Czas przesz造

Czas trwania:0
Czyta:
Tytu orygina逝: Past tense

Ocena: 5.2 (10 g這s闚)

Reacher postanowi pod捫y szlakiem zachodz帷ego s這鎍a i przejecha z Maine do Kalifornii. Ale, jak zwykle, nie ujecha daleko. Przy le郾ej drodze w Nowej Anglii widzi drogowskaz do miejsca, w którym nigdy nie by: miasteczka, gdzie mieszka jego ojciec. Czym jest jeden dodatkowy dzie podró篡? Dla Reachera niczym szczególnym.

Kiedy Reacher przekracza granic miasteczka Laconia, kilka kilometrów dalej dwojgu Kanadyjczykom psuje si samochód. Musz zatrzyma si w odci皻ym od 鈍iata motelu, cho ka盥a jego 軼iana zdaje si wo豉 do nich, 瞠by wynosili si st康 jak najszybciej. Ale samochód nie dzia豉, a w豉軼iciele obiecuj pomoc...

Nast瘼nego ranka Reacher stara si dowiedzie czego o rodzinnym domu. W archiwach Laconii nie ma jednak po nim 郵adu. Reacher b璠zie musia wpakowa si w niez貫 k這poty, 瞠by odnale潭 strz瘼y informacji o ojcu. Ale w znacznie gorszych tarapatach znajdzie si dwójka Kanadyjczyków... I Reacher dokona szokuj帷ego odkrycia: tera幡iejszo嗆 mo瞠 by ci篹ka do zniesienia, ale przesz這嗆 te nie jest spokojna... Raczej zabójcza.

Tagi: Proza w przek豉dzie

Kup ksi捫k Czas przesz造

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Czas przesz造

Lee Child i w tym roku nie zawiód swoich fanów i nak豉dem Wydawnictwa Albatros ukaza豉 si kolejna ksi捫ka o Jacku Reacherze pod tytu貫m „Czas Przesz造”.

„Czas przesz造” to 23 ksi您ka z serii i mówi帷 wprost jedna z tych bardziej udanych.
Laik zapewne pomy郵i: Co! 23 ksiazka o tym samym go軼iu? Sk康 si wzi掖 fenomen historii z tego cyklu? Jak to mo磧iwe 瞠 poprzednie 22 tomy nie znudzi造 czytelników i bohater wci捫 cieszy si nies豉bn帷ym zainteresowaniem?
Otó spiesz z wyja郾ieniem.

Podstaw fenomenu jest oczywi軼ie charyzmatyczny i nietuzinkowy bohater. Samotny wilk, by造 wojskowy, bez adresu, ale z nieprzeci皻nym poczuciem humoru, niezale積y, inteligentny, silny, z sztywnym kodeksem moralnym, który nie potrafi zagrza nigdzie na d逝瞠j miejsca - to ca造 Jack Reacher.

Tym razem jak g這si tytu Jack, mimo 瞠 nie taki by plan, zawita do Laconii - miasta sk康 pochodzi jego ojciec. Tam grzebi帷 w archiwach, przegl康aj帷 spisy i próbuj帷 odkry tajemnic rodziny wpada w k這poty, o co w przypadku naszego bohatera nietrudno.

Dzi瘯i prowadzeniu akcji dwutorowo, historia nabiera tempa. W tym samym czasie kiedy Jack powraca do korzeni, do motelu oddalonego od niego o kilkadziesi徠 kilometrów trafiaj Patty i Shorty. Para z Kanady zostanie wci庵ni皻a w sam 鈔odek mro膨cej krew w 篡豉ch gry, gdzie b璠 odgrywa rol ofiar.
Jednak bez obaw wszystko zostanie tak zr璚znie poprowadzone 瞠 losy pary oraz Reachera przetn si, a bohater b璠zie móg wykaza si nie lada odwag.

„Czas przesz造” ma w sobie to co w tej serii lubi najbardziej, a o czym autor zdaje si na chwil zapomnia w poprzednich tomach. Jednym s這wem wreszcie powia這 czym nowym.

