Księga zaginionych opowieści. Część 2

Tom 2 cyklu Historia Śródziemia

się tylko po angielsku, wybrane tomy natomiast opublikowano po polsku, francusku, niemiecku,

szwedzku, hiszpańsku, węgiersku i rosyjsku) dwunastotomowy cykl książek wydanych

przez Christophera Tolkiena na podstawie zapisków i notatek, które pozostawił jego ojciec.

Polskie wydanie zatem będzie pierwszą pełną edycją zagraniczną Tolkienowskiego oryginału.

Druga część Księgi zaginionych opowieści zawiera historie Berena i Lúthien, Túrina i smoka oraz

jedyne pełne opowieści o Naszyjniku Krasnoludów i upadku Gondolinu. Książka przedstawia

także źródła całej koncepcji Śródziemia i Valinoru, zaginione opowieści są bowiem zaczątkiem

mitów i legend składających się na późniejszy Silmarillion. Osadzone w angielskich przekazach i

bogate w angielskie skojarzenia, opowieści te są ujęte w narracyjną ramę wielkiej morskiej

podróży na zachód, w którą wyruszył żeglarz Eriol, kierując się ku Tol Eressëi, Samotnej Wyspie,

gdzie mieszkali elfowie. Od nich dowiedział się ich prawdziwej historii, ujętej w Zaginionych

opowieściach Elfinesse. Można w nich znaleźć najwcześniejsze opisy bogów i elfów, krasnoludów,

Balrogów i orków, koncepcje Silmarilów i Dwóch Drzew Valinoru, a także Nargothrondu,

Gondolinu, geografii oraz kosmografii tego wymyślonego świata.

Tylko znajomość Historii Śródziemia pozwala wypełnić wszystkie luki w wiedzy o Śródziemiu i

delektować się w pełni ogromem i bogactwem wykreowanego przez autora Władcy Pierścieni

świata.

Księga zaginionych opowieści. Część 2 - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytadlo
Czytadlo
Przeczytane:2023-08-06, Ocena: 5, Przeczytałem,

Zagłębianie się w historię Śródziemia.

"Księga zaginionych opowieści" część 2 autorstwa J.R.R. Tolkiena, wydana przez Christophera Tolkiena, stanowi nieoceniony skarb dla miłośników Śródziemia oraz fanów twórczości Tolkiena. To wyjątkowa okazja, aby zagłębić się w źródła i pierwotne pomysły tego niesamowitego literackiego świata. Christopher Tolkien, wydając te książki, kontynuuje niezwykle ważną pracę związaną z dokumentowaniem i prezentowaniem zapisków i notatek, które jego ojciec pozostawił po sobie. Dzięki temu czytelnicy mają okazję zagłębić się w proces tworzenia mitologii Śródziemia i poznać tło historii znanych z wcześniejszych publikacji.

W części drugiej "Księgi zaginionych opowieści" czytelnicy zostają zaproszeni do zgłębienia trzech fascynujących historii: Berena i Lúthien, Túrina i smoka oraz opowieści o Naszyjniku Krasnoludów i upadku Gondolinu. To opowieści, które stanowią podstawę dla późniejszych dzieł Tolkiena, w tym słynnego "Silmarillionu". Autor ukazuje tu zarodki mitów i legend, które z czasem ukształtowały świat Śródziemia, co pozwala lepiej zrozumieć całość tego fascynującego świata. Możemy obserwować, jak kształtowały się postacie, jak ewoluowały wątki fabularne, a także jak autor eksperymentował z różnymi koncepcjami. To prawdziwa uczta dla miłośników literatury fantasy, którzy chcieliby zanurzyć się w kulisy tworzenia jednego z najbardziej rozpoznawalnych literackich uniwersów. Narracyjna rama opowieści, czyli podróż żeglarza Eriola, dodaje głębi i kontekstu całemu zbiorowi. Dzięki niej czytelnik ma okazję poznać prawdziwą historię elfów oraz odkryć tajemnice i mity związane z Valinorem i Silmarilami. To element, który pozwala lepiej zrozumieć genezę wielu postaci i wydarzeń, z którymi spotkaliśmy się w późniejszych utworach Tolkiena. Ważne jest podkreślenie, że znajomość historii Śródziemia pozwala wypełnić luki w wiedzy o tym fantastycznym świecie i docenić ogrom i kompleksowość tworzonego przez Tolkiena uniwersum. Dla prawdziwych fanów „Władcy Pierścieni” i mitologii Śródziemia ta książka jest niezbędnym uzupełnieniem i wprowadza ich w jeszcze bardziej fascynujące tajemnice i historie tego fantastycznego świata.

"Księga zaginionych opowieści" część 2 stanowi nieodzowny element dla wszystkich, którzy pragną zgłębić wiedzę na temat Śródziemia oraz docenić dziedzictwo literackie J.R.R. Tolkiena. To nie tylko zbiór opowieści, ale także okno na proces twórczy i fascynujące źródło inspiracji. Dla fanów "Władcy Pierścieni" i całego uniwersum Tolkiena, ta książka jest absolutnie niezbędnym elementem kolekcji i pewnym sposobem na jeszcze głębsze zanurzenie się w magicznym świecie stworzonym przez tego niezrównanego pisarza.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-07-19, Ocena: 6, Przeczytałam,

Spodobała mi się opowieść Berena, kiedy robił podchody pod piękną Tinuviel. Różniło ich wiele, choćby to, że on był gnomem. Uważano ich za istoty zdradzieckie, okrutne i wiarołomne. Nie bardzo wiedziałam kim jest ona, prawdopodobnie elfem, tylko ukazana została przez pryzmat doskonałości, piękności i delikatności, gdyż tańczyła niczym płatki kwiatu na wietrze. Początkowo się go wystraszyła, ale później nasłuchiwała jego nawoływań. Zaprowadziła tanecznym krokiem do swojego domu. Kiedy ujrzał jej ojca, powiedział:

,,A zatem, o królu, pragnę twojej córki Tinuviel, jest bowiem najpiękniejszą i najmilszą ze wszystkich panien, o jakich kiedykolwiek śniłem".

Król natomiast nakazał mu z drwiną zdobyć rzecz, której nikomu innemu się nie udało. Samo czytanie tego przez co przechodził i co go spotykało, bolało. Musiał udać się po kłamstwo, by nie odebrali mu życia. Spotkał tam strasznego Tevilda, który był kotem. Stał się jego sługą kuchennym, często poniewieranym i żałował, że tu trafił. W tym czasie jego ukochana pytała matki swojej o losy Berena za którym tęskniła. Niestety jej plany uwolnienia go nie zostały dobrze przyjęte. Król uwięził swoją córkę w specjalnym domku i nakazał czekać, aż o nim zapomni. Opowieść o tym, co robiła była dla mnie pierwszą tak znaną, zmieszaną i zdumiewającą rzeczą jednocześnie. Pomysłowość jej była godna podziwu, tak jak tęsknota za tym, który gdy tańczyła i śpiewała, wpatrywał się w nią z uwielbieniem. Autor w jakiekolwiek poszukiwania, czy przejścia wplata inne opowieści, by postać, czy osobnik, która się pojawia, była nam znana z tego kim, lub czym jest, skąd się wziął i co robi. Tym sposobem jeśli ukazana jest osoba zwykła, choć magiczna, wiemy jak się zachowa i co potrafi. Nawet pies, kiedy przemawiał do uciekającej Tinuviel miał w sobie coś z człowieka. Każda postać, która się pojawiła była zwyczajna i niezwyczajna jednocześnie. Potrafiła pomagać i kuć, choć w dziwny sposób wiedzieli o kogo jej chodziło, gdy o Berenie wspominała. Ciężko się było oderwać od tekstu, gdyż nie było takiej siły ani mocy, która podpowiedziałaby jak się to wszystko zakończy. I choć imiona występujących tu osób początkowo mi się mieszały ze względu na podobieństwo, to później od razu wiedziałam o kogo chodziło. Podpowiedzią były cechy charakteru, które postacie posiadały. Każdy był bowiem inny i znany z pewnej charakterystyki. Powtarzanie tego zapadało mi w pamięci i trudność wymowy imienia zanikała. Nie sądziłam, że opowieści pochłonie mnie na tyle, że z niecierpliwością wyczekuję teraz kolejnego tomu Księgi Zaginionych Opowieści:-)
Naprawdę bardzo ją polecam!

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2023-04-01, Ocena: 5, Przeczytałem,

KSIĘGA POWTÓRZONYCH OPOWIEŚCI

No i jest. drugi tom ,,Księgi zaginionych opowieści" - czyli zarazem drugi tom ,,Historii Śródziemia". Czyli taki zbiór różnych prac Tolkiena, które w sumie już znamy, ale znamy w nieco innych formach, więc odkrywamy je jeszcze raz, na nowo. A i z dodanymi elementami, dotąd nam przecież nieznanymi. Więc jeśli jesteście fanami Tolkiena, ten tom, jak i wszystkie pozostałe to takie absolutne musisz to mieć. Choć trzeba przyznać, że jednocześnie nie jest to lektura, jaka wchodzi łatwo, szybko i lekko.

Pora wrócić do Śródziemia raz jeszcze i poznać kolejne opowieści z najwcześniejszych jego dni. Tu spotkacie Berena i Tinúviel (znaną też jako Lúthien), bohaterów najpiękniejszej opowieści miłosnej tego świata. zobaczycie, jak Turambur walczył ze smokiem czy wyruszycie w podróż wraz z Eärendelem. I będziecie świadkami upadku Gondolinu. A na tym wcale przecież nie koniec.

Ballady Beleriandu
J.R.R. Tolkien0
Okładka ksiązki - Ballady Beleriandu

Historia Śródziemia to najbardziej oczekiwany przez fanów na całym świecie (w całości ukazała się tylko po angielsku, wybrane tomy natomiast opublikowano...

Natura Śródziemia
J.R.R. Tolkien0
Okładka ksiązki - Natura Śródziemia

Prawdziwa skarbnica wiedzy na temat Śródziemia, oferująca czytelnikom możliwość spojrzenia przez ramię profesora Tolkiena w chwili, gdy odkrywał on swój...