Ciekawe czasy


Tom 17 cyklu Świat Dysku
Ocena: 4.75 (16 głosów)

,,Obyś żył w ciekawych czasach" - starożytna klątwa

Kiedy kurierski albatros przybywa z żądaniem przysłania ,,Wielkiego Maga", Rincewind zostaje wezwany do trapionego niepokojami Imperium Hongów, Sungów, Fangów, Tangów i McSweeneyów, gdzie decydują się losy tronu.
Rincewindowi pomaga Cohen Barbarzyńca, a także napędzany mrówkami komputer HEX, fraktalny motyl pogody ze skrzydełkami Mandelbrota oraz przerażająca, choć dość powolna armia, złożona z sześciu staruszków - Srebrna Orda.
Ich misją jest albo obronić, albo zdobyć Zakazane Miasto Hunghung. Niestety, instrukcje nie są jasne...

Informacje dodatkowe o Ciekawe czasy:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2003-01-16
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788376486994
Liczba stron: 304
Tytuł oryginału: Interesting Times
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa

Tagi: Świat Dysku: Rincewind

więcej

Kup książkę Ciekawe czasy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ciekawe czasy - opinie o książce

Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2016-04-18, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Jeśli wszystkie wcześniejsze opowieści o Rincewindzie miały stanowić preludium do tej właśnie, to jest to dobry powód by przebrnąć przez nie i już złego słowa nie powiedzieć. Dotąd było jeśli nie męcząco, to najwyżej średnio. Tu wreszcie bawiłem się doskonale. Parę razy parsknąłem na głos, a uśmiech nie schodził mi z twarzy przez całą lekturę. Niestety, by docenić niektóre żarty trzeba znać wcześniejsze powieści poświęcone Rincewindowi, jednak powtórzę - dla tej części warto przemęczyć się przy poprzednich!
Link do opinii
Głupota, kompletna strata czasu...niestety...
Link do opinii
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2016-01-21, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki - 2016,
Los zawsze się wypełnia. Chyba że wpłynie na niego trzepot skrzydeł motyla, wywołując tornado gdzieś na krańcach Dysku. Bo bogowie grają ludźmi jak pionkami w grze z regułami, które tylko im są znane. Do Imperium Hongów, Sungów, Fangów, Tangów i McSweeneyów został wezwany Wielki Maggus w osobie Rincewinda. W zbliżonym czasie Cohen Barbarzyńca ze swoją Srebrną Ordą zajmuje pałac cesarski. Czerwona armia jest nieco zdezorientowana, zwłaszcza tym, że Rincewind zna Dwukwiata, jedną z ważniejszych, dla czołowych decydentów armii, postaci. Ciekawe czasy zawsze i wszędzie nie dla każdego okazują się korzystne. Dużo przedniej zabawy, nieoczekiwanych zwrotów akcji w wykonaniu pechowego tak zwanego maga Rincewinda, okraszonych specyficznym podejściem Cohena do zdobywania nowych bogactw i nowym spojrzeniem na kulturę i cywilizację, jakie usiłuje wdrożyć sześciu członkom Srebrnej Ordy ich duchowy przewodnik. Odrobina innego spojrzenia na świat, spojrzenia zza wielkiego muru, który nie chroni przed najeźdźcami, za to skutecznie uniemożliwia mieszkańcom kraju zapoznawanie się z resztą Dysku. Bardzo ludzkie zachowania bohaterów powieści dają asumpt do zadumy nad kondycją homo sapiens i perspektywami rozwoju cywilizacji w przyszłości. (Ocena: 4,5/6)
Link do opinii
Avatar użytkownika - karla1214
karla1214
Przeczytane:2013-12-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Posiadam,
Obyś żył w ciekawych czasach... Chciałabym, żeby Terry Pratchett przeczytał kiedyś moją opinię, i dowiedział się, że dla mnie jest niekwestionowanym mistrzem w swoim fachu. Ciekawe Czasy to już moja piata książka o przygodach Rincewinda i strasznie się cieszę, że nie ostatnia. W każdej kolejnej części Świata Dysku, którą czytam styl Terrego jest jeszcze lepszy niż w poprzedniej, a fabuła książki, to tylko przerwy między sarkastycznymi uwagami moich ukochanych postaci. Zawsze cieszę się, kiedy spotykam Rincewinda, uśmiecham się słuchając optymistycznych uwag Dwukwiata, i czuje przypływ odwagi, gdy w tekście pojawia się chodźby wzmianka o Cohenie Barbarzyńcy. Każda z postaci ma swój urok a fabuła swój ukryty sens. Właśnie dlatego książki mojego mistrza mogę polecić osobom wszystkim, jakie są tylko w stanie sięgnąć po książkę.
Link do opinii
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2013-10-31, Ocena: 6, Przeczytałam,
"Ciekawe czasy"- kolejna część serii Świat Dysku po raz kolejny mnie zachwyciła. Pechowy mag Rincewind, orda prawie stuletnich staruszków, dalekie krainy, krwiożerczy wezyrowie, walczące ze sobą wielkie rody i na dokładkę terakotowa Czerwona Armia. Dzieje się wiele, jak dla Rincewinda stanowczo zbyt wiele. Ciekawe czasy mogą być zaskakująco i przerażająco ciekawe. Tak ciekawe, że nawet barbarzyńcy z długoletnim stażem uczą się cywilizowanie kupować jabłka, nie paląc i nie gwałcąc przy tym.
Link do opinii

Jak się ucieszyłam na kolejne spotkanie z Rincewindem. Dawno już go nie było . Tym razem wskutek splotu pewnych wydarzeń jako przedstawiciel magów ląduje na Kontynencie Przeciwwagi w kraju wzorowanym na Państwie Środka. I jak to u niego bywa od razu wpada w kłopoty. Sęk w tym, że jego misja nie jest sprecyzowana. Jednak od czego ma się przyjaciół. Bo spotykamy kolejne postacie z wcześniejszych tomów, między innymi Cohan Barbarzyńca i Dwukwiat. 

Powieść od pierwszej do ostatniej strony wypełniona jest absurdami. Ale mamy też czytelne odniesienia do Złotej Ordy, Cesarstwa Chińskiego, Zakazanego Miasta i terakotowej armii. Było całkiem ciekawie. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2023-02-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Podobał mi się Kontynent Przeciwwagi, cały wątek ze Srebrną Ordą, bawiły mnie żarty na zasadzie zderzenia barbarzyństwa z cywilizacją, szczególnie Cohen świetnie się popisywał. Gdyby tylko nie było tutaj Rincewinda i tych wszystkich uniwersyteckich zawikłanych do granic możliwości bzdetów... Mój mózg zaczyna się wyłączać, kiedy tylko widzi słowo "mag".

Link do opinii
Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2023-01-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2023,

,,Obyś żył w ciekawych czasach" - klątwa czy życzenie pomyślności? Wszystko zależy od tego jak bardzo gotowi jesteśmy na zmierzenie się z zupełnie odmiennym od naszej światopoglądem.
Mistrz Terry na tapetę bierze tym razem m.in. odbicie w krzywym zwierciadle Orientu i panujących w nim zwyczajów, sukcesję władzy, savoire-vivre i definicję cywilizacji.
Czy kapryśny Los ukaże barbarzyńców jako bardziej obyczajowych od wychowanych w pałacu urzędników? W jakie tarapaty tym razem wpadnie Rincewind?
Przekonajcie się sami, sięgając po tę pozycję.

Link do opinii
Avatar użytkownika - amrr
amrr
Przeczytane:2023-10-22, Przeczytałam,
Inne książki autora
Eryk
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Eryk

Eryk ma czternaście lat, mieszka na legendarnym i magicznym Świecie Dysku, a także jest pierwszym w historii hakerem demonologii. Na szczęście nie udało...

Zbrojni
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Zbrojni

Najnowsza prześmieszna książka Pratchetta. Straż Miejska potrzebuje ludzi. Ale ci, których naprawdę dostaje, to m.in. kapral Marchewa (formalnie krasnolud)...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy