Dwunasta karta

Tom 6 cyklu Lincoln Rhyme

W czytelni muzeum afroamerykańskiego zostaje zaatakowana szesnastoletnia Geneva Settle. Udaje się jej uciec, a napastnik pozostawia w bibliotece kartę tarota z wizerunkiem Wisielca. Zdarzenie może mieć związek z pisaną przez dziewczynę pracą semestralną, poświęconą jej przodkowi - weteranowi wojny secesyjnej, wyzwoleńcowi i działaczowi na rzecz praw czarnej społeczności Ameryki.

Ponieważ prześladowca nie ustaje w próbach zgładzenia panny Settle, do akcji wkraczają błyskotliwy kryminalistyk Lincoln Rhyme i jego partnerka Amelia Sachs. Chcąc pomóc w ujęciu przestępcy, muszą ustalić, dlaczego Thompson Boyd postanowił zabić Genevę, co się przydarzyło przed prawie stu czterdziestu laty jej przodkowi i o jakim wielkim sekrecie pisał w listach do żony Charles Singleton.

Informacje dodatkowe o Dwunasta karta:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2006 (data przybliżona)
ISBN: 83-7469-260-X
Tytuł oryginału: The Twelfth Card
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Łukasz Praski

Kup książkę Dwunasta karta

Dwunasta karta - opinie o książce

"O tym, czy jesteś w pełni człowiekiem, decydujesz tylko ty sam -
i sam decydujesz, jak będziesz żyć."

Jest coś w serii o Lincolnie Rhyme, co mnie wciąż przyciąga, chętnie chwytam za kolejne tomy i daję się wciągnąć we frapujący świat kryminalistyki. Odpowiada mi rozkładanie miejsc, świadectw i dowodów zbrodni na czynniki pierwsze, skrupulatne docieranie do istotnych informacji, mrówcze analizowanie danych, i jakby w zaprzeczeniu, działanie pod wpływem presji czasu, pragnienia przewidzenia i zapobieżenia zamiarom czarnych charakterów. Co istotne, przygodę z Rhyme można zacząć od dowolnego momentu, nie trzeba trzymać się ściśle kolejności odsłon, gdyż autor komplementarnie i z wyczuciem wprowadza czytelnika. Kluczowa postać nietuzinkowa, tetraplegik, sparaliżowany od ramion w dół, błyskotliwie radzący sobie jako konsultant policji w sprawach wymagających specjalistycznej wiedzy kryminalistycznej, szybko nawiązuje z nami nić sympatii, a może nawet i podziwu. Jego ambitna i rezolutna partnerka Amelia Sachs też wzbudza pozytywne odczucia, ochoczo śledzi się jej działania w terenie, nie brakuje w nich ryzyka i niebezpieczeństwa. Fabuła niesiona wartkim nurtem, choć spodziewamy się nagłych zwrotów akcji, to jednak i tak zostajemy przez nie zaskoczeni. Lubię takie przyczajenia incydentów, przełomowych momentów, czekających w mroku na dogodną chwilę, aby zaburzyć wysuwane przypuszczenia i snute interpretacje, nie można im odmówić efektowności i budowania napięcia.

Tym razem powieść nie rozpoczyna się od zabójstwa czy odnalezienia ciała, ale od próby popełnienia śmiałej i skrupulatnie zaplanowanej zbrodni. Szesnastolatka Geneva Settle tylko dzięki swojej bystrości i sprytowi wymyka się z rąk oprawcy, który nie wahał się w miejscu publicznym podjąć próby zakończenia jej życia. Jednym z tropów prowadzących do rozwiązania zagadki na zamach Genevy okazuje się daleka przeszłość przodków dziewczyny, poprzez fragmenty starych listów zerkamy na wydarzenia odległe o sto czterdzieści lat od czasu akcji. Śledczy muszą działać sprawnie i szybko, gdyż oprawca bez najmniejszych oporów bierze na cel niewinnych ludzi, podrzuca fałszywe dowody na miejscu zbrodni. Jednak spotykają ich pasma niepowodzeń w rozwiązywaniu kryminalnej zagadki, ile razy wydaje się im, że go wyprzedzili, okazuje się, że on zdążył ich przechytrzyć. Jeffery Deaver jako dodatkowy bonus podejmuje trudne tematy dla amerykańskiego społeczeństwa, są nimi ucisk, dyskryminacja i niewolnictwo. Przenosi nas na chwilę do tysiąc osiemset sześćdziesiątego trzeciego roku, wojny secesyjnej i największych rozruchów przeciw poborowi do wojska.

bookendorfina.pl

Avatar użytkownika - IlonaAnoli
IlonaAnoli
Przeczytane:2016-06-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Kolejna książka z bohaterami, którzy występowali również w książce ,,Mag" tego autora. Geneva Settle przegląda stare gazety w bibliotece. Tymczasem zbliża się do niej mężczyzna z bronią - Thompson Boyd. Uderza dziewczynę w głowę i okazuje się, że to był manekin. Sprawą Genevy ma się zająć Amelia Sachs oraz Lincoln Rhyme, który kilka lat temu został uderzony w kark i doszło do złamania czwartego kręgu szyjnego. Jest nawiązanie do sprawy z książki ,,Mag", która pojawiła się pod koniec. Amelia na miejscu przestępstwa znajduje zestaw gwałciciela i kartę tarota z gościem wiszącym na szafocie. Thompson zabija kierownika biblioteki i rani przypadkową kobietę. Natomiast Geneva razem z przyjaciółką Lakeshą jadą do domy Rhyme. Mordercę nazywają NS109.. Przychodzi także Kara (też była w książce ,,Mag") i pomaga im w sprawie tarota. Geneva zbierała informacje na temat Charlesa Singelton, swojego przodka, który był niewolnikiem. Ważnym bohaterem jest również Jax, który wychodzi z więzienia i dostaje telefon w sprawie Genevy, Potem okazuje się o co mu tak naprawdę chodziło. Tymczasem Genevę ochrania Bell. Dochodzi również do szturmu na mieszkanie, w którym podejrzewają, że jest morderca. Ale okazuje się być puste. Z czasem wchodzi cała prawda na temat Genevy i dowiadują się coraz więcej o jej przodku. Kiedy myślimy, że to już koniec sprawy do rozwiązania, to autor robi kolejny zwrot akcji i pojawia się kolejna historia, wątek, który wnosi coś nowego do powieści. Dopiero na stronie 269 policja odkrywa, kto chciał zabić Genevę, ale to nie koniec historii... Książka ma doskonały wątek kryminalny, który połączony jest z historią sprzed 140 lat. Ale co łączy tę historię z próbą zabicia Genevy nie zdradzę. Na samym końcu dowiadujemy się najwięcej o Charlsie, Kolejny temat to niepełnosprawność Rhyme, który się nie poddaje i pracuje dalej, chociaż jest sparaliżowany. Mamy tu też temat dotyczący rodziny i jej funkcjonowaniu, co odnosi się do Genevy.
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2015-06-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Historia pewnego niewolnika Szesnastoletnia Afroamerykanka zostaje zaatakowana w czytelni. Choć udaje się jej uciec, nie może się czuć bezpieczna. Ktoś wciąż na nią poluje, a ofiara, policja i nawet sam Lincoln Rhyme nie mogą wpaść na to, dlaczego. Być może napady mają związek z przodkiem nastolatki, niewolnikiem-aktywistą. Prowadzenie śledztwa dotyczącego wydarzeń sprzed wieków jest nie lada wyzwaniem. Kolejna wciągająca powieść Deavera. I jednocześnie krótka historia niewolnictwa w USA. Bardzo ciekawa i trudna sprawa, której finał zaskoczy niejednego.
Avatar użytkownika - slk
slk
Przeczytane:2014-02-27, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2014,
Nieco słabsza odsłona cyklu o Lincolnie Rhyme i Amelii Sachs. Tym razem ich celem jest chronienie nastoletniej czarnej dziewczyny, która została zaatakowana podczas poszukiwania informacji w miejskiej bibliotece. Czy zbrodnia rzeczywiście ma korzenie w historii sprzed lat? Czy tym motywy zbrodni mogą być związane z poprawkami do amerykańskiej Konstytucji? Udany thriller, który powinien przekonać większość miłośników gatunku.
Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2023-01-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

Jak każda książka o Lincolnie Rhyme tak i ta wciągnęła mnie od razu w swoje szpony. Pomysł na fabułę zupełnie niestandardowy. Czy rzeczywiście wydarzenia sprzed 140 lat mogą być motywem do aktualnej zbrodni?  Trochę mało było w tym tomie samego Rhyma i Amelii a więcej historii Stanów Zjednoczonych ale w całości dało się to pogodzić.  Gdy będę chciał znowu dobrze się bawić to sięgnę po kolejny tom z tego cyklu. U Deavera zawsze się coś dzieje, akcja przyspiesza i wywołuje różnorakie emocje. Zatem do zobaczenie przy czytaniu kolejnej książki autora.

Avatar użytkownika - stokrotka22
Przeczytane:2006-08-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
Gorący temat
Jeffery Deaver0
Okładka ksiązki - Gorący temat

Praca dla wielkiej stacji telewizyjnej to dla Rune prawdziwe wyzwanie. Nawet jeśli jest tutaj na razie dziewczyną od wszystkiego. I to na jej biurko trafia...

Lekcja jej śmierci
Jeffery Deaver0
Okładka ksiązki - Lekcja jej śmierci

New Lebanon to miasto uniwersyteckie. Tylko jak długo jeszcze? Skoro już druga studentka została bestialsko zamordowana. Miejscowi żyją w strachu, bo...