Krzyżacy. |Audiobook

Ocena: 4.36 (56 głosów)
Inne wydania:

Wielkie dzieło noblisty! Powieść przełożona na ponad 25 języków, zekranizowana, wpisana do kanonu szkolnych lektur oraz najważniejszych dzieł polskiej literatury.

Jest rok 1399, czas panowania Władysława Jagiełły. Czas burzliwy, pełen wojen i okrucieństwa, ale także czas rycerzy i bohaterów. Pośród zawirowań historii i spraw wielkiej wagi - ludzie z krwi i kości, z dylematami i kłopotami dnia codziennego.

Wsłuchaj się w pełną przygód opowieść o bezlitosnej wojnie z Zakonem Krzyżackim, wielkiej miłości, zemście, szaleństwie, nadzwyczajnej odwadze i spektakularnym zwycięstwie pod Grunwaldem.

Informacje dodatkowe o Krzyżacy. |Audiobook:

Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Data wydania: 2018-10-31
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788327270030
Czyta:

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Krzyżacy. |Audiobook

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Krzyżacy. |Audiobook - opinie o książce

Kiedy jest się w wieku gimnazjalnym i widzi się tytuł "Krzyżacy" z nazwiskiem Sienkiewicza, ma się ochotę iść jak najdalej i nie wracać. Najlepsza książka opisująca historię walki pod Grunwaldem dostaje obniżone oceny przez przymus, jaki narzuca szkolnictwo. Z roku na rok coraz większa liczba osób twierdzi, że jest to książka gruba, beznadziejna i ma zbyt wiele obszernych opisów. 
Ja też myślałam, że ta książka nie jest warta uwagi. Jeszcze w pierwszej klasie, kiedy "Krzyżacy" byli moją lekturą, zdołałam przeczytać jedynie jakieś 60 stron i odłożyłam ją w kąt. 
Teraz, w 3 klasie, postanowiłam, że ją przeczytam. Nie pod przymusem oceny z lektury, czy wiedzy do egzaminu (choć to może trochę też przesłużyło się sięgnięciu po książkę), ale z własnej chęci. 
No bo, jak mogę negować książkę, kiedy jej całej nie przeczytałam?
Tak sięgnęłam po dwutomową powieść historyczną i wciągnęłam się w wir wydarzeń, jaki zaserwował nam autor.

Muszę przyznać, że aż radość we mnie wzbiera, że jednak przeczytałam tę powieść. I naprawdę, głupim pomysłem było umieszczenie jej w kanonie lektur dla 1 klasy gimnazjum. Do "Krzyżaków" trzeba dojrzeć. Nie mówię tu, że wszystkie osoby, które wyszły dopiero z podstawówki nie są na nią wystarczająca dojrzałe, jednak fakty mówią same za siebie. Jestem pewna, że gdyby nie przymus do czytania tej książki w gimnazjum, ocena byłaby znacznie wyższa.

