Jak rozumieć, nazywać i regulować swoje emocje

O emocjach mówi się dużo i często. Choć są czymś naturalnym, bardzo potrzebnym i wszyscy ich doświadczamy, to większość z nas ma problem z właściwym rozpoznawaniem i regulowaniem własnych emocji. Czują się przytłoczeni nadmiarem często sprzecznych uczuć, nieumiejętnością ich kontrolowania. Inni wręcz deklarują, że nie czują nic.

Może przyszedł czas na to, żeby stawić czoła swoim emocjom, postarać się je zrozumieć i oswoić? Nauczyć się je wyrażać. Rozplątać to, co kiedyś zostało poplątane. Nie odkładaj tego na później!

W książce znajdziesz m.in. odpowiedzi na to:

. Jak przetrwać emocjonalne tsunami?

. Skąd bierze się emocjonalny chaos i co można z nim zrobić?

. Jak proces wychowawczy wpływa na nasze przyszłe emocje?

. Czym są toksyczne relacje? Jak się z nich wyzwolić?

. Jak rozmawiać z kimś kogo ponoszą emocje?

. Czym jest bezsilność? I jak sobie z nią radzić?

. Czy kryzys emocjonalny może być szansą na coś twórczego?

. Jak poradzić sobie z lękiem?

. Jakie są funkcje złości i sposoby jej wyrażania? Szkodzi? A może pomaga?

W poradniku znajduje się wiele praktycznych wskazówek oraz ćwiczeń, które pozwalają zapoznać się z tematami poprzez doświadczanie, i pomogą w regulowaniu swoich emocji.

Informacje dodatkowe o Jak rozumieć, nazywać i regulować swoje emocje:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-09-21
Kategoria: Poradniki

Tagi: Umysł ciało duch

Kup książkę Jak rozumieć, nazywać i regulować swoje emocje

Jak rozumieć, nazywać i regulować swoje emocje - opinie o książce

Avatar użytkownika - obsydian_star
obsydian_star
Przeczytane:2022-11-06,

Coś co towarzyszy nam na co dzień, odczucia które są w nas. Czy są ważne w naszym życiu ? Uważam, że emocje są nad wyraz istotne. Każdy z Nas odczuwa emocje. Poznajemy je od pierwszych tygodni naszego życia. Wielu z nas niestety nie potrafi ich nazywać w związku z czym nie potrafimy sobie radzić z emocjami w odpowiedni sposób.

Nie da się żyć bez odczuwania emocji. Choć są one bardzo różne to przez całe nasze życie uczymy radzić sobie z nimi, jeśli póki ich nie zrozumiemy to ta walka nie będzie równa.

Autorka poradnika tłumaczy czym są emocje, jak postępować i jak je rozumieć. Można powiedzieć, że uczy nas tego co dla niektórych z nas może być nie znane. Niektóre emocje sprawiają nam trudność. Dzięki ćwiczeniom zawartym w książce Pani Olgi możemy nauczyć się z nimi radzić. Tłumaczy nam na jakim etapie naszego życia emocje zaczynają swój rozkwit. Jak stawiać swoje granice i jak wspierać kogoś w trudnych sytuacjach.

Książka zawiera wiele istotnych zagadnień, które warto poznać jeśli chcemy czuć się lepiej i rozumieć samego siebie. O tej książce nie można zbyt wiele opowiedzieć ponieważ trzeba znaleźć dla niej czas, poświęcić chwilę na jej przeżycie, na rozważania które pozwolą nam odkryć aspekty o których dotąd nie mieliśmy pojęcia a mogą znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie.

Chciałabym polecić tą książkę wszystkim którzy czują się źle ze swoimi emocjami, również tym którym ciężko jest zrozumieć osoby znajdujące się w kryzysie emocjonalnym.

Według mnie ten poradnik to must have dla osób chcących nad sobą pracować a także tych które lubią zgłębiać tematykę ludzkiej psychiki i emocjonalności.

Nawet jeśli ta książka nie pomoże bezpośrednio Tobie w rozumieniu siebie to pomoże zrobić Ci krok w rozumieniu innych.

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2022-10-30,

Olga Daliga psycho.inspiracje „Jak rozumieć, nazywać i regulować swoje emocje”

Jak często mówicie o swoich emocjach? Potraficie je nazywać?

„Żyjemy w społeczeństwie, w którym nie ma zwyczaju, by rozmawiać o uczuciach”.

Przesłanie o kontrolowaniu uczuć, aby ostatecznie poprawić samopoczucie, jest bardzo ważne.
Pouczająca lektura, która dobrze radzi sobie ze złożonością emocji powstającą za nimi nauką i fascynującym działaniem samego mózgu. Może pomóc ci zachować spokój i opanowanie, nawet w zły dzień. Autorka doradza również, jak lepiej zarządzać własnymi emocjami i uzyskać większą kontrolę nad swoim życiem.

Dużo ćwiczeń i teorii oraz przykładów z życia codziennego pacjentów.

„Każdy człowiek jest wyjątkowy i potrzebuje indywidualnego podejścia do jego uczuć”.

Myślę, że ten poradnik przeznaczony jest dla osób, które nie mają większego pojęcia o emocjach. Natomiast ci, którzy interesują się psychologią, nie odkryją nic nowego.

‘Jak rozumieć, nazywać i regulować swoje emocje’ jest to poradnik o rozwoju osobistym napisany przez Panią psycholog Olgę Daligę. Jak bym miała w skrócie ocenić tę pozycję to bym powiedziała, że nie jest to zwykły poradnik. Autorka przez całą drogę prowadzi nas za rękę, idąc dosłownie obok, przez co poradnik ma formę słuchania bądź rozmowy z dobrą znajomą, a nie jak to czasem bywa wysłuchiwania rad mądrzejszego mentora. To bardzo pozytywnie wpływa na odbiór treści i uważam to za ogromny plus tej pozycji.
Skupmy się teraz na stylu pisania autorki, gdyż jest on niezwykle istotny w takich książkach. Pani Olga pisze lekko, przyjemnie i przede wszystkim przystępnie. Czytając tę pozycję miałam wrażenie, że rozmawiam z dobrą znajomą, a to jest bardzo ważne. Treść i zagadnienia przedstawiane są w prosty sposób, bez zbędnej naukowej terminologi, dzięki czemu wszystko jest klarowne i bardzo przejrzyste.
Na uwagę zasługuje sposób wydania, autorka postawiła a krótkie i bardzo treściwe rozdziały, w których skupia się na najważniejszych informacjach. Co ciekawe te najbardziej istotne, na które powinniśmy zwrócić uwagę są wytłuszczone, dzięki czemu rzucają się w oczy. Konstrukcja samych rozdziałów również jest ciekawa: mamy wprowadzenie wraz z wyjaśnieniem zagadnienia, ważne ciekawostki bądź informacje – specjalnie zaznaczone by zwrócić na nie uwagę, przykłady sytuacji związanych z daną emocją oraz najważniejsze, ćwiczenia dla czytelnika. Każdy rozdział zakończony jest ćwiczeniami bądź pytaniami, które skłaniają do refleksji nad swoimi odczuciami, a także mają za zadanie pomóc odnaleźć się w naszych uczuciach.
No dobrze, ale czego możemy się dowiedzieć z tego poradnika? Otóż dowiemy się czym są emocję, po co nam są potrzebne, jak je akceptować oraz dzielić się nimi czy też jak pozwolić sobie czuć. A to tylko nieliczne rady, jakie tutaj znajdziemy. Wszystkiego tu nie przytoczę lepiej samemu wyruszyć w tę podróż po własny rozwój. Jedno zaznaczę - jeśli szukacie konkretnych rad co i jak robić w danej sytuacji to nie znajdziecie ich tu. Autorka stawia na radzenie sobie z emocjami, jakie mamy w sobie, a nie na dawaniu złotych środków na wszystko.
‘Jak rozumieć, nazywać i regulować swoje emocje’ to świetnie napisany poradnik, który naprawdę skłania do refleksji i przemyśleń. Po lekturze wiem, że mam nad czym pracować, czy rady i wskazówki zawarte w tej książce pomogą? Nie wiem, wiem, że dały mi dużo do myślenia, a to już naprawdę sporo. Polecam Wam z czystym sumieniem tę pozycję, warto poczytać i zrobić coś dla siebie.

