Cz這wiek o fasetkowych oczach

Kategoria: Literatura pi瘯na
ISBN: 978-83-951590-2-2
T逝maczenie: Katarzyna Sarek

Ocena: 5.5 (2 g這s闚)

Na wyspie Wayo Wayo co drugi syn musi odej嗆 w dniu, w którym ko鎍zy pi皻na軼ie lat jako ofiara dla morskiego Boga. Atre jest jednym z takich ch這pców, ale jako najsilniejszy p造wak i najlepszy 瞠glarz jest zdecydowany przeciwstawi si przeznaczeniu i sta si pierwszym, który prze篡je

Alice, która straci豉 m篹a i syna we wspinaczce, w tajemnicy przed innymi przygotowuje si do pope軟ienia samobójstwa w swoim domu nad morzem. Ale jej plan zostaje przerwany, gdy pot篹ny wir 鄉ieci spada na brzeg Tajwanu, przynosz帷 ze sob Atrego.

W nast瘼stwie katastrofy Atre i Alice pod捫aj 郵adami zmar貫go m篹a w góry, maj帷 nadziej na rozwi您anie zagadki znikni璚ia jej syna. W czasie podró篡 wspomnienia zostan zakwestionowane, powstanie niezwyk豉 wi篥 i ods這ni皻a mroczna tajemnica, która zmusi Alice do przewarto軼iowania wszystkiego, w co dot康 wierzy豉.

Wu Ming-Yi urodzi si w 1971 roku na Tajwanie, gdzie nadal mieszka. Pisarz, artysta, profesor i dzia豉cz na rzecz ochrony 鈔odowiska, od 2000 roku wyk豉da literatur i twórcze pisanie na Uniwersytecie Dong Hwa. Jego debiutancka powie嗆, 圭ie磬i marze, zosta豉 oceniona jako jedna z dziesi璚iu najlepszych chi雟kich powie軼i roku wed逝g magazynu „The Asian Weekly”, a najnowsza powie嗆, Skradziony rower, znalaz豉 si na li軼ie ksi捫ek nominowanych do Nagrody Bookera 2018. Cz這wiek o fasetkowych oczach to jego pierwsza ksi捫ka przet逝maczona na j瞛yk polski.

Tagi: literatura pi瘯na katastrofa B鏬 tajwan utopia podroz smierc

Kup ksi捫k Cz這wiek o fasetkowych oczach

Zobacz tak瞠

Avatar u篡tkownika - ktrya
ktrya
Cz這wiek o fasetkowych oczach to powiew literackiej egzotyki, po陰czonej z klasyk, a do tego ekologiczny postulat w ba郾iowej oprawie. Za egzotyk stoi kilka czynników. Po pierwsze: Wu Ming-yi, czyli pochodz帷y z Tajwanu autor. Nie tylko jest to pierwsza jego powie嗆, która ukazuje si po polsku, generalnie tajwa雟ka literatura nie jest w Polsce zbyt znana. Po drugie, co jest 軼i郵e zwi您ane z poprzednim punktem: cz窷 akcji rozgrywa si na tajwa雟kiej wyspie, poznajemy wi璚 wyspiarsk kultur chi雟k (niepomiernie dziwi mnie fakt, 瞠 przez wi瘯szo嗆 鈍iata nadal autonomia pa雟twowa Tajwanu nie jest uznawana, nale篡 do Republiki Chi雟kiej). Obca jest nam nie tylko kultura tego kraju, ale przede wszystkim problemy mieszka鎍ów wyspy: trz瘰ienia ziemi, sztormy, wyp造w morza, które ka盥ego roku zabiera fragment terenu wielko軼i d這ni. Poznajemy je, 郵edz帷 losy Alice, wyk豉dowczyni, która pewnego dnia postanawia pope軟i samobójstwo, gdy dalsze 篡cie bez zaginionego m篹a i syna traci warto嗆. Plany pokrzy簑je jej tajfun, którego prze篡cie bohaterka uznaje za znak, 瞠 powinna 篡 dalej. Bohaterka od tego momentu, wbrew wszelkim g這som rozs康ku z zewn徠rz, postanawia pozosta w domu wybudowanym przez jej m篹a, bez wzgl璠u na okoliczno軼i. Równolegle akcja rozgrywa si na tajemniczej wyspie Wayo Wayo, zamieszkiwanej przez Wayo鎍zyków, plemi, do którego nie dotar豉 ...

Opinie o ksi捫ce - Cz這wiek o fasetkowych oczach

Cz這wiek o fasetkowych oczach ma w sobie co tak magicznego i nieuchwytnego, 瞠 nie mam sów, aby to opisa. Jestem tak zahipnotyzowana opowie軼iami przedstawionymi przez Wu Ming – Yi, 瞠 musz wróci na ziemi z dalekiej podró篡, ale podró篡 innej ni wszystkie moje dotychczasowe ...

Punktem kulminacyjnym powie軼i jest dotarcie spodziewanej chmury 鄉ieci do wybrze篡 Tajwanu. W鈔ód nich jest wszystko, co mo積a sobie wyobrazi. Wraz z nimi przybywa na wysp Atre, m這dzieniec z innej, nieziemskiej wyspy Wayo Wayo.

Dwóch bohaterów, diametralnie odmiennych, pochodz帷ych z ro積ych stron 鈍iata, niespodziewanie si spotyka. On, m這dy ch這piec, Atre, zgodnie z panuj帷ym na wyspie Wayo Wayo zwyczajem, jako drugi syn, opuszcza rodzin i wyrusza w bezkresn podró. Jego wyprawa z góry zdana jest na niepowodzenie i pewn 鄉ier. Jednak los lubi p豉ta figle, i to co zdaje si by pewne i oczywiste, jednak takie nie jest. Ona, kobieta po przej軼iach, Alice, op豉kuj帷a m篹a i syna, którzy zagin瘭i w wyprawie górskiej, przygotowuje si do pope軟ienia samobójstwa. Wszystkiego si wyzbywa, porzuca prac, mentalnie przygotowuje si do podró篡 w jedn stron, z której ju nie ma odwrotu.

A jednak co 陰czy tych bohaterów, postanowienie zmiany swojego 篡cia, planowana wyprawa w nieznane, bezkresna podró bez mo磧iwo軼i powrotu. Przesz這嗆 kszta速uje ich oczekiwania i wyobra瞠nia o innym 鈍iecie, ten który jest przed nimi, do którego zmierzaj, a którego jeszcze nie znaj. Maj mgliste wyobra瞠nia, które maj zamiar urzeczywistni.

„(...) przeznaczenie to przeznaczenie i kiedy przychodzi ten w豉軼iwy moment, odnajdzie ci, tak jak strza豉 odnajduje dzika”.

Cz這wiek o fasetkowych oczach to trudna lektura, ale tym bardziej satysfakcjonuj帷 i intryguj帷a. W niej nic nie jest jednoznaczne i dopowiedziane. Wszystko jest wielkim symbolem, niezmaterializowane i nieuchwytne. Opowiedziane historie s tylko t貫m prowokuj帷ym czytelnika do g喚bszej refleksji i zastanowienia si nad sensem 篡cia. Zaczepiaj nas, kusz i wyzwalaj w nas niesamowite, niecodzienne emocje i wra瞠nia. Paleta odczu jest niesko鎍zona. Odczuwamy na przemian rado嗆 i smutek, 瘸l i rozgoryczenie, t瘰knota za najbli窺zymi otacza nasze serca, nadzieja trzyma nas przy 篡ciu i nadaje jemu sens. A to wszystko jest tak pi瘯nie i subtelnie nam podane, szczerze i z otwartym sercem.

Po tej lekturze my郵i k喚bi si po g這wie, pojawia si mnóstwo egzystencjalnych pyta, na które ca造 czas poszukujemy odpowiedzi. Uczy te pokory wobec otaczaj帷ego 鈍iata, wszystko co zosta這 nam zaplanowane i jest nam przeznaczone, nas nie ominie. R瘯a Boga kieruje naszym 篡ciem, i czy nam si to podoba czy te nie, powinni鄉y to zaakceptowa, i nie walczy z przeznaczeniem.

„Czasem rzeczy nie znikaj, po prostu przestajemy je dostrzega”.

Przy lekturze Cz這wieka o fasetkowych oczach czu豉m si b這go, przenios豉m si w nieznany mi 鈍iat. Od bohaterów wiele si nauczy豉m, du穎 zrozumia豉m, nauczy豉m si cierpliwo軼i i wytrwa這軼i. D捫enie do realizacji marze wyposa篡豉m w wyrozumia這嗆. Wszystkie moje przemy郵enia i zmagania ze swoimi przekonaniami mia造 miejsce w pi瘯nej scenerii, w otoczeniu dzikiej i nieokie透nanej natury, cz瘰to nietkni皻ej przez cywilizacj, ziej帷ej dziko軼i i surowo軼i. W obcowaniu z przyrod czu豉m zapach morza, 鈍ie篡 i rze鄂i smak wiatru, b喚dnym wzrokiem b陰dzi豉m po skalistych górach. Ale có, w pewnym momencie musia豉m si obudzi i wróci na ziemi. Sen si sko鎍zy, a wraz z nim tajemnicza i poruszaj帷 przygoda.

Ca貫 przes豉nie tej powie軼i zamkn窸abym w poni窺zym cytacie:

„Ale stopniowo dociera這 do niej, 瞠 tak naprawd chodzi o to, by 篡 tak, jak si da: ucieka, kiedy trzeba, walczy, gdy wymaga tego sytuacja, i jak skowronek umrze, kiedy nastanie czas umierania”.

Polecam szczerze, wyborna uczta dla smakosza literatury wschodniej. Nikogo nie zawiedzie, przeka瞠 wiele cennych lekcji 篡cia, oczaruje od pierwszej strony. Obok niej nie mo積a przej嗆 oboj皻nie, ni si mo積a delektowa bardzo d逝gi po jej sko鎍zeniu.

Recenzje miesi帷a
Pasa瞠r na gap