Fabu豉 niezwyk貫 mnie wci庵n窸a, akcja by豉 nieprzewidywalna i naprawd trzyma豉 w napi璚iu, w powietrzu czu by這 tajemnic. Przebieg zdarze faktycznie by szybki, jedynie pocz徠ek momentami niezwykle si ci庵n掖.
Lee Child pokaza swój stary dobry styl pisania. Autor serwuje nam ca陰 gam emocji, od strachu po rado嗆. Bohaterowie s charakterystyczni i 鈍ietnie wykreowani. Przedstawiona sceneria pozwala wyobrazi sobie mroczny klimat ksi捫ki, gdzie trup 軼iele si g瘰to. Ca這嗆 wypada 鈍ietnie, dlatego te ksi捫k czyta si niezwykle szybko i przyjemnie, poza tym chce si jak najpr璠zej doj嗆 do ko鎍a i zobaczy jak to si sko鎍zy.

Nie przeszkadza mi 瞠 Jack Reacher mimo swoich 58 lat wypada, a nader nierealnie, bowiem potrafi wykaraska si z ka盥ych k這potów, jego umiej皻no軼i dedukcji, a z drugiej strony walki robi wra瞠nie, ale przecie to fikcja literacka i nie wszystko musi si zgadza.
„Czas przesz造” pozwoli spojrze na Jacka z innej szerszej perspektywy, lepiej i g喚biej go pozna. Ka盥y z nas potrzebuje raz na jaki czas odda si rozwa瘸niom i melancholii, a po tylu latach tu豉czki Jackowi równie si to nale篡. Wcale a wcale nie przeszkadza mi 瞠 Reacher nie zosta wpl徠any w 瘸den romans, móg dzi瘯i temu skupi si na bardziej warto軼iowych kwestiach.

Pozycja obowi您kowa dla fanów twórczo軼i Lee Childa, ale nie tylko. Polecam si璕ni璚ie po ni osobom które w ksi捫ce szukaj dreszczyku emocji i akcji, poza tym z „Czasem przesz造m” nie ma si poczucia 幢e spo篡tkowanego czasu.

Avatar u篡tkownika - malgosialegn
malgosialegn
Przeczytane:2019-01-21, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2019,

Po raz pierwszy na swojej d逝giej drodze znajomo軼i z bohaterami powie軼i spotka豉m Jacka Reachera. Pierwsze wra瞠nie? Troch dziwny, tajemniczy i zawsze chodz帷y swoimi 軼ie磬ami jak dziki kot. Ale im dalej znajomo嗆 si rozwija豉, tym bardziej zmniejsza si dystans mi璠zy nami i zaczynali鄉y si lepiej rozumie.

Akcja najnowszej powie軼i Lee Childa toczy si na na dwóch p豉szczyznach. Para kanadyjskich przyjació Shorty i Patty zmierzaj przed siebie, aby rozpocz望 nowe 篡cie. Wszystko zostawiaj za sob, ca陰 przesz這嗆. Po d逝giej i m璚z帷ej podró篡, na przekór losowi, z zepsutym autem, znajduj odpoczynek w przypadkowym motelu. Czy naprawd przypadkowym? Jak si oka瞠 pó幡iej, nie b璠zie to przypadek, lecz dok豉dnie i precyzyjnie zaplanowane dzia豉nia. W豉軼iciele motelu wydaj si by bardzo dziwni i tajemniczy. Za wszelk cen, u篡waj帷 rozmaitych sztuczek psychologicznych, jednak nie u篡waj帷 瘸dnej przemocy fizycznej, staraj si zatrzyma ich w motelu. U bohaterów zaczynaj si rodzi dziwne przypuszczenia i my郵i, co im nie pasuje, ale nie wiedz jeszcze co. A na dodatek do motelu zje盥瘸j si dziwni go軼ie. Czy 篡cie Shortego i Patty b璠zie zagro穎ne? Czy w豉軼iciele chc ich zamordowa? Ale jaki mieliby powód? Przecie ani nie s bogaci ani nie dysponuj 瘸dn tajemn wiedz. Tak naprawd para zostanie wkrótce uczestnikiem gry, niebezpiecznej gry, w której mo瞠 by tylko jeden zwyci瞛ca …

