Dolina umarłych

Tytuł oryginału: Ice Cold
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Krzysztof Obłucki

Tom 8 cyklu Jane Rizzoli / Maura Isles

Coś przerażającego wydarzyło się w opuszczonej przez ludzi wiosce Królestwo Boże ukrytej w przysypanej śniegiem dolinie w stanie Wyoming. Jej mieszkańcy dosłownie rozpłynęli się w powietrzu, porzucając domy i samochody - dwanaście identycznych domostw i nietknięte posiłki na stołach. Doktor Maura Isles, jadąca ze znajomymi do Wyoming na konferencję patologów, trafia tu przypadkiem, gdy jej samochód wypada z drogi podczas śnieżycy. I znika bez śladu. Kilka dni później auto z czterema spalonymi ciałami zostaje odnalezione na wiejskiej drodze. Policja uważa, że są wśród nich szczątki Maury. Detektyw Jane Rizzoli nie wierzy w śmierć przyjaciółki, prowadzi własne śledztwo. Czy zniknięcie doktor Isles ma związek z serią zbrodni popełnionych wcześniej w tej samej okolicy?

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Dolina umarłych

Opinie o książce - Dolina umarłych

'' Gdy chodzi o zadawanie cierpienia, ludzka pomysłowość nie zna granic. Jesteśmy tacy skuteczni w zabijaniu się nawzajem,(...) a tak żałośnie nie radzimy sobie z miłością''

Rzadko mi się zdarza by książka mnie do siebie ze wszystkich sił przywoływała, a z '' Doliną umarłych '' Tess Gerritsen, właśnie tak było . Książka leżała sobie na stoliku i kusiła i mamiła i gadała do mnie '' zostaw już to zmywanie, gotowanie, sprzątanie (właściwe podkreślić) 😉 ,cokolwiek tam robisz i czytaj, czytaj, czytaj...nie chcesz się dowiedzieć co było dalej '' ? Oczywiście że chciałam, bo jakże nie chcieć i nie być ciekawą, kiedy wchodzisz wraz z pięcioosobową grupą do wioski w dolinie w której widzisz pootwierane domy , pootwierane okna, ba nawet obiad i szklanki z mlekiem na stołach i...ani jednego człowieka ? Ani jednej żywej duszy, ani ludzkiej ani żadnej innej . Ufo ich porwało od obiadowego stołu czy jak ? Dwanaście jednakowych pustych domów, dwanaście rodzin, które po prostu zniknęły...Grozę całej sytuacji potęguje to że cała dolina jest zasypana wciąż padającym śniegiem i brakiem łączności, czyli zasięgu w komórkach . W tym momencie musiałam zająć się czymś innym i odłożyć książkę, a ona mnie później wołała i wołała...aż w końcu znowu do niej zasiadłam. Ciesząc się jak dziecko z otrzymanego super prezentu . Jedną z tych pięciu osób która nieopatrznie zawędrowała do tej upiornej doliny była Maura Isles, znana patolog i wielka przyjaciółka detektyw Jane Rizzoli. Zawędrowała i zniknęła, jak i pozostali...

Oczywiście Ci którzy znają twórczość Pani Gerritsen, znają i ów kobiecy duet, który nie jedną sprawę kryminalną już razem rozwiązał . Jane Rizzoli oprócz policyjnego nosa, ma jeszcze tę przewagę iż dobrze zna swoją przyjaciółkę Maurę Isles i nie wierzy w to co udaje się ustalić miejscowej policji ze stanu Wyoming, gdzie jakoby zaginęła Maura. Co tak naprawdę stało się w wiosce Królestwo Boże ? Komu i dlaczego zależy na tym by Maura Isles nie wróciła do świata żywych ? Pytania się mnożą, odpowiedzi niewiele, za to coraz więcej wątpliwości i coraz więcej osób którym nie należy ufać.

