Hannah

Jak myśleć o przyszłości, gdy przeszłość nie pozwala o sobie zapomnieć?

Dwudziestoletnia Hannah przeżyła piekło. Mimo że od koszmarnej nocy, która całkowicie zmieniła jej życie, minął rok, bolesne wspomnienia wciąż powracają. By się od nich odciąć, dziewczyna decyduje się rozpocząć studia w Nowym Jorku z dala od domu i wspomnień. Początkowo nastawiona sceptycznie do zawierania znajomości, z czasem zaczyna się przekonywać do niektórych ludzi poznanych na kampusie. Gdy nowi przyjaciele odkrywają jej tragiczną przeszłość, okazują jej pełne wsparcie i namawiają do rozpoczęcia terapii, która ma pomóc w walce z traumą.

Wkrótce jednak na horyzoncie pojawia się nowy problem. Will Logan – gwiazda uczelni i wieczny imprezowicz – który każdą noc spędza w łóżku innej dziewczyny. I choć początkowo oboje czują do siebie jedynie niechęć, może się okazać, że łączy ich znacznie więcej, niż kiedykolwiek mogliby przypuszczać…

Informacje dodatkowe o Hannah:

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-03-07, Ocena: 6, Przeczytałam,

Bardzo przejmująca powieść.
Życie w pewnym momencie nie oszczędziło Hannah. Zbrukana przez bandę młodych mężczyzn wciąż przezywa tamte chwile. Zapewne żadna dziewczyna nie chciałaby w ten sposób przeżywać swojego pierwszego razu. Nawet nie chce mi się wyobrażać tej sceny, gdyż serce na samo wspomnienie zaczyna bić niczym dzwon. Zbrukana do granic możliwości próbuje rozpocząć nowe życie studiując w Nowym Jorku. Stawiając pierwsze kroki z ochronną tarczą w postaci milczenia, nie spodziewa się nawet, że zawrze pewną przyjaźń. Tylko dzięki niej uda jej się iść naprzód i rozpocząć zajęcia z psychologiem. I kiedy naprawdę wierzy, że topór przeszłości pozostał gdzieś za nią, nagle spotyka Willa. Zjadacz dziewiczych serc, łowca trofealnych organów damskich i wieczny imprezowicz. Uwielbia do snu wtulać się w kobiece ciała z tą różnicą, że każdej nocy w inne... Wydawać by się mogło, że kiedy przez dłoń przebiegnie elektryczne napięcie, to jest to czymś więcej, niż zauroczeniem. Will ma ciekawy sposób postrzegania swych uczuć, pod postacią zgryźliwości. Obraźliwe słowa niekoniecznie muszą stanowić nienawiść. Milcząca cisza, nie zawsze może oznaczać miłość...
Piękna powieść obyczajowa. Bohaterowie po przejściach, wyzwolone podejścia do życia, oraz traumy, które pleśnieją od wewnątrz. Trzeba pamiętać, że nasz organizm wydala z siebie to, co jest mu zbędne, tak jak sekrety, które skrywane w ciszy, czasem się buntują. Prawda lubi zwyciężać, ale czy zawsze?
Spodobała mi się ta książka, bo opowiada o krzywdach, jakie potrafi zgotować człowiekowi człowiek. Jeśli ktokolwiek z nas był kiedyś skrzywdzony, to znajdzie w tej powieści ukojenie. Miło jest czytać, kiedy w chwilach oparcia innych, chcemy, czy też próbujemy się podnieść po ciosie, jaki zesłało nam życie. Uświadamia mi to, że i ja mam szansę stawić czoła przeszłości i obecnie podnieść się od dna. Książka napawa mnie nadzieją, że są na tym świecie ludzie, którzy nie chcą nikogo skrzywdzić. Choć bywają też tacy, co krzywdzą, bo kiedyś sami zostali skrzywdzeni...

Avatar użytkownika - Kaktuslovebook
Kaktuslovebook
Przeczytane:2021-02-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Mam ku swoje powody, że jestem, jaki jestem. Ale przy tobie po raz pierwszy pomyślałem, se chciałbym inaczej.

@lucywildauthor

Hannah wyjeżdżając z Polski do USA, myślała, że będzie się w stanie odciąć od bardzo bolesnej przeszłości. Od demonów, traum i zacząć wszystko od nowa. Niestety życie do lekkich nie należy, i choć na horyzoncie pojawiają się nowi przyjaciele i przystojniak Will, przeszłość będzie wciąż deptała po piętach. Niedokończone sprawy i problemy z którymi nie tylko ona się boryka, mogą stać się przeszkodą nie do przejścia.

Biorąc tą książkę do ręki nie spodziewałam się, że tak ciężko będzie ją odłożyć. Naprawdę dobre historie młodych ludzi, którzy mają za sobą bolesną i trudną przeszłość. Zarówno Hannah, która w stanach przy ukochanej babci, chciała zacząć inne życie, jak i Will, którego przeżycia są doskonałe ukrywane za maską szkolnego loverboya. Niestety młodzi ludzie nie potrafią się otworzyć, bynajmniej od razu. Każda z ich opowieści jest bolesna, przerażająca i porusza głęboko. Hannah zostaje współlokatorką Kate i bardzo szybko się zaprzyjaźnia z kuzynką Willa. Początki znajomości Han i Willa będą należeć do tych trochę z natury, kto się czubi ten się lubi. Ale idąc dalej poznamy naprawdę fajnych młodych ludzi, bardzo pomocnych, zyskujących przy bliższym poznaniu. Jednak nie potrafiących zaufać, pokonać demonów, pożegnać się jednoznacznie z przeszłością, bo ta jak bumerang wraca i to w najlepszych i najszczęśliwszych momentach. Związek, który mógłby być naprawdę fajny, będzie miał do pokonania wiele przeszkód. Miłość i prawdziwe przyciąganie, staną oko w oko z wrogością, niechęcią, lękiem, szantami, zastraszaniem, złością i niesprawiedliwością. Szkoła, romans, przyjaźń i te momenty zaskoczenia. Liczę na kontynuację w niedługim czasie, bo naprawdę autorka zostawia nas w osłupieniu, ale i nadzieji, iż w kolejnej książce bohaterowie w końcu podejmą walkę tę miłość. Polecam. Okładka zdecydowanie nie odzwierciedla tego co znajduje się w środku.

Hannah, Hania, Haneczka... Poznajcie młodą dziewczynę, studentkę pierwszego roku literatury angielskiej na uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Pochodząca z polsko-amerykańskiej rodziny, mieszkająca w Warszawie dwudziestolatka pragnie rozpocząć nowe życie po traumatycznym doświadczeniu, jakiego była udziałem podczas imprezy na zakończenie szkoły średniej. Mają jej w tym pomóc studia za oceanem, zmiana otoczenia i próba poskładania swojego życia na nowo. Zamknięta w hermetycznej skorupie, obudowana grubym murem strachu i niepewności Hannah stopniowo zaczyna wierzyć, że tu, w Nowym Jorku, wreszcie odzyska spokój. Niestety senne koszmary i nocne krzyki zmuszają dziewczynę do skorzystania z terapii psychologicznej. Na szczęście dzięki żywiołowej Kate - współlokatorce z akademika oraz paczce nowych przyjaciół bohaterka stopniowo otwiera się na ludzi. Nawet gburowaty Will, imprezowicz, kapitan futbolowej drużyny - brat Kate zaczyna wzbudzać w niej sprzeczne uczucia. Hania nadal stroni od imprez, unika rozrywkowego towarzystwa, ale pozwoli potrafi zaufać nowym osobom, a także opowiedzieć swoją smutną historię najbliższym przyjaciołom. Niestety przeszłość nie daje o sobie zapomnieć i dziewczynie znów zaczyna grozić niebezpieczeństwo...

"Hannah" to debiutancka powieść polskiej aktorki piszącej jako Lucy Wild. Historia wykorzystanej dziewczyny dość długo dojrzewała w jej myślach, zanim zdecydowała się przelać ją na papier. Bardzo się cieszę, że autorka podzieliła się z czytelnikami swoją opowieścią, bo Hania tak naprawdę mogłaby być każdą młodą absolwentką szkoły średniej. Powieść zaliczana do literatury obyczajowej, skierowana jest przede wszystkim do ludzi młodych wkraczających w dorosłość, ale i stsrsi czytelnicy znajdą w niej interesujące treści.

