Kwiatuszek

Kuba Wilk jest znanym pisarzem, który od jakiegoś czasu boryka się z niemocą twórczą. Aby wyjść z pogłębiającego się dołka, postanawia zmienić coś w swoim życiu. Porzuca dotychczasową codzienność i wyjeżdża do małego miasteczka Pąsowieje, gdzie kupuje owiany złą sławą dom. Pełen nadziei na odnalezienie tego, co w którymś momencie stracił, przenosi się do nowego miejsca. Tam poznaje Alicję, wrażliwą siedemnastolatkę, która okazuje się jego bratnią duszą. Wzajemna fascynacja szybko przeradza się w coś więcej, jednak na drodze do szczęścia zakochanych staje nie tylko różnica wieku, lecz także inne osoby i krążące nad Pąsowiejami widmo przeszłości.

Jak potoczą się losy tej dwójki? Jakiego wyboru będzie musiał dokonać Wilk? Do czego posunie się Alicja, by być z ukochanym? Jak rolę odegra kuzynka dziewczyny? A przede wszystkim - co naprawdę wydarzyło się przed laty w wiosce?

Informacje dodatkowe o Kwiatuszek:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022-10-28

Tagi: literaturaobyc

Kup książkę Kwiatuszek

Kwiatuszek - opinie o książce

Kuba Wilk jest znanym pisarzem. Niestety ostatnio opuściła go wena. Postanawia zmienić swoje otoczenie szukając w tym pomyśle nadziei. Kupuje owiany złą sławą dom w maleńkich Pąsowiejach. Kiedy wszystko wydaje się powoli ruszać do przodu poznaje nastolatkę Alicję, która jest jego fanką. Wzajemna fascynacja szybko się przekształca w coś znacznie głębszego, co nastręcza wiele problemów i trudności. Cegiełką pograć zającą tę relację są krążące po okolicy wydarzenia z przeszłości dotyczące miejscowości Pąsowieje.
   Co takiego stało się przed laty w miasteczku? Jak rozwinie się relacja między bohaterami? Co teraz się wydarzy?

W ciągu ostatnich dwóch lat na palcach jednej dłoni mogę policzyć ile razy czytałam książki napisane przez autorów. Dlaczego tak jest? Chyba mnie odrzuciło w pewnym momencie z uwagi na sceny miłosne, które kolosalnie różnią się od kobiecego spojrzenia. Na półkach w mojej biblioteczce goszczą tylko dwaj polscy znani autorzy. Dlatego tym razem postanowiłam zapoznać się ze stylem nowego dla mnie autora, z twórczością którego dotąd nie miałam styczności. Jak było?
   Przede wszystkim bardzo podobał mi się wątek z wydarzeniami z przeszłości. To ona najlepiej oddała klimat sensacji. Tego elementu grozy, rodem z thrillera. Była pożądana adrenalina i dynamika akcji.
     Aż żałuję, że tak mało tego było. Osobiście właśnie od tego zaczęłabym tę historię. Dając na początek, oczywiście odpowiednio rozbudowaną, przeszłość, dopiero potem dałabym przeskok do teraźniejszości. Moim zdaniem wtedy byłaby jeszcze większa niepewność co do rozwoju wydarzeń. Morze obaw o to, czy historia się nie powtórzy. Byłoby bardziej fascynująco i przerażająco.
    Kuba Wilk to postać, która ciekawiła i intrygowała. Dał się polubić, aczkolwiek zabrakło mu wyrazistości.
     Tak samo jak młodziutka Ala (tu podkreślę błąd, jaki znalazłam - na okładce 17 lat a w tekście o rok mniej, na str. 52 jest podany wiek). Czyny i zachowanie tej postaci były dostosowane do wieku.
   Wzajemna fascynacja i zauroczenie ładnie rozbudowało fabułę. Aczkolwiek troszkę przekombinowane jeśli chodzi o postać Pauliny. Zostały także zawarte elementy zaskoczenia, zwroty akcji, spiski i intrygi. Ale nie wywołały na mnie efektu wow.
   Autor pokazał jak bardzo życie jest nieprzewidywalne. To, jak los potrafi zaskoczyć. Każdy spotkany człowiek jest zagadką, która nie zawsze jest przyjemna i pozytywna.
   Uważam, że "Kwiatuszek" jest odpowiedni dla czytelników mniej wymagających. Dla fanów mrocznych historii, elektryzujących fabuł i złych do szpiku kości bohaterów ta pozycja może się okazać za słaba. Dla mnie samej jest to książka, którą po prostu przeczytałam ale finalnie, mimo swego krótkiego rozmiaru, dłużyła mi się. Napisana jest dużą czcionką (dla mnie zbyt dużą) - to taki plus dla oczu.
   Czy polecam? Raczej pół na pół. Mimo wszystko zachęcam do wyrobienia sobie własnego zdania - wszak gusta są różne.

Współpraca: Wydawnictwo Plectrum

#recenzja

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-11-30, Ocena: 6, Przeczytałam,

Bardzo lekki styl pisarski, który potrafi nas przekonać do występujących tu wydarzeń. Pisana z perspektywy dwóch postaci, ale to narrator nam ich wersje przedstawia. Świetnie wykreowani bohaterowie, które mają charakterystyczne cechy osobowości. Wspaniale dobrane porównania, które podkreślają nawet najmniej istotne zachowanie, co sprawia, że treść zapada w naszej pamięci.
Już nie wspomnę o historii pewnej rodziny, która będzie ukazana przez pryzmat dawniejszych wydarzeń. Dwóch synów i ich zniknięcie w tajemniczych okolicznościach. Dom do którego przeprowadza się główny bohater z ciążącą na nim klątwą. To jakby historia w historii, lecz głównym wątkiem będzie właśnie osoba Kuby, który się tam wprowadzi. Wspaniały pisarz dla którego liczą się emocje ludzi i zadowolenie wypisane na twarzy, kiedy jego książkę czytają. Ma z tego duży zysk, lecz to jego była dziewczyna czerpała z tego najwięcej korzyści. Raniąc go na najbardziej wrażliwy sposób i niewiele widząc w tym jakiejkolwiek winy myślała, że dostęp do jego konta wciąż będzie możliwy. Te wydarzenia i inne sprawiły, że jego wena twórcza gdzieś tam wygasła. Potrzebował odosobnienia, obcowania z nowym klimatem, który pobudziłby jego wyobraźnię. Przekonał się, że alkohol jest kiepskim doradcą i pomaga tylko na chwilę. Nie zastanawiając się więc długo, z szeroko rozłożonymi rękami wita Pąsowieje. Miejsce widoczne jedynie na mapie, coś na kształt małego miasteczka, gdzie diabeł mówi dobranoc. Droga usłana kurzem i autobus wręcz proszący o nowe życie nie były zbyt zachęcającym widokiem. W wyniku pewnych sytuacji poznał pewną dziewczynę, której udzielił pomocy. Nie spodziewał się, że gdzieś tam obok będzie ta druga, która całkiem zawiruje mu w głowie. Nic jednak nie będzie proste, gdyż niby bliźniaczka nieco tutaj namiesza. Jednak czy na tyle, by tych dwoje nie mogło być razem?
Świetna historia, doskonała wrażliwość, nieco słownej opryskliwości, nutka miłości, garść goryczy i sporów. Oto przepis na dobrą książkę z której skorzystał autor. Bardzo mi się podobała:-)

"Kwiatuszek" to mój kolejny patronat. To także moje pierwsze spotkanie z autorem i na pewno nie ostatnie. Z przyjemnością sięgnę po kolejne, jak i poprzednie książki autora. Historia, jaką tu przeczytamy zaskoczy nas nie tylko fabuła ale także i lekkością czytania.

Jakub to pisarz, który odniósł sukces. Jego książki sprzedają się jak ciepłe bułki a on sam ma szereg fanów. Zawsze stara się być uprzejmy wobec nich, bo to dzięki nim zarabia pieniądze Jednak dopada go zastój pisarski. Niemoc trwa już jakiś czas dlatego postanawia coś zmienić. Rozstaje się z Gabrielą, która zaczyna mu ciążyć i kupuje dom w Pąsowiejach. Ale dom ma złą sławę. Kto w nim mieszkał? Tam też poznaje Alicję i jej kuzynkę. Ta pierwsza wywiera na nim duże wrażenie.

Alicja to młoda dziewczyna, która mimo swoich szesnastu lat ma bardzo dojrzale podejście. Mądra i odnosząca sukcesu w konkursach  nastolatka jest lubiana przez mieszkańców. Wszyscy mówią na nią Kwiatuszek.  Kiedy do wsi sprowadza się Kuba jej ulubiony pisarz, w którym się zadurzyła jest szczęśliwa. Ale na jej drodze staje kuzynka, która zauważa zauroczenie dziewczyny. Gdy Alicje i Kubę połączy więź. Czy ich uczucie ma szansę? Co stanie im na przeszkodzie?

Historia jest ciekawa, z nutą tajemniczości i intrygą. Książka zaczyna się od prologu na tyle intrygującego, że nie mogłam się doczekać aż autor wyjaśni nam wydarzenia z niego. Muszę przyznać ,że wyjaśnienie było zaskakujące. Całość trzyma w napięciu.

Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza, gdy Jakub kupuje dom w Pąsowiejach i poznaje mieszkańców. W niej tez między Alicją a Kuba pojawia się fascynacja. Ala kocha Kubę nie tylko jako swojego ulubionego pisarza, ale i mężczyznę. Jakub jest zauroczony dziewczyną, ale wie, że duża różnica wieku nie jest dla niego korzystna. W dodatku Alicja jest niepełnoletnia i to sprawia, że mężczyzna wstrzymuje swoje uczucia. Druga części to w niej pojawiają się wydarzenia, które zakazują. Jakub pomaga jednym z mieszkańców, oferuje pomoc księdzu i sołtysowi. Ale ktoś usilnie próbuje zaszkodzić Jakubowi. Trzecia część to dramatyczne wydarzenia. Wiemy, że Paulina mąci ale kim jest osoba z anonimowego sma-a? Komu zależy, by odseparować Jakuba i Alicje? Dowiadujemy się także o skrywanej tajemnicy mieszkańców i wydarzeniach sprzed lat, które zapoczątkował prolog.

Historia mieszkańców tej wsi ma drugie dno. Łączy się nieodzownie z domem, który kupił Jakub. Ktoś chce także zaszkodzić rodzącemu się związkowi Alicji i Kuby. Anonimowy sms do ojca Alicji budzi uśpione demony mieszkańców. Co wydarzyło się w przeszłości? Muszę przyznać, że autor sprytnie nami zamotał. Postacie są świetnie opisane. Fabuła dobrze przemyślan i świetnie poprowadzona. Wszystko ma swoje logiczne wytłumaczenie. Zakończenie zakończyło. Muszę przyznać, że nie takiego się spodziewałam. Jak zakończyła się historia Alicji i Jakuba? Czy będą razem? A może komuś udało się wyprowadzić wszystkich w pole? Jeśli chcecie poznać historie Pąsowiej , Alicji i Kuby musicie sięgnąć po tą książkę. Zakończenie zostawi was z szeroko otwartymi oczyma i z wielkim niedowierzaniem. Polecam

Amour Fou
Wojciech Czernek0
Okładka ksiązki - Amour Fou

Czy będziesz umiał zaufać temu, co niewidzialne?  Można by powiedzieć, że Czarek to zwykły nastolatek. Chodzi do szkoły, spotyka się z kumplami,...

Forget Me Not
Julie Soto