Kilkadziesi徠 kilometrów dalej poszukiwania swoich przodków, a zw豉szcza ojca, rozpoczyna Jack. Odwiedza miejscowe archiwa, przegl康a spisy ludno軼i, chwyta si równych sposobów, aby trafi na 郵ad swojego ojca. On te wkrótce b璠zie w niebezpiecze雟twie, jego 篡cie b璠zie zagro穎ne. Prowadz帷 mozolne i czasoch這nne prywatne 郵edztwo dowiaduje si zaskakuj帷ych rzeczy o przesz這軼i swojej rodziny. Czy wiedza, któr posi康zie, zmieni jego stosunek do rodziny, a zw豉szcza ojca? A mo瞠 utwierdzi go w przekonaniu, 瞠 ojciec to bohater? Czy zrozumie post瘼owanie ojca i zaakceptuje wybory ludzkie, które mia造 miejsce kilkadziesi徠 lat wcze郾iej?

Pocz徠kowo akcja tej powie軼i toczy si do嗆 mozolnie, brakuje w niej zrywu i porywaj帷ych wydarze. Jednak ju po kilkudziesi璚iu stronach totalnego spokoju wszystko nabiera rumie鎍ów, tempo przy酥iesza, wydarzenia nabieraj blasku i si krystalizuj, otrzymujemy to, czego mo瞠my si spodziewa po autorze. Aura sprzyjaj帷a tajemniczo軼i, elektryzuj帷e opisy scenerii, dziwni i zaskakuj帷y bohaterowie i ich niespodziewane przygody przyprawiaj o nieustanne palpitacje serca. Ja by豉m uczestnikiem tajemniczej gry, ucieka豉m razem z bohaterami, walczy豉m, z ka盥ym kolejnym krokiem by豉m coraz mocniej uwik豉na w ca陰 sytuacj, momentami by豉m bezsilna i bez pomys逝 na zwyci瘰two. Targa造 mn ró積ie skrajne emocje w zale積o軼i od sytuacji, w jakiej si znajdowa豉m. Cia這 przeszywa dreszcz podniecenia i strachu, ca造 czas kr捫y這 wokó mnie pytanie: przecie mog mnie dogoni i zabi, co robi? Naprawd, sami musicie spróbowa zaczerpn望 cho szczypt emocji, które zapewni nam Lee Child. Obok tych wydarze nie mo積a przej嗆 oboj皻nie, zostawiaj w nas swój 郵ad, trwa造 郵ad.

Z jednej strony mamy Jacka, bohatera – wed逝g mojej oceny – nie do ko鎍a realnego. Samotny wilk, pokonuj帷y wszystkich, którzy stan na jego drodze, zawsze wychodz帷y zwyci瘰ko z ka盥ej potyczki. A z drugiej strony ca趾iem normalnych, z przyziemnymi i codziennymi problemami, do鈍iadczonych przez 篡cie bohaterów - kanadyjsk par. Ale ta celowa kompilacja bohaterów o zró積icowanym stopniu realno軼i nadaje powie軼i smaku, pikanterii i utwierdza w przekonaniu, 瞠 pomimo pi皻rz帷ych si trudno軼i i niepokojów, zwyci篹y dobro.

„Czas przesz造” mistrza krymina逝 Lee Childa to wyniesione na wy篡ny kunsztu literatury sensacyjnej dzie這. Utwierdza nas w przekonaniu, 瞠 warto walczy o poznanie swojej przesz這軼i, ale uczy te, nie powinno si kwestionowa wyborów najbli窺zych i ich decyzji, trzeba mie 鈍iadomo嗆, 瞠 by造 one podejmowane kiedy – w przesz這軼i, w okre郵onych okoliczno軼iach, o których mo瞠my si dowiedzie tylko z opowie軼i. Nie powinno si nikogo za to pot瘼ia, wielk sztuk jest zrozumie post瘼owanie i wybory najbli窺zych z przesz這軼i i wybaczy. To tylko potrafi nieliczni, ludzie o wielkim sercu i ogromnej pokorze. Nie oceniaj nigdy innych, nie wiesz, dlaczego post徙ili tak, a nie inaczej.