Są guściki i gusta i podobno nawet się o nich nie dyskutuje, więc pewnie i ta pozycja będzie oceniana różnie. Jednak w moim odczuciu i mojej ocenie, jest to jedna z lepszych pozycji tej autorki. Ja czuję się całkowicie usatysfakcjonowana po jej przeczytaniu. Wszystkiego czego potrzebuje powieść tego gatunku, było dokładnie tyle ile trzeba. Opisów , napięcia i psychologii poszczególnych postaci . Niczego mi nie brakowało, no i to zakończenie, które wprawiło mnie w zdumienie i zachwyt. Kiedy wszystko już wydawało się jasne i dopowiedziane, nagle następuje prawdziwa wolta i wszystko wygląda zupełnie inaczej :)Polecam książkę i wielbicielom tego gatunku i tej autorki, ale i tym którzy niczego jeszcze Pani Gerritsen nie czytali. Zacząć czytelniczą przygodę z tą pisarką, od '' Doliny umarłych '' , to bardzo dobry wybór.

Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2016-08-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Tym razem autorka zdecydowała się napisać książkę oscylującą wokół fabuły konstrukcji i funkcjonowania sekt religijnych. Główna bohaterka Maura Isles uciekając od problemów osobistych decyduje się przyjąć zaproszenie od swojego dawnego kolegi z czasów studenckich i wyjechać z jego rodziną i znajomymi na wypad w góry. W trakcie wyprawy jednak pogorszające się warunki atmosferyczne powodują, że gubią drogę. Ostatkiem sił udaje im się odnaleźć tajemniczą osadę, w której zarówno wnętrza domków jak i same domki wyglądają identycznie. Nie znajdują jednak żadnego mieszkańca, chociaż wydaje im się, że są przez kogoś obserwowani. Czy wysłana pomoc nadejdzie o czasie i jakie tajemnice kryje w sobie tajemnicza osada zamieszkiwana kiedyś przez członków sekty? Dla wszystkich wielbicieli książek Tess Gerritsen pozycja obowiązkowa.
http://z-ksiazka-w-reku.blogspot.com/ _______________________________________________________________________ "Dolina umarłych" to już ósma część cyklu o detektyw Rizzoli i doktor Isles. Mówiąc szczerze, jest to chyba najbardziej trzymająca w napięciu i mrożąca krew w żyłach książka z całej serii. Dlaczego? Czytajcie dalej recenzję. Doktor Maura Isles wraz ze znajomymi brała udział w konferencji patologów. Bo jej zakończeniu postanowiła zwiedzić z nimi okolicę. Niestety nie wszystko idzie po ich myśli. Wśród śnieżycy, na pustkowiu, ich samochód wypada z trasy i... znika bez śladu. Isles i jej znajomi nie mogą liczyć na żadną pomoc telefoniczną. Postanawiają sami odnaleźć drogę do jakiś mieszkańców. Po ciężkiej i długiej podróży podczas śnieżycy, trafiają na pewną wioskę - Królestwo Boże, w stanie Wyoming. Nie jest to jednak normalna wioska - nie ma w niej mieszkańców. Wygląda to tak, jakby rozpłynęli się w powietrzu. Porzucili wszystko: otwarte okna i drzwi, posiłki na stołach, zwierzęta i samochody. Kilka dni po konferencji zostaje odnaleziony samochód ze spalonymi ciałami. Wszystkie znaki wskazują, że wśród nich są szczątki Maury Isles. Jednak nasza niezastąpiona detektyw Rizzoli nie wierzy w śmierć przyjaciółki i rozpoczyna własne śledztwo. Czy zniknięcie Maury ma jakikolwiek związek z serią zbrodni popełnionych wcześniej w tej samej okolicy? Czy Isles i jej znajomi dadzą sobie radę w zamarzniętej, zaśnieżonej i opuszczonej wiosce? Po opisie fabuły widzicie, że Tess Gerritsen po raz kolejny zaskoczyła nas oryginalną fabułą. Wyobraźnia tej autorki nie zna granic. Jestem ciekawa czym nas jeszcze zaskoczy. Ponadto, autorka tę fabuła poprowadziła genialnie, zwracając uwagę na najmniejsze szczegóły. Akcja przez całą książkę pędzi jak konie w galopie. Nie ma czasu na odpoczynek. Fabuła cały czas trzyma w napięciu i puszcza dopiero na koniec. Dodatkowo, Tess Gerritsen nie oszczędziła nam w tym wypadku opisów i sytuacji, które naprawdę potrafią zmrozić krew w żyłach i sprawią, że pojawi się gęsia skórka. Szczególną rzeczą, na którą chciałabym jeszcze zwrócić uwagę, to kreacja pewnego bohatera - Douga, który jest znajomym Maury. Mężczyzna ten jest szczególny. Jego optymizm i nadzieja jest zaraźliwa. W każdej rzeczy doszukuje się czegoś dobrego, a każdą przeciwność losu traktuje jak kolejną przygodę. Bardzo pozytywna i pełna optymizmu postać, inna on pozostałych. Na koniec, jak w każdej recenzji, muszę jeszcze zwrócić uwagę na język, jakim przemawia do nas autorka. Jest on taki sam jak w poprzednich książkach - lekki, plastyczny i przyjemny. Zdecydowanie pobudza wyobraźnie i wyczula zmysły. To właśnie to sprawia, że miałam gęsią skórę. Podsumowując, "Dolina umarłych" to kolejna genialna książka Tess Gerritsen, trzymająca w napięciu do samego końca i mrożąca krew w żyłach. Oryginalna i niebanalna fabuła, zwroty akcji oraz przyjemny język - to tylko niektóre zalety książki. O reszcie przekonajcie się sami.
Maura wybiera się na konferencję poświęconą zdrowiu tam spotyka kolegę z dawnych lat który zaprasza na wycieczkę ze znajomymi i tak zaczyna się koszmar z którego tylko ona wychodzi żywa i chłopiec z Miasta Aniołów.Zaskakujące podsumowanie i ciekawe.

