Cz這wiek o fasetkowych oczach

Kategoria: Literatura pi瘯na
ISBN: 978-83-951590-2-2
T逝maczenie: Katarzyna Sarek

Ocena: 6 (1 g這s闚)

Na wyspie Wayo Wayo co drugi syn musi odej嗆 w dniu, w którym ko鎍zy pi皻na軼ie lat jako ofiara dla morskiego Boga. Atre jest jednym z takich ch這pców, ale jako najsilniejszy p造wak i najlepszy 瞠glarz jest zdecydowany przeciwstawi si przeznaczeniu i sta si pierwszym, który prze篡je.

Alice, która straci豉 m篹a i syna we wspinaczce, w tajemnicy przed innymi przygotowuje si do pope軟ienia samobójstwa w swoim domu nad morzem. Ale jej plan zostaje przerwany, gdy pot篹ny wir 鄉ieci spada na brzeg Tajwanu, przynosz帷 ze sob Atrego.

W nast瘼stwie katastrofy Atre i Alice pod捫aj 郵adami zmar貫go m篹a w góry, maj帷 nadziej na rozwi您anie zagadki znikni璚ia jej syna. W czasie podró篡 wspomnienia zostan zakwestionowane, powstanie niezwyk豉 wi篥 i ods這ni皻a mroczna tajemnica, która zmusi Alice do przewarto軼iowania wszystkiego, w co dot康 wierzy豉.

Wu Ming-Yi urodzi si w 1971 roku na Tajwanie, gdzie nadal mieszka. Pisarz, artysta, profesor i dzia豉cz na rzecz ochrony 鈔odowiska, od 2000 roku wyk豉da literatur i twórcze pisanie na Uniwersytecie Dong Hwa. Jego debiutancka powie嗆, 圭ie磬i marze, zosta豉 oceniona jako jedna z dziesi璚iu najlepszych chi雟kich powie軼i roku wed逝g magazynu „The Asian Weekly”, a najnowsza powie嗆, Skradziony rower, znalaz豉 si na li軼ie ksi捫ek nominowanych do Nagrody Bookera 2018. Cz這wiek o fasetkowych oczach to jego pierwsza ksi捫ka przet逝maczona na j瞛yk polski.

Tagi: literatura pi瘯na katastrofa B鏬 tajwan utopia podroz smierc

Kup ksi捫k Cz這wiek o fasetkowych oczach

Zobacz tak瞠

Avatar u篡tkownika - ktrya
ktrya
Cz這wiek o fasetkowych oczach to powiew literackiej egzotyki, po陰czonej z klasyk, a do tego ekologiczny postulat w ba郾iowej oprawie. Za egzotyk stoi kilka czynników. Po pierwsze: Wu Ming-yi, czyli pochodz帷y z Tajwanu autor. Nie tylko jest to pierwsza jego powie嗆, która ukazuje si po polsku, generalnie tajwa雟ka literatura nie jest w Polsce zbyt znana. Po drugie, co jest 軼i郵e zwi您ane z poprzednim punktem: cz窷 akcji rozgrywa si na tajwa雟kiej wyspie, poznajemy wi璚 wyspiarsk kultur chi雟k (niepomiernie dziwi mnie fakt, 瞠 przez wi瘯szo嗆 鈍iata nadal autonomia pa雟twowa Tajwanu nie jest uznawana, nale篡 do Republiki Chi雟kiej). Obca jest nam nie tylko kultura tego kraju, ale przede wszystkim problemy mieszka鎍ów wyspy: trz瘰ienia ziemi, sztormy, wyp造w morza, które ka盥ego roku zabiera fragment terenu wielko軼i d這ni. Poznajemy je, 郵edz帷 losy Alice, wyk豉dowczyni, która pewnego dnia postanawia pope軟i samobójstwo, gdy dalsze 篡cie bez zaginionego m篹a i syna traci warto嗆. Plany pokrzy簑je jej tajfun, którego prze篡cie bohaterka uznaje za znak, 瞠 powinna 篡 dalej. Bohaterka od tego momentu, wbrew wszelkim g這som rozs康ku z zewn徠rz, postanawia pozosta w domu wybudowanym przez jej m篹a, bez wzgl璠u na okoliczno軼i. Równolegle akcja rozgrywa si na tajemniczej wyspie Wayo Wayo, zamieszkiwanej przez Wayo鎍zyków, plemi, do którego nie dotar豉 ...

Opinie o ksi捫ce - Cz這wiek o fasetkowych oczach