Emocjonuj帷a i poch豉niaj帷a gra ludzkimi emocjami, dostarczaj帷a niezapomnianych wra瞠 i wzrusze. Ca豉 kompozycja przemy郵ana, oryginalny i nietuzinkowy pomys na fabu喚. Grad emocji zagwarantowany do samego ko鎍a. Polecam szczególnie osobom o zdrowych nerwach, osoby choruj帷e na serce zalecam trzyma jak najdalej od tej powie軼i.

Avatar u篡tkownika - Dagus93
Dagus93
Przeczytane:2019-01-21, Przeczyta貫m, 52 ksi捫ki 2019,

To ju 23 cz窷 z cyklu Jack Reacher i tym samym kolejny spotkanie z t postaci. Moje dopiero pierwsze i po przeczytaniu zdecydowanie
wiem, 瞠 chcia豉bym si璕n望 po poprzednie cz窷ci. Je郵i Wy równie ich nie czytali軼ie i obawiacie si, 瞠 powinni軼ie zacz望 od pierwszej, to spokojnie mo瞠cie tak samo, jak i ja rusza od tej! Rozmawia豉m równie z kilkoma osobami, które równie zaczyna造 czyta ten cykl od 鈔odka i naprawd nie ma to a tak du瞠go znaczenia!
Tutaj mamy posta Jacka, który w poszukiwaniu przesz這軼i odwiedza miasteczko jego ojca, czyli Laconi! Ile tutaj si dzieje! 砰ciorys jego taty by naprawd bardzo zagmatwany i na sam koniec wychodz takie fakty! Sama czeka豉m od pocz徠ku, jak rozwinie si ten w徠ek i uwielbiam takie tajemnice i naprawd by豉m zaskoczona! Obok za to mamy par, której psuje si samochód i trafiaj do bardzo dziwnego i praktycznie opuszczonego hotelu... Gospodarze s dziwni, a im ci庵le nie udaje si stamt康 uciec i ci庵le co nowego staje im na przeszkodzie. Jak po陰cz si te dwie historie? Co naprawd ma miejsce w tym dziwnym i mrocznym miejscu w samym 鈔odku opuszczonego lasu?
Mamy tutaj troch tajemnicy, troch horroru i troch krwawego thrillera! Ja jestem na tak!

„Czas przesz造” to moim zdaniem najlepsza cz窷 serii o Jacku Reacherze. Lubi ca陰 t seri bez wyj徠ku i zawsze wci庵a mnie opowiadana przez Lee Childa historia (chocia czasami mam wra瞠nie, 瞠 ju t opowie嗆 znam), ale tym razem przeszed samego siebie. Nie mog豉m si oderwa – i co dziwne: bardziej interesowa mnie prowadzony równolegle w徠ek, który z Reacherem – na pozór - nie ma nic wspólnego.

Lee Child zastosowa tutaj interesuj帷y zabieg: jak wspomnia豉m, w powie軼i tocz si równolegle dwa w徠ki, które pocz徠kowo wydaj si zupe軟ie od siebie oderwane. Pierwszy – to Jack Reacher i jego zwyczajowa wócz璕a, podczas której trafia do miasteczka, w którym, jak wie z rodzinnych opowie軼i, mieszkali jego dziadkowie i ojciec, zanim wst徙i do armii. Jack chce wykorzysta fakt znalezienia si w tym miejscu i dowiedzie si czego o swojej przesz這軼i. I jak to zwykle bywa w jego przypadku – podpada ludziom, którym lepiej jest schodzi z drogi. A wiadomo, 瞠 Jack nie nale篡 do osób, które schodz z drogi, nawet je郵i zdrowy rozs康ek ka瞠 to zrobi… Ten w徠ek przypomina mi western w starym dobrym stylu: ma貫 miasteczko, samotny bohater i  nieokre郵eni „oni”, którzy do miasteczka maj zjecha, aby si rozprawi z samotnym bohaterem. Jak zawsze – 鈍ietnie si to czyta. Ale drugi watek przebi – moim zdaniem – histori Reachera. To historia dwojga m這dych ludzi, Patty i Shorty’ego –  którzy do嗆 pechowo, z powodu awarii samochodu – trafiaj do motelu na odludziu. Wita ich tam czworo w豉軼icieli, którzy przyjmuj ich bardzo mi這, ale… No w豉郾ie: co jest nie tak, i to wida na ka盥ym kroku. Atmosfera si zag瘰zcza, narasta zagro瞠nie, czytelnik ma pewno嗆, 瞠 Patty i Shorty nie s tutaj bezpieczni i powinni ucieka – ale s uziemieni, samochód nie dzia豉, telefony – jak twierdzi w豉軼iciel – równie, a do najbli窺zego miasta jest ponad trzyna軼ie kilometrów. W coraz wi瘯szym napi璚iu czytamy kolejne strony – i czekamy, kiedy nast徙i nieuchronny cios – bo mamy pewno嗆, 瞠 jest nieuchronny. A kiedy ju wydarzy si to, na co czekamy… napi璚ie zamiast opa嗆, jeszcze bardziej wzrasta!

Ksi捫ka bardzo mi si podoba豉 – a nawet bardzo bardzo. Z jednej strony mamy to niespieszne, leniwe i na pozór b豉he 郵edztwo Reachera, dotycz帷e jego rodziny, a z drugiej – coraz bardziej dramatyczn sytuacj pary m這dych ludzi, którzy stopniowo u鈍iadamiaj sobie, 瞠 wpakowali si w powa積e tarapaty, cho nie maj poj璚ia, czego mog od nich chcie w豉軼iciele motelu. Zabieg przeplatania tych dwóch w徠ków sprawi, 瞠 napi璚ie coraz bardziej narasta – tym bardziej 瞠 tak瞠 w徠ek Reachera szybko przestaje by spokojny – pojawia si zagro瞠nie, które Jack, jak to Jack – przyjmuje ze spokojem… Ale czytelnik taki spokojny nie jest – przerzuca kolejne strony z wypiekami na twarzy i zastanawia si, czy tym razem bohaterowi uda si wyj嗆 ca這 z bagna, w jakie wpad…

Akcja zaczyna w pewnym momencie gna jak szalona, i praktycznie do ostatniej karteczki trzyma czytelnika w napi璚iu. 安ietnie si bawi豉m podczas lektury i ju nie mog si doczeka na kolejn cz窷 serii!

Komu mo瞠 spodoba si ta ksi捫ka? Mi這郾ikom przygodowych powie軼i, sensacji, westernów, a tak瞠 thrillerów i ka盥emu, kto lubi pe軟e napi璚ia historie. I wszystkim, którym podobaj si powie軼i, w których bardzo du穎 si dzieje, jest 篡wa akcja i niebanalni bohaterowie.

Podsumowuj帷: 鈍ietnie napisana i trzymaj帷a w napi璚iu ksi捫ka, od której bardzo trudno si oderwa.

Avatar u篡tkownika - malgosialegn
malgosialegn
Przeczytane:2019-05-11, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2019,

Fenomenalna, wci庵aj帷a nie mog豉m si odwrwa jak zwykle, mog這 by si wydawa, 瞠 po 23 spotkaniu z tym samym bohaterem nic nas nie zaskoczy nic bardziej mylnego. W tej ods這nie Jack Reacher wyrusza  w podró do Laconi by pozna miejsce, w którym urodzi si jego ojciec. Serdecznie polecam.

Avatar u篡tkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-02-17, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

Najnowsza ksi捫ka Lee Childa spodoba豉 mi si jeszcze bardziej ni poprzednia. Uwielbiam czyta przygody tego bezkompromisowego awanturnika kieruj帷ego si tylko w豉snymi zasadami.