To jest moje pierwsze spotkanie z Tess Gerritsen. I myślę, że jak najbardziej udane.

Tess Gerritsen jest z zawodu lekarzem internistą. Zaczynała swoją przygodę z pisaniem od romansów z wątkiem kryminalnym. Jednak karierę przyniosły jej thrillery medyczne. Ja także sięgnęłam po jeden z nich - "Dolinę umarłych".

Maura Isles wyjeżdża do Wyoming na konferencję patologów. Najchętniej zostałaby w domu ze swoim ukochanym. Ale to też jest problem, bo ich związek jest tajemnicą. Dla niej jest to wielkie zmartwienie. Ciągłe ukrywanie swojego uczucia coraz bardziej jej ciąży. Te rozterki i problemy sprawiają, że  zrównoważona i nie skłonna do szaleństw pani patolog postanawia wyjechać na wycieczkę w góry ze starym znajomym ze studiów, który także przyjechał na konferencję. Doug, jego córka, Maura i dwójka przyjaciół wyruszają w góry. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Grupa podczas śnieżycy pobłądziła. Zamiast do schroniska górskiego, trafiają do miasteczka o nazwie Królestwo Boże. Nie tylko nazwa miejscowości jest tutaj dziwna, lecz to, iż miasteczko jest opuszczone. Wygląda tak, jakby nagle wszyscy zniknęli. Grupa się ucieszyła, że znaleźli bezpieczne schronienie, gdzie będą mogli poczekać, aż ktoś zacznie ich szukać. Jednak po jakimś czasie okazuje się, że w pobliżu czai się niebezpieczeństwo...

"Dolina umarłych" to ósma część serii, gdzie głównymi bohaterkami jest Jane Rizzoli i Maura Isles. Cóż, dowiedziałam się o tym już po przeczytaniu książki. Właściwie to nie miało żadnego większego znaczenia. To jest ten typ serii, gdzie nie trzeba znać poprzednich części, żeby załapać o co chodzi. A fabuła wciąga czytelnika już od pierwszych stron.

Wcześniej nie miałam okazji przeczytać żadnej z książek Tess Gerritsen. Ale widziałam wiele dobrych opinii na temat tej pani. Szczerze mówiąc, to spodziewałam się więcej medycznych opisów w powieści. No ale może akurat trafiłam na taką pozycję, gdzie jest ich po prostu mniej. W każdym razie książkę przeczytałam w mig. Wciągnęła mnie niesamowicie, a rozwój wydarzeń był zaskakujący. I szczerze mówiąc spodziewałam się zupełnie innego zakończenia. To jest wielki plus tej książki.

Postacie wykreowane przez Tess Gerritsen są wyraziste i zapadają w pamięć. Bardzo polubiłam Jane Rizzoli i jej męża. Ją za dociekliwość i zwracanie uwagi na najmniejsze szczegóły, które przy śledztwach mogą mieć bardzo duże znaczenie. Jej mąż "zauroczył" mnie swoim stoickim spokojem i opanowaniem w momentach kiedy inni popadają w panikę i nie wiedzą co robić. Mam nadzieję, że jeszcze pojawi się w innych powieściach Tess.

"Dolina umarłych" to bardzo dobry thriller trzymający w napięciu do samego końca. Uwielbiam takie książki! I mogę z czystym sumieniem polecić ją każdemu fanowi tego gatunku. A ja na pewno w najbliższym czasie sięgnę po kolejną książkę Tess Gerritsen.

Dr Isles w przypływie niespotykanej dla niej spontaniczności wybiera się w góry z przypadkowo spotkanym na konferencji patologów kolegą ze studiów, jego córką i dwójką jego przyjaciół. Zamieć śnieżna i błąd nawigacji doprowadzają do wypadku na pustkowiu oddalonym od ludzkich siedzib. Nieszczęśnicy odkrywają opuszczoną osadę o nazwie "Królestwo Boże", w której wszystko wygląda tak, jakby jej mieszkańcy opuścili ją w ciągu minuty - jedzenie na stołach, ślady świadczące o przerwanej "w pół" pracy. Co stało się z mieszkańcami doliny? Czy krwawe ślady znalezione w jednym z domów świadczą o celowej zagładzie? Czy dr Isles i jej przyjaciele ujdą z życiem z tej przygody? Polecam przeczytać książkę, żeby się tego dowiedzieć. Książka do przeczytania w weekend. Niestety ze wszystkich książek w cyklu Rizzoli&Isles ta jakoś tak najmniej mnie wciągneła.
Najlepsza książka Tess Gerritsen, jaką czytałam. A przeczytałam sporo. Niesamowity klimat, elementy grozy, pięknie napisana i skonstruowana historia. Troszkę zawiodło mnie zakończenie, ale i tak nijak nie mogło mi ono popsuć wszystkich pozytywnych uczuć, które powstawały w trakcie czytania. Polecam z całego serca.
Totalne rozczarowanie. Dla mnie jest tzw" łopatologia stosowana". Gdyby nie to,że miałam bezsenną noc i tylko tę książkę pod ręką, nie skończyłabym jej. Przewidywalna akcja, prostota języka powoduje to, że czytając tę książkę, czułam się jakbym oglądała super film w TVP na pierwszym programie zaraz po wiadomościach. Szkoda czasu.
Główną bohaterką jest tym razem pani doktor Maura Isles - lekarz sądowy. Razem ze znajomym i jego przyjaciółmi wyruszają w podróż do schroniska górskiego. Ich samochód grzęźnie jednak w śnieżnej zaspie, nie mają zasięgu, a w pobliżu praktycznie niczego nie ma. No chyba, że kilka opuszczonych domów w osadzie "Królestwo Boże". Gdzie podziali się wszyscy mieszkańcy? Co tam się wydarzyło? Tess Gerritsen jest dla mnie mistrzynią thrillerów. Tym razem znowu się nie zawiodłam, a "Dolina śmierci" jest jedną z najlepszych jej książek (spośród tych, które już czytałam). Autorka stworzyła świetny klimat grozy. Czytałam i czułam strach, bałam się bardziej niż bohaterowie. Tylko czekałam aż coś lub ktoś zaatakuje albo odnalezione zostaną jakieś zwłoki. Napięcie mnie nie opuszczało do samego końca. Czułam się tak, jakbym była razem z bohaterami w tej osadzie. Odczuwałam zimno, strach, miałam te same obawy. Mimo, że początkowo książka wydała i się genialna to trochę zawiodła mnie końcówka. Nie tego oczekiwałam i jedynie do tego mogę się przeczepić.Koniec jest jakiś taki zbyt banalny, ale wiadomo, że każdy ma inny gust. opinia została opublikowana także na moim blogu: http://kingaczyta.blogspot.com/2013/08/tess-gerritsen-dolina-umarych.html
Dośc nierealne. Ale trzyma w niepewności ;)
Świetna sensacja. Piątka znajomych wyjeżdża do schroniska górskiego, by spędzić tam weekend. Gubią drogę. Schronienie znajdują w opuszczonej osadzie, składającej się z dwunastu bliźniaczych domów, identycznie wyposażonych, sprawiających wrażenie, jakby mieszkańcy przed chwilą wyszli. Po kilku dniach auto wraz z czwórką spalonych ciał pasażerów zostaje odnalezione. Nie ma śladu po doktor Maurze Isles, która brała udział w eskapadzie. Emocjonująca, trzymająca w napięciu książka. Fabuła dość prosta, ale styl, w jakim została przedstawiona jest niekonwencjonalny. Czyta się fantastycznie.
Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2021-01-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Doktor Isles wyrusza na konferencję patologów do Wyoming, Tam z nowo poznanym ludźmi wyrusza na wycieczkę. W wyniku wypadku, trafiają do opuszczonej wioski. Miejsce jest bardzo tajemnicze, wygląda na to że mieszkańcy zniknęli w jednej chwili, na stołach leży jedzenie i rozłożone narzędzia. Niestety pogoda sprawia, że nie bardzo moga się wydostać z doliny. Tymczasem Jane Rizzoli dostaje informacje, że w okolicach Wyoming znaleziono wrak samochodu i cztery zwęglone ciała. Policjantka jednak nie wierzy w śmierc koleżanki i wyrusza na poszukiwania. Byłam pewna, że mieszkańcom wioski zrobił coś złego przywódca tej wspólnoty, okazało sie jednak, że jakkolwiek był potworem i zasłużył na wszystko co najgorsze, to jednak kto inny stał za tragedią w osadzie.

Po skończeniu Mumii zabrałam się za lekturę kolejnego tomu "Dolina umarłych". Ta część spodobała mi się bardziej niż poprzednia. Jest krwawo,tajemniczo i mroźnie. Maura tutaj wysuwa się na pierwszy plan,tematem przewodnim są sekty i zagrożenia z nią związane. Bohaterka wraz z przyjaciółmi po konferencji trafia do tajemniczej osady o nazwie Królestwo Boże.Mieszkańcy zniknęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Co się z nimi stało?

Rozwiązanie tajemnicy wywołało dreszcze. Finał zapowiada ciąg dalszy historii jestem ciekawa co autorka przyszykowała w kolejnej części. Dodatkowo napiszę,że czytaniu tego tomu sprzyjała mi mroźna pogoda za oknem,której się doczekałam . Tym,którzy dopiero planują rozpocząć przygodę z autorką radziłabym najpierw poznać wcześniejsze części. Podczas lektury odczuwałam mroczny klimat wioski. A zimowy klimat jest tu idealnie dopasowany.Przyznam,że sama nie lubię miejsc,które leżą na przysłowiowym odludziu dlatego niepokój bohaterów udzielił się także mnie. Zachęcam do lektury.

Po dłuższej przerwie znowu trafiła mi się książka Tess Gerritsen. I to jest to co lubię najbardziej - fabuła oparta na ciągle aktualnej problematyce życia, wartka akcja, narastające napięcie, ciekawi bohaterowie. Nienawidzę sekt, których przywódcy robią ludziom wodę z mózgu zawłaszczając ich majątki i żyjąc jak pączek w maśle. Ale jeszcze bardziej wzburza mnie wykorzystywanie seksualne nieletnich i sprowadzenie kobiet do roli bezmózgich służących. A i składowanie trujących odpadów, które powinny być zutylizowane nie powinno być nikomu obojętne. Jak to wszystko wygląda w " Dolinie umarłych" sprawdźcie sami.

Avatar użytkownika - IzaaK
Przeczytane:2017-12-05, Przeczytałam,
Bez odwrotu
Tess Gerritsen0
Okładka ksiązki - Bez odwrotu

To była przerażająca chwila. Catherine Weaver spokojnie prowadziła samochód, gdy nagle prosto pod jej koła wpadł mężczyzna. Rozdygotana odwozi rannego...

Ogród kości
Tess Gerritsen0
Okładka ksiązki - Ogród kości

Najnowszy bestseller mistrzyni thrillera medycznego, o której Harlan Coben mówi: W tym gatunku nie ma nikogo lepszego. Czasy współczesne...

Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło