Bohaterowie Auschwitz

Opowieść o ludziach, którzy potrafili stawić opór piekłu
Oporem mogło być wszystko, bo wszystko było zabronione. Oporem stawała się każda działalność, która stwarzała wrażenie, że więźniowi pozostało coś z dawnej osobowości i indywidualności.

KL Auschwitz to bezmiar ludzkiego cierpienia, poniżenie, rozpad osobowości i heroiczne próby ocalenia własnej tożsamości. Świat odwróconego Dekalogu. Świat odwróconych ludzkich wartości. Świat bez nadziei, bez litości dla innych, świat bez Boga.
Przykazaniami tego świata było: „zabijaj”, „kradnij” albo też „mów fałszywe świadectwo”.
Trzeba było niezwykłego męstwa, charakteru i opanowania, żeby być po prostu człowiekiem, kiedy przychodził głód, praca ponad siły, groźby i szantaże. Próba przeżycia w warunkach panujących w KL Auschwitz bez zeszmacenia się, już była bohaterstwem.

Opowiemy o ludziach, którzy będąc tylko ziarnkami piasku rzuconymi w tryby wielkiej machiny terroru, potrafili skutecznie dobro przeciwstawić złu i tą drogą ocalić miłość, wiarę i nadzieję tam, gdzie inni zatracili nawet swoje człowieczeństwo.

Ochotnik do piekła

Informacje dodatkowe o Bohaterowie Auschwitz:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021-08-03
Kategoria: Historyczne

Tagi: bohaterowie auschwitz ucieczki z auschwitz

Kup książkę Bohaterowie Auschwitz

Bohaterowie Auschwitz - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ewelina-czyta
Ewelina-czyta
Przeczytane:2021-12-28, Przeczytałam,

"Bohaterowie Auschwitz" to pozycja przedstawiająca życie kilkunastu bohaterów, którzy przeciwstawili się piekłu na ziemi i robili wszystko by ułatwić czy utrzymać przy życiu innych współosadzonych. W tym opracowaniu znajdziemy życiorys takich postaci jak:
- Witold Pilecki
- Bronisław Czech
- Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski
-Harry Haft
- Sabina Nawara

Ciekawym dodatkiem jest również rozdział opisujący wielkie ucieczki z obozu. Nie wszystkie one się udały, ale kilka z nich pokazuje, że dla zdeterminowanego człowieka nie ma rzeczy niemożliwych.

Z książki, z każdej jej strony płynie ogrom cierpienia i poniżenia. Autorzy jak i bohaterowie zwracają szczególną uwagę na ponadludzką walkę o ocalenie własnej godności i tożsamości, by nie stać się tylko kolejnym numerem w rejestrze.
Autorzy przytaczają wspomnienia więźniów i dokładnie opisują, jak wyglądało przybycie do obozu, prace, do jakich byli zmuszani osadzeni czy nieludzkie warunki, w których musieli funkcjonować na co dzień.
Dowiadujemy się również, jak wyglądało życie "po" obozie tych, którzy przeżyli to piekło.
Książka została wzbogacona o wiele zdjęć, zarówno samych bohaterów jak i z wnętrza obozu.

Na pewno nie jest to książka na jedno popołudnie, bo "Bohaterowie Auschwitz" to książka wzbudzająca ogromne emocje. Współczucie, żal i niedowierzanie towarzyszyły mi przez całą lekturę.
Przedstawione historie pokazują, jak ważne jest, by nikt z nas nie zapomniał o piekle, które stworzyli niemieccy naziści... Byśmy robili wszystko, co możliwe by to się już nigdy nie powtórzyło.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. To książka, która powinna trafić do jak najszerszego grona odbiorców.

POLECAM...

