Bielmo. Niezwyk造 przypadek Edgara Allana Poe

Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788382027310
Tytu orygina逝: The Pale Blue Eye

Ocena: 4.4 (5 g這s闚)

Zaskakująca opowieść o morderstwie i zemście w West Point, z udziałem emerytowanego

detektywa i młodego kadeta nazwiskiem... Edgar Allan Poe

W 1830 roku spokój październikowego wieczoru w wojskowej Akademii West Point zakłóca

odkrycie wiszącego ciała młodego kadeta. Następnego ranka wychodzi na jaw coś jeszcze bardziej

makabrycznego: ktoś wykroił ze zwłok serce. Augustus Landor - który przed przejściem na

emeryturę wyrobił sobie pewną renomę jako śledczy nowojorskiej policji - ma za zadanie

przeprowadzić dyskretne dochodzenie. Tą dziwną sprawą musi zajmować się w tajemnicy,

ponieważ skandal mógłby wyrządzić młodej jeszcze instytucji nieodwracalne szkody. Znajduje

jednak pomoc u nieoczekiwanego sprzymierzeńca - emocjonalnego młodego kadeta ze

skłonnością do alkoholu, dwoma tomikami poezji na koncie i mroczną przeszłością, która z

rozdziału na rozdział jawi się w innym świetle. Dziwny, nawiedzony poeta, do którego Landor

żywi ojcowską sympatię, nazywa się Edgar Allan Poe...

"Louis Bayard jest pisarzem obdarzonym niezwykłym talentem: językowym, fabularnym, oraz

tym tajemniczym połączeniem śmiałości i kunsztu, które sygnalizuje, że oto narodził się wielki

pisarz".

Joyce Carol Oates

Na podstawie powieści powstał film Netflix z Christianem Bale i Gillian Anderson w rolach

głównych

Kup ksi捫k Bielmo. Niezwyk造 przypadek Edgara Allana Poe

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Bielmo. Niezwyk造 przypadek Edgara Allana Poe

"Moim zdaniem niekt鏎zy potrafi budowa tajemnice jak kolejne warstwy ska造 逝pkowej - konstrukcja si璕a coraz wy瞠j, ale nie pojawiaj si na niej nawet najmniejsze p瘯ni璚ia. Inni s tak kiepskimi budowniczymi, 瞠 wystarczy lekko postuka, aby run掖 ca造 gmach."
Ta ksi捫ka dla mnie by豉 do嗆 dziwn lektur. Zupe軟ie inn ni si spodziewa豉m. Jednocze郾ie by豉 intryguj帷a i przewidywalna, nudna a jednocze郾ie nie daj帷a si od這篡 na p馧k, zbyt gruba i rozwleczona, ale jednak jej lektura przebiega豉 lekko i szybko...
"Bielmo. Niezwyk造 przypadek Edgara Allana Poe" to taki jakby krymina retro, bo jego fabu豉 umiejscowiona jest w XIX wieku. To historia, w kt鏎ej mamy w豉軼iwie dw鏂h g堯wnych bohater闚, kt鏎zy r騜ni si od siebie nie tylko wiekiem, ale r闚nie charakterami.
W Akademii West Point znaleziono cia這 kadeta, kt鏎y powiesi si na drzewie. Lecz nie tylko to zaniepokoi這 rektora uczelni. Zdarzy豉 si dziwna i raczej niespotykana rzecz zwi您ana z tymi zw這kami. Rozwi您anie zagadki rektor postanowi powierzy emerytowanemu 郵edczemu, kt鏎y osiedli si w tej okolicy. Augustus Landor, bo o nim mowa, czu si troch nieswojo, gdy wje盥瘸 pod eskort jednego z 穎軟ierzy na teren West Point.
Jakby by這 ma這 jednego nie篡j帷ego kadeta, znaleziono nast瘼nego, kt鏎y te si powiesi..., lecz czy sam? Okazuje si, 瞠 to nie jest ju tak proste zadanie do rozwi您ania, jakby mog這 si pocz徠kowo wydawa. Landorowi przypadkiem z pomoc przychodzi jeden z m這dych kadet闚, kt鏎y bardzo zaanga穎wa si w dochodzenie. Landor bardzo si ucieszy z tego pomocnika, bo troch mu przypomina siebie z m這dych lat a jednocze郾ie by do嗆 specyficzny, 瞠by nie powiedzie dziwak. Jak si pewnie domy郵acie, tym kadetem jest Edgar Allan Poe, w豉郾ie ten Poe.

"Zgony na terenie Akademii nie wytr帷i造 go z codziennej rutyny. Rektor sprawia takie wra瞠nie, jakby przez ca造 dzie przebywa wy陰cznie w tym miejscu. Wz鏎 panowania nad sob. M闚i, kiedy musia, milcza, kiedy wskazane by這 milczenie, nastawia ucha na pytania pan闚, zwraca uwag pa na ten czy inny temat, ale nigdy nie zanudza."
Rektor mimo opanowania, powoli zaczyna si niecierpliwi tym, 瞠 do tej pory nie znaleziono osoby lub os鏏, kt鏎e s zamieszane w t spraw, daje wi璚 Landorowi termin, do kt鏎ego ma za zadanie rozwi您a t zagadk. Martwi si, 瞠 te przypadki b璠 k豉d造 si cieniem na uczelni i mog przyczyni si nawet do jej zamkni璚ia lub zwolnienie go z pe軟ionej funkcji.
Mimo tego, 瞠 to do嗆 krwawy krymina, to jednak autor zadba o pi瘯ne opisy a nawet zdarza造 si momenty humorystyczne. Dodam, 瞠 ta powie嗆 jest bardzo klimatyczna. Czyta豉m, 瞠 nakr璚ono film na podstawie tej ksi捫ki. Nie widzia豉m go jeszcze, lecz teraz, po lekturze ksi捫ki z pewno軼i go zobacz. Chcia豉bym zobaczy, czy filmowa interpretacja r騜ni si mocno od ksi捫ki.
Polecam, bo my郵, 瞠 warto pozna t niezwyk陰 histori, a tak瞠 Edgara Allana Poe...
"Ach, ten Poe z jego naiwno軼i. Tak jakby ludzie mogli zmierza tylko ku 鈍iat逝 albo ciemno軼i, a nie w jedn i drug stron. Kt鏎ego wieczoru wyniknie z tego ciekawa dyskusja, pomy郵a貫m, ale teraz trzeba rozwa篡 mo磧iwo嗆, 瞠 Poe i ja zjemy kolacj przy tym samym stole."

Edgara Allana Poe przedstawiono mi w dzieci雟twie. Nie jestem fank wszystkich jego dzie, jednak niekt鏎e wdzieraj si do umys逝 i powoduj ma陰 lawin uczu. Tak samo osoba pisarza zdaje si by owiana mg陰 tajemnicy. Tak wi璚 z zaintrygowaniem zacz窸am czyta ksi捫k, kt鏎a stawia Poego w roli pomocnika 郵edczego prowadz帷ego dochodzenie w sprawie okrutnego morderstwa.

"Bielmo" jest naszpikowane wprost gotyckim klimatem. Sam fakt, 瞠 jednym z g堯wnych bohater闚 jest Poe, m鏬 nasuwa taki wniosek, ale nie tylko osoba poety - ca豉 powie嗆 kipi romantyczn nostalgi, od naznaczonego pi皻nem smutku 郵edczego, po obiekt uczu Edgara Allana, kt鏎y jest archetypem nieszcz窷liwej kochanki. Jako taka, ksi捫ka zrobi豉 na mnie niesamowite wra瞠nie - tego w豉郾ie potrzebowa豉m, kiedy za oknem s這ta i deszcz, a jedynym pocieszeniem jest kubek grzanego wina.

奸edztwo prowadzone w sprawie morderstwa i zbezczeszczenia zw這k m這dego kadeta elitarnej szko造 wojskowej posuwa si powoli, my tak瞠 powoli poznajemy kolejne dowody, kolejnych podejrzanych i kolejne tajemnice, kt鏎e od po這wy zaczynaj si pi皻rzy. Sama o 郵edztwa jest jedn ze sk豉dowych akcji, wydaje mi si tak瞠, 瞠 g堯wnym zamiarem autora by這 nakre郵enie postaci tak dobrze, jak to tylko mo磧iwe, nadanie im 篡cia, pozwolenie na oddech poza kartami ksi捫ki. Mo瞠my pozna ich przesz這嗆, plany na przysz這嗆, wady (tak瞠 te do嗆 spore, Bayard nie idealizuje swoich bohater闚) i umiej皻no軼i. Rzuceni w wir dochodzenia, wydaj si jeszcze bardziej ludzcy.

Bayard i jego styl wydaj si przeciwstawia w pewnym sensie w豉snemu bohaterowi - Poemu. Jest dosadny ale nie prosty, owszem jest te nabrzmia造 nostalgi i pewnym smutkiem, ale wida wyra幡 r騜nic mi璠zy tym jak wys豉wia si sam Poe a jak inni bohaterowie. Stawia to m這dego pisarza w 鈍ietle reflektor闚, wybija si on na ich tle, mimo, 瞠 dla innych jego poetycka natura to wada i pow鏚 do rozbawienia.

