Co wie Twój pies?

Czy pies rzeczywiście potrafi wyczuć zbliżające się trzęsienie ziemi albo wykryć raka zanim zostanie postawiona diagnoza?

Ludzkie zmysły bledną przy psich. Psy słyszą dźwięki z większych odległości i w szerszym zakresie częstotliwości; mają bardziej wrażliwy węch i lepsze widzenie obwodowe, a ich wąsy czuciowe potrafią wyczuć niewielkie nawet zmiany ciśnienia atmosferycznego. Nic zatem dziwnego, że Twój pies podbiega czasem do drzwi zanim zauważysz, że ktoś się zbliża.

Książka Co wie Twój pies? bada fascynujący świat psiej percepcji.

Omawia dokładnie pięć podstawowych zmysłów i pokazuje świat z psiego punktu widzenia, dzięki czemu łatwiej Ci będzie komunikować się z pupilem. Znajdziesz tu także praktyczne testy, które pozwolą Ci ocenić jego inteligencję, a nawet pobudzić ją do rozwoju. I wreszcie, poznasz odpowiedź na pytanie nurtujące właścicieli najinteligentniejszych psów: czy on posiada szósty zmysł?

Informacje dodatkowe o Co wie Twój pies?:

Wydawnictwo: Alma-Press
Data wydania: 2019-02-20
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788370207366

Tagi: poradniki pies

Kup książkę Co wie Twój pies?

Co wie Twój pies? - opinie o książce

Avatar użytkownika - tygrysica
tygrysica
Przeczytane:2019-05-09, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Jako dumna posiadaczka psiego przyjaciela przeczytałam już wiele książek o czworonogach, dlatego sięgając po „Co wie twój pies” autorstwa Sophie Collins nie spodziewałam się, że dowiem się czegoś nowego. Byłam przekonana, że na temat tych czworonogów posiadam już całkiem sporą wiedzę, którą ta książka jedynie utrwali w mojej głowie. Tymczasem już na samym początku zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona. Ponieważ „Co wie twój pies” w odróżnieniu od innych poradników tego typu nie skupia się na tym jak wychować naszego pupila, lecz na tym jak te zwierzęta postrzegają świat oraz w jaki sposób komunikują się z otoczeniem. Dzięki kwestią w niej poruszanym możemy się dowiedzieć, jak działają psie zmysły oraz w jaki sposób zwierzęta odbierają nasze ruchy, emocje oraz gesty względem nich. Pozwala to zrozumieć czytelnikowi zachowanie swojego czworonoga oraz ułatwia znalezienie źródła ewentualnych problemów, których nieświadomie możemy być źródłem. Poradnik ten mimo małych gabarytów jest niezwykle treściwą książką, po której lekturze nie odczuwa się niedosytu. Czyta się ją szybko i przyjemnie, a zawarte w niej treści nie raz zaskoczą czytelnika.

Niewątpliwą zaletą „Co wie twój pies” jest już sama treść, jednak szata graficzna wcale nie zostaje w tyle. Sama twarda oprawa i prosta, lecz piękna okładka z przesłodkim psiakiem, niesamowicie zachęcają do sprawdzenia co znajduje się wewnątrz. Kiedy zajrzymy już do środka odkryjemy, że oprócz interesującej treści książka ta skrywa także piękne ilustrację oraz zdjęcia zwierzaków, które doskonale współgrają z treścią i nie raz wywołują uśmiech na twarzy czytelnika.

Dlatego, jeśli jesteście miłośnikami psich czworonogów lub po prostu jesteście ciekawi jak wygląda świat ich oczami to koniecznie sięgnijcie po książkę „Co wie twój pies” Sophie Collins. Znajdzie tutaj odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania i wiele więcej. Z tą pozycją na pewno nie będziecie się nudzić. Gorąco polecam!

Aleksandra
Więcej na :

Avatar użytkownika - Aivalar
Aivalar
Przeczytane:2019-04-07, Ocena: 5, Przeczytałam,

Jeśli jesteście posiadaczami psa lub kota, to na pewno kiedyś, patrząc na swojego pupila, zastanawialiście się, co sobie myśli. W jaki sposób patrzy na świat? Co widzi, kiedy spogląda w waszą stronę? Czy rozumie, co się do niego mówi? Czy zapamiętuje wydarzenia, które miały już miejsce, czy tęskni, gdy wychodzicie z domu? Psy i koty to od wieków stali towarzysze człowieka. Przywiązujemy się do nich, bywa nawet, że traktujemy ich jak pełnoprawnych członków rodziny. Nic zatem dziwnego, że to, jak życie wygląda od ich strony, jest tak fascynujące – i nadal pełne tajemnic, mimo znaczącego rozwoju badań na ten temat.

Nie pamiętam, żeby w jakimś etapie mojego życia nie było żadnego psa czy kota (pewnie dlatego, że jako mała dziewczynka uwielbiałam znosić do domu wszelkie przybłędy – moja mama uwielbiała to zdecydowanie mniej). Od dzieciństwa byłam uczona szacunku do zwierząt, co zaowocowało tym, że przez bardzo długi czas marzyłam o zostaniu zoologiem. Ostatecznie wybrałam zupełnie inny kierunek, ale sentyment, a przede wszystkim miłość do czworonogów została do dzisiaj. Codziennie obserwuję, jak mój owczarek niemiecki chodzi krok w krok za tatą, gotowy trwać u jego boku bez względu na sytuację; codziennie też zasypiam, mając do dyspozycji zaledwie niewielką część poduszki, bo resztę zajmuje mój kot. Zachowania zwierząt intrygują mnie od zawsze, nic zatem dziwnego, że musiałam dorwać książki od wydawnictwa Alma Press, które okazały się prawdziwą gratką dla kogoś takiego jak ja.

Najpierw muszę zwrócić uwagę na oprawę graficzną. Zawsze jest ważna, ale w przypadku tytułów popularnonaukowych ma chyba jeszcze większe znaczenie, bo pomijając tematykę, to aspekty wizualne często decydują o tym, czy sięgniemy po dany tytuł i czy spędzenie z nim czasu okaże się przyjemne. Tutaj nie macie się czego obawiać: font jest bardzo przystępny dla oka, nie męczy, nie sprawia trudności w czytaniu. Tekst został podzielony na mniejsze partie, przez co przyswojenie treści jest jeszcze łatwiejsze – tym bardziej, że towarzyszy jej ogromna liczba cudownych zdjęć zwierzaków. Tu i ówdzie pojawiają się wykresy czy rysunki poglądowe, a niektóre ciekawostki zostały wyróżnione kolorowymi ramkami; przypomina to nieco podręcznik, tyle że zawartość nie budzi żadnych negatywnych, szkolnych skojarzeń. Co prawda w oczy rzuciło mi się kilka błędów z zakresu łamania i składu, ale na szczęście nie były one zbyt uciążliwe.

Zanim jeszcze zabrałam się do czytania, pobieżnie przewertowałam obie książki i obawiałam się, że podane w nich informacje okażą się zbyt szczątkowe, że autorki tylko musnęły temat. Całe szczęście się myliłam. Oczywiście wiedza na temat zwyczajów kotów i psów oraz ich umiejętności jest dużo bardziej rozległa, przez co materiału starczyłoby pewnie na kilkanaście podobnych pozycji, jednak po przeczytaniu nie odczuwa się niedosytu. Wszystkie zagadnienia zostały wyjaśnione w bardzo jasny, przejrzysty sposób; nawet zupełny laik nie będzie miał problemu ze zrozumieniem. Zdarzało mi się w przeszłości wyszukiwać informacje na temat różnych pojęć dotyczących np. kotów, naoglądałam się też w życiu sporo filmików (a i doświadczenia z posiadaniem zwierzaków robią swoje), mimo to dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, które na pewno wykorzystam jeszcze w przyszłości.

