Grzesznik

Tytuł oryginału: The Sinner
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Jerzy Żebrowski

Tom 3 cyklu Jane Rizzoli / Maura Isles

W opactwie Graystones ofiarą wyjątkowo brutalnej napaści padają dwie zakonnice - jedna ginie, druga w stanie śpiączki trafia do szpitala. Autopsja wykazuje, że zamordowana zakonnica była w ciąży. W opuszczonej budynku dawnej restauracji policja znajduje straszliwie okaleczone zwłoki kobiety. W indyjskiej wiosce dochodzi do masakry - zostają zamordowani wszyscy mieszkańcy. Co łączy te zbrodnie, popełnione w odległych od siebie miejscach? Próbują to ustalić detektyw Jane Rizzoli i doktor Maura Isles. Kluczem do ponurej zagadki są wydarzenia sprzed lat w indyjskiej osadzie dla trędowatych...

Kup książkę Grzesznik

Opinie o książce - Grzesznik

"Grzesznik" to kolejna część serii Rizzoli&Isles, która zdecydowanie przybliża nam postać Pani patolog. Jane i Maura stają przed kolejnym wyzwaniem, którym są tajemnicze morderstwa dokonane w zamkniętym zakonie oraz okrutnie brutalne morderstwo kobiety, której tożsamości nie mogą ustalić. Autorka tym razem skupiła się również na życiu osobistym Jane, które potoczyło się w zaskakujący sposób. Kobieta staje nie tylko przed wyzwaniami w pracy, ale również przed niezwykle trudnym życiowym wyborem. Patolog Maurę natomiast prześladuje jej przeszłość i nieudane małżeństwo. Kobieta poza pracą boryka się z sercowymi rozterkami i za wszelką cenę stara się uniknąć kolejnego zranienia. Świetna kontynuacja wyjątkowo dobranej pary Maury Isles i Jane Rizzoli, którą polecam wszystkim miłośnikom dobrych thrillerów.
Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2017-04-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
W odizolowanym klasztorze zostaje popełnione morderstwo - brutalnie zaatakowano dwie zakonnice, z których jednej cudem udało się przeżyć, znajdując się w stanie krytycznym w szpitalu. Prowadząca śledztwo Jane z pomocą patolog Maury Isles odkrywa, że zamordowana zakonnica urodziła niedawno dziecko i niestety jego zwłoki udaje się im odszukać w stawie na terenie klasztoru. Jednocześnie toczy się śledztwo w sprawie zamordowanej kobiety znalezionej w opuszczonej restauracji, której morderca odciął ręce i nogi. Kiedy tropy tych dwóch na pozór różnych spraw się przetną, okaże się, że zakonnica w szpitalu znała zamordowaną kobietę bez rąk i nóg. A wszystko to zaprowadzi detektywów do małej wioski w Indiach, gdzie dokonano brutalnej masakry. Tymczasem okazuje się, że Jane Rizzoli jest w ciąży z agentem FBI Gabrielem, z którym miała krótkotrwały romans.Zbyt dumna, by przyznać, że potrzebuje pomocy i oparcia, prawie zaprzepaszcza szansę na normalny związek...
Książkę czyta się z zapartym tchem od pierwszych stron. Wartka akcja, wielowątkowość i brutalne zbrodnie to główne elementy jakie autorka serwuje czytelnikom. Głównym wątkiem jest prowadzone śledztwo w sprawie zabójstwa młodej zakonnicy,która dodatkowo była w ciąży. Wkrótce policjanci odkrywają brutalnie okaleczone zwłoki kobiety a w indyjskiej wiosce dochodzi do tajemniczej śmierci wszystkich mieszkańców. Te wątki przeplatają się ze sobą,aby na koniec połączyć się całość. Interesujące było też to, że została przybliżona postać Maury i zaciekawiło mnie jak potoczą się jej dalsze losy w dalszych częściach. Stopniowo zostaje pokazane jak wyglądało życie siostry Camille i to, że nie spotkała się ze zrozumieniem ze strony rodziny. Akcja książki jest dynamiczna i każdy rozdział zaciekawia co dalej się wydarzy. Historia stworzona przez Tess Gerritsen tak mnie pochłonęła, że zarwałam noc, aby skończyć . Pozycja idealna dla tych, którzy nie znoszą nudy i oczekują dreszczyku emocji. Przede mną jeszcze kolejne tomy z Jane Rizzoli I Maurą Isles.
Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Zdarzenia w różnych częściach świat wydają się ze sobą w ogóle nie powiązane. A jednak życie pokazuje, że to wywołujący kolejną zbrodnię ciąg zdarzeń. Zaskakująca fabuła. Czyta się jednym tchem. a detektyw Jane Rizzoli wszystko połączy. I jeszcze normalizuje się jej życie prywatne. Polecam
Avatar użytkownika - zksiazkawreku
zksiazkawreku
Przeczytane:2016-04-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Po "Skalpelu" możliwie jak najszybciej kupiłam "Grzesznika" i wzięłam się za lekturę. Nie mogłam się doczekać. "Grzesznik" to trzecia część cyklu o Jane Rizolli i Maurze Isles. W tej części bliżej poznajemy tę drugą kobietę - lekarza medycyny sądowej, która w pierwszej części nie pojawiła się w ogóle, a w drugiej grała drugie, a może nawet trzecie skrzypce. "Grzesznik" to doskonałe połączenie sił tych dwóch kobiet, duet idealny. "Grzesznik" to kolejna krwawa powieść, aczkolwiek nie braknie tu rozterek i problemów miłosnych. W murach klasztoru Graystones zostaje popełniona nieludzka zbrodnia, a ofiarami są dwie zakonnice. Jedna z nich, młoda siostra Camille nie żyje, natomiast druga - siostra Ursula, w ciężkim stanie została zabrana do szpitala. Jest to naprawdę trudne śledztwo. Nie dość, że nie wiadomo, kto mógłby mieć motyw, aby zabić zakonnice, to jeszcze władze klasztoru nie chcą współpracować z policją. Maura Isles, nazywana Królową Zmarłych, dokonuje sekcji zwłok młodej zakonnicy. To, czego się dowiaduje jest naprawdę szokującą "niespodzianką". Informacja ta wstrząsa wszystkimi. Podczas wyżej wspomnianego śledztwa pojawia się kolejne ciało, znalezione w opuszczonym budynku dawnej restauracji. Jest to ciało kobiety, przy którym morderca zadał sobie wiele trudu, by nie zostało rozpoznane: zmasakrowana twarz, odcięte kończyny, w dodatku ciało jest pogryzione przez szczury. Z tego powodu, kobietę tę zaczęto nazywać Szczurzą Damą. Czy obie zbrodnie mają ze sobą coś wspólnego? Odpowiedź na to pytanie starają się znaleźć detektyw Rizzoli i doktor Isles, a kluczem do rozwiązania zagadki jest indyjska osada dla trędowatych. Kobiety uświadamiają sobie, że dawno pogrzebane tajemnice są z nimi związane osobiście. Jak już wcześniej wspomniałam, w tej części bliżej poznajemy dr Maurę Isles, oczywiście od strony prywatnej, bo od zawodowej znamy ją doskonale z drugiej części cyklu. Poznajemy nieco jej przeszłość oraz życie uczuciowe, którego elementem staje się były mąż Maury. Pojawia się ni stąd ni zowąd w życiu naszej bohaterki, po trzech latach. Ich uczucie ponownie rozkwita. Czy pojawienie się byłego męża jest tak bezinteresowne jak myśli doktor Isles? Bliżej, bo również ze strony uczuciowej, poznajemy detektyw Rizzoli - kobietę, która za wszelką cenę stara się ukryć swoje złamane serce. Niestety, nie wszystko jest tak łatwe do ukrycia, szczególnie, gdy były kochanek, agent FBI - Gabriel Dean, po zamieszaniu jakiego narobił w życiu Rizzoli, zostawił jej niespodziewany prezent. Kolejny raz brawa dla Tess Gerritsen za opisy i terminy medyczne. Praca patologa, lekarza czy detektywa jest opisana w sposób bardzo dokładny, jednakże w sposób zrozumiały i przystępny dla czytelnika. Dzięki temu, każda osoba, nawet ta, która nie ma nic wspólnego z medycyną, wszystko doskonale zrozumie. Jeśli chodzi o fabułę, to moim zdaniem jest ona genialna! Jest ciekawa i spójna. Wszędzie pojawia się mnóstwo tropów, które mają przybliżyć nas do rozwiązania zagadki. Wszystko jest dopracowane w jak największych szczegółach. Wątki, które się pojawiają w powieści, są doskonale rozwinięte, genialnie połączone w całość i idealnie zakończone. Nic dodać, nic ująć. Akcja książki nie jest może tak szybka i dynamiczna jak w innych książkach autorki, ale za to dzięki temu, możemy bliżej poznać główne bohaterki, które tworzą razem niepowtarzalny duet. "Grzesznik", jak przystało na twórczość Gerritsen, jest książką przerażającą. Opisy przyprawiają o mdłości. Książka kipi okrucieństwem i przemocą. Największą odrazę budziły we mnie chyba opisy Szczurzej Damy. Coś okropnego! Zmasakrowana twarz, z której morderca chciał zedrzeć skórę, amputowane kończyny, owrzodzone ciało, do którego zaczęły dobierać się szczury... Gerritsen zdecydowanie potrafi działać czytelnikowi na wyobraźnię... Oczywiście, jak każda powieść Tess Gerritsen, "Grzesznik" również jest napisany w sposób bardzo dobry. Kryminał czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Wciąga już od pierwszych stron. Napięcie również jest budowane w sposób mistrzowski. Podsumowując, trzecia część cyklu nie jest gorsza od poprzednich, a może nawet lepsza. Autorka zaskakuje nas miłą odmianą i pokazuje prywatne życie bohaterek. Jest to powieść wielowątkowa, która na koniec zgrabnie łączy się w całość. Polecam z całego serca!
Avatar użytkownika - Marcik
Marcik
Przeczytane:2015-04-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Uwielbiam Tess Gerritsen. Naprawdę. Co prawda wolę jej książki, w których jest więcej akcji (książki w których główną bohaterką jest detektyw Rizzoli) niż te w których jest strasznie dużo sekcji (główna bohaterka - dr. Isles). Ale generalnie podobają mi się wszystkie jej książki, w których pojawia się jedna z tych pań. W skrócie, o czym jest "Grzesznik"? Książka opowiada o trzech, teoretycznie nie powiązanych ze sobą morderstw. Historia trzymająca w napięciu, trzy owiane tajemnicą morderstwa. Czegóż miłośnicy thrillerów mogą chcieć więcej?
Avatar użytkownika - Barso
Barso
Przeczytane:2015-01-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Grzesznik trzecia książka z serii Rizzoli/Isles. Na pierwszy plan wysuwa nam się ciekawa postać Maury i jej problemy, dylematy, przemyślenia. Bardzo dobrze opisane napięcie i przyciąganie pomiędzy Maurą a księdzem. Postać byłego męża - tajemnicza, do końca nie wiem co mam o nim myśleć. Przed Jane Rizzoli kolejne problemy. Teraz na tle osobistym. Największym zaskoczeniem było to co zrobiły ze mną wątki Dean i Rizzoli. Jestem ciekawa jak potoczy się ich wspólne życie. Mam nadzieję, że dadzą sobie radę. Co do głównego wątku książki - morderstwo zakonnicy, wieś w Indiach - wszystko zgrabnie połączone. Opis Szczurzej Damy - mistrzostwo! Rozwiązanie zagadki mało zaskakujące. W pewnym momencie książki można było się domyślić kim jest poszukiwany. Dobra książka. Tess nie zawiodła.
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2014-08-01, Ocena: 4, Przeczytałam,
Kolejna powieść kryminalna z Maurą Isles i Jane Rizzoli w rolach głównych. Tym razem ocieramy się o sprawy boskie, gdyż kryminalna zagadka dotyczy morderstwa w opactwie oraz związanej z tym, jak się okazuje, rzezi na Indyjskiej misji. Jak zwykle Gerritsen nie brakuje chwil pełnych napięcia, zagadkowych odpowiedzi i prowadzących donikąd tropów. Ponadto główne bohaterki borykają się ze swymi osobistymi problemami, byłymi mężami i niechcianymi ciążami, dzięki opisom których stają się tym bliższe czytelnikowi i bardzo realne.
Zakon to miejsce gdzie można schronić się przed złem świata, i w tej książce to czuć. Dobre, mocne i dramatyczne...
Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2010-06-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Kolejna książka T. Gerritsen , którą wsysa się na jednym wdechu . Akcja , pomysł i świetne pióro , z pod którego wyłonił się potok słów , nie dający oddejść od książki ani na chwilę .
Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2021-03-11, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2021, Anetka,

Trzeci tom cyklu pozytywnie mnie zaskoczył. O ile dwie pierwsze książki były dość brutalne, to w trzeciej poziom okrucieństwa był znacznie mniejszy, ale książka nie przestała być przez to mniej wciągająca. Czytało się równie dobrze, jak poprzednie, coraz wyraźniej rysują się dwie główne bohaterki, które zaczyna się coraz bardziej lubić. Słowem kawał dobrej sensacji, świetnie podanej gdzie nie ważne czy jest bardzo krwawo czy tylko trochę - książkę nadal czyta się znakomicie i ciężko się od niej oderwać. To jedna z ulubionych pisarek żony - coraz bardziej rozumiem dlaczego...

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2021-02-05, Ocena: 5, Przeczytałam,

Sztandarowy duet Tess Gerritsen w osobach policjantki Jane Rizzoli oraz doktor patolog Maury Isles, znowu w akcji. Tym razem historia jest nieźle zagmatwana i zatacza naprawdę szerokie kręgi. Zaczyna się od klasztoru i zamordowania, dość bestialsko, młodziutkiej zakonnicy, która w dodatku okazała się być w ciąży. Gdzie więc jest dziecko ?

Następnie znalezione zostają kolejne zwłoki, okaleczone w jeszcze bardziej szokujący sposób. Kim jest "Szczurza dama" ? A następnie historia prowadzi nas aż do Indii, gdzie w wiosce trędowatych, mieszczącej się na zupełnym odludziu, wymordowani zostają wszyscy ludzie i...zwierzęta. Co tam naprawdę się stało ?

Pytania się mnożą, a odpowiedzi coraz mniej. Właściwe tempo akcji i ciekawa konstrukcja postaci pozwala śledzić zmagania dwóch kobiet i ich współpracowników z prawdziwą ciekawością i zainteresowaniem. To, co mi trochę przeszkadzało, to za dużo prywaty.

Mamy oto kolejne koszmarnie potraktowane zwłoki, a autorka nagle   "prowadząc"  Maurę do ich zbadania, rozwodzi się nad tym, jakie zapachy podczas seksu roztacza były mąż doktor Isles. Widać też w tej książce, że pani Gerritsen chyba bardzo lubi filozoficzne "rozgowory", bo zdarza jej się popłynąć na ich fali, ale widać też, że jeszcze to kontroluje i jak już za bardzo zaczyna "pływać", zaprzestaje moralizowania i chwała jej za to.?

Lubię książki tej pani, więc i tę mimo pewnych niuansów,  które mi się nie podobają, polecam.

Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2020-08-23, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - werson2
werson2
Przeczytane:2020-07-23, Ocena: 5, Przeczytałam,

Tess Gerritsen jak zawsze nie zawodzi. Jak dla mnie to do tej pory chyba najlepsza ksiażka z tej serii. Bardzi podoba mi się włączenie wątka prywatnego do powieści, w szczególności, że w tej czesci nie jest on bez znaczenia dla sprawy.

Kup książkę Grzesznik

Life Support
Tess Gerritsen0
Okładka ksiązki - Life Support

Control was the word dr Toby Harper lived by. She strove to keep her life in order. But no one could have been prepared for the man she admits one quiet...

Umrzeć po raz drugi
Tess Gerritsen0
Okładka ksiązki - Umrzeć po raz drugi

Gdy detektyw bostońskiego wydziału zabójstw Jane Rizzoli i Maura Isles, lekarz sądowa, zostają wezwane na miejsce zbrodni, odkrywają morderstwo...

Po prostu mam pecha. I jestem cholernie płodna.

Podczas gdy o wiele młodsza zakonnica zmarła z powodu odniesionych
ran, serce Ursuli wciąż biło, a ciało nie chciało rozstać się z duszą. Nie
był to żaden cud, po prostu jeden z wybryków losu, jak w przypadku
dziecka, które przeżywa upadek z szóstego piętra, doznając jedynie
zadrapań.

Więcej cytatów z tej książki
Kudłata
Hwang Sun-mi