Cz這wiek o fasetkowych oczach

Kategoria: Literatura pi瘯na
ISBN: 978-83-951590-2-2
T逝maczenie: Katarzyna Sarek

Ocena: 4.33 (6 g這s闚)

Na wyspie Wayo Wayo co drugi syn musi odej嗆 w dniu, w którym ko鎍zy pi皻na軼ie lat jako ofiara dla morskiego Boga. Atre jest jednym z takich ch這pców, ale jako najsilniejszy p造wak i najlepszy 瞠glarz jest zdecydowany przeciwstawi si przeznaczeniu i sta si pierwszym, który prze篡je

Alice, która straci豉 m篹a i syna we wspinaczce, w tajemnicy przed innymi przygotowuje si do pope軟ienia samobójstwa w swoim domu nad morzem. Ale jej plan zostaje przerwany, gdy pot篹ny wir 鄉ieci spada na brzeg Tajwanu, przynosz帷 ze sob Atrego.

W nast瘼stwie katastrofy Atre i Alice pod捫aj 郵adami zmar貫go m篹a w góry, maj帷 nadziej na rozwi您anie zagadki znikni璚ia jej syna. W czasie podró篡 wspomnienia zostan zakwestionowane, powstanie niezwyk豉 wi篥 i ods這ni皻a mroczna tajemnica, która zmusi Alice do przewarto軼iowania wszystkiego, w co dot康 wierzy豉.

Wu Ming-Yi urodzi si w 1971 roku na Tajwanie, gdzie nadal mieszka. Pisarz, artysta, profesor i dzia豉cz na rzecz ochrony 鈔odowiska, od 2000 roku wyk豉da literatur i twórcze pisanie na Uniwersytecie Dong Hwa. Jego debiutancka powie嗆, 圭ie磬i marze, zosta豉 oceniona jako jedna z dziesi璚iu najlepszych chi雟kich powie軼i roku wed逝g magazynu „The Asian Weekly”, a najnowsza powie嗆, Skradziony rower, znalaz豉 si na li軼ie ksi捫ek nominowanych do Nagrody Bookera 2018. Cz這wiek o fasetkowych oczach to jego pierwsza ksi捫ka przet逝maczona na j瞛yk polski.

Tagi: literatura pi瘯na katastrofa B鏬 tajwan utopia podroz smierc

Kup ksi捫k Cz這wiek o fasetkowych oczach

Zobacz tak瞠

Avatar u篡tkownika - ktrya
ktrya
Cz這wiek o fasetkowych oczach to powiew literackiej egzotyki, po陰czonej z klasyk, a do tego ekologiczny postulat w ba郾iowej oprawie. Za egzotyk stoi kilka czynników. Po pierwsze: Wu Ming-yi, czyli pochodz帷y z Tajwanu autor. Nie tylko jest to pierwsza jego powie嗆, która ukazuje si po polsku, generalnie tajwa雟ka literatura nie jest w Polsce zbyt znana. Po drugie, co jest 軼i郵e zwi您ane z poprzednim punktem: cz窷 akcji rozgrywa si na tajwa雟kiej wyspie, poznajemy wi璚 wyspiarsk kultur chi雟k (niepomiernie dziwi mnie fakt, 瞠 przez wi瘯szo嗆 鈍iata nadal autonomia pa雟twowa Tajwanu nie jest uznawana, nale篡 do Republiki Chi雟kiej). Obca jest nam nie tylko kultura tego kraju, ale przede wszystkim problemy mieszka鎍ów wyspy: trz瘰ienia ziemi, sztormy, wyp造w morza, które ka盥ego roku zabiera fragment terenu wielko軼i d這ni. Poznajemy je, 郵edz帷 losy Alice, wyk豉dowczyni, która pewnego dnia postanawia pope軟i samobójstwo, gdy dalsze 篡cie bez zaginionego m篹a i syna traci warto嗆. Plany pokrzy簑je jej tajfun, którego prze篡cie bohaterka uznaje za znak, 瞠 powinna 篡 dalej. Bohaterka od tego momentu, wbrew wszelkim g這som rozs康ku z zewn徠rz, postanawia pozosta w domu wybudowanym przez jej m篹a, bez wzgl璠u na okoliczno軼i. Równolegle akcja rozgrywa si na tajemniczej wyspie Wayo Wayo, zamieszkiwanej przez Wayo鎍zyków, plemi, do którego nie dotar豉 ...

