasierbicy bogatego i wyjątkowo niebezpiecznego człowieka – Edwarda Lane’a. Reacher jest przypadkowo świadkiem przekazywania okupu, a później – jak to on – wkręca się w tę sprawę tak mocno, że nie jest w stanie przerwać. Za wszelką cenę pragnie pomóc uprowadzonym: patrzy na zdjęcie przepięknej żony Lane’a i jej małej córeczki i obiecuje sobie, że je odnajdzie, a jeśli będzie za późno – pomści. Zanim Jack zorientuje się, o co w tej sprawie naprawdę chodzi, będzie już tkwił zbyt głęboko, żeby myśleć o wycofaniu się.

Akcja powieści nie jest jakoś specjalnie skomplikowana, choć pojawia się także wątek działań wojennych w różnych częściach świata, najemników itp. Jednak Lee Child potrafi wciągnąć czytelnika w akcję, każe mu się zaangażować w poszukiwania, i nie bardzo da się przerwać lekturę, bo jednak dużo się dzieje, śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, a czytelnik coraz bardziej chce się dowiedzieć, co się stało z uprowadzonymi, czy jeszcze żyją i czy wrócą do domu.

Zakończenie jest dość łatwe do przewidzenia, podobnie jak wskazanie winnego - ale nie psuje to przyjemności z lektury.

To klasyczna powieść akcji, która nie ma zamiaru udawać niczego innego – więc bez sensu jest doszukiwać się jakiejś wielkiej głębi i psychologicznej prawdy. Sięgając po nią, liczyłam na szybką akcję, pościgi, śledztwo i wysoki poziom adrenaliny – i to wszystko dostałam, nawet z nawiązką. To po prostu fajna książka na wakacje – nie zostanie w pamięci na długo, ale pozostawi po sobie dobre wspomnienie.

Sprawnie poprowadzony kryminał, jak to bywa u Lee Childa. Z Jackiem Reacherem zżyłam się już w poprzednich tomach, więc i tu przymykam oko na to, w jak nierealny czasem sposób jest on tym nieustraszonym twardzielem ;) Wątek prócz tego, iż ciekawy, kluczy także między różnymi wyjaśnieniami, a więc ciężko jest domyśleć się właściwego. Starałam się główkować, wiedząc, że najbardziej oczywiste rozwiązanie jakie próbuje podać nam autor, rozwiązaniem wcale nie jest, zostałam mimo wszystko zaskoczona.
Avatar użytkownika - gimm1
gimm1
Przeczytane:2014-02-24,
Kiedy zwracałam w bibliotece książkę Cobena polecono mi tę powieść Lee Childa jako podobną pozycję. Trochę się zawiodłam. Może nie samą opowieścią, bo ta jest dość skomplikowana i nawet dość ciekawa to jednak stylem autora. Dopatrzyłam się pewnych niekonsekwencji. Czasem mam wątpliwość co do potrzeby umieszczania tak dokładnych opisów niektórych sytuacji, wydarzeń czy miejsc. Mimo to jednak dotarłam do końca i wiem już kto, kogo i dlaczego porwał. Jeśli ktoś ma ochotę zapoznać się z głównym bohaterem, Jackiem Reacherem, i przy okazji poznać styl pisarza to zachęcam, ponieważ Jack jest swoistym supermanem a książka kończy się ... no właśnie może to Was zaciekawi.

Oj dzieje się... O ile już w połowie domyślam się kto, to, to dlaczego to zrobił zostawało tajemnicą do końca :)

Avatar użytkownika - gendun
gendun
Przeczytane:2020-10-22, Ocena: 6, Przeczytałam,

W swojej kategorii pozycja zasluguje na maksymalna ocene. Lee Child w najwyzszej formie.Niesamowicie szybka akcja i skuteczne mylenie tropow sprawiaja,ze ksiazka caly czas trzyma w napieciu,a czytelnik nie wie do konca kto jest dobry, a kto zly.

Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2018-01-18, Ocena: 6, Przeczytałem,

Kilka dni temu skończyłem trzecią część innego cyklu powieści i napisałem o niej, że była najsłabszą z dotychczasowych. Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron "Bez litości" miałem wrażenie, że i tym razem będę musiał napisać to samo. Myliłem się bardzo. Od pewnego momentu książka wciągnęła mnie tak bardzo, że nie wyobrażałem sobie, by jej nie skończyć przed snem. Rozłożenie na dwa dni było ciężkie, ale na trzy - chyba bym nie wytrzymał, a w pracy byłbym znacznie mniej wydajny - myśląc - co będzie dalej. Nie zrobiłem sobie tego i po prostu w pracy byłem nie do końca wyspany. Ale było warto, bo ta część wciska w fotel, jak mało która. Choć akurat w przypadku Childa i Reachera - nie jest to odosobniony przypadek. Polecam gorąco!

Avatar użytkownika - killing-kittens
Przeczytane:2014-09-22, Ocena: 4, Przeczytałam,
Jutro możesz zniknąć
Lee Child0
Okładka ksiązki - Jutro możesz zniknąć

Jack Reacher wie, po czym rozpoznać zamachowca-samobójcę. Listę dwunastu oznak behawioralnych sporządzoną przez izraelski wywiad zna na pamięć....

Lepiej już umrzeć
Lee Child0
Okładka ksiązki - Lepiej już umrzeć

Ci, którzy wejdą mu w drogę, wcześniej czy później będą musieli się przekonać, że... lepiej już umrzeć. Bo Reacher jest genetycznie zaprogramowany do tego...