CUDA ZA ROGIEM

Witaj w sklepie wielobranżowym,
dzięki któremu rozwiążesz wszystkie swoje problemy!

Yūji Namiya przez wiele lat prowadził mały sklep osiedlowy. Ludzie przychodzili do niego nie tylko po to, żeby zrobić zakupy, ale też po radę w trudnych sytuacjach życiowych. Odbywało się to w dość nietypowy sposób. Listy z pytaniami wrzucali do sklepu przez otwór w rolecie, a odpowiedzi odbierali z pojemnika na mleko. Po śmierci właściciela budynek opustoszał, a o panu Namiya zapomniano.

Kilkadziesiąt lat później troje złodziei – Shōta, Atsuya i Kōhei  – trafia do dawnego sklepu, szukając kryjówki. Kiedy zmęczeni i głodni przeszukują stare półki sklepowe, wydarza się coś niespodziewanego: ktoś wrzuca do sklepu list. Okazuje się, że młoda kobieta prosi w nim o poradę. Kiedy zaskoczeni rabusie próbują zrozumieć sytuację, odkrywają, że list przyszedł do nich z przeszłości…

Informacje dodatkowe o CUDA ZA ROGIEM:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2018-10-17

Kup książkę CUDA ZA ROGIEM

CUDA ZA ROGIEM - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2023-05-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Trzej młodociani złodzieje, szukając kryjówki, trafiają do dawno opuszczonego sklepu. Sh?ta, Atsuya i K?hei chcą doczekać rana, kiedy to zacznie pracę komunikacja miejska. Jednak nie dane im przeczekać nocy w spokoju, bo oto...zaczynają się dziać dziwne rzeczy z czasem i nie tylko... Ta książka jest trochę smutna, trochę zabawna. Trochę słodka trochę gorzka. Po dorosłemu realnie prawdziwa i po dziecinnemu naiwnie infantylna. Przy tym wszystkim jest bardzo ciepła, wręcz otulająca sympatią i dobrocią i czyta się rewelacyjnie. Piękny język, piękny styl i garść mądrości o tym co w życiu jest najważniejsze. Jest też sporo o Beatlesach i ich muzyce, trochę o tym dlaczego Japonia wzorem innym państw zachodnich, zbojkotowała olimpiadę w Moskwie w 1980 rok, oraz wiele więcej. Ja dałam się zauroczyć tej opowieści.

Naprawdę cudowna książka, która sprawia, że czujemy, że życie to cudowna, choć trudna sprawa. Fabuła obraca się wokół sklepiku staruszka, który udziela rad. Poznajemy życie piszących o poradę, to jak im się powiodło. Całość to taka oda do życia, do tego, żeby się nie poddawać, ale i być życzliwym dla ludzi, być gotowym do pomocy.
Książka jest utrzymana w klimacie baśniowo-domowym, skupia się na tym co tu i teraz co ważne. Na rodzinie, karierze, życiu, marzeniach. Skojarzyło mi się z 'Kwiatem wiśni i czerwoną fasolą'. Nie jest to literatura wybitna, ale przyrównując do poprzedniej powieści, którą czytałam, osławionej jako wybitna, a dla mnie prostackiej i wulgarnej, ta jest wspaniała. Przywróciła mi wiarę w sens czytania.

Avatar użytkownika - Karmelitka
Karmelitka
Przeczytane:2019-07-11, Ocena: 5, Chcę przeczytać, 26 książek 2019, Z biblioteki,

Niebywale magiczna powieść. Zauważyłam, że coraz cześciej sięgam po pozycje literatury wschodniej, które pozytywnie mnie zaskakują!

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2018-11-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 (70) książki 2018, Mam, Japonia,

Czy trójka ukrywających się złodziei może zrobić coś dobrego dla innych? Nostalgiczna opowieść pełna magii łącząca kilka wątków z życia zwykłych ludzi, na których drodze stanął mały sklepik.
Wciągnęła mnie już po kilku pierwszych stronach. Wzruszyła, ale i też pozostawiła lekki niedosyt. I tak naprawdę do samego końca nie miałam pojęcia jak to się skończy. awno nie czytałam tak nieprzewidywalnej książki. Jak tylko będę miałą okazję sięgnę po inne książki tego autora.

Każdy z nas często musi stanąć przed podjęciem trudnej decyzji, często nie wiemy co robić, czujemy się zagubieni i nie chcemy swoimi problemami, obarczać bliskich, dlatego świetnym rozwiązaniem byłaby możliwość, zwrócenia się o poradę do właściciela sklepu wielobranżowego- pana Namiya, który za każdym razem wie, jakiej odpowiedzi udzielić. Bohaterowie "Cudów za rogiem" mieli taką możliwość, przekonajcie się sami przed jakimi wyborami stanęli bohaterowie powieści..

Trójka złodziejaszków - Sh?ta, Atsuya i K?hei - trafiają do opuszczonego wielobranżowego sklepu przez przypadek, szukając kryjówki na jedną noc. Potrzebują jakiegoś schronienia tylko na kilka godzin, dlatego opuszczony sklep wydaje się być ich wybawieniem. Podczas, gdy oni przeszukują budynek, ktoś wrzuca  do sklepu list - młoda kobieta zwraca się w nim do dawnego właściciela sklepu Y?ji Namiya o poradę. Okazuje się, że opuszczony sklep przed latami był miejscem, w którym ludzie rozwiązywali swoje problemy i zwracali się o rady do właściciela sklepu za sprawą listów, które anonimowo wrzucali przze otwór w rolecie, a odpowiedzi odbierali ze skrzynki na mleko. Rabusie odkrywają, że list, który znaleźli pochodzi z przeszłości, kiedy dawny właściciel prowadził swoją działalność.

Książka "Cuda za rogiem" nie jest klasyczną powieścią, historia zawarta przez autora łączy ze sobą w niezwykły sposób kilka odrębnych historii, które powoli wraz z biegiem wydarzeń, zazębiają się ze sobą coraz bardziej, tworząc niepowtarzalną historię. Bohaterowie powieści zwracają się za pomocą listów o radę i pomoc do pana Namiya, w momencie gdy stoją przed koniecznością podjęcia jakiejś trudnej decyzji, bądź nie wiedzą co robić. Niektóre z opowieści zawartych przez Higashino mają głębsze znaczenie i poznajemy je z najdrobniejszymi szczegółami, inne natomiast śledzimy fragmentarycznie w formie korespondencji, jaką odbywają między sobą bohaterowie powieści.

Y?ji Namiya wiele lat prowadził swój sklepik wielobranżowy, do którego wiele osób przychodziło nie tylko po zakupy, ale przede wszystkim po poradę. Niesamowite było to, że właściciel sklepu zawsze wiedział co odpisać, by osoba, która czeka na poradę otrzymała dobrą wskazówkę.
"-Nieważne, czy to zaczepki, czy wygłupy. Wszyscy, którzy wrzucają list do mojego sklepu, są traktowani jednakowo: jako osoby, które mają problem. W ich sercu zagnieździło się zmartwienie. Zawsze przychodzą do skrzynki na mleko po odpowiedź. Chcą się koniecznie dowiedzieć, jaką radę ma dla nich staruszek Namiya. Pomyśl. Nawet jeśli są to tylko zaczepki, napisanie trzydziestu listów nie jest proste. Ktoś zadał sobie tyle trudu...Na pewno jest wśród nich jeden list. na który na pewno ktoś chciałby otrzymać odpowiedź. Dlatego odpisuję. Głowię się i piszę, dopóki starcza mi sił. Nie wolno ignorować próśb o pomoc."

"Cuda za rogiem" to niesamowita powieść, wbijająca w fotel. Opowiadania zawarte w tej historii, oczarują was i nie pozwolą o sobie zapomnieć. Keigo Higashino czaruje prostym językiem, ale jakże emocjonalnie napisaną historią o ludzkich wyborach. Autor uświadamia nas jak ciężko czasami dokonać wyboru, pomiędzy marzeniami, a rozsądkiem oraz o tym jak ciężko jest podjąć słuszną decyzję i osiągnąć cel, a także często uświadamia za pośrednictwem bohaterów książki, że często wiemy co robić, tylko potrzebujemy małego potwierdzenia, że to chcemy zrobić jest słuszne i konieczne.