Opinie o ksi捫ce - Cz這wiek o fasetkowych oczach

Avatar u篡tkownika - olasoltys
olasoltys

Niezwykle pi瘯na historia, która poruszy nawet najtwardsze serce. Ksi捫ka opowiada o niesprawiedliwo軼i, jak jest utrata najwa積iejszych osób w 篡ciu. W niektórych kulturach religijnych praktykuje si obrzezanie ma這letnich dziewczynek, w innych wychodzenie dziewczynek za doros造ch m篹czyzn, a tu mamy ukazane zrzucanie ch這pców jako ofiara do morza, co jak mo積a si domy郵e ko鎍zy si tragicznie.

Taki te los mia spotka Atre jednak udaje mu si uj嗆 z 篡ciem dzi瘯i zdolno軼iom p造wackim i 瞠glarskim. Jednak nie na d逝go, poniewa ch這paka wci庵a wir i przenosi na brzeg Tajwanu, gdzie spotyka kobiet o imieniu Alice, która utraci豉 zarówno m篹a, jak i syna i z rozpaczy planuje si zabi, ale po spotkaniu z ch這pcem kobieta decyduje si na poszukiwania syna i rozwi您ania zagadki jego zagini璚ia. Czy im si powiedzie?

Ksi捫ka, warta przeczytania i potrafi znale潭 na pewno miejsce w naszym sercu jak i w pami璚i. Polecam z ca貫go serduszka ka盥emu, kto lubi wynosi ksi捫ek do 篡cia. Za przyjemno嗆 przeczytania dzi瘯uje portalowi czytam pierwszy.

Avatar u篡tkownika - beatastepien
beatastepien
Przeczytane:2019-08-16, Przeczyta豉m,

"Cz這wiek o fasetkowych oczach" t skomplikowana i poruszaj帷a wiele w徠ków ksi捫ka, któr mo積a pokocha, b康 mie problem z dobrni璚iem do ko鎍a.
Arte w wieku pi皻nastu lat zostaje ofiarowany przez rodziców dla morskiego Boga poprzez zrzucenie ze ska造 wprost w nurt oceanu. Niemniej jednak jako 鈍ietny p造wak i 瞠glarz daje rad przetrwa ten jak瞠 nieprzyjemny obrz康ek. Wskutek wirów i pr康ów zostaje wyrzucony na brzegu Tajwanu, gdzie poznaje Alice, która boryka si z utrat bliskich. ㄠcz帷 wspólnie si造 postanawiaj zmierzy si z echami przesz這軼i.
Poruszaj帷a ksi捫ka, która jest warto軼iow, cho nie 豉tw lektur.
czytampierwszy.pl

Atre osi庵n患szy odpowiedni wiek musia odej嗆 z wyspy Wayo Wayo. Jednak jako jedyny postanowi przetrwa na morzu aby móc powróci do ukochanej Rasali.
Alice straci豉 syna oraz m篹a podczas górskiej w璠rówki, jednak cia豉 jednego z nich nigdy nie uda這 si odnale潭. Kobieta nie wierzy, 瞠 zgin瘭i oni w górach przez przypadek, poniewa obaj byli 鈍ietnymi wspinaczami.
Gdy na wysp zostaj wyrzucone 鄉ieci, w鈔ód których znajduje si Atre, dom Alice zostaje ca趾owicie zniszczony i kobieta postanawia przenie嗆 si do górskiej chatki. Po drodze odnajduje ch這pca i razem wyruszaj w podró, która ma pomóc w odnalezieniu ich bliskich.

„ζpanie snów nie rozwi捫e twoich problemów, ale zdaje si, 瞠 dzi瘯i temu ca趾iem du穎 osób odkry這 ró積e drobiazgi,
które da造 im motywacj do dalszego 篡cia.”

Spodziewa豉m si czego wi璚ej po tej ksi捫ce. Opis z ty逝 zach璚i mnie do przeczytania i my郵a豉m, 瞠 ta cieniutka ksi捫ka b璠zie dla mnie prawdziw przyjemno軼i czytania. Niestety m璚zy豉m si z ni ponad tydzie. Mimo, i wiele rzeczy ju na pocz徠ku mi si w niej nie podoba這 postanowi豉m da jej szans. Niestety autorowi do samego ko鎍a nie uda這 si przekona mnie do jego pomys逝 na t histori.
Bohaterzy wydaj mi si p造tcy i nieskomplikowani. Natomiast w徠ek wysp i 鄉ieci jest zagmatwany a za bardzo. Autor na tych niewielu stronach zawar bardzo wiele w徠ków i postaci, przez co w pewnym momencie zacz窸am si gubi o co chodzi. Nie ma tutaj 瘸dnego napi璚ia, które prowokowa這by do dalszego czytania. W徠ki nie s interesuj帷e, a jedynie bardzo popl徠ane. Szczerze mówi帷 po przeczytaniu ca貫j ksi捫ki nawet nie wiem, jak mam j oceni i opisa swoje odczucia, bo totalnie nie potrafi zrozumie co autor mia na my郵i pisz帷 swoje dzie這.
Przeczyta豉m tylko dlatego, 瞠 nie lubi pozostawia nieprzeczytanych ksi捫ek i uwa瘸m, 瞠 do wystawienia dok豉dniejszej opinii musz mie obraz ca這軼i ksi捫ki. Natomiast nie widz w niej nic interesuj帷ego, a co bardzo niepokoj帷e uda這 mi si przy niej zasn望, co nie zdarzy這 si ju od lat.

Za mo磧iwo嗆 przeczytania dzi瘯uj serwisowi CzytamPierwszy

www.czytampierwszy.pl

Avatar u篡tkownika - iwonanocon
iwonanocon

Po t ksi捫k si璕n窸am z czystej ciekawo軼i. Dot康 nie mia豉m do czynienia z tak tajemnicz histori nie b璠帷 krymina貫m czy thrillerem. Poza tym lubi wyzwania i podskórnie wyczu豉m, 瞠 przeczytanie tej ksi捫ki nie b璠zie nale瘸這 do 豉twych zada.

,,Morze nie ma pami璚i, ale przecie mo積a powiedzie, 瞠 zapami皻uje - na wszystkich falach i kamieniach istniej 郵ady przesz這軼i".

W powie軼i Ming-yi Wu zderzaj si ze sob dwa 鈍iaty: 篡cie i 鄉ier. Do tego pierwszego nale篡 Atre, którego przeznaczeniem jest stanie si ofiar morskiego boga poprzez wyp造ni璚ie w morze. Ch這piec zrobi wszystko, by odmieni swój los. W drugim 鈍iecie natykamy si na Alice, która po stracie m篹a i syna nie potrafi znale潭 sobie miejsca. Kobieta my郵i o pope軟ieniu samobójstwa. W nast瘼stwie katastrofy ekologicznej losy tej dwójki 陰cz si. Czy Alice pod捫aj帷 z Arte 郵adami m篹a uda si rozwi您a zagadk znikni璚ia syna?

,,Czasem rzeczy nie znikaj, po prostu przestajemy je dostrzega".

