Dom zbrodni

Kiedy grecki milioner Arystydes Leonides zostaje otruty, podejrzenia padają na Brendę, młodą wdowę. Policja wszczyna śledztwo, ale wyprzedza ją o krok Josephine, wnuczka ofiary. Ta wścibska nastolatka uwielbia kryminały i… podsłuchuje! A trzeba uważnie słuchać, bo mordercy są próżni i lubią się chwalić.

Dom zbrodni jest wykładem na temat anatomii morderstwa, a przewrotne zakończenie i dziś może budzić sprzeciw. Nic dziwnego, że to jedna z ulubionych powieści Agathy Christie, która uważała, że „każdy jest zdolny do zbrodni”.

Informacje dodatkowe o Dom zbrodni :

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2021-09-30
Tytuł oryginału: Crooked House
Tłumaczenie: Anna Rojkowska

Kup książkę Dom zbrodni

Dom zbrodni - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mocarz
Mocarz
Przeczytane:2023-06-25,

„Dom zbrodni” to kryminał, który sama Christie w przedmowie określa jako jeden z najlepszych w jej dorobku.

Mamy tu historię dziejącą się w starej posiadłości. Zostaje otruty milioner - Arystydes Leonides, a główną podejrzaną jest jego dużo młodsza żona - Brenda. Nie ma jednak twardych dowodów na jej winę, a sposobność do morderstwa miał praktycznie każdy z domowników.

Ten kryminał Christie wyróżnia się takim mrocznym klimatem. Umiejscowienie akcji w starym domu już samo w sobie tworzy niepokój, a wszystkie postacie występujące tam są nakreślone w sposób budzący podejrzenia, co jeszcze bardziej podkręca duszną atmosferę. Zakończenie gdzieś błądziło mi po głowie, bo było idealne dla tej książki. Gdyby okazało się, że zabił ktoś inny, to byłbym rozczarowany, Zabiła osoba, dzięki której finał zrobił wrażenie.

Złożymy dziś wizytę w „małym przestępczym domu...”[1] Mieszka w nim, mająca greckie korzenie, rodzina Leonides. Spaja ją przedsiębiorczy Aristide Leonides. Mężczyzna ma już osiemdziesiąt wiosen na karku, ale w dalszym ciągu jest pełen życia i czuwa nad krewnymi. Służy im radą i finansowym wsparciem. Wydaje się, że rodzina darzy go szacunkiem oraz sympatią. Chyba jednak "dziadunio" zalazł komuś za skórę, bo targnięto się na jego życie i to z sukcesem.

„Dom zbrodni” Agathy Christie to powieść detektywistyczna. Akcji jest tu niewiele – jeżeli jakaś w ogóle. Zamiast tego komisarz Scotland Yardu w asyście swojego syna – narzeczonego wnuczki zmarłego – przesłuchują kolejnych członków rodziny. Podejrzany/a szybko zostaje wytypowany, ale doświadczonemu policjantowi coś tu nie gra. Sprawa wydaje się mu zbyt oczywista, więc drąży, drąży i drąży.

Jest to książka, która właściwie niczym specjalnym się nie wyróżnia – klasyczna Agatha Christie. Trochę dziwnym zbiegiem okoliczności jest, że syn komisarza prowadzącego śledztwo jest związany z jedna z podejrzanych i w to śledztwo zostaje aktywnie zaangażowany. Poza tym nie mam się do czego przyczepić. „Dom zbrodni” to klasyczny kryminał. Może nie jakiś wybitny, ale spełniający oczekiwania. Morderstwo zostaje ukazane w możliwie delikatny sposób. Detektywi traktują podejrzanych z szacunkiem. Metodycznie zbierają informacje i starają się prześwietlić domowników. Szybko dochodzą do wniosku, że wszyscy zarówno mieli i nie mieli powodu zabijać dziadka. Trzeba tylko znaleźć tego, u kogo szala zysków przechyliła się w mroczniejszą stronę. Szepnę wam tylko, że zakończenie jest rewelacyjne. Kto je przewidział, ma mój szacunek.

Agatha Christie to mój literacki pewniak. Chętnie sięgam po jej książki i jeszcze się nie zawiodłam. „Dom zbrodni” zostanie w mojej pamięci dzięki świetnemu finałowi. Nie jest to długa książka – i dobrze – bo formuła przesłuchiwania kolejnych podejrzanych byłaby na dłuższą metę nużąca. Jest ona po prostu akurat w każdym calu.

[1] Agatha Christie, „Dom zbrodni”, przeł. Anna Polak, wyd. Dolnośląskie, loc. 61 [e-book].

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10,

Agatha Christie uważa, że na pięć powieści, które są ciężką pracą, jedna jest przyjemnością. Pisanie tej książki należało właśnie do przyjemności. Co więcej, sama autorka twierdzi, że "Dom zbrodni" należy do jej najbardziej udanych i ulubionych książek.

Głównymi bohaterami kryminału jest rodzina Leonidesów, do której należy stara ciotka Edith, nowo poślubiona żona, dwóch dorosłych synów wraz z rodzinami. Głową rodu jest nestor - Arystydes Leonides, bogaty biznesmen o nieomylnej intuicji. Pewnego dnia zostaje on zamordowany w tajemniczych okolicznościach. Podejrzaną staje się młodsza żona, jej domniemany kochanek, a także dzieci, które mogły chcieć wcześniej otrzymać swoją część spadku. Każde z nich ma motyw, lecz słaby, aby odnaleźć mordercę. Charlesowi zależy na jak najszybszym rozwikłaniu zagadki, ponieważ chce poślubić wnuczkę zamordowanego, lecz jako dyplomata nie może pojąć za żonę kobiety o niewyjaśnionej przeszłości...

Agatha Christie przedstawia perypetie rodziny, w której wydarzyła się tragedia. Ciekawie nakreśliła postaci, które ją tworzą. Każda z nich ma odmienny charakter.

Zakończenie jest zaskakujące i chyba nie do odgadnięcia. Morderca świetnie się zakamuflował. Takie rozwiązanie jest najlepsze, gdyż sprawia, że książka staje się bardziej ciekawsza - szczególnie kryminał. "Dom zbrodni" jest potwierdzeniem słów autorki, że "każdy zdolny jest do zbrodni". Książka jak najbardziej godna polecenia i osobiście umieszczam ją w grupie tych najlepszych, które napisała królowa kryminału.

Avatar użytkownika - Ewfor
Ewfor
Przeczytane:2014-09-16,
Książka napisana jest w formie opowieści, której narratorem jest Charles syn zastępcy komisarza Skotland Yardu, którego ojciec wprowadził w tajniki śledztwa sugerując, aby zbliżył się do rodziny Leonidesów i oczami osoby przebywającej wewnątrz domu i wewnątrz rodziny wyciągnął jakieś wnioski, które mogłyby pomóc w śledztwie. Muszę przyznać, że tym razem tłumaczka wykazała się wyjątkowym profesjonalizmem i tak jak w innych powieściach tej autorki, zarówno w treści jak i w dialogach nie wyczuwało się tej naiwności. Nie wiem, czy jest to dzięki tłumaczeniu, czy po prostu autorka już ,,wyrobiła się" w tym swoim pisaniu, bo wiadomo im więcej się pisze tym bywa lepiej. Ta powieść wyjątkowo mnie wciągnęła. Od pierwszej do ostatniej strony śledziłam poczynania młodego Charles'a i policji. Nie mam w zwyczaju zaglądać na koniec książki, aby szybciej dowiedzieć się kto zabił, chociaż wiem, że sporo osób tak robi. Wolę pomalutku doczytać do końca. W tym przypadku to nie było ,,pomalutku" bo czytałam z takim zaangażowaniem, że zapomniałam o reszcie świata i w ciągu kilku godzin książkę dosłownie pochłonęłam. Fakt, że powieści Agaty Christie to są niewielkich rozmiarów książeczki, ale może właśnie dlatego czyta się je jednym tchem. Polecam tę powieść wyjątkowo gorąco, wszystkim fanom tej autorki i miłośnikom kryminału, ale i nie tylko. W ,,Domu zbrodni" czytelnik znajdzie zarówno wątek miłosny, wątek kryminalny [co jest sprawą oczywistą], ale i również wątek psychologiczny, czyli dla każdego coś miłego.
To właśnie "Dom zbrodni" jest moją ulubioną ze wszystkich powieści mistrzyni kryminałów. Stworzona przez Agathę Christie intryga zaskakuje zawsze, ale tym razem, moim zdaniem, morderca okazał się wyjątkowo sprytny, a poszukujący go bohaterowie, a i pewnie większość czytelników, długo pozostawali za nim. A więc: aby dowiedzieć się, kto zamordował, koniecznie sięgnijcie po tę książkę!
Avatar użytkownika - dona
dona
Przeczytane:2012-12-29,
Super kryminał, zaskakujące zakończenie. Polecam

Niewątpliwie najlepsza książka Christie! Nawet po przeczytaniu wielu jej książek nie sposób przewidzieć kto jest mordercą. Podejrzenia co chwile przechodzą z jednej postaci na inną.

Avatar użytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2018-12-08, Ocena: 4, Przeczytałam,

Historia toczy sie wokol smierci  greckiego milionera Arystydesa Leonidesa,ktory zostaje zostaje otruty. Krag podejrzabych tworza jego spadkobiercy.Swietnie budujacy napiecie kryminal i nieoczekiwany koniec .Ciagle zwroty akcji i nowe fakty buduja napiecie czytelnika.Dobrze sie czyta.

Avatar użytkownika - Booka_Boo
Booka_Boo
Przeczytane:2011-04-22, Ocena: 5, Przeczytałam,

Jeden z bardziej interesujących kryminałów Agathy Christie. Intryga, która trzyma czytelnika w napięciu do końca.
Czyta się szybko i z ogromną chęcią poznania mordercy (zresztą jak zawsze u Christie) z tym, że tu jest sporo podejrzanych. Kto spośród tak dużej liczby osób popełnił zbrodnię? O tym należy już przeczytać. Zakończenia ciężko się domyślić niemalże do samego końca.
Książkę jak najbardziej polecam. Nie tylko fanom Christie.

Opinia opublikowana na moim blogu:

Avatar użytkownika - SaszkaSara
SaszkaSara
Przeczytane:2021-02-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
Morderstwo w zaułku
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Morderstwo w zaułku

Zbiór opowiadań Agathy Christie wydany w 1937 roku. Głównym bohaterem historii jest Herkules Poirot, znany detektyw. W jednej z historii pojawia się również...

Przyjdź i zgiń
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Przyjdź i zgiń

Do Biura Stenografii i Maszynopisania Cavandish trafia zlecenie, zgodnie z którym wskazana z imienia i nazwiska młoda stenografka ma się zjawić w mieszkaniu...