Tym razem towarzyszymy Reacherowi w sentymentalnej podró篡 do przesz這軼i. Jack odwiedza miejscowo嗆, z której pochodzi jego ojciec, by rzuci okiem na rodzinny dom. Okazuje si, 瞠 nie jest to tak proste jak mog這by si wydawa, a jego przodkowie mieli swoje sekrety. Jack nie by豚y oczywi軼ie sob gdyby przy okazji nie nadepn掖 miejscowym na odcisk, oczywi軼ie w obronie s逝sznej sprawy i nie wpl徠a si w grubsz afer.

Czy uda mu si odnale潭 rodzinne korzenie?
Jak tajemnic skrywa motel skryty w lesie? Czy wi捫e si z nim mroczny sekret, a mo瞠 intuicja Reachera tym razem go zawiedzie?

Wypi豉m wspólnie z Jackiem hektolitry kawy, sp璠zaj帷 z nim, jak zawsze, kilka emocjonuj帷ych godzin. Mimo, 瞠 to ju 23 tom przygód z Reacherem w roli gównej, czyta si je z przyjemno軼i i wida, 瞠 autorowi nie brakuje pomysów na kolejne intryguj帷e opowie軼i.

Avatar u篡tkownika - Przeczytanki84
Przeczytanki84
Przeczytane:2019-02-11, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2019,

„Lubi i嗆 naprzód. Nie zawsze przed siebie, lecz zawsze naprzód”.
Pewnie ju si Wam to znudzi這, ale b璠 monotonnie powtarza, 瞠 Jack Reacher to mój ksi捫kowy m捫. Niekoniecznie z twarz i gabarytami Toma Cruise’a   Ma magnetyczn moc przyci庵ania k這potów, chocia unika ich za wszelk cen. Reacher to dla mnie przystojniejsza i bardziej m瘰kawersja Chucka Norrisa. Diabelnie inteligentny, silny i potrafi帷y t si喚 wykorzysta, wyszkolony w walce i nieust瘼liwy. A przy tym wspó販zuj帷y, uczciwy i pomocny. Tym razem los zaprowadza go na 軼ie磬 wiod帷 w przesz這嗆 — do miasteczka, w którym urodzi i wychowa si jego ojciec. Przegrzebuj帷 archiwa i odwiedzaj帷 zapomniane miejsca Reacher wpl徠uje si w lokalne niesnaski, nast瘼uje na odcisk niew豉軼iwym osobom i sprowadza na siebie wi瘯sze k這poty,ni móg si spodziewa. Jednak tym razem uwag czytelnika przyci庵aj wydarzenia rozgrywaj帷e si bez udzia逝 gównego bohatera…

„Jak na starym,wyblak造m plakacie reklamuj帷ym czarno-bia造 film sprzed wielu, wielu lat. Dzie這 z sentymentalnym scenariuszem. […]S這wem, dramatyczna szmira. Grali jak na scenie”.
„Czas przesz造” toczy si dwutorowo, jakby w dwóch niezale積ych w徠kach, które dopiero po pewnym czasie zaczynaj si do siebie zbli瘸. Poza tytu這w przesz這軼i, w której grzebie Reacher w poszukiwaniu korzeni pojawia si te motyw bardziej mroczny, który nasun掖 mi na my郵 cykl horrorów o wspólnym tytule „Hostel”. Do umiejscowionego na kompletnym odludziu motelu trafia para podró積ych. Zostaj przyj璚i mi這 przez w豉軼iciela, jednak jego  pomoc zmierza w nieoczekiwanym kierunku. Czym tak naprawd jest zaj皻y przez m這dych Kandyjczyków pokój numer dziesi耩? Co zgotowa dla nich los i rezydenci motelu? Przyznam, 瞠 przez ten w徠ek ksi捫ka sta豉 si du穎 mroczniejsza i brutalniejsza od poprzednich tomów z cyklu. Nie wiem, czy w ten sposób autor chcia pokaza w jak drapie積ych i bestialskich czasach 篡jemy, czy mo瞠 chcia doda dreszczyku emocji do w przewa瘸j帷ej wi瘯szo軼i przewidywalnych perypetii Reachera? Niezale積ie od przes豉nek musz przyzna, 瞠 lektura „Czasu przesz貫go” wywo豉豉 u mnie dreszcze na plecach i gorzki smak strachu w ustach.