Tak jak trudna by豉 ta ksi捫ka do przeczytania, tak trudno jest mi napisa jak捷 sensown opini. Trudno嗆 tej ksi捫ki nie polega na tym, 瞠 by豉 nudna lub posiada豉 trudne do przyswojenia t逝maczenie. Mam tu raczej na my郵i w徠ki w niej poruszone. Na pierwszy plan wysuwa si utrata bliskiej osoby. Ale autor stara si nam pokaza, 瞠 natura potrzebuje pomocy. Wydaje mi si, 瞠 ta pozycja nie znajdzie si w kr璕u zainteresowa szerszej grupy odbiorców. Mimo, i porusza aktualne tematy to jej specyficzno嗆 mo瞠 nie wszystkim przypa嗆 do gustu. Wiem co o tym, bo dopiero po 100 stronach zacz窸am docenia z jakim typem lektury mam do czynienia.

Ksi捫k odebra豉m za punkty w portalu czytam pierwszy.

Avatar u篡tkownika - AleksandraRK
AleksandraRK

Ksi捫ka „Cz這wiek o fasetkowych oczach” Wu Ming-yiego to opowie嗆 o dwojgu ludzi pochodz帷ych z ró積ych wysp. Atre z Wayo Wayo jest drugim synem w rodzinie, wi璚 musi opu軼i swoj wiosk, by sta si ofiar dla morskiego bóstwa. Jednak przeciwstawi si swojemu przeznaczeniu i zawalczy o 篡cie. Alice z Tajwanu straci豉 m篹a i syna i przygotowuje si do pope軟ienia samobójstwa, co zostanie przerwane przez ogromn fal, dzi瘯i której pozna Atrego.

Podczas lektury poznajemy jeszcze Dahu i Hafay, którzy nie odegraj znacz帷ej roli w opowie軼i, która zosta豉 zapowiedziana w opisie ksi捫ki. Mimo to ich historie – podobnie jak historie Atrego i Alice – s ciekawe i na pewno uprzyjemniaj czytanie. Dzi瘯i nim mo瞠my lepiej pozna postacie oraz 鈍iat, w jakim 篡j.

Ksi捫ka nie jest szczególnie porywaj帷a, ale na pewno zach璚a do zatrzymania si i refleksji nad poruszonymi w niej problemami, jak np. zwierz皻a morskie, które gin przez wyrzucane do wody 鄉ieci.

Dzi瘯uj Wydawnictwu Kwiaty Orientu oraz portalowi www.czytampierwszy.pl za egzemplarz recenzencki.

Cz這wiek o fasetkowych oczach ma w sobie co tak magicznego i nieuchwytnego, 瞠 nie mam sów, aby to opisa. Jestem tak zahipnotyzowana opowie軼iami przedstawionymi przez Wu Ming – Yi, 瞠 musz wróci na ziemi z dalekiej podró篡, ale podró篡 innej ni wszystkie moje dotychczasowe ...

Punktem kulminacyjnym powie軼i jest dotarcie spodziewanej chmury 鄉ieci do wybrze篡 Tajwanu. W鈔ód nich jest wszystko, co mo積a sobie wyobrazi. Wraz z nimi przybywa na wysp Atre, m這dzieniec z innej, nieziemskiej wyspy Wayo Wayo.

Dwóch bohaterów, diametralnie odmiennych, pochodz帷ych z ro積ych stron 鈍iata, niespodziewanie si spotyka. On, m這dy ch這piec, Atre, zgodnie z panuj帷ym na wyspie Wayo Wayo zwyczajem, jako drugi syn, opuszcza rodzin i wyrusza w bezkresn podró. Jego wyprawa z góry zdana jest na niepowodzenie i pewn 鄉ier. Jednak los lubi p豉ta figle, i to co zdaje si by pewne i oczywiste, jednak takie nie jest. Ona, kobieta po przej軼iach, Alice, op豉kuj帷a m篹a i syna, którzy zagin瘭i w wyprawie górskiej, przygotowuje si do pope軟ienia samobójstwa. Wszystkiego si wyzbywa, porzuca prac, mentalnie przygotowuje si do podró篡 w jedn stron, z której ju nie ma odwrotu.