Dla tych, kt鏎zy nie lubi brutalno軼i - ksi捫ka, mimo 瞠 kryminalna, nie sypie ko軼i, nie broczy krwi. Zbrodnia jest przedstawiona raczej jako fakt, nie pow鏚 do rozwodzenia si nad okrucie雟twem mordercy. Ma przez to co z powie軼i z dawnych lat, daleko jej do nowoczesnych powie軼i sensacyjnych, gdzie autorzy prze軼igaj si w opisywaniu dewiacji i wynaturze.

Jestem zachwycona ksi捫k, filmu nie zamierzam jednak ogl康a - zapewne przemieli powie嗆, jak zawsze robi filmy i seriale. A ja mam ju w豉sn wizj bohater闚 i nastroju. Ale nie 瘸逝j. By mo瞠 czas si璕n望 po kt鏎y z poemat闚 Poego i zanurzy si w pi瘯nie jego liryki. "Bielmo" to wspania造 przyk豉d na to, jak budowa bohater闚 tak, by cz這wiek si z nimi z篡 i ich po prostu pozna - a tak瞠 pi瘯ny ho責 osobie autora "Kruka".

Avatar u篡tkownika - kotoksiazka
kotoksiazka
Przeczytane:2023-01-15, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam,

M這dy kadet i poeta Edgar Allan Poe zosta wybrany przez emerytowanego detektywa Gustawa Landora do pomocy przy sprawie zamordowanego i okaleczonego m篹czyzny. Aby nie wzbudza sensacji i nie zaszkodzi Akademii Wojskowej, bo zgin掖 jeden z 穎軟ierzy, 郵edztwo ma by prowadzone po cichu. Czy do鈍iadczony detektyw i amator zdo豉j rozwik豉 zagadk?

BIELMO to klimatyczny, wy鄉ienicie skonstruowany krymina w stylu Agathy Christie. Je郵i lubicie t aktork to powie嗆 jest dla was!

Do si璕ni璚ia po t pozycj najbardziej skusi豉 mnie intryguj帷a posta Edgara Poe, autor wy鄉ienicie go nakre郵i, podobnie zreszt jak g堯wnego bohatera Gustawa Landora. Zar闚no detektywistyczna strona fabu造 oraz wielowymiarowo嗆 to kolejne plusy tej historii. Jednak瞠 to klimat powie軼i utrzymanej w XIX wieku, jej obrazowe opisy zrobi造 robot. Czu groz, duszn i ci篹k atmosfer spowit mg陰 unosz帷 si nad West Point.

Nie酥ieszn akcj, bowiem 禦udnie 郵edztwo niekiedy ci庵n窸o mi si, autor zrekompensowa mi wy鄉ienitym kunsztem literackim. A rozwi您anie intrygi to istna wisienka na torcie! Ca趾owite zaskoczenie! Takiego obrotu spraw w og鏊e si nie spodziewa豉m.

Avatar u篡tkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-01-15,

„Bielmo. Niezwyk造 przypadek Edgara Allana Poe” to niesamowicie klimatyczna powie嗆 detektywistyczna po kt鏎ej kompletnie si nie spodziewa豉m, ze a tak bardzo mnie poch這nie.

Ca這嗆 napisana jest niezwykle ciekawie i utrzymana w do嗆 tajemniczym, a wr璚z ch這dnym klimacie. Zbrodnia pope軟iona w Akademii West Pont okazuje si by skomplikowana i sk豉daj帷a si z wielu element闚. Jednak wszystkie te elementy 陰cz si ciekaw uk豉dank, gdzie na samym ko鎍u ksi捫ki czeka nas taki zwrot akcji, kt鏎ego chyba nikt si nie spodziewa.

Autor ma niezwyk造 talent pisarski i tak lawiruje s這wem, 瞠 ksi捫ki nie da si po prostu od這篡 na bok. Jednak瞠 trzeba przyzna, 瞠 tempo akcji jest do嗆 powolne. Ale zosta這 to bardzo dobrze przemy郵ane i stanowi swego rodzaju urok ca貫j powie軼i. Trzeba tak瞠 przyzna, 瞠 pomimo wolnego temat bo prawie na ka盥ej stronie jest co, co nas zaciekawi i nie ma tutaj miejsca na nud.

Bardzo mocn stron ca貫j powie軼i s bohaterowie. Uwierzcie, 瞠 w tym wypadku nie mo積a sobie by這 wymarzy lepszych. To jak Augustus i Edgar pomimo wielu sprzeczno軼i si uzupe軟iali by這 czym cudownym. Dawno nie mia豉m okazji pozna tak wyrazistych i charakternych postaci.

Szczeg鏊ny plus dla autora za bardzo realistyczne odwzorowanie Ameryki lat 30 XIX wieku, kt鏎e dos這wnie pozwoli這 mi si przenie嗆 w miejscu i czasie.

„Bielmo. Niezwyk造 przypadek Edgara Allana Poe” to nie lada gratka dla fan闚 Edgara Allana Poe i mi這郾ik闚 skomplikowanej intrygi. Sp璠zi豉m z t ksi捫k bardzo mi造 czas i mam nadziej, 瞠 Wy tak瞠 taki sp璠zicie.

Avatar u篡tkownika - dosia1709
dosia1709
Przeczytane:2023-04-11, Ocena: 4, Przeczyta貫m,

,,Bielmo" to ksi捫ka kt鏎a chwilami doprowadza豉 mnie do sza逝.

W jednej chwili czyta si z zapartym tchem, aby za chwil mie kompletnie do嗆 tej ksi捫ki.

Z pocz徠ku kiedy to nasz emerytowany detektyw przybywa do West Point aby rozwi您a zagadkow 鄉ier m這dego kadeta da豉m si wci庵n望 w t histori jednak p騧niej kiedy to Edgar Allan Poe dziwny poeta, wkracza do akcji troch zaczyna豉 mnie irytowa ta ksi捫ka i on sam. P騧niej znowu autor nakre郵a fabu喚 tak, 瞠 znowu nie mo積a si oderwa od historii. Ko鎍闚ka to ju kompletnie zbi造 mnie z tropu ? aby koniec, ko鎍闚 zaskoczy zako鎍zeniem.

Ju sama nie wiem czy ksi捫ka mi si podoba豉, czy nie ? Na pewno trzeba troch si wysili aby zrozumie t opowie嗆. My郵 瞠 znajd si fani i przeciwnicy tej ksi捫ki.

Przeczytajcie i przekonajcie si sami ?

Avatar u篡tkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2023-01-10, Ocena: 5, Przeczyta貫m,

Najciemniej jest pod latarni

Je郵i si璕am ju po krymina - a zdarza si to raczej rzadko - to najcz窷ciej po taki w stylu retro. Chocia powie嗆 Louisa Bayarda swoj premier mia豉 w roku 2006 (czyli stosunkowo niedawno), "Bielmo" ma klimat najlepszych dziewi皻nastowiecznych powie軼i gotyckich i wszystko to, co wywo逝je w czytelnikach dreszczyk emocji.

Wydawa by si mog這, 瞠 mroczne krymina造 najbardziej pasuj do obskurnych zau趾闚 Londynu epoki wiktoria雟kiej, jednak Louis Bayard udowodni, 瞠 fabu豉 rozgrywaj帷a si w Stanach Zjednoczonych r闚nie mo瞠 by niezwykle klimatyczna i przepe軟iona groz. Czytelnik rozpoczyna swoje 郵edztwo u boku Augustusa Landora, kt鏎y zostaje wezwany do wyja郾ienia sprawy zbezczeszczenia zw這k jednego z kadet闚 szko造 w West Point, co - jak si p騧niej oka瞠 - jest dopiero pocz徠kiem niepokoj帷ych wydarze.

Autor do swojej fikcyjnej historii postanowi wple嗆 prawdziwe postaci, spo鈔鏚 kt鏎ych najwa積iejsz i najbarwniejsz jest Edgar Allan Poe. Persona absolutnie nietuzinkowa - pocz徠kuj帷y poeta i kadet Akademii Wojskowej nie tylko uparcie twierdzi, 瞠 ma kontakty z za鈍iatami, tworz帷 przy tym niepokoj帷e dzie豉 literackie, ale rych這 zostaje wci庵ni皻y w samo centrum wydarze przyprawiaj帷ych o g瘰i sk鏎k.

"Bielmo" to bardzo klimatyczna powie嗆 kryminalna, w kt鏎ej autor, poprzez tak a nie inna konstrukcj i spos鏏 poprowadzenia narracji, jawnie gra czytelnikom na nosie. A poniewa prawie ka盥y z bohater闚 ma swoje tajemnice i ukryte motywacje, ci庵le tracimy trop. Rozwi您anie zagadki przysparza wielu problem闚, cho tkwi tu przed naszym nosem.

Avatar u篡tkownika - zielona78
zielona78
Przeczytane:2023-01-06, Przeczyta貫m,
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
Cz這wiek z bursztynu