Dom zbrodni

ISBN: 978-83-245-8872-5
Tytuł oryginału: Crooked House
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Anna Rojkowska

Zapoczątkowaną w czasie wojny miłość młodej Angielki do jej rodaka-dyplomaty ma według ich planów po zakończeniu wojny i powrocie do kraju uwieńczyć zawarcie związku małżeńskiego. Do spotkania dochodzi, ale małżeństwo stoi pod znakiem zapytania. Uczucia nie wygasły. Przeszkodą jest nagła śmierć dziadka narzeczonej i podejrzenie o morderstwo. Kto z licznej rodziny mógł być sprawcą? Dziewczyna nie chce ślubu przed rozwiązaniem ponurej zagadki. Do śledztwa włącza się narzeczony.

Kup książkę Dom zbrodni

Opinie o książce - Dom zbrodni

Avatar użytkownika - PrzyKawieZKsiazk
PrzyKawieZKsiazk
Przeczytane:2018-05-29, Ocena: 5, Przeczytałem,

Agatha Christie uważa, że na pięć powieści, które są ciężką pracą, jedna jest przyjemnością. Pisanie tej książki należało właśnie do przyjemności. Co więcej, sama autorka twierdzi, że "Dom zbrodni" należy do jej najbardziej udanych i ulubionych książek.

Głównymi bohaterami kryminału jest rodzina Leonidesów, do której należy stara ciotka Edith, nowo poślubiona żona, dwóch dorosłych synów wraz z rodzinami. Głową rodu jest nestor - Arystydes Leonides, bogaty biznesmen o nieomylnej intuicji. Pewnego dnia zostaje on zamordowany w tajemniczych okolicznościach. Podejrzaną staje się młodsza żona, jej domniemany kochanek, a także dzieci, które mogły chcieć wcześniej otrzymać swoją część spadku. Każde z nich ma motyw, lecz słaby, aby odnaleźć mordercę. Charlesowi zależy na jak najszybszym rozwikłaniu zagadki, ponieważ chce poślubić wnuczkę zamordowanego, lecz jako dyplomata nie może pojąć za żonę kobiety o niewyjaśnionej przeszłości...

Agatha Christie przedstawia perypetie rodziny, w której wydarzyła się tragedia. Ciekawie nakreśliła postaci, które ją tworzą. Każda z nich ma odmienny charakter.

Zakończenie jest zaskakujące i chyba nie do odgadnięcia. Morderca świetnie się zakamuflował. Takie rozwiązanie jest najlepsze, gdyż sprawia, że książka staje się bardziej ciekawsza - szczególnie kryminał. "Dom zbrodni" jest potwierdzeniem słów autorki, że "każdy zdolny jest do zbrodni". Książka jak najbardziej godna polecenia i osobiście umieszczam ją w grupie tych najlepszych, które napisała królowa kryminału.

Avatar użytkownika - Ewfor
Ewfor
Przeczytane:2014-09-16, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie czytelnicze 2014,
Książka napisana jest w formie opowieści, której narratorem jest Charles syn zastępcy komisarza Skotland Yardu, którego ojciec wprowadził w tajniki śledztwa sugerując, aby zbliżył się do rodziny Leonidesów i oczami osoby przebywającej wewnątrz domu i wewnątrz rodziny wyciągnął jakieś wnioski, które mogłyby pomóc w śledztwie. Muszę przyznać, że tym razem tłumaczka wykazała się wyjątkowym profesjonalizmem i tak jak w innych powieściach tej autorki, zarówno w treści jak i w dialogach nie wyczuwało się tej naiwności. Nie wiem, czy jest to dzięki tłumaczeniu, czy po prostu autorka już ,,wyrobiła się" w tym swoim pisaniu, bo wiadomo im więcej się pisze tym bywa lepiej. Ta powieść wyjątkowo mnie wciągnęła. Od pierwszej do ostatniej strony śledziłam poczynania młodego Charles'a i policji. Nie mam w zwyczaju zaglądać na koniec książki, aby szybciej dowiedzieć się kto zabił, chociaż wiem, że sporo osób tak robi. Wolę pomalutku doczytać do końca. W tym przypadku to nie było ,,pomalutku" bo czytałam z takim zaangażowaniem, że zapomniałam o reszcie świata i w ciągu kilku godzin książkę dosłownie pochłonęłam. Fakt, że powieści Agaty Christie to są niewielkich rozmiarów książeczki, ale może właśnie dlatego czyta się je jednym tchem. Polecam tę powieść wyjątkowo gorąco, wszystkim fanom tej autorki i miłośnikom kryminału, ale i nie tylko. W ,,Domu zbrodni" czytelnik znajdzie zarówno wątek miłosny, wątek kryminalny [co jest sprawą oczywistą], ale i również wątek psychologiczny, czyli dla każdego coś miłego.
Avatar użytkownika - aspazjaa
aspazjaa
Przeczytane:2013-08-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 tygodnie,
To właśnie "Dom zbrodni" jest moją ulubioną ze wszystkich powieści mistrzyni kryminałów. Stworzona przez Agathę Christie intryga zaskakuje zawsze, ale tym razem, moim zdaniem, morderca okazał się wyjątkowo sprytny, a poszukujący go bohaterowie, a i pewnie większość czytelników, długo pozostawali za nim. A więc: aby dowiedzieć się, kto zamordował, koniecznie sięgnijcie po tę książkę!
Avatar użytkownika - dona
dona
Przeczytane:2011-01-21, Ocena: 6, Przeczytałam,
Super kryminał, zaskakujące zakończenie. Polecam
Avatar użytkownika - martajaworska
martajaworska
Przeczytane:2019-09-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Niewątpliwie najlepsza książka Christie! Nawet po przeczytaniu wielu jej książek nie sposób przewidzieć kto jest mordercą. Podejrzenia co chwile przechodzą z jednej postaci na inną.

Historia toczy sie wokol smierci  greckiego milionera Arystydesa Leonidesa,ktory zostaje zostaje otruty. Krag podejrzabych tworza jego spadkobiercy.Swietnie budujacy napiecie kryminal i nieoczekiwany koniec .Ciagle zwroty akcji i nowe fakty buduja napiecie czytelnika.Dobrze sie czyta.

Avatar użytkownika - Iwa90
Iwa90
Przeczytane:2017-02-10, Ocena: 5, Przeczytałam,
Tajemnica Sittaford
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Tajemnica Sittaford

Zasypana śniegiem Anglia. Maleńka wioska Sittaford zostaje odcięta od reszty świata. Podczas seansu spirytystycznego przy wirującym stoliku gość z zaświatów...

Wczesne sprawy Poirota
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Wczesne sprawy Poirota

Kapitan Hastings relacjonuje 18 kryminalnych zagadek rozwiązanych przez Poirota w czasach, kiedy jeszcze jego przyjaciel nie cieszył się zasłużoną sławą...