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2021-08-29,

Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić książkę wyjątkową, inną, prawdziwą, bez owijania w bawełnę, bez koloryzowania, bez dodawania, aby się sprzedało.
Auschwitz było obozem zagłady. Plany względem ludzi, którzy zostali tam przewożeni były jednoznaczne. O czym mówi historia i zapewne każdy z Was ją zna.
Słowo "zagłada" wypowiadamy zwyczajnie, ale gdy się zastanowimy co ono oznacza nabiera innego znaczenia. Wysyłanie na śmierć milionów ludzi w tym noworodki, dzieci, matki, osoby starsze, chore... Śmierć w okrutnym cierpieniu, męczarniach. Śmierć poprzez tortury, śmierć głodową. Organizm kilkanaście dni walczy z głodem, by całkowicie zmienić człowieka. To śmierć w męczarniach. Strzał w głowę to najlepsza śmierć.
Książka opisuje kilku najbardziej znanych i odważnych osób, które trafiły do obozu Auschwitz.
Witold Pilecki, który dobrowolnie wchodzi do obozu.
Maksymilian Kolbe, bohater heroiczny, który oddaje swoje życie za kogoś innego. Umiera śmiercią głodową.
Stanisława Leszczyńska przyjęła na świat setki noworodków, anioł z Auschwitz.
Irena Wiśniewska pielęgniarka z misją, pomaganie było dla niej najważniejsze, nawet kiedy narażała swoje życie.
Nazwisk jest o wiele więcej i warto poznać ich historie.
Książka jest napisana w sposób przejrzysty, podzielona na rozdziały, opatrzona w cytaty i zdjęcia.
Widać tutaj ogrom pracy autorów włożony w zebrane materialy. Język jaki używają jest prosty, momentami bardzo bezpośredni. Jednym to może przeszkadzać, dla mnie jest to ogromny plus. Prawda jest okropna i nie ma co jej koloryzować i ubierać w piękne słowa.
Książkę polecam każdemu, kto interesuje się tematyką drugiej wojny światowej i lubi reportaże i książki na faktach.

W dobie tego co dzieje się teraz zawsze powtarzam, że tam rozegrała się tragedia ludzka, bez podziału na narodowość, kolor skóry, przekonania.
Tam ginęli ludzie.

"Co drugie, trzecie pokolenie, kiedy pamięć słabnie i odchodzą ostatni świadkowie wcześniejszych masakr, ludziom zaćmiewa rozum i na powrót zaczynają szerzyć zło." ~ Olivier Guez

Świat nigdy nie miał dowiedzieć się o tym, co naprawdę działo się w niemieckim obozie zagłady - Auschwitz Birkenau. Cierpienia ludzi, którzy tam trafili, w tym również wielu Polaków, miały zostać pominięte i na zawsze zapomniane. Wszystkie okrucieństwa i zbrodnie tam dokonane zostały ujawnione dzięki wielu polskim bohaterom. To ludzie, którzy nie bali się przeciwstawić wojennym zbrodniarzom i opowiedzieć o piekle, które ich spotkało.

Książka "Bohaterowie Auschwitz" Teresy Kowalik i Przemysława Słowińskiego opowiada nam o tych bohaterach, którzy dla dobra narodu i świadomości świata musieli poświęcić siebie i swoje życie. Publikacja ta zawiera między innymi fakty na temat Witolda Pileckiego, Maksymiliana Kolbe, Stanisławy Leszczyńskiej, Ireny Wiśniewskiej, Bronisława Czecha, Tadeusza Pietrzykowskiego i Sabiny Nawara. To dzięki ich świadectwom nie żyjemy dziś w nieświadomości. Wiemy co się działo i możemy szerzyć tę wiedzę ku przestrodze przyszłym pokoleniom. Powierzyli nam zadanie, abyśmy już nigdy nie dopuścili, by piekło ponownie zawitało na ziemię, tak jak kilkadziesiąt lat temu w Auschwitz.

Czytając biografie tych niesamowitych ludzi niekiedy ogarniały mnie wielki smutek i przerażenie. Ciężko było mi uwierzyć jak to możliwe, że ktokolwiek był w stanie dopuścić się tak przerażających czynów. Mrożące krew w żyłach tortury i eksperymenty na niewinnych ludziach, które zostały opisane w tej książce na pewno na długo zostaną w mojej pamięci.

Publikacja podzielona jest na rozdziały, z których każdy opowiada o jednej osobie. Do treści dołączone jest wiele ciekawych zdjęć. Wszystko opisane jest prostym i zrozumiałym językiem. Nie ma więc żadnego problemu, jeśli ktoś nie do końca zna się na historii i tematach z nią związanych.

