G³os

Ocena: 4.73 (11 g³osów)
Psychologiczna g³êbia, samotne ludzkie cienie i przejmuj±cy ch³ód! "G³os" to kolejna powie¶æ autorstwa islandzkiego geniusza krymina³ów. Reykjavik, zimowa pora, ¶wiêta za pasem. W du¿ym hotelu pe³nym go¶ci zostaje zamordowany portier. W³a¶nie jak co roku mia³ siê udaæ na zabawê choinkow±, przebrany za ¦wiêtego Miko³aja; od wielu lat pracowa³ i mieszka³ w hotelu, w maleñkim pokoju. Kto móg³ zabiæ tego niem³odego ju¿, samotnego mê¿czyznê? Komisarz Erlendur szybko przekonuje siê, ¿e w hotelu nikt nic nie wie o ofierze zbrodni. ¦ledztwo toczy siê bardzo powoli. Erlendur jest w pod³ym nastroju, a dodatkowych trosk przysparza mu córka narkomanka. Gdy komisarz dowie siê, ¿e portier by³ kiedy¶ gwiazd± dzieciêc±, ¶piewakiem obdarzonym cudownym g³osem, s±dzi, ¿e jest o krok od ujêcia zabójcy... [W.A.B., 2011]

Informacje dodatkowe o G³os:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2011 (data przybli¿ona)
Kategoria: Krymina³, sensacja, thriller

wiêcej

Kup ksi±¿kê G³os

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

G³os - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2017-09-10, Ocena: 5, Przeczyta³am, Mam, 52 ksi±¿ki 2017,

Arlandur Indridason ma specyficzny styl, który nie ka¿demu przypadnie do gustu. Jego powie¶ci nie obfituj± w szybk±, pe³n± zwrotów akcjê, nie maj± ¶wietnych, przebojowych bohaterów a zagadki kryminalne s± z ¿ycia wziête. Do tego autor wplata w w±tki kryminalne spor± ilo¶æ w±tków obyczajowych. S³owem, jego ksi±¿ki nie powalaj± na kolana. Natomiast maj± w sobie co¶, co bardzo mnie przyci±ga, co sprawia, ¿e pomimo do¶æ monotonnego prowadzenia fabu³y, czujê siê wci±gniêta w wydarzenia i czujê ciekawo¶æ. Poza tym ta ponura atmosfera beznadziejno¶ci.

Reykjavik, tu¿ przed Bo¿ym Narodzeniem. W do¶æ sporym hotelu, w pomieszczeniach piwnicznych zostaje znalezione cia³o mê¿czyzny. Ubrany w strój Miko³aja, z opuszczonymi spodniami, zad¼gany no¿em. Okazuje siê, ¿e mê¿czyzna pracowa³ w hotelu jako portier, pomieszkiwa³ w piwnicy a w ¶wiêta gra³ rolê ¦wiêtego Miko³aja. Dlaczego zosta³ zabity i kim by³ naprawdê? Do tej prawdy próbuje siê dogrzebaæ Erlendur Sveinsson, komisarz policji, mê¿czyzna nêkany swoimi zmorami, cz³owiek niezwykle samotny i specyficzny.

W toku ¶ledztwa powoli wy³ania siê z mg³y obraz cz³owieka, jakim by³a ofiara. I to mi siê w ksi±¿kach autora bardzo podoba. Nie skupia siê na powalaj±cej akcji, lecz na szczegó³owym przedstawieniu bohaterów, powolnym odkrywaniu prawdy, rysowaniu sylwetek ludzi, którzy s± zwyczajni, którzy mogliby byæ nami. Przy okazji lepiej poznajemy komisarza, który jest swoist± postaci±. Nie gnêbi± go na³ogi, nie ma dziwnych upodobañ, to zwyczajny facet, którego nêkaj± duchy przesz³o¶ci. Facet, który próbuje u³o¿yæ swoje stosunki z córk±, poradziæ sobie z samotno¶ci±, nauczyæ siê ¿yæ z czym¶, co mia³o wp³yw na ca³± jego przysz³o¶æ. Dobry policjant, spokojny, zraniony cz³owiek. A kim jest ofiara? Dlaczego mieszka³ w piwnicy hotelu i nie utrzymywa³ od lat kontaktów z rodzin±? Dlaczego jedyn± ozdob± jego pokoju jest plakat Shirley Temple?

„G³os” na pewno nie spodoba siê ka¿demu. To powolne ¶ledztwo, przetykane osobistymi rozterkami komisarza. To klasyczny krymina³, z do¶æ ponur± atmosfer±, pozbawiony werwy, spokojny, monotonny, lecz nie nudny. Autor skupia siê w nim na problemie, z jakim boryka siê wielu rodziców. Do jakiego stopnia rodzic mo¿e ingerowaæ w rozwój swojego dziecka? Jak mo¿e siê skoñczyæ kreowanie dziecka na kogo¶, kim dziecko nie chce byæ? Czy warto realizowaæ swoje marzenia poprzez dziecko, niszczyæ mu dzieciñstwo w imiê w³asnych o nim wyobra¿eñ?

Je¶li chodzi o mnie, jestem zadowolona z tej lektury, chocia¿ przeczytanie tej do¶æ krótkiej ksi±¿ki zajê³o mi sporo czasu. To ksi±¿ka, któr± trzeba co jaki¶ czas odk³adaæ, gdy¿ zara¿a ponurym nastrojem. Nie³atwa. Dobra.

Avatar u¿ytkownika - nureczka
nureczka
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2014,
,,G³os" to druga ksi±¿ka Arnaldura Indridasona jak± przysz³o mi przeczytaæ. Tym razem autorowi uda³o siê unikn±æ wiêkszo¶ci grzechów pope³nionych w ,,Grobowej ciszy" (http://polekturze.blogspot.com/2014/02/arnaldur-indridason-grobowa-cisza.html). Ksi±¿ka jest spójna, kompozycja dojrza³a, zagadka nie jest oczywista, a wszelkie b³êdne tropy, wiod±ce g³ównego bohatera (i czytelnika) na manowce dobrze przemy¶lano. W Reykjaviku, w samym ¶rodku zimy - tu¿ przed ¶wiêtami Bo¿ego Narodzenia, w du¿ym hotelu zamordowany zostaje ¦wiêty Miko³aj. Oczywi¶cie, nie prawdziwy Miko³aj, lecz maj±cy odegraæ jego rolê portier (a w³a¶ciwie "z³ota r±czka"). Sceneria zbrodni wskazuje, ¿e w tle le¿y historia ,,tylko dla doros³ych". Prowadz±cemu ¶ledztwo komisarzowi Erlendurowi pocz±tkowo trudno jest popchn±æ sprawê do przodu. ¦ledztwo zdaje siê staæ w miejscu. Nie oznacza to jednak, ¿e w ksi±¿ce nic siê nie dzieje. Wrêcz przeciwnie, akcja jest nadspodziewanie wartka i wci±gaj±ca. Arnaldur Indridason nie popad³ te¿, na szczê¶cie, w irytuj±c± manierê pisarzy skandynawskich, nakazuj±c± szczegó³owo opisaæ ka¿dy mebel z Ikei stoj±cy w domu bohatera i do³±czyæ do powie¶ci pe³n± specyfikacjê techniczn± lodówki, z której to detektyw wyj±³ mleko (2,3% t³uszczu) i dwa jaja (z chowu ¶ció³kowego). Wrêcz przeciwnie, styl Indridasona jest zwiêz³y, liczba szczegó³ów sprowadzona do niezbêdnego minimum, co w rezultacie daje ksi±¿kê niezbyt obszern± jak na wspó³czesne standardy. Autor nie by³by Skandynawem, gdyby w powie¶ci nie dominowa³y problemy socjologiczne. Wykreowany w ,,G³osie" obraz wspó³czesnego spo³eczeñstwa islandzkiego jest mocno przygnêbiaj±cy. Nie by³am nigdy ani w Reykjaviku, ani nawet w jego okolicach, ale jako¶ trudno mi uwierzyæ w istnienie spo³eczeñstwa sk³adaj±cego siê wy³±cznie z prostytutek, narkomanów, alkoholików, homoseksualistów i dilerów. Aha, s± jeszcze rozwiedzeni, zdo³owani policjanci (z córkami narkomankami) i pracownicy opieki spo³ecznej (z lekka nieudolni). Z pewno¶ci± nie jest to miejsce, gdzie chcia³abym zamieszkaæ chocia¿by na krótko. ,,G³os" Arnaldura Indridasona to kawa³ dobrego, klasycznego krymina³u. Opinia pochodzi z blogu http://polekturze.blogspot.com
Avatar u¿ytkownika - Sardegna
Sardegna
Przeczytane:2013-11-10, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki kolejne w 2013,
Gdybym mia³a w trzech s³owach scharakteryzowaæ "G³os", powiedzia³abym: ciemno, zimno i ponuro. I to nie tylko w kwestii atmosfery i aury, otaczaj±cej Islandiê, ale te¿ i tego, co tkwi w duszach bohaterów powie¶ci. Ka¿dy ma tajemnice, ale niektóre z nich powinny siedzieæ g³êboko ukryte. http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2013/10/gos-arnaldur-indridason.html
Avatar u¿ytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2021-01-06, Ocena: 4, Przeczyta³am,

Islandia, okres przed¶wi±teczny. W jednym z hoteli zostaje zamordowany portier, który jak co roku mia³ udaæ siê na zabawê choinkow± przebrany za Miko³aja.
Ca³kiem udany krymina³, choæ nie poch³on±³ mnie jako¶ mocno. Jedna z wielu ksi±¿ek, któr± siê czyta z przyjemno¶ci±, ale szybko siê o niej zapomina.

Avatar u¿ytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2018-01-08, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2018, 52 ksi±¿ki- 2018,

Bo¿e Narodzenie w Islandii i zbrodnia w hotelu. Zabito bowiem portiera przebranego za Miko³aja. Niewiele wiadomo o zmar³ym, który pracowa³ w hotelu ponad 20 lat. “ On jest tutaj tylko portierem.”

W toku ¶ledztwa okazuje siê, ¿e ofiara ma ciekaw± przesz³o¶æ: krótk±, wspania³± karierê ch³opca chórzysty, a potem znik³ w t³umie... Rozczarowanie ¿yciowe, istnienie tylko w tym jednym wymiarze. Chyba w³a¶nie najwiêkszym plusem tej pozycji jest ukazanie, ¿e bycie ma³± gwiazd± i spe³nianie marzeñ rodziców niszczy i wp³ywa na cale ¿ycie.

Drugim mocnym punktem tej historii s± bolesne wspomnienia komisarza, który w dzieciñstwie w dramatycznych okoliczno¶ciach straci³ brata, co prze¶laduje go do dzi¶. Wielka jest potêga ¿alu.

“Byæ mo¿e by³ to równie¿ jego ¶piew.”

Rozwi±zanie zagadki tej zbrodni raczej by³o banalne, ale “G³os” wyró¿nia siê pozytywnie dramatycznymi historiami bohaterów. Pierwsze spotkanie z islandzkim pisarzem uwa¿am wiêc za do¶æ udane.

Avatar u¿ytkownika - Mmyszunia
Inne ksi±¿ki autora
Pojedynek
Arnaldur Indridason0
Ok³adka ksi±zki - Pojedynek

Trzymaj±ca w napiêciu lektura Arnaldur ‘a Indridason’a pt. Pojedynek. Komisarz Erlendur Sveinsson. Tom 1. Atak no¿ownika, niecodzienne hobby...

Czarne powietrza
Arnaldur Indridason0
Ok³adka ksi±zki - Czarne powietrza

Czarne powietrza to ponura i wstrz±saj±ca historia o chciwo¶ci, brudnych interesach i dumie. Sigurdur Oli ma powa¿ny problem. Na spotkaniu z okazji rocznicy...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;