Link do opinii
Poprzez mnogość tematów i tło historyczne, "Krzyżacy" są pełną ciekawych wątków powieścią, która ma swoich zwolenników i przeciwników. Ja znajduję się mniej więcej po środku, skłaniając się bardziej ku byciu zwolennikiem tej lektury. Język, którym posługiwał się autor, z pozoru wydaję się trudny i zbyt skomplikowany do zrozumienia, jednak po dłuższym wczytaniu się w opowieść, każdy zwrot jest jasny. Niekiedy nudziły mnie zbyt długie opisy, a niektóre postacie uważałam za mdłe, jednak wykreowanie takich bohaterów jak Jurand czy Jagienka poprawia humor. Nie jest to książka do poduszki, nad treścią trzeba przysiąść i się skupić. "Krzyżacy" nie nadadzą się dla wszystkich.
Link do opinii
"Krzyżacy" są zmorą gimnazjalistów, ale ja po przeczytaniu tej książki jako lektury nie czuję wszechogarniającego mnie zmęczenia. Czytanie jej rozciągnęło się na kilka miesięcy, ale zamiast zanudzić się na śmierć, zaczęłam lubić twórczość Sienkiewicza ( przynajmniej bardziej niż w podstawówce "W pustyni i w puszczy"). Polecam ją śmiałkom, którzy nie uciekają na widok tak obszernego tomu, w którym znajdują się właściwie 2 książki (tom I i II).
Link do opinii
Avatar użytkownika - Marcik
Marcik
Przeczytane:2016-01-01,
Bardzo dużo czasu "straciłam" na przeczytanie "Krzyżaków". Ale cóż, lektury trzeba czytać. Tak więc przebrnęłam przez dwa tomy, jednak trzeba przyznać, że powieść nie była taka zła jak znajomi ją przedstawiali. Co prawda uważam, że jak w każdym dziele H. Sienkiewicza opisy przyrody mogłyby być krótsze, jednak wartka akcja i postacie dopracowane w każdym szczególe były naprawdę ujmujące. Po przeczytaniu samego wprowadzenia (gdzieś około 100 stron) książkę czytało mi się naprawdę lekko i przyjemnie. O czym są "Krzyżacy"? W skrócie jest to historia młodego Zbyszka, jego walk, pierwszej miłości, a to wszystko na tle wojny z Krzyżakami. Może jestem ginącym gatunkiem ucznia, ale myślę, że książkę tę naprawdę warto przeczytać, bo nie jest to takie straszne doświadczenie jak większość ludzi myśli. Poza tym książka jest uniwersalna i niesie ze sobą naprawdę dużo wartościowych przesłań. ,,Gdybym ci ja miała Skrzydełka jak gąska, Poleciałabym ja Za Jaśkiem do Śląska!"
Link do opinii
Avatar użytkownika - Nuki47
Nuki47
Przeczytane:2015-11-18,
Należę do mniejszości osób, którym ta książka się całkiem podobała. Z początku odstraszało mnie to, że "Krzyżacy" zawierają wiele elementów historycznych, a ja bardzo nie lubię historii i jestem z niej raczej słaba. Nie sądziłam, że czytając tą książkę przyswoję sobie niektóre z przydatnych wiadomości na temat średniowiecznej Polski. Jednak mimo to, muszę przyznać, że przez niektóre momenty nie mogłam przebrnąć i musiałam pomijać po kilka linijek, żeby nie przysnąć. Również nie polecam czytać tej książki przed snem, ponieważ miałam tak, że się wyłączałam, jedynie oczy śledziły tekst, a na drugi dzień nie pamiętałam kompletnie nic z tego, co przeczytałam, przez co zmuszona byłam czytać po raz kolejny to samo. Sięgając po tą książkę liczyłam na tekst pełen dat, wydarzeń itp., a tymczasem przeczytałam coś z naprawdę według mnie intrygującą fabułą, lepszą nawet niż niektórych książek pisanych w dzisiejszych czasach "na siłę". Każdemu, kto zastanawiał się nad przeczytaniem tej książki dodatkowo albo jako lekturę, polecam serdecznie czytać, bo wbrew pozorom "Krzyżacy" nie są wcale tacy źli (chyba, że postacie przedstawione w książce, wtedy już są :)).
Link do opinii
"Krzyżacy" Sienkiewicza to "bardzo poważny" utwór, który jest wart przeczytania. Sienkiewicz pokazuje Tu jak bardzo można było walczyć ze sobą... 'Na jakiej szali wieszano wolność..." Wolność od Krzyżaków była wolnością wymarzoną przez naród polski... Ta opowieść daje Znak, ze są jeszcze pisarze warci uwagi.. Polecam ją dla wszystkich...
Link do opinii
Kocham książki Henryka Sienkiewicza
Link do opinii
Rozpłakałam się przy piątej stronie. Mam zamiar kiedyś przeczytać do końca ale na obecną chwilę nie mogę się zmusić.
Link do opinii
Powieść autorstwa Henryka Sienkiewicza "Krzyżacy" jest jedną z najbardziej znanych książek pisarza. Stała się także lekturą w szkołach gimnazjalnych. Początkowo książka była dla mnie nudna, opisy dłużyły się niemiłosiernie i nie mogłam znaleźć wątku, który zachęciłby mnie do dalszego czytania. Z czasem dopiero zaczęły pojawiać się ciekawe momenty i zwroty akcji. Jednak mimo tych kilku interesujących stron książkę czytałam wyjątkowo długo i nie mogłam doczekać się końca tej historii.. Nie jest to jedna z lektur, które przypadły mi do gustu i po które sięgnę ponownie za kilka lat.
Link do opinii
Jedna z najciekawszych lektur szkolnych. Magiczny czas rycerstwa - turnieje, przygody i obyczajowość. Kawałek historii Polski przedstawiony w ciekawej formie. Wyraziste postaci. A wszystko opisane tak pięknie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-10-26,
Biorąc udział w wyzwaniu związanym z książką historyczną postanowiłam przypomnieć sobie jedną z nielicznych lektur szkolnych, która mi się podobała. Od czasu, gdy czytałam "Krzyżaków" po raz pierwszy minęło dobre kilkanaście lat, dlatego też dziś odbiór książki jest już inny. Znam już lepiej historię Polski, więc inaczej patrzę na tło historyczne, inaczej odbieram wydarzenia i ich skutki. Lecz książka podoba mi się tak samo jak kiedyś. Tak samo wciągnęły mnie losy Zbyszka z Bogdańca, Juranda, czy Jagienki, która jest moją faworytką. "Krzyżacy" napisani są językiem stylizowanym na staropolski przez co mają swój klimat, ale też za razem trzeba się bardziej wczytać, by zrozumieć określenia, które dziś odeszły do lamusa.
Link do opinii
Podstawa polskiej literatury narodowej. POLECAM!!!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Fifi
Fifi
Przeczytane:2011-05-09,
Znakomicie przedstawiona sytuacja polityczna Polski w średniowieczu. Polecam książkę wszystkim osobom lubiącym czytać książki historyczne.
Link do opinii
Krzyżacy to lektura szkolna, która choć gruba i opowiadająca o odległych czasach to jednak mimo wszystko naprawdę ciekawa. Zawartych w niej jest wiele wątków, od miłosnych po historyczne wydarzenia spod bitwy pod Grunwaldem. Polecam przede wszystkim uczniom gimnazjum, ale również dorosłym.
Link do opinii
Avatar użytkownika - edytadt
edytadt
Przeczytane:2022-03-16, Ocena: 5, Przeczytałam,

Piękne ilustracje, kodeks rycerski, staropolszczyzna z której zaporzyczałam kilka określeń, dzieje historyczne Polski z głównym wątkiem fabularnym Zbyszka z Bogdańca rozdartego między Danutę Jurandównę ze Spychowa, a Jagienkę Zychównę ze Zgorzelic, co wykorystuje jego otoczenie napuszczając go do kolejnych bitew i potyczek.
Obie uratowały go od śmierci - Danuta z rąk kata, Jagienka od ataku niedźwiedzia, ale czy w ramach wdzięczności można proponować komuś miłość?
Pogaństwo księżnej traktowane jako coś złego, jej kompleks, często wspominane i przytaczane.
Dostrzegam analogię do czasów krzyżackich, gdy pod pozorem nawracania narodu polskiego nie miało to nic wspólnego z głoszonymi szczytnymi ideałami.
,, Będzie się książę skarżył królowi polskiemu i wysłańcy ich nie omieszkają krzyczeć na wszystkich dworach na nasze gwałty, na naszą zdradę, na naszą zbrodnię. Ile może być z tego szkody dla Zakonu! "
,, Rany boskie!... A wżdy, jeśli ten wasz Zakon tutaj siedzi, z czyjejże łaski, jeśli nie z łaski przodków moich? Małoż wam jeszcze tych krajów, ziem i miast, które do nas i do naszego kraju niegdyś należały, a które dzisiaj są wasze? Żyje przecie jeszcze dziewka Jurandowa, gdyż nikt nam o jej śmierci nie doniósł, wy zaś już chcecie sieroce wiano zagarnąć i sierocym chlebem wasze krzywdy sobie nagrodzić? "
Po tylu tragicznych zdarzeniach wrócił Zbyszko ze stryjem Maciejem do Jagienki w Bogdańcu.
512 stron zleciało mi migiem i bardzo wkręciłam się w historię z wielką chęcią przeczytałabym ciąg dalszy lośow Zbyszka i Jagienki.
,, Niezmierne szczęście rozjaśniło twarze zwycięzców, bo rozumieli wszyscy, że to był wieczór kładący koniec nędzy i trudom nie tylko dnia tego, ale całych stuleci. "
,, Więc tobie, wielka, święta przeszłośći, i tobie, krwi ofiarna, niech będzie chwała i cześć po wszystkie czasy! "
Książka jest ponadczasowym klasykiem z wiecznie aktualnym przesłaniem.

Link do opinii
Avatar użytkownika - glaadys
glaadys
Przeczytane:2013-09-22, Ocena: 4, Przeczytałam,
Nie spodobała mi się szczególnie ta historia, ale warto ją przeczytać.
Link do opinii

Gdyby nie rozwlekłe opisy, historię czytałoby się dużo lepiej. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - joszmi
joszmi
Przeczytane:2019-07-12, Ocena: 3, Przeczytałam,
Inne książki autora
Bartek Zwycięzca
Henryk Sienkiewicz0
Okładka ksiązki - Bartek Zwycięzca

Notatki na marginesie, cytaty, które warto znać, streszczenie....

Pan Wołodyjowski
Henryk Sienkiewicz0
Okładka ksiązki - Pan Wołodyjowski

"Pan Wołodyjowski" jest ostatnią powieścią Trylogii (pozostałe to Ogniem i mieczem i Potop). Akcja toczy się na Kresach podczas wojny polsko-tureckiej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Megamonstrum
David Walliams ;
Megamonstrum
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy