Księga zaginionych opowieści. Część 2

Tom 2 cyklu Historia Śródziemia

Historia Śródziemia to najbardziej oczekiwany przez fanów na całym świecie (w całości ukazała

się tylko po angielsku, wybrane tomy natomiast opublikowano po polsku, francusku, niemiecku,

szwedzku, hiszpańsku, węgiersku i rosyjsku) dwunastotomowy cykl książek wydanych

przez Christophera Tolkiena na podstawie zapisków i notatek, które pozostawił jego ojciec.

Polskie wydanie zatem będzie pierwszą pełną edycją zagraniczną Tolkienowskiego oryginału.

Druga część Księgi zaginionych opowieści zawiera historie Berena i Lúthien, Túrina i smoka oraz

jedyne pełne opowieści o Naszyjniku Krasnoludów i upadku Gondolinu. Książka przedstawia

także źródła całej koncepcji Śródziemia i Valinoru, zaginione opowieści są bowiem zaczątkiem

mitów i legend składających się na późniejszy Silmarillion. Osadzone w angielskich przekazach i

bogate w angielskie skojarzenia, opowieści te są ujęte w narracyjną ramę wielkiej morskiej

podróży na zachód, w którą wyruszył żeglarz Eriol, kierując się ku Tol Eressëi, Samotnej Wyspie,

gdzie mieszkali elfowie. Od nich dowiedział się ich prawdziwej historii, ujętej w Zaginionych

opowieściach Elfinesse. Można w nich znaleźć najwcześniejsze opisy bogów i elfów, krasnoludów,

Balrogów i orków, koncepcje Silmarilów i Dwóch Drzew Valinoru, a także Nargothrondu,

Gondolinu, geografii oraz kosmografii tego wymyślonego świata.

Tylko znajomość Historii Śródziemia pozwala wypełnić wszystkie luki w wiedzy o Śródziemiu i

delektować się w pełni ogromem i bogactwem wykreowanego przez autora Władcy Pierścieni

świata.

Księga zaginionych opowieści. Część 2 - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytadlo
Czytadlo
Przeczytane:2023-08-06, Ocena: 5, Przeczytałem,

Zagłębianie się w historię Śródziemia.

"Księga zaginionych opowieści" część 2 autorstwa J.R.R. Tolkiena, wydana przez Christophera Tolkiena, stanowi nieoceniony skarb dla miłośników Śródziemia oraz fanów twórczości Tolkiena. To wyjątkowa okazja, aby zagłębić się w źródła i pierwotne pomysły tego niesamowitego literackiego świata. Christopher Tolkien, wydając te książki, kontynuuje niezwykle ważną pracę związaną z dokumentowaniem i prezentowaniem zapisków i notatek, które jego ojciec pozostawił po sobie. Dzięki temu czytelnicy mają okazję zagłębić się w proces tworzenia mitologii Śródziemia i poznać tło historii znanych z wcześniejszych publikacji.

W części drugiej "Księgi zaginionych opowieści" czytelnicy zostają zaproszeni do zgłębienia trzech fascynujących historii: Berena i Lúthien, Túrina i smoka oraz opowieści o Naszyjniku Krasnoludów i upadku Gondolinu. To opowieści, które stanowią podstawę dla późniejszych dzieł Tolkiena, w tym słynnego "Silmarillionu". Autor ukazuje tu zarodki mitów i legend, które z czasem ukształtowały świat Śródziemia, co pozwala lepiej zrozumieć całość tego fascynującego świata. Możemy obserwować, jak kształtowały się postacie, jak ewoluowały wątki fabularne, a także jak autor eksperymentował z różnymi koncepcjami. To prawdziwa uczta dla miłośników literatury fantasy, którzy chcieliby zanurzyć się w kulisy tworzenia jednego z najbardziej rozpoznawalnych literackich uniwersów. Narracyjna rama opowieści, czyli podróż żeglarza Eriola, dodaje głębi i kontekstu całemu zbiorowi. Dzięki niej czytelnik ma okazję poznać prawdziwą historię elfów oraz odkryć tajemnice i mity związane z Valinorem i Silmarilami. To element, który pozwala lepiej zrozumieć genezę wielu postaci i wydarzeń, z którymi spotkaliśmy się w późniejszych utworach Tolkiena. Ważne jest podkreślenie, że znajomość historii Śródziemia pozwala wypełnić luki w wiedzy o tym fantastycznym świecie i docenić ogrom i kompleksowość tworzonego przez Tolkiena uniwersum. Dla prawdziwych fanów „Władcy Pierścieni” i mitologii Śródziemia ta książka jest niezbędnym uzupełnieniem i wprowadza ich w jeszcze bardziej fascynujące tajemnice i historie tego fantastycznego świata.