Autorka bardzo wiarygodnie nakreśliła specyfikę studenckiego życia w akademiku. Wykłady, fakultety, nauka, referaty, ale w znaczącej mierze także imprezy, muzyka, alkohol, czasem narkotyki to codzienność. Jeśli dodamy do tego jeszcze kipiące hormony to otrzymamy wybuchową i niebezpieczną mieszankę. Tak, "młodość musi się wyszumieć", ale należy liczyć się z konsekwencjami, często fatalnymi w skutkach. Zaskoczyła mnie autentyczność świata przedstawionego, obrazu tak bardzo przystającego do naszej obecnej rzeczywistości. Nie ma rozdźwięku kulturowego, brak jakichkolwiek różnic, może poza tym, że w Polsce jadąc do rodziny na święta student wsiadłby w pociąg np. do Krakowa, a nie w samolot do Miami.

Kolejna rzecz, na jaką zwróciłam uwagę to emocje. Ich przekaz jest bardzo mocny. W moim przekonaniu nastroje bohaterów w dużym stopniu przenoszą się na czytelnika i fundują mu prawdziwy uczuciowy rollercoaster. Wydarzenia poruszają nas do głębi i zmuszają do refleksji. W zasadzie każde zachowanie bohatera stawia przed nami pytanie czy to dobrze, czy źle.

Płaszczyzna psychologiczna obejmująca traumę Hannah, demony, z jakimi zmaga się Will oraz zachowania innych bohaterów i konsekwencje podejmowanych przez nich decyzji została bardzo dobrze nakreślona i stanowi ważny element tej opowieści.
Książka jest naprawdę dobrze napisana, choć schematyczna, ciekawi i intryguje od pierwszej strony. Lekkość pióra jest godna pozazdroszczenia. Przez cały czas kibicujemy głównej bohaterce w powrocie do równowagi i mocno ściskamy kciuki, żeby pozbyła się leków, koszmarów i wyszła na prostą. Może też dlatego kompletnie zaskoczył mnie finał całej historii. Zupełnie nie przypadło mi do gustu to, co autorka zaproponowała swoim bohaterom. Zakończenie nie przystaje do całości, sprawia wrażenie wyrwanego z kontekstu, niespójnego i niedopracowanego. Mogłabym to jakoś zrozumieć, gdyby historia miała mieć dalszy ciąg, a tak... po prostu zastanawiam się skąd i dlaczego?

"Hannah" Lucy Wild to powieść zdecydowanie warta przeczytania, choć poleciłabym ją przede wszystkim młodym czytelnikom. Myślę, że jej lektura zaowocuje przemyśleniami i wnioskami, które najlepiej zawsze wyciągać samemu. Niebanalna okładka na pewno także odegra tutaj swoją rolę. Moim zdaniem skusi niejednego studenta, czy studentkę do zainstalowania się tą książką, podobnie jak intrygujący opis wydawcy na tylnej stronie obwoluty.

Bardzo się cieszę, że to właśnie z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl udało mi się zdobyć tak interesującą powieść. Polecam serdecznie.

Bardzo często nie potrafimy uwolnić się od przeszłości. Chcielibyśmy zapomnieć o tym co było złe, co diametralnie zmieniło nasze życie. Ale to nie jest łatwe i nie zawsze zależne tylko od nas. Nawet nasze najlepsze chęci nie zawsze wystarczą, aby walczyć z bólem i traumą ...

Hannan walczy ze złem, które jej wyrządzono. Z bólem, który na zawsze w niej pozostał. Jedna chwila zmieniła jej życie. Spowodowała, że straciła chęć do życia. Ale ma przy sobie najbliższych, którzy za wszelką cenę starają się jej pomóc. By spróbować zapomnieć o krzywdzie, którą jej wyrządzono, dziewczyna wyjeżdża do Nowego Jorku na studia. Tam, mając u boku babcię, stara się rozpocząć nowe życie. Z dala od koszmarnych wspomnień. Mieszkając w akademiku poznajemy wspaniałych przyjaciół, którzy będą chcieli za wszelką cenę pomóc jej w przełamaniu trapiącego ją bólu. Jej współlokatorka, Kate, będzie dla niej jak siostra, pomoże jej otworzyć się na przyszłość i żyć na nowo. Pozna również Josha, który również będzie nieoceniony w tych traumatycznych chwilach, na którego zawsze może liczyć, zwłaszcza w potrzebie. Jednak nie zawsze wszystko układa się tak, jak sobie wyobrażamy i jak byśmy chcieli. Dlaczego? Hannah stara się zapomnieć o piekle, które przeżyła w ojczyźnie i nie zamierza zawierać nowych znajomości z mężczyznami. Ale na horyzoncie pojawia się Will Logan, brat Kate. Bożyszcze dziewcząt i lekkoduch, życie spędzając na hucznych imprezach. Dziewczyny zmienia jak rękawiczki, nie stroni od seksualnych i przygodnych uciech. To niej jest ktoś dla Hannah, tylko nie on. Życie jednak pisze scenariusze nieprzewidywalne. On szybko zauważa, że dziewczyna ma niego ogromny wpływ. Nie wiem co się dzieje, przy niej jest innym Willem, takim, jakiego nic nie zna. Czyżby się w niej zakochał? Miłość od pierwszego spojrzenia? Jednak ona trzyma dystans i nie ma zamiaru z nikim się wiązać, a już na pewno nie z Willem. Nie chce nowych kłopotów. Tym bardziej, że jego dotychczasowy sposób postępowania w kobietami nie wróży nic dobrego. Co wyniknie z tej znajomości? Czy Hannah zwalczy ból i uwolni się od nocnych koszmarów? Czy nowi znajomi okażą się prawdziwymi przyjaciółmi, na dobre i na złe?

Hannah to intrygująca i ciekawa historia o młodej dziewczynie, która bardzo wiele w swoim młodym życiu wycierpiała, przeżyła trudne chwile, walczyła o przetrwanie. Ta trauma ciągnie się za nią, bardzo trudno jest zapomnieć o krzywdzie i upokorzeniach, o utracie godności. Jedynie czas może jej pomóc, być jej sprzymierzeńcem i towarzyszem ku lepszej przyszłości. Ta lektura jest pewną przestrogą, ale i przykładem, że nie wolno się poddawać, nie wolno zamykać się w sobie, gdy się ma problemy. Należy się otworzyć na nowe znajomości, zauważyć, że blisko nas są osoby, którym na nas zależy, które wyciągają do nas pomocną dłoń. Nie wolno jej odrzucać, to przyjazna dłoń pomagająca wyjść z kryzysu i przełamać strach.

Nie mogę nie wspomnieć o bohaterach. Jestem pełna podziwu dla postawy Hannah. Pomimo chwil słabości i momentów kryzysowych, była twarda i nieustępliwa, chciała zmian i przełamała wewnętrzny opór. Świetna kreacja postaci, bez zakłamań i upiększeń, ukazująca prawdziwą postawę w takich niecodziennych sytuacjach. Natomiast denerwowała mnie postawa Willa, egocentryka i zapatrzonego w siebie samoluba. Nie polubiłam tej postaci, nie przekonał mnie do siebie, jego charakterem i postawa były godne pożałowania, bywały chwile, że miałam ochotę nie wstrząsnąć i mocno mu przyłożyć. Myślę, że gdyby trochę inaczej się zachowywał, tak jak się deklarował, losy głównej bohaterki wyglądałyby inaczej, być może ciekawiej.

Mnie ta lektura bardzo wzruszyła, nie mogłam się od niej oderwać. Jedna weekendowa noc została zarwana, ale było warto. Nawet chwili nie żałuję, że rano byłam nieprzytomna, ale jak wzbogacona o niesamowite przeżycia. Emocje były ogromne, ciekawość mną sterowała od początku. Powieść godna uwagi, skłania do głębokich i intymnych refleksji, nie pozwala tak szybko o sobie zapomnieć.

Polecam szczerze i gorąco! Czas na niesamowite, ale i trudne przeżycia, wszystko przed wami!

Hannah, to nie książka o sielance, bezpieczeństwie i życiu jak w bajce! To książka, która pokazuje jakie życie jest niesprawiedliwe i okrutne! Obdziera nas z resztek godności i pozostawia złamanym, bez woli walki!

Tytułowa Hannah to piękna i urocza studentka. Życie zweryfikowało jej priorytety i pozostawiło bez nadziei na lepsze jutro. Zachłanny los sprawił, że pozostawiła rodzinę i wyruszyła w podróż do lepszego życia, za ocean. Z tajemnicą i podartą duszą, zaczyna nowe życie z nadzieją, że koszmar zniknie.

Will to typowy Casanova na uczelni. Beztroskie, życie, ciągle imprezy i brak zahamowań to jest jego znak rozpoznawczy, ale czy pod maską bawidamka kreuje się coś więcej?

Hannah i Willa połączy niesamowita więź, ale czy oni będą gotowi na zerwanie z przeszłością? Czy dwa złamane serca mogą posklejać się i stworzyć jedno serce, jedną całość? Po odpowiedzi zapraszam do książki!

Czy znacie to uczucie, gdy do księgarni trafia książka, która opisem nie pozwala o sobie zapomnieć? Hannah to jest właśnie ta książka, o której ja marzyłam!! I tak zdecydowanie mogę napisać, że się nie zawiodłam! Książka ta dostarczyła mi sporo emocji i wylanych łez! Ja polecam !

„Hannah” to wypełniona emocjami, przejmująca opowieść o podnoszeniu się po przeżytej traumie, zmaganiu ze swoim strachem i wychodzeniu ze stworzonej przez siebie, własnej mentalnej skorupy niepozwalającej na normalne życie. Porusza wiele kwestii związnych z przyjaźnią, szczerością, zaufaniem i uczciwością.

Autorka zastosowała dosyć popularny schemat oparty na wzajemnej początkowej niechęci, która przeradza się w fascynację i w efekcie w miłość. Pod tym względem jest ona przewidywalna, tak jak przewidywalny jest problem głównej bohaterki. Natomiast niezwykle ekspresyjnie ukazała jej wewnętrzne rozterki, walkę z samą sobą i próbę wprowadzenia zmian. Z drugiej strony nie potrafi zapomnieć tego, co ją spotkało w przeszłości.

Fabuła skupia się w większej części na relacjach Hannah i Willa ale też pojawia się wiele epizodów pobocznych, z których nie wszystkie zostały w pełni rozwinięte. Zdecydowanie za mało jest wyeksponowana babcia głównej bohaterki, która przecież była ważną osobą w jej dorastającym życiu. Dlatego aż dziwne było dla mnie, że dziewczyna spotkała się z nią dopiero po kilku tygodniach od przylotu do Nowego Jorku i zamiast skorzystać z jej zaproszenia, wolała mieszkać w skromnych, studenckich warunkach.

Książka reprezentuje gatunek obyczajowy ale można w niej odnaleźć elementy literatury młodzieżowej, psychologicznej a nawet sensacyjnej, Lekki styl sprawił, że przeczytałam ją szybko, dając się porwać stworzonej opowieści, która wyzwoliła we mnie różnorodne emocje. Nie raz udało się autorce mnie wzruszyć, zaniepokoić ale też wprawić w zdumienie a nawet irytację, zwłaszcza, gdy dotarłam do końca tej historii. Finał zupełnie mnie zaskoczył, gdyż nie takiego się spodziewałam. Nie wszystkie wątki i sekrety zostały ujawnione, więc mam nadzieję, że autorka dopisze dalsze losy Hannah i Willa, gdyż uważam, że taki obrót sprawy jaki zafundowała swoim bohaterom pani Lucy jest nie do przyjęcia!

Książkę przeczytałam dzięki portalowi Czytajmy Polskich Autorów

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2021/02/718-hannah.html