Córka Twórcy Królów

Piętnastowieczna Anglia w niespokojnych czasach Wojny Dwu Róż. Tron zdobyli Yorkowie, ale walka o koronę trwa nadal. Ryszard Neville, zwany Twórcą Królów, pragnie, by sięgnęły po nią jego córki: Izabela i Anna.

Ryszard Neville pomógł Yorkom pokonać Lancasterów i osadził na tronie Edwarda IV, licząc na możliwość kierowania młodym królem. Jednak Edward, zauroczony piękną wdową, Elżbietą Woodville, samodzielnie podejmuje decyzję o małżeństwie i raczej słucha rad swej żony oraz jej licznej rodziny niż dotychczasowego doradcy. Pozbawiony wpływów Neville jawnie występuje przeciw królowi. Nie doczekawszy się syna, czyni ze swych córek pionki w rozgrywce politycznej i planuje ich małżeństwa z potomkami obu zwaśnionych rodów.

Anna Neville szybko przeistacza się z ufnego i naiwnego dziecka w pełną obaw młodą kobietę. Wie, że ona sama oraz jej posag są kartą przetargową w ręku bezwzględnych graczy. Wydana za mąż za syna obalonego Henryka VI, po roku zostaje wdową. Jej ojciec, który sprzymierzył się z Lancasterami, traci życie, pokonany przez Yorków. Matka chroni się w klasztorze, a siostra jest żoną wroga. Osamotniona Anna lęka się utraty majątku i zemsty królowej. Zdana tylko na siebie próbuje pokierować swym losem i wbrew intrygom rodziny ponownie wyjść za mąż. Spełnienie ambicji ojca staje się jej celem, ale także przekleństwem

Informacje dodatkowe o Córka Twórcy Królów:

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2013-05-27
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Córka Twórcy Królów

Córka Twórcy Królów - opinie o książce

Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2015-01-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Naprawdę dziwnie czytało mi się tę książkę. A to dlatego, że jakiś czas temu przeczytałam "Białą królową", a jest to powieść tej samej autorki, opowiadająca o tych samych wydarzeniach tylko napisana z zupełnie innej perspektywy. Można nawet powiedzieć, że bohaterki obu tych książek są wrogami. Zupełnie inaczej postrzegałam Annę Neville, gdy czytałam o niej z punktu widzenia Elżbiety Woodville. W "Córce Twórcy Królów" najbardziej podobał mi się wątek miłosny pomiędzy główną bohaterką a Ryszardem. Ale muszę przyznać, że brat Edwarda i Jerzego to postać, której nawet po przeczytaniu całej książki nie jestem w stanie do końca 'rozgryźć'. Doszłam do wniosku, że na to jak postrzegamy poszczególnych bohaterów duży wpływ ma stosunek głównego bohatera do tej konkretnej postaci. Czytając historię Anny miałam wrażenie, że to właśnie królowa Elżbieta jest 'tą złą', natomiast, gdy czytałam jej historię, wydawała mi się ona świetną osobą. Teraz mam mętlik w głowie.
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2014-09-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Lektura kolejnej powieści Gregory pochłonęła mnie całkowicie. Może stanowić dla czytelnika refleksję nad pojęciami zdrada, tym, że wielkość i upadek to dwie strony tego samego medalu. Ukazała, że wojna o koronę Anglii miała złowrogie oblicze: toczyła się walka na śmierć i życie, bez respektu dla nikogo i niczego. Większość faktów historycznych już znałam, ale dzięki odmiennemu obrazowi od wersji Elżbiety, był inny ich odbiór.
Historia Anny Neville - córki ambitnego doradcy króla, który chętnie widziałby swoje córki na tronie królowej Anglii. Pozostająca najpierw w cieniu siostry, potem szybko zostaje wydana za mąż za syna obalonego Henryka VI. Wkrótce zostaje wdową i na moment w jej życiu gości szczęście - poślubia młodszego brata króla - Ryszarda, którego od dawna kocha z wzajemnością. Jednak dalsze jej losy to znów pasmo bólu - strata jedynego,syna apotem odwrócenie się od niej ukochanego męża, który zaczyna faworyzować młodszą księżniczkę, osamotnienie, choroby...Anna umiera w zapomnieniu w wieku zaledwie 28 lat. Kolejna znakomita powieść P. Gregory, oddająca ducha epoki.
Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2014-05-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52książki/2014,
Anglia w okresie walki o tron - rywalizacji Lancasterów i Yorków, czerwonej i białej róży. Ryszard Neville zwany Twórcą Krółów osadza na tronie Edwarda VI Yorka, ale nie udaje mu się rządzić młodym królem. Wobec tego staje się jego wrogiem i postanawia wykorzystać swe córki - przez odpowiednie małżeństwa ( jednej z bratem obecnego króla, drugiej z Edwardem Lancasterem) ma któraś z nich sięgnąć po koronę Anglii. Ambitny ojciec, matka żądna zaszczytów i zgadzająca się z mężem, uległe córki, które zostają wmieszane w wielką politykę, muszą dojrzeć, odnaleźć się i ponieść konsekwencje działań swych rodzicó a później mężów, wspaniale pokazana Anglia z okresu Wojny Dwóch Róż - wszystko to sprawia, że od książki nie można się oderwać, chce się więcej.
Avatar użytkownika - kalola
kalola
Przeczytane:2013-10-28, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Kolejną książką z cyklu Wojny Dwu Róż jest ,,Córka Twórcy królów" historia która przedstawiła takich bohaterów jak bracia; Jerzy , Ryszard i Edward York, Anna Neville, Elżbieta Woodville w nowym zaskakującym świetle. W twórczości Philippy Gregory najbardziej podoba mi się to, że nie szufladkuje swoich bohaterów, w każdej z części stara się patrzeć na wydarzenia i losy z perspektywy głównego bohatera nadając znanemu z poprzednich części światu, nową często odmienną perspektywę dzięki czemu czytana historia nie nuży i pozwala dostrzec najróżniejsze szczegóły dotąd nie znane z innych części cyklu. W ,,Córce Twórcy Królów" poznajemy rodzinę Nevillów, relację córek z rodzicami, zażyłość pomiędzy siostrami oraz jesteśmy światkami tego jak destruktywne może okazać się pragnienie zdobycia największej władzy w kraju. W drodze ku realizacji swoich ambicji Ryszard Nevill, wydał swoją najstarszą córkę Izabellę za Jerzego Yorka, który po zwycięstwie w bratobójczej walce zostałby królem Anglii, dzięki czemu Ryszard Nevill kierując młodym monarchą mógłby posiąść władzę nad królem i królestwem. Jednak koleje losu okazały się nie być tak optymistyczne jak przewidywał to Ryszard. Po stracie pierworodnego dziecka Izabella urodziła dwoje zdrowych dzieci, po czym sama zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach, natomiast Jerzy został oskarżony o zdradę stanu i skazany na śmierć. Dopiero druga córka Twórcy królów wychodząc za mąż za Ryszarda Yorka z czasem spełniła jego największe marzenie którego on sam nie mógł być już świadkiem. Historia Anny i Izabelli jest pełna zwrotów akcji, przepełnionych smutkiem, lękiem ale i też nadzieją oraz miłością. Po tego typu książki sięgam z wielką przyjemnością, a kończąc ją czuję jedynie żal, że to już koniec historii.

Każdy z nas w szkole uczył się o Wojnie Dwóch Róż lub też inaczej zwanej Wojnie Kuzynów. Była to krwawa walka o koronę między potężnymi rodami Lancasterów a Yorków. Kto chciał się utrzymać na fali musiał uważnie obserwować sytuację i podejmować właściwe decyzje. W razie porażki tracił wszystko.

Powieść Philippy Gregory „Córka Twórcy Królów” jest czwartym tomem cyklu „Wojna Dwóch Róż”. Opowiada o losach Anny Neville, córki tytułowego Twórcy Królów.

Ryszard Neville pomógł Yorkom pokonać Lancasterów i osadził na tronie Edwarda IV, licząc na możliwość kierowania młodym królem. Jednak Edward, zauroczony piękną wdową, Elżbietą Woodville, samodzielnie podejmuje decyzję o małżeństwie i chętniej słucha rad swej żony oraz jej licznej rodziny niż dotychczasowego doradcy. Pozbawiony wpływów Neville jawnie występuje przeciw królowi. Nie doczekawszy się syna, czyni ze swych córek pionki w rozgrywce politycznej i planuje ich małżeństwa z potomkami obu zwaśnionych rodów.

Po porażce i śmierci Nevilla matka Anny, która jest teraz związana z rodem Lancasterów odwraca się od córki chroniąc się w klasztorze. Dziewczyna pozostawiona sama sobie skazana jest na łaskę i niełaskę zwycięzców.

Powieść pisana jest z perspektywy głównej bohaterki, która obserwuje wydarzenia najpierw jako dziecko, później jako młoda dziewczyna a następnie jako mężatka. Ma dwa pragnienia. Przede wszystkim chce sprostać wymaganiom ukochanego ojca. Drugim jej pragnieniem jest zostać królową. Jednak nawet gdy jej pragnienia spełniają się, nie jest szczęśliwa.

Powieść przybliża nam obraz angielskiej średniowiecznej arystokracji w czasach bardzo trudnych dla kraju. Zarówno na dworze królewskim jak i książęcych dworach królują intrygi, zawiść, zdrady, plotki. Nikt nie może być pewien swojego życia.

I w ten świat wrzucona jest młoda dziewczyna, nie nauczona poruszać się w dworskim świecie. Powoli uczy, że nie może ufać nikomu, nawet własnej rodzinie. Jednak ta nieufność przeradza się w obsesję. Anna we wszystkich wydarzeniach widzi działanie znienawidzonej Elżbiety Woodville. I to nie przynosi jej szczęścia.

Kolejna powieść przybliżająca nam życie kobiety w średniowieczu. Kobieta nie mogła decydować o własnym losie. Najpierw decydował o nim ojciec, bracia a później mąż. Do jej zadań należało danie męskiego potomka i pozostawanie w cieniu męża.

Książkę polecam wszystkim. Bardzo dobrze się ją czyta. Daje trochę do myślenia.

Avatar użytkownika - Mirania
Przeczytane:2014-06-09, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, przeczytane,
Wieczna księżniczka
Philippa Gregory0
Okładka ksiązki - Wieczna księżniczka

Katarzyna Aragońska przychodzi na świat jako Catalina, infantka hiszpańska. W wieku trzech lat zostaje zaręczona z księciem Walii, Arturem, synem i dziedzicem...

Kraina Świtu
Philippa Gregory 0
Okładka ksiązki - Kraina Świtu

Rok 1685. Anglią włada nawrócony na katolicyzm Jakub II Stuart, w kraju wybuchają zamieszki. Polityka dzieli nie tylko wielkie rody – dociera też...

Forget Me Not
Julie Soto