A jednak co 陰czy tych bohaterów, postanowienie zmiany swojego 篡cia, planowana wyprawa w nieznane, bezkresna podró bez mo磧iwo軼i powrotu. Przesz這嗆 kszta速uje ich oczekiwania i wyobra瞠nia o innym 鈍iecie, ten który jest przed nimi, do którego zmierzaj, a którego jeszcze nie znaj. Maj mgliste wyobra瞠nia, które maj zamiar urzeczywistni.

„(...) przeznaczenie to przeznaczenie i kiedy przychodzi ten w豉軼iwy moment, odnajdzie ci, tak jak strza豉 odnajduje dzika”.

Cz這wiek o fasetkowych oczach to trudna lektura, ale tym bardziej satysfakcjonuj帷 i intryguj帷a. W niej nic nie jest jednoznaczne i dopowiedziane. Wszystko jest wielkim symbolem, niezmaterializowane i nieuchwytne. Opowiedziane historie s tylko t貫m prowokuj帷ym czytelnika do g喚bszej refleksji i zastanowienia si nad sensem 篡cia. Zaczepiaj nas, kusz i wyzwalaj w nas niesamowite, niecodzienne emocje i wra瞠nia. Paleta odczu jest niesko鎍zona. Odczuwamy na przemian rado嗆 i smutek, 瘸l i rozgoryczenie, t瘰knota za najbli窺zymi otacza nasze serca, nadzieja trzyma nas przy 篡ciu i nadaje jemu sens. A to wszystko jest tak pi瘯nie i subtelnie nam podane, szczerze i z otwartym sercem.

Po tej lekturze my郵i k喚bi si po g這wie, pojawia si mnóstwo egzystencjalnych pyta, na które ca造 czas poszukujemy odpowiedzi. Uczy te pokory wobec otaczaj帷ego 鈍iata, wszystko co zosta這 nam zaplanowane i jest nam przeznaczone, nas nie ominie. R瘯a Boga kieruje naszym 篡ciem, i czy nam si to podoba czy te nie, powinni鄉y to zaakceptowa, i nie walczy z przeznaczeniem.

„Czasem rzeczy nie znikaj, po prostu przestajemy je dostrzega”.

Przy lekturze Cz這wieka o fasetkowych oczach czu豉m si b這go, przenios豉m si w nieznany mi 鈍iat. Od bohaterów wiele si nauczy豉m, du穎 zrozumia豉m, nauczy豉m si cierpliwo軼i i wytrwa這軼i. D捫enie do realizacji marze wyposa篡豉m w wyrozumia這嗆. Wszystkie moje przemy郵enia i zmagania ze swoimi przekonaniami mia造 miejsce w pi瘯nej scenerii, w otoczeniu dzikiej i nieokie透nanej natury, cz瘰to nietkni皻ej przez cywilizacj, ziej帷ej dziko軼i i surowo軼i. W obcowaniu z przyrod czu豉m zapach morza, 鈍ie篡 i rze鄂i smak wiatru, b喚dnym wzrokiem b陰dzi豉m po skalistych górach. Ale có, w pewnym momencie musia豉m si obudzi i wróci na ziemi. Sen si sko鎍zy, a wraz z nim tajemnicza i poruszaj帷 przygoda.

Ca貫 przes豉nie tej powie軼i zamkn窸abym w poni窺zym cytacie:

„Ale stopniowo dociera這 do niej, 瞠 tak naprawd chodzi o to, by 篡 tak, jak si da: ucieka, kiedy trzeba, walczy, gdy wymaga tego sytuacja, i jak skowronek umrze, kiedy nastanie czas umierania”.

Polecam szczerze, wyborna uczta dla smakosza literatury wschodniej. Nikogo nie zawiedzie, przeka瞠 wiele cennych lekcji 篡cia, oczaruje od pierwszej strony. Obok niej nie mo積a przej嗆 oboj皻nie, ni si mo積a delektowa bardzo d逝gi po jej sko鎍zeniu.

Przyk豉d literatury pi瘯nej, a wiec nie zawsze 豉twej w odbiorze.
Gównymi bohaterami s tu: ch這pak z wyspy Wayo Wayo- Atre, który musi opu軼i wysp i uda si w nieznane, gdzie spotka go zapewne taki sam los, jak innych na morzu- czyli 鄉ier oraz Alice, która mieszka na Tajwanie, w mie軼ie Tajpej i próbuje znale潭 swojego synka, który zagin掖 w górach. Ich losy si w pewnym momencie po陰cz. Przyznam si szczerze, 瞠 czytaj帷 t ksi捫k zastanawia豉m si nad autentyczno軼i opowie軼i wayo雟kich- czy s wymy郵one przez autora, czy mo瞠 jednak bazowa na jakich mitach i legendach aboryge雟kich mieszka鎍ów wysp niedaleko Tajwanu. Je郵i wszystko zosta這 zmy郵one, to ma autor naprawd du膨 wyobra幡i.

Do嗆 ciekawa fabu豉 niesie tak瞠 g喚bsze przes豉nie. My郵, 瞠 cz這nkowie Greenpeace powinni by usatysfakcjonowani poruszonym przez autora problemem na ziemi, tj.鄉ieciami, które ludzie produkuj i konsekwencjami zwi您anymi z ich gromadzeniem na oceanie. W do嗆 dobitny sposób jest przedstawiona wyspa 鄉ieci, która w璠ruje po wodach oceanu. Pokazana jest równie ingerencja cz這wieka w przyrod i do czego to mo瞠 doprowadzi.

Brawa dla t逝macza- Pani Katarzyny Sarek, która niejednokrotnie musia豉 zmierzy si z trudnym s這wnictwem, cz瘰to naukowym, a tak瞠 nazewnictwem fauny i flory Ziemi, oraz licznymi metaforami i przeno郾iami. My郵, 瞠 bardzo dobrze uchwyci豉 sens ksi捫ki i tego co mia do przekazania autor.
Zabrak這 mi w tej ksi捫ce takiego zako鎍zenia -„pos這wia”. Jednak na pewno na d逝go pozostanie w mojej pami璚i, bo w wielu kwestiach mocno u鈍iadamia?
A kim lub czym jest tytu這wy cz這wiek o fasetkowych oczach? My郵, 瞠 nie da si tego opisa w paru zdaniach - trzeba przeczyta lektur i pozna jego sens i cel na tej planecie?
Polecam. Ksi捫k odebra豉m za punkty ISBN w portalu Cytam Pierwszy.

Arte jest drugim synem, wiec jego los jest znany od urodzenia. Pewnego dnia zostanie z這穎ny jako ofiara i wyp造nie sam w morze. W tym samym czasie, Alice planuje samobójstwo po zagini璚iu jej syna i m篹a w górach. Trz瘰ienie ziemi i tsunami splot los tych dwojga. Razem wyrusz w góry, tylko czy odkryj prawd?

'Je郵i uderz w nas fale, powstrzymamy je pie郾i, ale gdy uderzy w nas sztorm,
niestety, kochana, martwi si pora...'

Cz這wiek o fasetkowych oczach to egzotyczna i niezwykle poetycka historia walki ze swoim przeznaczeniem i wewn皻rznym bólem. Azjatyccy pisarze maj to do siebie, 瞠 nawet zwyk貫 czynno軼i opisuj barwnie, a s這wa p造n niczym muzyka. Ich ksi捫ki s specyficzne, pe軟e metafor i symboliki, a przy tym ma si wra瞠nie, 瞠 czyta si co warto軼iowego. Ksi捫ka jest prost histori, ale napisan w sposób niezwyk造. Nie ka盥emu przypadnie do gustu, my郵 jednak, 瞠 osoby lubuj帷e si w poezji b璠 zadowolone. Ci篹ko jest mi j okre郵i pod k徠em dialogów, bohaterów i akcji – wszystko zawiera pewien poziom abstrakcji i ró積i si znacz帷o od europejskich pisarzy.

‘Ludzie z Wayo Wayo poddaj si dopiero, gdy krew przestanie w nich kr捫y, tak jak ryba, poniewa s dzie熤i morza.’

Ksi捫ka z portalu CzytamPierwszy.pl

Atrego czeka los drugiego syna. (s. 14)

Ma豉 wyspa Wayo Wayo po這穎na w zak徠ku 鈍iata z daleka od sta貫go l康u. Tu mieszka Atre, m這dszy bli幡iak, drugi syn swojego ojca. Zgodnie z tradycj w dniu pi皻nastych urodzin opu軼i wysp na talawace i wyp造n掖 w morze jako ofiara dla boga – morskie duchy chc drugich synów, a wyspa nie. On jako pierwszy mia szans prze篡 i zmieni przeznaczenie, gdy jest najlepszym 瞠glarzem i p造wakiem na wyspie. Trafi na dziwn wysp unosz帷 si nad wod, z這穎n „z mieszaniny wielokolorowych dziwnych przedmiotów, nad którymi unosi si dziwny zapach”. Atre 篡je na wyspie, a ona dryfuje po oceanie, powoli zbli瘸j帷 si do brzegu...

Pewnego dnia Alice wsta豉 wcze郾ie i postanowi豉 si zabi. (s. 15)

Na wybrze簑 Tajwanu wdowa Alice od pewnego czasu szykuje si do pope軟ienia samobójstwa w domu nad morzem. Robi豉 porz康ki i wspomina豉 syna Toto i m篹a Jacoba, którzy zgin瘭i w czasie wspinaczki w górach. Morze po kawa趾u zabiera這 jej ziemi, dom by coraz bli瞠j brzegu, a zosta cz窷ciowo zalany. Kobieta ci庵le w nim mieszka豉 wraz ze znalezion kotk. Po trz瘰ieniu ziemi gigantyczna fali tsunami spad豉 na wysp, przynosz帷 ze sob pot篹ny wir 鄉ieci i Atrego. Alice znalaz豉 rannego nastolatka. Losy Wayo鎍zyka i Tajwanki po陰czy造 si. Razem przemierzaj góry 郵adami Jacoba, by rozwi您a zagadk znikni璚ia Toto. Mroczna tajemnica zmusi Alice do przewarto軼iowania pogl康ów.

Opowie軼i mog zabra dzieci do miejsc, które te nigdy nie odwiedzi造, i opowiedzie im o tym, co przydarzy這 si dziadom dziadów. (s. 132)

Opowie軼i, wierzenia, legendy przekazywane s ustnie z pokolenia na pokolenie, gdy Wayo鎍zycy nie znaj pisma. Znaj je Tajwa鎍zycy, ale aborygeni z ró積ych plemion te lubi snu opowie軼i i opowiada je m這dszym. Czytelnik przenosi si do magicznej krainy wierze, legend. Pozna boga Kabang, duchy drugich synów, historie wysp i wiele innych historii, które sk這ni go do zadumy i zadania egzystencjalnych pyta. Kilka razy pojawi si tajemniczy cz這wiek o fasetkowych oczach. Spotkanie z nim to niezwyk貫 do鈍iadczenie dla bohatera i czytelnika. Przy okazji mo積a si wiele dowiedzie o rodzajach pami璚i.

W gruncie rzeczy natura wcale nie jest okrutna. […] Natura robi jedynie to, co powinna zrobi, i nic wi璚ej. (s. 51)