Szczerze polecam tę książkę każdemu czytelnikowi. Warto wiedzieć jakie cierpienie spotkało naszych przodków i przekazywać to kolejnym pokoleniom.

Witold Pilecki, Maximilian Kolbe, Stanisława Leszczyńska, Irena Wiśniewska,  Bronisław Czech, Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski , Sabina Nawara...To tylko nieliczni, którzy przeciwstawili się systemowi...

Główny przekaz książki, to iż bohaterem był każdy kto pomógł drugiemu...podzielił się z nim chlebem choć sam był głodny albo dzięki swojej "pozycji" mógł w przeróżny sposób pomóc innym więźniom.

Książkę należy potraktować jako "wstęp" do historii każdego z tych znanych albo mniej znanych ludzi ale nie opierałabym swojej wiedzy tylko na tej książce. Dlaczego??

Każda historia zawiera przytoczone fragmenty wywiadów albo fragmenty innych książek i reportaży, np "Dziewczęta z Auschwitz" Sylwii Winnik czy "Położna"Magdy Knedler czy Marii Stachurskiej a także innych pozycji napisanych przez byłych więźniów.

To trochę "pójście skrótami", pisać książkę, gdzie połowę rozdziału zajmuje przytoczenie innej książki. Nie sądzicie?

Absolutnie nie umniejszam jej wartości,  głównie przez szacunek dla jej bohaterów i ich historii, które naznaczone były cierpieniem i bólem oraz poniżeniem. Odebano im godność i tożsamość ale nie odebrano człowieczeństwa co pokazuje ta książka.

Na plus jest fakt, że są to historie prawdziwe, potwierdzone faktami a nie fikcja literacka, niemniej jednak jak wspomniałam, nie opierałabym swojej wiedzy tylko na tej książce i zdecydowanie należy sięgnąć do jej źródeł,  czyli historii każdego z bohaterów osobno.

Książka zawiera sporo fotografii.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-10-06, Ocena: 6, Przeczytałam,

Może zacznę od tego, że książka jest napisana nieco konkretnym i bardzo dosadnym językiem. Czytając wywołuje w nas strach i oczekiwanie na same nieprzyjemne fakty.
Sięgając po tą książkę znajdziecie historie mocno skrzywdzonych ludzi. Nie tylko fizycznie ale i psychicznie. Przeżyli prawdziwe obozowe piekło, a mimo to nie poddawali się. Ich siła i chęć przetrwania była dużo silniejsza od głodu i ciężkich prac. To na ich oczach ginęły setki ludzi. By wciąż żyć musieli znosić upokorzenia, brutalności i krzywdy wielu ludzi. Musieli odrzucić w niepamięć sumienie i przekształcić je w niemy otwór, do którego nie chcieli mieć wstępu. Tylko poprzez maszynowe myślenie nie załamali się i nie poddali. Działając na autopilocie przyjmowali na siebie tylko te rzeczy, które były im niezbędne do przeżycia.

W książce poznacie takich ludzi jak Witold Pilecki.
,,Skazany na śmierć wyrokiem polskiego sądu, żegnając się z żoną, powiedział OŚWIĘCIM PRZY TORTURACH UB TO BYŁA IGRASZKA".

Maksymilian Kolbe
,,(...) został zamordowany w niemieckim nazistowskim obozie śmierci Auschwitz. Dobrowolnie oddał swoje życie, aby uratować inne".

Józef Bellert
,,Żył dla innych. Walczył o życie schorowanych i wygłodzonych więźniów obozu koncentracyjnego".

Stanisława Leszczyńska
,,Nazywano ją ANIOŁEM ŻYCIA lub MATECZKĄ (...) Przyjęła w obozie ponad trzy tysiące porodów. Wszystkie dzieci urodziły się zdrowe, co budziło gniew DOKTORA ŚMIERCI. Obóz przeżyło 30 dzieci".

Irena Wiśniewska
,,Dawałam dodatkową porcję leków, o ile taka była, większy kawałek chleba, gdy te chore na tyfus z powodu braku apetytu nie zjadały swojej porcji".

To tylko nieliczne z osób, które są tu przedstawione. Autor opowiada ich historie bardzo dokładnie. Dodatkowo znajdziecie ogrom zdjęć, które przedstawiają naszych bohaterów, a także innych, którzy również się czemuś przysłużyli. Zdjęcia w czarno białym kolorze. Aż przykro było na nich patrzeć, gdyż strach i smutek mieli wymalowany na twarzy. Wielu z nich ratowało życie innych, choć mogli je przypłacić swoim własnym.

Avatar użytkownika - Barbara2701
Barbara2701
Przeczytane:2021-09-10, Ocena: 6, Chcę przeczytać,

Zawsze sięgając po literaturę obozową, jestem ciekawa czy dowiem się czegoś  nowego. Czy poznam historie która zapisze się w mojej głowie na zawsze. I tym razem też tak się stało ,książka nie zawiera fikcji, opowiada nam o prawdziwych historiach ludzi, którzy przeszli przez istne piekło. Każdy z nas, powinien poznać choć trochę jakie piekło ludzie potrafiono stworzyć inne piekło.W książce poznamy ośmiu bohaterów, którzy stawili czoła złym ludziom, narażając własne aby pokonać te bestialskie czyny, jakie miały miejsce w obozie zagłady. Książka jest pięknie napisana, bez żadnych naciągnięć. Znajdziemy również dużo fotografii, dzięki czemu bohaterowie staną się dla nas bliżsi.

Piękne historie, prawdziwi bohaterowie!!

?Ochotnik do piekła

Witold Pylecki- Rotmistrz w 1940 r. dał się złapać i zamknąć w obozie, aby oficjalnie potwierdzić informacje ,ze jest to miejsce masowej zagłady.

?Bohater heroicznego czynu

Maksymilian Kolbe - misjonarz, który dobrowolnie oddał swoje życie,aby ocalić inne

?Zapomniany troskliwy lekarz

Józef Bellert - prowadząc szpital na terenie byłego Auschwitz, uratował życie prawie 4,5 tys. z około 5 tys.więźniów pozostawionych przez Niemców.

?Anioł z Auschwitz

Stanisława Leszczyńska - Położna,na własną prośbę zgłosiła się do pracy. Przyjęła w obozie ponad 3 tys. porodów.

?"Pielęgniarka" z misją

Irena Wiśniewska - Pomaganie innym ludziom było dla niej misją, Nawet jeśli ryzykiem było utracenie własnego życia

?Krokusy

Bronisław Czech - Narciarz, trzykrotny olimpijczyk,taternik i ratownik górski.

?Bokser, śmierć  i szczęście

Tadeusz ,, Teddy" Pietrzykowski - W piekle niemieckich obozów koncentracyjnych, toczył walki bokserskie, od których zależało życie jego, a czasami i innych.

?Obozowa podpora duchowa

Sabina Nawara - Pogodna, odważna dodawała otuchy i była podpora dla wielu więźniów.

To fakt, ze literatura obozowa jest ciężka, ale te sytuacje opisane w książkach wydarzyły się naprawdę, i my powinniśmy je znać , i dbać o to aby nie zostały zapomniane.

Książkę bardzo polecam!!! I, zapewniam Was moi drodzy, że jeśli macie jakiekolwiek opory przed literaturą obozową, to po przeczytaniu sięgniecie po kolejną z tego gatunku!

Avatar użytkownika - Kumbrysia
Kumbrysia
Przeczytane:2021-09-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

"Bohaterowie Auschwitz" Teresa Kowalik Przemysław Słowiński to opowieść o ludziach, którzy przeżyli piekło na ziemi. Opowieść o bohaterach, o których należy pamiętać, aby to piekło nigdy się nie powtórzyło.

Witold Pilecki twórca konspiracji obozowej. Legandarny żołnierz Armii Krajowej, fascynująca postać, odważny ochotnik obozu Auschwitz . Więzień przez 947 dni-autor raportu, który przez wiele lat owiany cenzurą pokazywał mechanizm obozowej zagłady. Teksty Pileckiego, pokazują, że nie wolno Nam zapomnieć o setkach tysięcy istnień ludzkich, którym Niemcy zgotowali piekło. O tej tragedii nie wolno Nam zapomnieć nigdy.

Maksymilian Kolbe-działacz, misjonarz, nr więzienny obozu Auschwitz 16670. Historia jego życia jest bardzo ciekawa i ważna. Jego męczeńską śmierć za innego współwięźnia Auschwitz trzeba nazywać czynem heroicznym. Potępiający przemoc, pomagający Żydom cieszył się z choć jednego uratowanego istnienia.

Józef Bellert lekarz, żył dla innych i walczył o ich życie. Zapomniany bohater, który uratował 4400 więźniów. Jego heroiczna walka o życie i zdrowie jest godna podziwu i nie można o niej zapomnieć.

Stanisława Leszczyńska położna, więzień numer obozowy 41355, nazywano ją matką. Wszystkie dzieci, które przyszły na świat dzięki Niej w obozie były silne i zdrowe. Złożyła raport z życia położnej w Oświęcimie w imieniu tych, którzy o swojej krzywdzie nie mogli powiedzieć światu - w imieniu matki i dziecka. Do końca życia aktywna, oddana pracy i rodzinie niosąca pomoc wszystkim potrzebującym.

Irena Wiśniewska numer obozowy 22524, więźniarka Pawiaka, KL Auschwitz - Birkenau. Pomaganie innym ludziom, było dla niej najważniejsze. Poczuwała się do odpowiedzialności za życie tych, którzy mogli żyć, a ona im pomagała.

Bronisław Czech numer obozowy 349 i przydział do bloku IV. Najwszechstrojniejszy narciarz okresu międzywojennego, trzykrotny olimpijczyk, taternik, ratornik górski, instruktor narciarski, pilot i instruktor szybowcowy. Kurier na Węgry. Uczestniczył w ruchu oporu razem z Witoldem Pileckim. Pracował w stolarni, w wytwórni drewnianych łyżek, następnie w obozowym muzeum. Gdzie malował akwarele i rzeźbił.

Tadeusz Pietrzykowski pseudonim Teddy, numer obozowy 77. Pięściarz, trener, nauczyciel wychowania fizycznego, żołnierz Wojsja Polskiego. Po wojnie świadek w procesie Rudolfa Hößa. W wolnych chwilach zajmował się malowaniem.

Harry Haft polski żyd, więzień Auschwitz, zawodowy bokser. Stoczył kilkadziesiąt walk, które organizowali SS-mani. Walcząc, chciał tylko przeżyć. Pobyt w obozach mocno odcisnął się na jego psychice.
Sabina Nawara w obozie Leska numer obozowy 45712. Poczuła czym jest prawdziwy głód, ciężka praca ponad siły,strach o życie.

KL Auschwitz to ogrom ludzkiego cierpienia, poniżenie, rozpad osobowości i heroiczne próby ocalenia własnej tożsamości. Autorzy książki nakreślili nam historie ludzi o których nie możemy zapomnieć. Przedstawiono nam bohaterów, którzy potrafili nieść pomoc, przeciwstawić się złu. Wszyscy z nich mieli nadzieję, że to piekło się skończy.

Dziękuję Wydawnictwu Fronda za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki. Pozycja obowiązkowa, dla osób lubiących tematykę wojenną opartą na faktach.

Avatar użytkownika - HisLovEr
HisLovEr
Przeczytane:2021-07-29, Ocena: 6, Przeczytałem,

Bardzo emocjonująca książka, polecam

Wielkie dziedzictwo Polaków. Kultura. Sztuka. Sport.
Przemysław Słowiński, Teresa Kowalik 0
Okładka ksiązki - Wielkie dziedzictwo Polaków. Kultura. Sztuka. Sport.

Trzeci tom monumentalnego dzieła poświęconego wkładowi Polaków do światowego dziedzictwa kultury, nauki i ducha. Muzycy, kompozytorzy i  malarze, których...

Sobowtóry
Przemysław Słowiński, Teresa Kowalik 0
Okładka ksiązki - Sobowtóry

Sobowtóry, czyli osoby fizycznie identyczne, chociaż w żaden sposób niespokrewnione, od zawsze budziły grozę. We wszystkich podaniach ludowych obcy „brat...