I góry odpowiedziały echem

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2018-06-15
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-8125-302-4
Liczba stron: 448
Tytuł oryginału: And the mountains echoed
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Magdalena Słysz

Ocena: 5.24 (17 głosów)
Inne wydania:

Afganistan, rok 1952. Abdullah i jego siostra Pari mieszkają wraz z ojcem i macochą w ubogiej wiosce. Ledwie wiążą koniec z końcem – znalezienie pracy graniczy z cudem. Szczególnie ciężkie dla rodziny są zimy. Dziesięcioletni Abdullah darzy trzyletnią, niezwykle pogodną Pari wielką, bezwarunkową miłością; stara się zastąpić jej nieżyjącą matkę i ojca, który nie poczuwa się do przejęcia jej obowiązków. Aby zdobyć dla siostry skarb – piękne pawie piórko – Abdullah odda jedyną parę butów. Pewnego dnia wszystko się zmienia. Podróż z ojcem do Kabulu stanie się dla Pari i Abdullaha początkiem rozstania, które odciśnie piętno na ich przyszłym życiu. 

Kup książkę I góry odpowiedziały echem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - I góry odpowiedziały echem

„I góry odpowiedziały echem” to moje trzecie, naprawdę udane, spotkanie z prozą Pana Hosseiniego.

Autor zabiera nas na afgańską prowincję do małej wioski Szadbagh, gdzie w biedzie mieszka wiele rodzin i dorasta mnóstwo dzieci. Jest wśród nich rodzeństwo – Abdullah i Pari, które wychowują się z ojcem i macochą. Ich matka zmarła przed pięciu laty przy porodzie córeczki. Sabur – ojciec dzieci, ożenił się powtórnie i doczekał kolejnych dwóch synów, z których jednak jeden zmarł w niemowlęctwie. Nie było łatwo utrzymać rodzinę, kiedy w poszukiwaniu pracy przemierzało się dziesiątki kilometrów, a wszechobecna susza sprawiała, że i natura skąpiła swoich darów.

W tej trudnej sytuacji Sabur w porozumieniu ze swoim szwagrem postanowił oddać córeczkę – pięcioletnią wówczas Pari, dla zamożnego małżeństwa mieszkającego w Kabulu. Kochające się nad życie rodzeństwo zostało przymusowo rozdzielone, a ich drogi rozeszły się na całe życie…

Czy Abdullah i Pari odnajdą się po latach? Czy będą pamiętali o sobie i wspólnym dzieciństwie? Gdzie rzuci ich los?

Przy okazji pojawiają się w powieści nowe osoby i wydarzenia pośrednio, lub bezpośrednio związane z wątkiem pierwszym i nadrzędnym – rozdzieleniem rodzeństwa. Musimy być przygotowani, że momentami trudno się odnaleźć, gdyż każdy kolejny rozdział to nowi bohaterowie, miejsca i wydarzenia. Każda z tych części zawiera interesującą i mądrą historię o ludziach i ich, często smutnym, losie. Moim zdaniem każdy z poszczególnych wątków mógłby posłużyć autorowi do stworzenia odrębnej powieści i w ten sposób zamiast jednej książki czytelnik otrzymałby kilka równie, a może nawet jeszcze bardziej, interesujących lektur.

Autor naprawdę potrafi pisać nie szczędząc przy tym czytelnikowi wzruszeń i emocji. Bezgraniczna miłość rodzeństwa, które na całym wielkim świecie miało właściwie tylko siebie doprowadza do łez. Abdullah, który oddaje swoje jedyne buty za pióro pawie, które pragnie mieć jego siostrzyczka to symbol uczucia, z którym trudno dyskutować. A jakiś czas później chłopiec zostaje sam, bez ukochanej Pari, która musi przestać dla niego istnieć. Jedyne co mu pozostaje to pudełko z piórkami, pamięć i pustka w rozdartym sercu.

W tle rozgrywanych wydarzeń znajdziemy echa tragicznej historii Afganistanu ogarniętego wojną. Będziemy podróżować po świecie odwiedzając Afganistan, Francję, Grecję i Stany Zjednoczone. I choć męczyła mnie chwilami ta mnogość wątków, to klimat opowieści i sposób przekazu pozostaje bez zarzutu. Z prawdziwą przyjemnością sięgnę po kolejną powieść autora.

Polecam.

Link do opinii
Po "Chłopcu z latawcem" i wg. mnie jeszcze lepszej "Tysiąc wspaniałych słońc" spodziewałam się, że Hosseini mnie zaskoczy. I zaskoczył, niestety negatywnie, tak jak od dwóch poprzednich nie mogłam się oderwać, tak tą bez problemu odkładałam, bo mnie nie wciągnęła, ale nie można zawsze pisać bestsellerów... czekam na kolejną książkę tego autora
Link do opinii
Nie jest to pierwsza książka jaką czytam tego autora, ale po lekturze tej muszę przyznać, że ten pisarz jest doskonały. Świetnie prowadzona narracja, dobrze nakreśleni bohaterowie. Całość bardzo realistyczna, czułam jakbym tam była, oglądałam Afganistan. Książka mówi o rozstaniu, miłości, zawiedzionych nadziejach, ale i wierze w moc nadziei. Naprawdę trzeba ją przeczytać, aby zrozumieć, że jest taka piękna, że żadna recenzja tego nie odda.
Link do opinii
Opowieść o Afganistanie opowiedziana przez wiele postaci, które pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Ich drogo przecinają się wielokrotnie. ich losy splatają się w ciągu wielu lat trwania opowieści. Każdy z bohaterów przeżywa swoje czasami małe, czasami poważne dramaty. Cała opowieść zaczyna się od rodzeństwa Abdullaha i Pari. Wychowywali się w biednej rodzinie, która oprócz miłości, nie była w stanie dać im więcej. Bieda popycha ojca do oddania małej Pari bogatej rodzinie. od tego momentu zaczyna się dramat każdego w jakiś sposób związanego z tą rodziną. Jak zwykle Hosseini pięknie opowiada swoje historie.
Link do opinii
Losy kilku pokoleń rodziny Pari i Abdullaha, od krótkiego, wspólnie spędzonego dzieciństwa w Afganistanie, przez osobne już życie w Paryżu i w Ameryce, aż do spotkania po kilkudziesięciu latach, gdy pamięć nie dopisuje i wspomnienia się zatarły. Saga pełna tajemnic i niedopowiedzeń, poświęcenia i miłości, wyborów, jakich nikt nie chciałby dokonywać, i tęsknoty za bliskimi. Opowieść smutna, ale i dająca nadzieję, grająca na emocjach. (Ocena: 5/6)
Link do opinii
Avatar użytkownika - planka1981
planka1981
Przeczytane:2019-01-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - maja_klonowska
maja_klonowska
Przeczytane:2018-08-11, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2017-12-26, Ocena: 5, Przeczytałam,

Z przykrością muszę stwierdzić, że jest to najsłabsza książka autora. Jej niewątpliwy potencjał zaczyna się rozmywać mniej więcej od połowy, gubiąc się w gąszczu wątków i bohaterów, wprowadzanych w zasadzie nie wiadomo po co. I kiedy dochodzi wreszcie do spotkania rodzeństwa nie poraża ono emocjami, tak jak można by tego oczekiwać. Czytelnik zadaje sobie więc pytanie jaki sens miała ta historia?
Niewątpliwym plusem jest malowniczy, artystyczny język Hosseiniego, ale spodziewałam się po nim czegoś więcej.

Link do opinii
Inne książki autora
Chłopiec z latawcem
Khaled Hosseini0
Okładka ksiązki - Chłopiec z latawcem

Afganistan, lata 70. Dwunastoletni Amir, syn zamożnego Pasztuna z Kabulu, wychowuje się w domu bez kobiet. By zyskać uznanie w oczach ojca, wygrywa zawody...

Modlitwa do morza
Khaled Hosseini0
Okładka ksiązki - Modlitwa do morza

Tragedia, która wciąż trwa i obciąża sumienie świata. Krzyk sprzeciwu wobec wojny w Syrii. „Modlitwa do morza” to hołd złożony...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Bez opamiętania
Paulina Wysocka-Morawiec
Bez opamiętania
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy