Ciekawe czasy

Tom 17 cyklu Świat Dysku

,,Obyś żył w ciekawych czasach" - starożytna klątwa

Kiedy kurierski albatros przybywa z żądaniem przysłania ,,Wielkiego Maga", Rincewind zostaje wezwany do trapionego niepokojami Imperium Hongów, Sungów, Fangów, Tangów i McSweeneyów, gdzie decydują się losy tronu.
Rincewindowi pomaga Cohen Barbarzyńca, a także napędzany mrówkami komputer HEX, fraktalny motyl pogody ze skrzydełkami Mandelbrota oraz przerażająca, choć dość powolna armia, złożona z sześciu staruszków - Srebrna Orda.
Ich misją jest albo obronić, albo zdobyć Zakazane Miasto Hunghung. Niestety, instrukcje nie są jasne...

Informacje dodatkowe o Ciekawe czasy:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2003-01-16
Tytuł oryginału: Interesting Times
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa

Tagi: Świat Dysku: Rincewind

Kup książkę Ciekawe czasy

Ciekawe czasy - opinie o książce

Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2016-04-18, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Jeśli wszystkie wcześniejsze opowieści o Rincewindzie miały stanowić preludium do tej właśnie, to jest to dobry powód by przebrnąć przez nie i już złego słowa nie powiedzieć. Dotąd było jeśli nie męcząco, to najwyżej średnio. Tu wreszcie bawiłem się doskonale. Parę razy parsknąłem na głos, a uśmiech nie schodził mi z twarzy przez całą lekturę. Niestety, by docenić niektóre żarty trzeba znać wcześniejsze powieści poświęcone Rincewindowi, jednak powtórzę - dla tej części warto przemęczyć się przy poprzednich!
Głupota, kompletna strata czasu...niestety...
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2016-01-21, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki - 2016,
Los zawsze się wypełnia. Chyba że wpłynie na niego trzepot skrzydeł motyla, wywołując tornado gdzieś na krańcach Dysku. Bo bogowie grają ludźmi jak pionkami w grze z regułami, które tylko im są znane. Do Imperium Hongów, Sungów, Fangów, Tangów i McSweeneyów został wezwany Wielki Maggus w osobie Rincewinda. W zbliżonym czasie Cohen Barbarzyńca ze swoją Srebrną Ordą zajmuje pałac cesarski. Czerwona armia jest nieco zdezorientowana, zwłaszcza tym, że Rincewind zna Dwukwiata, jedną z ważniejszych, dla czołowych decydentów armii, postaci. Ciekawe czasy zawsze i wszędzie nie dla każdego okazują się korzystne. Dużo przedniej zabawy, nieoczekiwanych zwrotów akcji w wykonaniu pechowego tak zwanego maga Rincewinda, okraszonych specyficznym podejściem Cohena do zdobywania nowych bogactw i nowym spojrzeniem na kulturę i cywilizację, jakie usiłuje wdrożyć sześciu członkom Srebrnej Ordy ich duchowy przewodnik. Odrobina innego spojrzenia na świat, spojrzenia zza wielkiego muru, który nie chroni przed najeźdźcami, za to skutecznie uniemożliwia mieszkańcom kraju zapoznawanie się z resztą Dysku. Bardzo ludzkie zachowania bohaterów powieści dają asumpt do zadumy nad kondycją homo sapiens i perspektywami rozwoju cywilizacji w przyszłości. (Ocena: 4,5/6)
Avatar użytkownika - karla1214
karla1214
Przeczytane:2013-12-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Posiadam,
Obyś żył w ciekawych czasach... Chciałabym, żeby Terry Pratchett przeczytał kiedyś moją opinię, i dowiedział się, że dla mnie jest niekwestionowanym mistrzem w swoim fachu. Ciekawe Czasy to już moja piata książka o przygodach Rincewinda i strasznie się cieszę, że nie ostatnia. W każdej kolejnej części Świata Dysku, którą czytam styl Terrego jest jeszcze lepszy niż w poprzedniej, a fabuła książki, to tylko przerwy między sarkastycznymi uwagami moich ukochanych postaci. Zawsze cieszę się, kiedy spotykam Rincewinda, uśmiecham się słuchając optymistycznych uwag Dwukwiata, i czuje przypływ odwagi, gdy w tekście pojawia się chodźby wzmianka o Cohenie Barbarzyńcy. Każda z postaci ma swój urok a fabuła swój ukryty sens. Właśnie dlatego książki mojego mistrza mogę polecić osobom wszystkim, jakie są tylko w stanie sięgnąć po książkę.
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2013-10-31, Ocena: 6, Przeczytałam,
"Ciekawe czasy"- kolejna część serii Świat Dysku po raz kolejny mnie zachwyciła. Pechowy mag Rincewind, orda prawie stuletnich staruszków, dalekie krainy, krwiożerczy wezyrowie, walczące ze sobą wielkie rody i na dokładkę terakotowa Czerwona Armia. Dzieje się wiele, jak dla Rincewinda stanowczo zbyt wiele. Ciekawe czasy mogą być zaskakująco i przerażająco ciekawe. Tak ciekawe, że nawet barbarzyńcy z długoletnim stażem uczą się cywilizowanie kupować jabłka, nie paląc i nie gwałcąc przy tym.

Jak się ucieszyłam na kolejne spotkanie z Rincewindem. Dawno już go nie było . Tym razem wskutek splotu pewnych wydarzeń jako przedstawiciel magów ląduje na Kontynencie Przeciwwagi w kraju wzorowanym na Państwie Środka. I jak to u niego bywa od razu wpada w kłopoty. Sęk w tym, że jego misja nie jest sprecyzowana. Jednak od czego ma się przyjaciół. Bo spotykamy kolejne postacie z wcześniejszych tomów, między innymi Cohan Barbarzyńca i Dwukwiat.

Powieść od pierwszej do ostatniej strony wypełniona jest absurdami. Ale mamy też czytelne odniesienia do Złotej Ordy, Cesarstwa Chińskiego, Zakazanego Miasta i terakotowej armii. Było całkiem ciekawie.

Avatar użytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2023-02-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Podobał mi się Kontynent Przeciwwagi, cały wątek ze Srebrną Ordą, bawiły mnie żarty na zasadzie zderzenia barbarzyństwa z cywilizacją, szczególnie Cohen świetnie się popisywał. Gdyby tylko nie było tutaj Rincewinda i tych wszystkich uniwersyteckich zawikłanych do granic możliwości bzdetów... Mój mózg zaczyna się wyłączać, kiedy tylko widzi słowo "mag".

Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2023-01-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2023,

,,Obyś żył w ciekawych czasach" - klątwa czy życzenie pomyślności? Wszystko zależy od tego jak bardzo gotowi jesteśmy na zmierzenie się z zupełnie odmiennym od naszej światopoglądem.
Mistrz Terry na tapetę bierze tym razem m.in. odbicie w krzywym zwierciadle Orientu i panujących w nim zwyczajów, sukcesję władzy, savoire-vivre i definicję cywilizacji.
Czy kapryśny Los ukaże barbarzyńców jako bardziej obyczajowych od wychowanych w pałacu urzędników? W jakie tarapaty tym razem wpadnie Rincewind?
Przekonajcie się sami, sięgając po tę pozycję.

Avatar użytkownika - amrr
amrr
Przeczytane:2023-10-22, Przeczytałam,
Księgi nomów
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Księgi nomów

Na trylogię o nomach, małych istotach żyjących pod podłogą Sklepu, składają się: Księga wyjścia, Księga kopania i Księga odlotu. Zabawne stworzenia dowiadują...

Tylko ty możesz uratować ludzkość
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Tylko ty możesz uratować ludzkość

Potężna flota obcych, rodem z najnowszej gry komputerowej, opanowała cały ekran... Johnny z joystickiem w garsci już ma ich rozniesć na strzępy, gdy nagle...