„Lubi by w ruchu. Ale nie znosz,kiedy kto próbuje mnie przep璠zi. Zw豉szcza kto,kto chce mnie zrzuci z dachu wie穎wca”.
„Czas przesz造” odbiega od poprzednich tomów cyklu. Bohater Lee Childa pokazuje wi璚ej „ludzkiej” twarzy, ni do tej pory. Sam fakt, 瞠 zaczyna grzeba w przesz這軼i ojca i odbywa niejako sentymentaln podró w czasy jego dzieci雟twa, nadkrusza lekko jego nieprzebity do tej pory pancerz opanowania i odci璚ia od emocji. Ko鎍ówka powie軼i sprawi豉, 瞠 otwar豉m szeroko oczy ze zdziwienia i szoku. Autor totalnie mnie ni zaskoczy i sprawi, 瞠 na d逝go zapami皻am t ksi捫k. I z pewno軼i niepr璠ko pozwol j przeczyta mojemu nastoletniemu synowi, któremu „Nocna runda” ogromnie si podoba豉. Tym razem mój „filtr rodzicielski” stwierdza, 瞠 zawarta w „Czasie przesz造m” przemoc jest zbyt krwista i za mocno dzia豉 na wyobra幡i…

Polecam najnowszego Reachera nie tylko fanom cyklu, oraz wielbicielom klasycznej sensacji. Moim zdaniem, ten tom spodoba si tak瞠 tym, którzy lubuj si w mrocznych klimatach i stylistyce horrorów o odludnych motelach

Avatar u篡tkownika - lewoszm
lewoszm
Przeczytane:2019-02-06, Ocena: 4, Przeczyta豉m,

Jack Reacher jest by造m policjantem wojskowym. Obecnie wyl康owa niby przypadkowo w mie軼ie, w którym mieszka jego ojciec oraz dziadkowie i postanawia dowiedzie si o nich czego wi璚ej. Niestety poszukiwania nie id mu zbyt 豉two, wszystkie rejestry mówi, 瞠 takie osoby nie istnia造, jednak po czasie w ko鎍u trafia na jaki trop. Jack Reacher to osoba, która nie pozwoli sobie w kasz dmucha, tak samo jak nie pozwoli innym rani niewinnych. Jego charakter wprawia go w k這poty i to nie u jednej grupy ludzi, lecz u dwóch. Teraz nie do嗆, 瞠 poszukuj go niebezpieczne typy z innego miasta, to w dodatku nadepn掖 na odcisk równie osobom, do których nale篡 teren, który go interesuje. Reacher nie wydaj si, jednak by w jaki sposób przej皻y, nie chcia豚y tylko narobi problemów tutejszym policjantom, z którymi dosy dobrze si dogaduje.

Nieopodal pobytu Jack'a, m這da para kanadyjczyków wynajmuje pokój w motelu. Wybrali si w podró po lepsz przysz這嗆, niestety zepsuty samochód popsu im plany i musieli zatrzyma si w pobliskim motelu. Nie mieli zbyt wielkiego wyboru, gdy okolica wydaj si opustosza豉. W motelu równie nie ma nikogo, ale nie dziwi ich to, bo sezon w豉郾ie si sko鎍zy. Dostaj nowo wyremontowany pokój, a przynajmniej tak dowiaduj si od w豉軼iciela - Mark'a. Motelem zarz康za czterech m篹czyzn, jeden z nich obiecuje nawet zajrze do samochodu Patty oraz Shorty'ego, aby sprawdzi co dok豉dnie mu "dolega". W豉軼iciele wydaj si mili, momentami a za bardzo i kanadyjczycy maj ich momentami dosy. W dodatku zauwa瘸j pewne nie軼is這軼i w tym co mówi i nie do ko鎍a wiedz co jest grane. Kiedy dowiaduj si, 瞠 w tym miejscu nie ma zasi璕u, a telefon obecnie nie dzia豉, przez co nie mog dodzwoni si do mechanika i ruszy dalej w drog, sprawy zaczynaj wygl康a bardziej podejrzanie...

Moim zdaniem:

Podczas czytania ksi捫ki, kilka osób powiedzia這 mi, 瞠 o ksi捫kach Lee Child'a panuje opinia, 瞠 lubi si powtarza. Podobno w wielu jego ksi捫kach, je郵i nie w ka盥ej - Jack Reacher wyrusza w jak捷 podró i zawsze dochodzi do bójki. Jak ju wy瞠j wspomina豉m, to moje pierwsze spotkanie z twórczo軼i autora, wi璚 nie podchodzi豉m do tego w sposób: "znowu?". Dla mnie to by造 nieodkryte l康y i zaskoczy豉 mnie postawa gównego bohatera. Przyznam, 瞠 cho Reacher jest dosy specyficzny, to naprawd da si go lubi, jednak.. jest ma貫 "ale". Przy豉pa豉m si na tym, 瞠 bardziej interesowa造 mnie losy Patty i Shorty'ego ni Jack'a Reachera. Serio. Rozdzia造, w których by豉 mowa o kanadyjczykach wydawa造 mi si ciekawsze, mo瞠 dlatego, 瞠 bardzo mnie zaciekawi ten motel i zastanawia豉m si jakie motywy przy鈍iecaj w豉軼icielom.

Autor ma równie dosy specyficzny styl. Czytaj帷 pierwszych kilka stron, dziwi豉m si nieco temu, ale szybko si przyzwyczai豉m i nie razi這 mnie ju to tak, jak na pocz徠ku. By mo瞠 dzi瘯i temu zagadkowemu motelowi, nie mog豉m si oderwa od ksi捫ki, do póki nie dowiedzia豉m si o co chodzi. Tutaj troch spotka mnie zawód, bo cho sprawa okaza豉 si ciekawa, to mia豉m wra瞠nie, 瞠 autor móg to nieco d逝瞠j przeci庵n望 i nieco d逝瞠j trzyma czytelnika w niepewno軼i.

Je郵i chodzi o fabu喚, to okaza豉 si naprawd ciekawa, aczkolwiek mo積a by這 j opowiedzie nieco w inny, bardziej ciekawszy sposób. Ksi捫ka mi si podoba豉, ale jednocze郾ie momentami troszk mnie zawiod豉, gównie rozdzia豉mi o gównym bohaterze, które przecie powinny zaciekawi mnie najbardziej.

Czy si璕n kiedy po tego autora?

Niestety najprawdopodobniej niepr璠ko. Nie chc mówi, 瞠 nigdy, bo nie wiadomo co b璠zie za rok czy dwa, ale nie zaciekawi mnie na tyle, 瞠bym pobieg豉 do ksi璕arni i kupi豉 jego ksi捫ki.

Komu bym j poleci豉?

My郵, 瞠 to ksi捫ka odpowiednia dla osób, które lubi powie軼i sensacyjne, bo my郵, 瞠 mo積a j podczepi pod ten gatunek. Ja chyba bardziej jestem zwolenniczk 郵edztw policyjnych i tajemniczych seryjnych morderców.

Aby u豉twi sobie i Wam podsumowanie, to powiem po prostu na ile oceni t ksi捫k.

My郵, 瞠 w skali od 1-10, zas逝篡豉 sobie na 7, bo cho mi si podoba豉, to nie by這 tutaj WOW i by這 kilka minusików, aczkolwiek my郵, 瞠 fani Child'a powinni by zadowoleni.

Inne ksi捫ki autora
Poszukiwany
Lee Child0
Ok豉dka ksi您ki - Poszukiwany

W starej, nieu篡wanej pompowni w Nebrasce w zimow noc dochodzi do brutalnego morderstwa. Miejscowa policja rozsy豉 komunikat o poszukiwaniu dw鏂h m篹czyzn...

Jack Reacher. Nigdy nie wracaj
Lee Child0
Ok豉dka ksi您ki - Jack Reacher. Nigdy nie wracaj

Reacher przekracza po czternastu latach bram swojej dawnej jednostki i melduje si u sier瘸nt dy簑rnej, lecz w gabinecie dowódcy nie zastaje major...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Hotel ostatniej szansy