Kompozycja książek jest na pewno bardzo przemyślana. Przede wszystkim nie ma tutaj o mowy o chaosie czy powtarzaniu w kółko tych samych faktów; rozdziały są odpowiednio podzielone i poszerzają wiedzę w kilku zakresach. Zarówno jedna jak i druga autorka poszły podobnym schematem: najpierw pochyliły się nad każdym z pięciu zmysłów u kotów i psów (ich percepcja jest przecież zupełnie inna niż u człowieka), by później przejść do rzeczy ogólnych, m.in. behawioralnych, cały czas odnosząc się do panujących przekonań czy stereotypów. Co najlepsze, na końcu książek znajdują się propozycje zabaw i eksperymentów z pupilami, które pozwolą w domowym zaciszu przeprowadzić coś na kształt testów osobowości czworonoga, a zarazem zapewnić mu rozrywkę i sprawić, że aktywnie spędzi z nami czas.

Ważne jest również to, że autorki rozwiewają wszelkie wątpliwości i mity. Nie starają się podtrzymywać nadmiernie rozdmuchanych opinii: wprost zaznaczają, które z nich zostały naukowo potwierdzone, a które pozostają na razie w sferze pomysłów. Ciekawie, choć oszczędnie – bez przynudzania – relacjonują stan badań na określone tematy. No i, oczywiście, wiele zagadnień zostaje sportretowanych przez przytoczenie historii konkretnego kota lub psa. Muszę przyznać, że z nieskrywaną ciekawością przewracałam kolejne strony; nie miałam poczucia natłoku informacji, wszystkie dane były podawane w lekki, niewymuszony sposób.

„Co wie twój kot?” i „Co wie twój pies?” to świetne, podstawowe kompendium wiedzy o czworonogach, które powinien mieć na półce każdy dumny posiadacz któregoś z tych niezwykłych stworzeń. Myślę też, że te książki są świetną propozycją dla dzieci czy po prostu, dla osób planujących dopiero przyjąć pod dach jakiegoś zwierzaka. To dobra nauka i zarazem szansa na nawiązanie jeszcze bliższej, pełnej zrozumienia relacji z pupilem. Ja na pewno jeszcze nie raz do nich zajrzę – i będę przy okazji uważniej obserwowała koty i psy, by ciągle uczyć się rozpoznawania, czego potrzebują.

Avatar użytkownika - Psotka88
Psotka88
Przeczytane:2019-04-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Zwierzęta kocham od zawsze. Jako młodsza osoba na prezenty z jakichkolwiek okazji wybierałam książki. Koniecznie o faunie. Tej całkiem dzikiej i nieokiełznanej jak tygrysy, rekiny czy sępy po te kochane domowe jak koty, psy czy króliki. Nie interesowało mnie czy mój przyjaciel mniejszy z papieru miał łuski, sierść czy pióra. Czy fruwał, biegał czy pływał. Dla mnie liczył się fakt, że był zwierzęciem i mogłam o nim poczytać, a także poprzez barwne ilustracje mogłam go podziwiać. Przyszedł też czas, gdy mogłam mieć swojego czworonoga w domu. Psa, który jest ze mną już 12 lat.

Wielu z nas ma w domu tego szczekającego pupila. Jedni mają rasowe piękności, inni przystojniaków z tak ogromną mieszanką ras we krwi, że człowiek myśli jak mu się to w genach pomieściło. Ale każdy z nich przemawia do nas tym samym językiem. Im lepiej go poznamy tym kontakt będzie łatwiejszy i przyjemniejszy dla nas, jak i dla podopiecznego. "Co wie twój pies?" to właśnie jedna z tych pozycji, która jest idealnym poradnikiem dla miłośników tytułowych zwierząt. Podzielony na dwie części oraz dziesięć rozdziałów z dodatkowym słowniczkiem ma tę zaletę, że nie musimy czytać jej po kolei. Możemy zacząć od tego, co intryguje nas najbardziej, o czym wiemy najmniej.

Pies postrzega świat inaczej niż my i ich właściciele (zazwyczaj) o tym wiedzą. Tylko czy świadomość, że odmiennie wystarczy? Czy nie lepiej zagłębić fakt co kryje się pod tym "różnym postrzeganiem"?

Pierwsza część to zmysły szczekających czworonogów.
Wiem, że jeśli chodzi o wzrok to naprawdę wielu ludzi zastanawia się, czy pies rozróżnia kolory, a jeśli tak to ile barw jest w stanie rozpoznać. Jak dobry jest jego słuch i dlaczego słyszy to czego my w ogóle nie rejestrujemy? No i najcenniejszy psi dar, czyli... węch!

"Kynolodzy często sięgają po następujące porównanie: kiedy przez otwarte okno wpadnie do naszego mieszkania zapach aromatycznej zupy gotowanej przez sąsiada, być może rozpoznamy, że jest to rosół z kurczaka, ale nie wychwycimy pojedynczych zapachów marchewki, pora i ziemniaków, a już na pewno nie uda nam się rozdzielić zapachów majeranku, soli i pieprzu. Tymczasem pies zrobi to z łatwością." *

Druga część to już odkrywanie psiego świata.
Informacje, kiedy zaczęto pracować nad badaniami z psami i dlaczego są idealne do przeprowadzania różnych testów. Poznamy tu mowę ciała naszych podopiecznych co ułatwi nam postępowanie z nim i przedewszystkim pomoże nauczyć pociechy jak traktować psy i kiedy mają zostawić je w spokoju (niektórym dorosłym też się to bardzo przyda) - to jest chyba mój ulubiony rozdział, który dzięki obrazkom ułatwia właśnie postępowanie zarówno z dziećmi, jak i z pupilami. No i ten najciekawszy rozdział o szóstym zmyśle psa. Czy istnieje? Czy wręcz przeciwnie i tylko tworzy się wokół niego mity?

To, co mi się spodobało to fajne testy i zabawy, które chętnie wypróbujemy z moim podopiecznym. Co prawda udaje emeryta i wychodzi z założenia, że wielu rzeczy mu się nie chce, ale za nagrodę udaje się wykrzesać jeszcze wigor nawet u młodego emeryta. Polecam każdemu kto chce sprawić sobie psa lub są to jego początki z czworonogiem w domu. Prawdziwi miłośnicy będą zadowoleni, ale nie znajdą tu raczej niczego czego by już nie wiedzieli. Ja jako wspomniany wyżej miłośnik książek i zwierząt pokochałam tę pozycję za samo wydanie. Piękne, nieprzesadzone i wzbogacone o zdjęcia, rysunki i ciekawostki.

* - cytat z "Co wie twój pies?" Sophie Collins, str. 41

Wielu z Was ma zapewne psa w domu, albo bardzo pragnie go mieć. Tylko posiadanie psa to nie wszystko, powinniśmy się nauczyć rozumieć świat z ich punktu widzenia. Jeśli dobrze poznamy poszczególne zachowania naszego psa, tym lepiej będziemy się z nim rozumieć.

Książka Co wie twój pies? jest typowym poradnikiem dla miłośników tych zwierząt. Zostały tutaj szczegółowo opisane zmysły psa. Inaczej postrzegamy świat my, a inaczej nasze pupile. Zastanawialiście się może kiedyś jak widzi wasz pies? Czy rozróżnia kolory? Czy widzi obraz w telewizorze? Czy rozpoznaje nas samych? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie w tej książce.

Węch, jakie zadanie ma psi nos? Dlaczego pies skrupulatnie obwąchuje każdy napotkany kąt? Psi węch jest niezwykle ważny, pomaga psom wytropić to czego szukają. Psy gończe są doskonałe do tropienia zwierzyny łownej, inne potrafią wytropić narkotyki i pracują w policji, a jeszcze inne stają się doskonałymi ratownikami i tropią zaginionych ludzi np. pod gruzami.

Kolejny ważny zmysł czyli słuch. Psy mają go niezwykle wyostrzonego i potrafią słyszeć dźwięki, które dla nas nie są słyszalne. Niejednokrotnie nasz pupil w mgnieniu oka znajduje się pod drzwiami informując nas, że ktoś się zbliża, kiedy my nie mamy jeszcze o tym nawet pojęcia.

Na pewno też nie raz słyszeliście, że psy posiadają szósty zmysł. Jak myślicie, jest w tym coś z prawdy? Ja uważam, że faktycznie muszą go mieć, bo niektóre rzeczy ciężko nam wytłumaczyć. Jak widać pies jest niezawodnym elementem w dzisiejszym świecie, który może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów.

Druga część książki skupia się na tym co wie nasz pies. Poznajemy mowę ciała naszego podopiecznego, uczymy się go lepiej rozumieć, by móc się z nim komunikować bez problemów. Przedstawione są różne zabawy, których możemy nauczyć naszych czworonożnych przyjaciół.

"Gdyby poproszono cię, żebyś powiedział, jak ktoś się czuje bez pytania go o to, w pierwszej kolejności spojrzałbyś pewnie na jego twarz, a potem zacząłbyś obserwować mowę jego ciała dla uzyskania pełnego obrazu. W taki sam sposób możesz odbierać sygnały wysyłane przez twojego psa."

Myślę, że ten poradnik jest idealny dla osób, które nie znają jeszcze zbyt dobrze psów. Ci, którzy już z nimi obcują znacznie dłużej na nowo mogą odkryć ważne aspekty wspólnego życia. Dodatkowo książka jest wzbogacona o wiele fotografii oraz rysunki, które lepiej pomagają nam wyobrazić sobie daną sytuację.

"Co wie twój pies?" to świetny poradnik dla wszystkich miłośników psów, tych obecnych oraz tych przyszłych. Czytelnik pozna lepiej psie zmysły oraz mowę jego ciała. A przede wszystkim nauczy się dobrej komunikacji pomiędzy sobą, a psem. Polecam miłośnikom psów.

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-10-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Co wie twój pies autorstwa Sophie Collins to kolejna książka- poradnik wydana tym razem nakładem Alma Press. A co możemy się z nie dowiedzieć? Pierwszy rozdział jest generalnie ogólny i znajduje się w nim wiele (ciekawych) zagadnień. Kolejne rozdziały omawiają już konkretne zmysły: wzrok, węch, słuch, dotyk i smak. Mamy w niej tej rozdział pragnący rozstrzygnąć czy psy posiadają szósty zmysł. Dodatkowo z Co wie twój pies możemy dowiedzieć się co nieco na temat psiej percepcji, ich ,,mowie'', budowaniu więzi. W książce znajdują się także testy, które pozwolą zorientować się jak inteligentny jest nasz pies i zadania, dzięki którym pobudzi się go do rozwoju.
Kilka lat temu w moje ręce wpadła książka Co wie twój kot. Oczywiście była bardzo ciekawa. Dlatego kiedy ukazało się wznowienie Co wie twój pies wiedziałam, że zechcę ją przeczytać. I udało się... To prawda, że w ostatnim czasie czytałam już jeden poradnik dotyczący psów. Jednak tutaj znalazłam jeszcze więcej informacji, które wyjaśniałby kilka kwestii dotyczących tychże czworonogów i pozwalających lepiej zrozumieć to jak fantastyczną i nie do końca poznaną istotą jest nasz psi podopieczny. Dodatkowym walorem są zdjęcia obrazujące jak zbudowany jest konkretny narząd, który odpowiada za dany zmysł i gry oraz zabawy mające na celu lepszą integrację człowieka i zwierzaka. W końcu kto nie chciałaby by ich relacje z podopiecznymi były jak najlepsze? Ja na pewno ! Dlatego to książka wprost idealna dla mnie. I nie tylko dla mnie...
Co wie twój pies może stać się pierwszym krokiem ku głębszemu poznaniu swojego pupila lub wskazówką jak w prosty i przyjemny sposób poprawić z nim relacje. To książka pełna mądrych porad i podpowiedzi. Sądzę, że dzięki niej skorzysta zarówno opiekun jak i podopieczny. To obowiązkowa lektura zarówno dla posiadaczy czworonożnych istot i tych, którzy dopiero planują adopcję. Myślę, że czytając ją można wiele się dowiedzieć a dzięki temu skorygować błędy, które się popełnia lub też ich uniknąć. To bardzo ważne, bo złe relacje mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. A tego nikt nie chce...

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Zgadzam się z tym zdaniem i mam ogromne szczęście, że od prawie trzynastu lat mieszka ze mną mój pies – mój przyjaciel. I choć znam Dżekiego od szczeniaka, to czy na pewno mogę powiedzieć, że znam wszystkie jego zachowania i wiem, co oznacza mowa jego ciała? Książka Sophie Collins „Co wie twój pies” jest typowym poradnikiem dla miłośników tych zwierząt. Dla posiadaczy pomoże uporządkować wiedzę, a dla osób, które dopiero myślą o posiadaniu psa będzie istnym kompendium wiedzy o tych czworonogach.

Książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza opowiada o psim świecie i jest podzielona na sześć rozdziałów. W tej części autorka omawia pięć podstawowych zmysłów psa. Dodatkowo czytelnicy dostaną odpowiedź na nurtujące pytanie właścicieli psów – czy mają one szósty zmysł. Przygodę po psim świecie zaczniemy od zmysłu, jakim jest wzrok. Dowiemy się, czy psy odróżniają kolory, czy zareaguje, gdy w telewizorze wyświetli mu się nasza twarz. Następnie przejdziemy do węchu – jakie zadanie ma ten zmysł? Dowiemy się, dlaczego psy tak bardzo lubią tarzać się w nieczystościach i dlaczego tak skrupulatnie obwąchują każdy kąt. Ten zmysł jest bardzo ważny, służy nie tylko do tropienia zwierzyny, ale potrafi wytropić narkotyki, a także uratować ludzkie życie. Następnie przejdziemy do kolejnego ważnego zmysłu – do słuchu. Czy wiecie, że psy mają niezwykle wyostrzony dźwięk i potrafią słyszeć te dźwięki, które są niesłyszalne dla człowieka? Omówione zostaną tu także rodzaje szczeknięć i już wiem, co mój pies chce mi szczeknięciem zakomunikować. Następnie autorka skupia się na dotyku i smaku. Czy wiecie, że pies ma kubki smakowe wyspecjalizowane w rozpoznawaniu wody albo że kiedy jest zestresowany, to pocą mu się opuszki łap? Ostatni rozdział w tej części opowiada o szóstym zmyśle. Jak to z nim jest, czy psy na prawdę go mają, czy to tylko naukowy bełkot? Przekonajcie się sami.

Druga część książki to odkrywanie tego, co wie nasz pies. Dowiemy się, kiedy zaczęto przeprowadzać pierwsze badania nad psami i dlaczego są one idealnym obiektem badań naukowych. Poznamy mowę ciała naszego psa, która pomoże nam zrozumieć, co w danej chwili chce przekazać nam jego ogon, ułożenie uszu czy spojrzenie. Będziemy mogli lepiej zrozumieć naszego czworonoga, a to pozwoli nam na lepszą komunikację. Dodatkowo przedstawione są tu praktyczne testy i zabawy, które pozwolą ocenić inteligencję psa i pobudzić ją do rozwoju. Na pewno kilka zabaw przetestujemy.

„Co wie twój pies” jest wzbogacona o fotografie i rysunki, które pomogą nam w wyobrażeniu danej sytuacji. To idealny poradnik dla wszystkich miłośników psów, nie dość, że omawia wszystkie najważniejsze zmysły, to przedstawia świat z punktu widzenia psa. To ogromna pomoc w nawiązaniu dobrej komunikacji między nami a psem.

Dlaczego mój pies to robi?
Sophie Collins0
Okładka ksiązki - Dlaczego mój pies to robi?

Dlaczego mój pies tak zaciekle broni tapczanu? Dlaczego jest tak mocno pobudzony, gdy ktoś dzwoni do drzwi? Dlaczego szczeka na rowery i mężczyzn...