Wu Ming-Yi jest pisarzem, artyst i dzia豉czem na rzecz ochrony 鈔odowiska, co wida w tej powie軼i, która sta豉 si jakby postulatem w ochronie Ziemi. Nowa wyspa, wyspa 鄉ieci, sztucznie utworzona przez cz這wieka, od kilkudziesi璚iu lat dryfowa豉 po Pacyfiku. Na jaki czas sta豉 si domem dla Atrego, ale i jemu zaszkodzi豉. Autor wprost pisze o tragicznych skutkach wrzucania plastiku do mórz i oceanów, nazywa rzeczy po imieniu, cho熲y wymieniaj帷 niestrawione rzeczy znajdowane w 穎陰dkach martwych zwierz徠. Pokazuje skutki dzia豉nia fabryki petrochemicznej, niszczenie dna morskiego przez rury pobieraj帷e wod do jej odsalania, dr捫enie tuneli w górach. Nie zapomina o wielorybnikach i ludziach poluj帷ych na kotiki, o zagubionych migruj帷ych ptakach, przesuni璚iach linii brzegowej, wzrastania poziomu wody w oceanie, wi瘯szej ilo軼i sztormów i tajfunów. Wszystko si zmienia, ocean te. Wed逝g mieszka鎍ów wybrze瘸 kiedy „ocean by pot篹ny, budzi groz i odwraca ich losy, ale teraz zmieni si w bezz瑿nego staruszka z demencj”. Bo dzika przyroda tu jest wa積a, o ile nie najwa積iejsza. S造cha ptasie trele, wida pi瘯no natury, czu zapach lasu, ale i coraz intensywniejszy zapaszek z góry 鄉ieci.

Trzeba mie w sobie mi這嗆 i mi這軼i otacza ziemi. (s. 10)

W powie軼i Cz這wiek o fasetkowych oczach splata si wiele w徠ków i tematów. Dla mnie na plan pierwszy wysuwa si problem niszczenia Matki Natury przez dzia豉lno嗆 cz這wieka, gównie przez zalewaj帷y 鈍iat plastik. To temat aktualny, stale poruszany w mediach – przyroda wo豉 o pomoc, potrzebuje jej, a autor sw powie軼i zwraca na to uwag. Przypomina mi si powiedzenie sprzed lat: „By las, nie by這 nas. B璠zie las, nie b璠zie nas”. Sami sobie wbijamy gwó寮 do trumny. Drugi wa積y temat to utrata bliskich, odnalezienie ich cia, prze篡wanie 瘸這by, d捫enie do prawdy.

Ry nie dojrzewa przed czasem. (s. 239)

Wielow徠kowo嗆 tej powie軼i i mnogo嗆 postaci sprawia, 瞠 czytelnik 豉two mo瞠 si zapl徠a, zagubi. Poza Alice i Atrem poznaje on Hafay, Dahu i jego córk Umav, Anu, dziennikarzy Hana i Lily, naukowców Detlefa i Sar, Li Jung-hsianga, Starca Ziemi i Starca Morza, Rasul i jej matk, plemiona aboryge雟kie i 鈍iat, w którym 篡j. Narrator przeskakuje mi璠zy bohaterami, ich wspomnieniami, wydarzeniami, opisami ró積ych miejsc, wplata do fabu造 opowie軼i, a nawet artyku prasowy. Zabiera na wypraw w góry, do Le郾ego Ko軼io豉, chatki my郵iwego czy lokalu Siódme Sisid. Akcja ma swoiste tempo, nie ma tu nag造ch zwrotów akcji. Nawet uderzenie tsunami nie ma tak dramatycznego przebiegu jak opisane skutki, za to s ró積e emocje.

Nie ka盥ego czytelnika przekona lektura Cz這wieka o fasetkowych oczach, nie ka盥emu przypadnie do gustu ze wzgl璠u na specyfik, fabu喚 i tematyk, ukryte symbole, pewn nieuchwytno嗆 i wieloznaczno嗆. Tu wszystko jest po co, cho nie zawsze dopowiedziane, przez co prowokuje i sk豉nia do refleksji nad sensem 篡cia i ekologi. Mnie ona zaintrygowa豉 i wci庵n窸a od pierwszego rozdzia逝. Literatura wschodnia godna polecenia.

Ksi捫k zdoby豉m za punkty z portalu Czytam Pierwszy.

Cytaty z ksi捫ki

które da造 im motywacj do dalszego 篡cia.”

Wi璚ej
Recenzje miesi帷a