Ta książka jest przede wszystkim dla osób, które naprawdę kochają siebie. Dla osób, które są dla siebie ważne i wiedzą, że chcą zadbać o siebie.

Mam wrażenie, że ten poradnik jest lekki jak piórko. I trzeba przyznać, że to jest jedyny dla typowych wrażliwców. Nie ma w nim twardych słów, krytyki i nieprzychylnych myśli. W tej książce nie chodzi o to, żeby tłumić emocje, ale żeby je zrozumieć, dzięki czemu staną się one lżejsze i nie będą nas uwierać w czułe punkty.

Autorka jest psycholożką i mediatorką, aktywną w mediach społecznościowych. Zebrane doświadczenie przeniosła do tej publikacji i stara się w przystępny sposób przemycić je do codzienności. Książka składa się z dwóch obszarów. Pierwszy - teoria i rozwiewanie wątpliwości na temat emocji, oraz drugi - historie ludzi z życia wzięte (w większości, ponieważ niektóre zostały stworzone przez Olgę na potrzeby tej książki).

Znajdziesz tutaj rozdziały, które będą do Ciebie pasowały bardziej lub mniej, ale poruszone są trudne tematy, takie jak:
zarażanie się emocjami, wspieranie innych w momentach pełnych emocji, psychosomatyka, kryzys emocjonalny oraz miłość i związki.

Do mnie najbardziej trafił rozdział o bezsilności. Dlaczego? Bo czy nikt z nas nie doświadczył w sobie takiego momentu? To chwila, kiedy mamy ochotę zakopać się pod kocem i zapomnieć o codzienności. Bezsilność to jedna z najtrudniejszych emocji. To moment poddania się. Co zrobić, aby wyrwać się i przestawić swój mózg na działanie? To "ogromna lekcja cierpliwości". I choć nie da się tego momentu zaplanować i powiedzieć: "Następnym razem zrobię tak", to otrzymałam wskazówki, które pozwolą mi przejść przez takie momenty łagodniej.

W książce znajdziesz również ćwiczenia, które będą wymagać od Ciebie zaangażowania i przemyślenia swojej sytuacji. Trzeba przyznać, że nie ruszysz z miejsca, jeśli je pominiesz. Dlatego nie warto czytać tej książki na czas. Musisz dać sobie przestrzeń i wolność umysłu. Rozsiądź się wygodnie w swoim fotelu, zaparz herbaty i zajrzyj wgłąb siebie. To będzie lekcja, która może odmienić wiele. Ale wszystko wymaga osobistego "chcenia" więcej.

Chciałabym Wam opowiedzieć o wyjątkowej książce. O pięknym i mądrym poradniku poświęconemu emocjom. To prawdziwy książkowy skarb - jeden z lepszych poradników, które miałam okazję przeczytać w moim życiu. I tak się cieszę, że trafiłam na niego w odpowiednim czasie.
Już w trakcie czytania poczułam jak bardzo go potrzebowałam. Każdy rozdział był na mnie cenną lekcją, dał mi ważne wskazówki, pomógł mi w dostrzeganiu i definiowaniu różnych emocji i stanów. Pozwolił mi zdać sobie sprawę z wielu moich zachowań i reakcji.

"Jak rozumieć, nazywać i regulować swoje emocje" Olgi Daligi (@psycho.inspiracje) to licząca niecałe 260 stron lektura, która swoją wartościową treścią wykracza poza ramy książki. To, czego się z niej dowiadujemy wpłynie na każdego w inny sposób ale myślę, że każdy czytelnik zyskuje tą samą świadomość o emocjach i jeśli trzeba będzie to z niej skorzysta. Autorka przekazuje swoją wiedzę o emocjach w prosty i przyjemny sposób, podając przykłady historii swoich pacjentów oraz od siebie samej.
Książka ma dobrze przemyślany układ i jest bardzo przejrzysta w odbiorze. Rozdziały składają się z rozwinięcia tematu, podsumowania, historii z życia wziętych oraz ćwiczeń. A te ćwiczenia to złoto i naprawdę warto poświęcić im uwagę!

Mamy w zwyczaju pytać innych podczas powitania: "Jak się masz?". Ale dlaczego takich pytań nie zdajemy sobie sami? Czemu nie pytamy siebie o to jak się czujemy?
Tak samo, gdy patrzymy w lustro ... widzimy dobrze nam znane swoje odbicie, widzimy swoje wady ale dlaczego nie podziękujemy sobie za coś? Nie pochwalimy siebie?

Między innymi do takich refleksji skłania książka Olgi Daligi i oferuje nam wiele ciekawych porad. Otwiera oczy. Daje do myślenia.

"Pozwól sobie na przeżywanie wszystkich emocji, zarówno tych, które są przyjemne, jak i tych, które są mniej przyjemne.
(...) Człowiek, który jest emocjonalnie dojrzały, doświadcza całej gamy uczuć: zarówno radości, zachwytu, wzruszenia, jak i irytacji, wstydu czy żalu. Pamiętaj, że nie musisz się czuć albo zachowywać w taki sposób, jak ktoś chce, ale ta osoba także nie musi robić niczego tak, jak ty oczekujesz. Każdy człowiek jest wyjątkowy i potrzebuje indywidualnego podejścia do jego uczuć."

Bardzo polecam ❤️.

Avatar użytkownika - lolantresola
lolantresola
Przeczytane:2022-10-09,

Czym są emocje? Jak sobie z nimi radzić? Czy wpływ na nie mają aspekty wychowawcze?
Olga Daliga przygotowała dla nas lekturę, dzięki której możemy spróbować odpowiedzieć sobie na powyższe pytania (i nie tylko!).
Co znajdziemy w książce? Nie tylko masę ciekawych spostrzeżeń, ale również ćwiczenia i historie, które przywołuje sama autorka ze swojego życia, lub życia pacjentów.
Tej książki nie powinno czytać się szybko. W moim odczuciu, winniśmy znaleźć czas na przeanalizowanie każdego rozdziału, w spokoju zrobić ćwiczenia załączone i przetrawienie tego, co dostajemy na tacy od Olgi. Swoista terapia, chwila zadumy, próba nazwania tego, co odczuwamy.
Przyjemny poradnik, do którego warto zajrzeć.
Warto uczyć się nazywać i wyrażać emocje, które w nas siedzą. To trochę jak powtórki z Pierwszej Pomocy. Zawsze trzeba sobie przypominać, co i jak, gdzie i dlaczego. Dbać o siebie nie tylko fizycznie ale być może i przede wszystkim psychicznie.
Świetne było przypominanie nam o tym, że „inni też tak mają…” i NIE JESTEŚMY w tym wszystkim SAMI.
Przepiękna okładka.

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2022-09-22, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Jeśli lubicie czytać poradniki psychologiczne to ten jest rewelacyjny. Każdy z nas doświadcza w swoim życiu różnych emocji i uczuć. Ten poradnik pomoże zrozumieć towarzyszące Wam emocje, ich znaczenie oraz pomoże lepiej poznać siebie i co zrobić, by uregulować własne emocje.
Na dodatek dowiecie jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami i emocjami, które pojawiają się w naszym życiu.  Jeśli chcecie dowiedzieć się jak pozbyć się toksycznych emocji i jak pomóc komuś, kto mierzy się z takimi emocjami to tutaj dowiecie się jak to zrobić.  Czym jest bezsilność i co zrobić, gdy dopadnie nas kryzys emocjonalny? Czy tłumienie trudnych emocji to dobry sposób?
Jak odróżnić miłość od zakochania?
Ten poradnik to prawdziwy hit, który jest obowiązkową lekturą dla każdego.
Zaglądajcie też na profil autorki @psycho.inspiracje
Polecam gorąco!

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2022-10-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

,,Jak rozumieć, nazywać i regulować swoje emocje" to naprawdę ciekawa lektura. To poradnik pełen praktycznych wskazówek oraz (co bardzo mi się podobało) ćwiczeń, dzięki którym możemy zrozumieć i regulować swoje emocje.

Emocje towarzyszą nam codziennie. Nawet raczej o nich nie myślimy jako o konkretnych emocjach właśnie, czasami nieświadomie próbujemy je kontrolować, innym razem to one przejmują kontrolę nad nami.

Jak wspomniałam, ten tytuł zawiera dużo ćwiczeń, niektóre nie zajmą dużo czasu, przy innych trzeba usiąść na chwilę, zastanowić się albo wykonać jakąś pracę. Skłania to do pochylenia się nad swoimi emocjami, pomaga to nazwać swoje uczucia, a także lepiej się poznać.

Uważam, że to wartościowy tytuł. Jednak nie jest to lektura na jeden czy dwa wieczory. To książka nad którą trzeba się pochylić, z którą trzeba pracować. Na pewno do niej wrócę i to nie raz!

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2022-09-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

W świecie emocji

Emocje są nieodłącznym towarzyszem naszego życia, są z nami każdego dnia. Czasem jest ich za dużo, czasem nie potrafimy sobie z nimi poradzić, czasem sobie na nie pozwalamy, czasem ich nie rozumiemy, czasem przeszkadzają nam w życiu i nie wiemy już co robić by poczuć się lepiej sami ze sobą.

Na pomoc przychodzi Olga Daliga, psycholog, która w swojej publikacji Jak

rozumieć, nazywać i regulować swoje emocje oferuje nam wiele wartych uwagi wskazówek, rad, ćwiczeń, które pozwolą nam uporać się z naszymi emocjami. Autorka dzięki wieloletniej pracy mogła w swojej książcę zawrzeć przykłady problemów z jakimi zmagali się jej pacjenci, bądź ona sama, by móc lepiej zobrazować i wyjaśnić to, co chciała nam przekazać w danym rozdziale.

I tak publikacja podzielona jest na dziewiętnaście dość krótkich rozdziałów, które napisane są przystępnym językiem, bardzo podobało mi się to, że autorka zwraca się personalnie do czytelnika/czytelniczki, dzięki czemu nawiązuje się pewna więź między autorem a czytelnikiem, a co przy takiego rodzaju publikacjach jest bardzo ważne. Świetnym zabiegiem jest też to, że autorka nie rzuca nas od samego początku książki na głęboką wodę, ale powoli wprowadza w zagadnienia stanowiące myśl przewodnią tej publikacji, zatem na wstępie przeczytamy czym są emocje, jaki wpływ na nie ma nasz mózg i jakie konkretne w nim miejsca, a także jak emocje kształtują się wtedy gdy jesteśmy dziećmi i nastolatkami. Książka jest świetnie skonstruowana, wszystko jest czytelne i przejrzyste, wiele można z niej się dowiedzieć, a ćwiczenia, które proponuje autorka są bardzo ciekawe i każdy z nas może z nich skorzystać i je przećwiczyć. Jeśli nawet na co dzień nie czytasz poradników, to szczerze polecam Ci tę publikację, naprawdę warto ją przeczytać, a nuż coś z niej przyda Ci się w twoim życiu, coś z niej wyniesiesz dla siebie, w końcu emocje są bardzo ważne w naszym życiu i warto umieć je regulować, rozumieć i nazywać. Polecam !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Muza.

Avatar użytkownika - Aneta2944
Aneta2944