"Księga zaginionych opowieści" część 2 stanowi nieodzowny element dla wszystkich, którzy pragną zgłębić wiedzę na temat Śródziemia oraz docenić dziedzictwo literackie J.R.R. Tolkiena. To nie tylko zbiór opowieści, ale także okno na proces twórczy i fascynujące źródło inspiracji. Dla fanów "Władcy Pierścieni" i całego uniwersum Tolkiena, ta książka jest absolutnie niezbędnym elementem kolekcji i pewnym sposobem na jeszcze głębsze zanurzenie się w magicznym świecie stworzonym przez tego niezrównanego pisarza.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-07-19, Ocena: 6, Przeczytałam,

Spodobała mi się opowieść Berena, kiedy robił podchody pod piękną Tinuviel. Różniło ich wiele, choćby to, że on był gnomem. Uważano ich za istoty zdradzieckie, okrutne i wiarołomne. Nie bardzo wiedziałam kim jest ona, prawdopodobnie elfem, tylko ukazana została przez pryzmat doskonałości, piękności i delikatności, gdyż tańczyła niczym płatki kwiatu na wietrze. Początkowo się go wystraszyła, ale później nasłuchiwała jego nawoływań. Zaprowadziła tanecznym krokiem do swojego domu. Kiedy ujrzał jej ojca, powiedział:

,,A zatem, o królu, pragnę twojej córki Tinuviel, jest bowiem najpiękniejszą i najmilszą ze wszystkich panien, o jakich kiedykolwiek śniłem".

Król natomiast nakazał mu z drwiną zdobyć rzecz, której nikomu innemu się nie udało. Samo czytanie tego przez co przechodził i co go spotykało, bolało. Musiał udać się po kłamstwo, by nie odebrali mu życia. Spotkał tam strasznego Tevilda, który był kotem. Stał się jego sługą kuchennym, często poniewieranym i żałował, że tu trafił. W tym czasie jego ukochana pytała matki swojej o losy Berena za którym tęskniła. Niestety jej plany uwolnienia go nie zostały dobrze przyjęte. Król uwięził swoją córkę w specjalnym domku i nakazał czekać, aż o nim zapomni. Opowieść o tym, co robiła była dla mnie pierwszą tak znaną, zmieszaną i zdumiewającą rzeczą jednocześnie. Pomysłowość jej była godna podziwu, tak jak tęsknota za tym, który gdy tańczyła i śpiewała, wpatrywał się w nią z uwielbieniem. Autor w jakiekolwiek poszukiwania, czy przejścia wplata inne opowieści, by postać, czy osobnik, która się pojawia, była nam znana z tego kim, lub czym jest, skąd się wziął i co robi. Tym sposobem jeśli ukazana jest osoba zwykła, choć magiczna, wiemy jak się zachowa i co potrafi. Nawet pies, kiedy przemawiał do uciekającej Tinuviel miał w sobie coś z człowieka. Każda postać, która się pojawiła była zwyczajna i niezwyczajna jednocześnie. Potrafiła pomagać i kuć, choć w dziwny sposób wiedzieli o kogo jej chodziło, gdy o Berenie wspominała. Ciężko się było oderwać od tekstu, gdyż nie było takiej siły ani mocy, która podpowiedziałaby jak się to wszystko zakończy. I choć imiona występujących tu osób początkowo mi się mieszały ze względu na podobieństwo, to później od razu wiedziałam o kogo chodziło. Podpowiedzią były cechy charakteru, które postacie posiadały. Każdy był bowiem inny i znany z pewnej charakterystyki. Powtarzanie tego zapadało mi w pamięci i trudność wymowy imienia zanikała. Nie sądziłam, że opowieści pochłonie mnie na tyle, że z niecierpliwością wyczekuję teraz kolejnego tomu Księgi Zaginionych Opowieści:-)
Naprawdę bardzo ją polecam!

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2023-04-01, Ocena: 5, Przeczytałem,

KSIĘGA POWTÓRZONYCH OPOWIEŚCI

No i jest. drugi tom ,,Księgi zaginionych opowieści" - czyli zarazem drugi tom ,,Historii Śródziemia". Czyli taki zbiór różnych prac Tolkiena, które w sumie już znamy, ale znamy w nieco innych formach, więc odkrywamy je jeszcze raz, na nowo. A i z dodanymi elementami, dotąd nam przecież nieznanymi. Więc jeśli jesteście fanami Tolkiena, ten tom, jak i wszystkie pozostałe to takie absolutne musisz to mieć. Choć trzeba przyznać, że jednocześnie nie jest to lektura, jaka wchodzi łatwo, szybko i lekko.

Pora wrócić do Śródziemia raz jeszcze i poznać kolejne opowieści z najwcześniejszych jego dni. Tu spotkacie Berena i Tinúviel (znaną też jako Lúthien), bohaterów najpiękniejszej opowieści miłosnej tego świata. zobaczycie, jak Turambur walczył ze smokiem czy wyruszycie w podróż wraz z Eärendelem. I będziecie świadkami upadku Gondolinu. A na tym wcale przecież nie koniec.

Władca Pierścieni Tom 1: Bractwo Pierścienia
J.R.R. Tolkien0
Okładka ksiązki - Władca Pierścieni Tom 1: Bractwo Pierścienia

Pierwsza część Władcy Pierścieni, porywającej przygody, stworzonej z epickim rozmachem przez J.R.R. Tolkiena. W spokojnej wiosce w Shire młody hobbit...

Natura Śródziemia
J.R.R. Tolkien0
Okładka ksiązki - Natura Śródziemia

Prawdziwa skarbnica wiedzy na temat Śródziemia, oferująca czytelnikom możliwość spojrzenia przez ramię profesora Tolkiena w chwili, gdy odkrywał on swój...

Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska