Leśna polana

Informacje dodatkowe o Leśna polana:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2016-11-09

Kup książkę Leśna polana

Leśna polana - opinie o książce

Avatar użytkownika - lilianapie
lilianapie
Przeczytane:2018-01-21, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Miłość braterska, prawdziewa przyjaźń, nienawiść, to uczucia z którymi miotają się bohaterowie "Leśnej Polany". Czy losy bohaterów poukładają się ? Niewiadomo ,trzeba przeczytać kolejny tom, bo książka ta kończy się zaskakująco, wiele do wyjaśnienia jeszcze pozostało.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2017-02-08, Ocena: 4, Przeczytałam, wyzwanie 100 książek 2017,

Owocowo-kwiatowe serie Katarzyny Michalak już mi się przejadły, czekałam na coś z pazurem na miarę"Mistrza" czy "Zemsty". Muszę przyznać, że się nie zawiodłam, przepadłam z kretesem na długie godziny wypełnione lekturą i z niecierpliwością czekam na rozwinięcie historii.
Mamy trzy bohaterki o zupełnie różnych temperamentach, życiowych przejściach i zapatrywaniach na świat. Gabriela, choć jest najstarsza w tym gronie, zadziwia wręcz dziecięcym entuzjazmem. Jest na etapie kupowania własnego domu, najchętniej w wiejskiej okolicy, dlatego oddane przyjaciółki zmuszone są rozbijać się po leśnych ostępach, od jednej rudery do drugiej. Aż trafiają na tytułową Leśną Polanę, która kiedyś odegrała wielką rolę w jej życiu. Majka i Julia za plecami Gabrysi postanawiają zakupić ten zakątek, choć wymaga sporo pracy.
Wszystkie nasze bohaterki to singielki. Maja pozuje na łowczynie, słynie z krótkich namiętnych romansów, nie chce faceta na stale. Jako jedyna dorobiła się własnego wozu, zresztą ma bogatych rodziców.
Julia ma chłopaka, tylko że to damski bokser,agresywny po alkoholu, a ona jak zwykle usprawiedliwia jego wybryki i agresję. Dopiero gdy zmuszona jest skakać z balkonu by uciec przed jego pięściami, nabiera rozumu i decyduje się od niego odejść.
Dla symetrii mamy trzech braci z jednego ojca, bliźniaków Marcina i Patryka oraz starszego od nich Wiktora Prado. Też nieszczęśliwi w miłości, a drogi Wiktora i Gabi się znów przetną, no i obojgu zależy na tej samej Leśnej Polanie, więc komplikacji i uczuciowych perypetii nie zabraknie.
Autorka serwuje nam liczne retrospekcje, dzięki którym poznajemy trudną przeszłość bohaterów. sadystyczny uzbecki oprawca żołnierzy AK, prywatnie ojczym chłopaków, okazuje się katem ojca Gabrysi, oraz treserem ich matek. Za opór często je zabijał, i ten zwyrodnialec niestety pozostaje bezkarny.
Wartka akcja, dramatyczne przeszłość bohaterów, różne traumy, które nadal wpływają na ich życie i relacje z innymi ludźmi sprawiają, że czyta się tę powieść z niekłamaną przyjemnością. Katarzyna Michalak umiejętnie serwuje napięcie, a tom urywa się w kulminacyjnym punkcie. Szkoda, że czytelnik musi trwać w niepewności, czy zakusy demonicznego Adolfa Kuchty na szczęście braci Prado powiodą się.
Dużo nostalgii, ciepła i erotycznych fascynacji- idealna lektura na zbliżające się Walentynki. Pisarka z pewnością jest teraz oszlifowanym brylantem. Ani obrazowemu językowi, ani dopracowaniu fabuły nic nie można zarzucić, więc polecam.

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2017-09-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Niełatwe życie trzech kobiet. Przyjaźń, która zrodziła się w ośrodku terapii psychiatrycznej.  Bracia, prześladowani przez kata, oprawcę, słusznie nazywanego bestią. Czy zdołają "wyjść na prostą". Czy uwolnią się od przeszłości? Czy są w stanie żyć po swojemu?

Avatar użytkownika - damonowa
damonowa
Przeczytane:2017-08-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Od samego początku wiedziałam, jak tylko zobaczyłam ją w internecie, wiadomość o tej książce, że będzie to istna petarda. Ale nie sądziłam że będzie to książka aż taka, nie spodziewałam się że autorka zafunduje mi takie mocne wrażenia w ten weekend.

„Połknęłabym” ją w jeden dzień, ale takie emocje towarzyszą podczas czytania tej książki, że musiałam robić przerwy, nie mogłam przeczytać ją tak szybko przy takiej treści.

Jeszcze ta końcówka...Od razu chce się sięgnąć po drugą część, od razu pojechałabym do księgarni tylko po to żeby dowiedzieć się co jest dalej, ale nie...Jestem wierną fanką miejskiej biblioteki i niestety muszę „grzecznie” poczekać aż książkę ktoś odda, żeby móc znów zaczytać się w świecie braci Prado i trzech przyjaciółek. Jestem niezmiernie ciekawa co też autorka pokaże nam w tych dwóch kolejnych tomach. Jestem pewna, że się nie rozczaruje.

Warto przeczytać tą książkę, to nie jest jakiś niewinny romans, czy głupiutka komedia romantyczna. Jest to dojrzała historia, czasami niewyobrażalna, bardzo poruszająca, ale na pewno zostanie w mojej pamięci na dłużej.

Avatar użytkownika - AnnaRosinska
AnnaRosinska
Przeczytane:2017-05-05, Ocena: 5, Przeczytałam,
Znam możliwości autorki. Wiem, że lubi komplikować życie swoim bohaterom, wystawiać ich na ciężkie próby. Ba! Nawet wysyłać ich na tamten świat. Ale czegoś takiego po prostu się nie spodziewałam!!! Jeżeli do tej pory wahałam się, która z powieści Pani Michalak zasługuje na miano mojej ulubionej, teraz nie mam już żadnych wątpliwości :-)
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2017-03-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
"Leśna polana" przybliża nam trzy kobiety - Gabrysię, Majkę i Julkę oraz trzech braci - Wiktora, Patryka i Marcina. To powieść o przyjaźni i miłości, ale również o poświęceniu, nienawiści, bólu, straconych nadziejach. Jakież było moje rozczarowanie, gdy dowiedziałam się, że na kolejny tom muszę jeszcze poczekać.
Avatar użytkownika - Beatricze
Beatricze
Przeczytane:2017-02-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki- 2017,
Kolejna książka tej autorki, obok której nie można przejść obojętnie. Opowiada losy trzech przyjaciółek Julii, Gabrysi i Majki oraz trzech braci Wiktora, Marcina i Patryka. Ich losy splatają się ze sobą. Poznajemy losy trzech braci, z których najstarszy Wiktor jest katowany przez ojczyma Adolfa Kuchte vel Józefa Kuchcińskiego, który wcześniej był katem na Pawiaku.Losy Gabrysi i Wiktora łączą się ze sobą. Zakochują się w sobie. Okazuje się, że ojczym Gabrysi, Antoni jest znienawidzonym przez Józefa Kuchcińskiego więźniem Pawiaka, nad którym ona tam się znęcał. Miłość Wiktora i Gabrysi zostaje wystawiona na próbę, Bardzo wstrząsnęły mną opisy znęcania się nad Antonim. Jak można być taką bestią w ludzkiej skórze...
Avatar użytkownika - Ania8970
Ania8970
Przeczytane:2017-02-08, Ocena: 5, Przeczytałem,
W Leśnej Polanie zachwyciła mnie przede wszystkim kreacja bohaterów, bohaterowie mają bardzo ciekawe osobowości i są niezwykle barwni. Wątek z bestią wprowadza element fantastyczny do książki, co dodatkowo ją wzbogaca. Niecierpliwi czekam na kolejną część serii leśnej.
Avatar użytkownika - karopola89
karopola89
Przeczytane:2017-01-09, Ocena: 5, Czytam, Mam,
Leśna Polana hmm kolejna książka pani Michalak, która zawładnęła moim sercem. Czytając ją targały mną różne emocje, śmiałam się, ale też płakałam. + za kreację bohaterów, którzy są wyjątkowo barwni. W tej książce nie ma tak wiele słodkości, jak np w Przystani Julii, tu bohaterowie mają za sobą też cxiężkie przeżycia. Myslę że ksiązka może zainteresować nawet najbardziej wybrednego czytelknika.

Gabrysia, Maja i Julia, trzy przyjaciółki, które połączyła trudna przeszłość. Poznają się w ośrodku leczniczym, gdzie trwa ich rekonwalescencja. Jakby to miejsce pięknie nie nazwać, dla nich zawsze to będzie klinika psychiatryczna. Julia walczyła z jadłowstrętem, Maja leczyła się z depresji, natomiast Gabriela... jej powód pobytu w tym miejscu był niejasny. Od tego momentu stają się nierozłączne, niczym siostry, które łączą więzy krwi.
Patryk, Marcin i Wiktor, wielcy bracia Prado. Dorobili się majątku, wspięli na szczyt, choć zaczynali na dnie. Po przerażającym dzieciństwie, gdzie ojczym brutalnie znęcał się nad najstarszym z nich, w końcu udaje im się uciec. Pieczę nad młodszymi bliźniakami przejmuje Wiktor. Od tej pory to on jest ich ojcem, bratem, przyjacielem i opiekunem. Choć rodziną tak naprawdę nie są, jeśli liczyć więzy krwi.
Wiktor i Gabrysia... niespodziewane spotkanie, równie niespodziewane gorące uczucie i niezapowiedziany koniec. Ten związek zmieni całe ich życie, nawet wiele lat po ostatnim spotkaniu będzie decydował o teraźniejszości.
Co, jeśli przez nieoczekiwany splot wypadków sprawi, że przeszłość wdepnie butami w ich obecne życie, a wszystko co stracili będą w stanie odzyskać? Czy przeszkoda, która poprzednim razem okazała się nie do przeskoczenia teraz będzie niewidocznym problemem, z którym sobie z łatwością poradzą? Czy człowiek może się zmienić, czy kat już zawsze będzie katem?
Katarzyna Michalak to autorka dobrze znana w literackim świecie. Znana zarówno z emocjonujących, pełnych życia książek, jak i hurtowych wydań. Specjalizuje się w literaturze obyczajowej. Czy "Leśna Polana" również przyniesie jej sukces?
Książek powyższej autorki przeczytałam dotychczas tylko trzy, w czym jedna to ta, o której dziś opowiem. Po tak krótkim zapoznaniu (patrząc na cały dorobek pisarki) trudno określić swoje stanowisko, jednak mogę z ręką na serce stwierdzić, że wszystkie trzy lektury okazały się strzałem w dziesiątkę. Uwielbiam książki nacechowane emocjami, a Katarzyna Michalak z pewnością wie, jak je przekazać. Wiem również, że zdania na temat Pani Kasi są mocno podzielone, jednak ja opowiadam się zdecydowanie za tym, że autorka ma w sobie duży potencjał, który w całości wykorzystuje.
"Leśna Polana" to książka obyczajowa, która odbiega od typowych romansideł. Całą swoją uwagę skupia bowiem na cierpieniu głównych bohaterów, ich relacjach z otoczeniem, rodziną czy partnerami. Nie poświęca całej uwagi na miłość, stanowi ona tylko podstawę, która nie jest głównym tematem. W wątek wplata również wydarzenia z historii Polski, o karcerach na Rakowieckiej, gdzie torturowano ludzi w najbardziej bestialski sposób.
Bohaterowie są nakreśleni w sposób wyrazisty, wiarygodny, lecz jednostajny. Dobro nie miesza się ze złem, każdy ma swój określony stosunek do rzeczywistości, którego się trzyma. Ich wątki łączą się, tworząc spójną całość, w czym widać pracę autorki. Mimo kilku różnych przeszłości, różnorodnych historii udało się spleść je w jedną książką, gdzie mamy spójność.
Styl jest prosty, co z reguły spotkamy w powieściach obyczajowych. Mają one bowiem na celu przedstawić pewną historię, która mogłaby mieć miejsce w realnym świecie. Czytelnik musi się wczuć w klimat, zjednać z bohaterami i zrozumieć fabułę, nie trudząc się przy tym. Musi to przyjść samoistnie, więc lektura musi być przyjemna w odbiorze.
Ta książka wyróżnia się swoją daleko idącą przeszłością, która ma wpływ na obecne życie naszych bohaterów, przez co można uznać ją za wielowątkową. Co ciekawe, a zarazem mocno potworne, opisy katowni UB, X Pawilonu oparte są na faktach. Autorka przestudiowała kilka źródeł i na ich podstawie wykreowała własny świat ciemności. Cierpienie jakie spoczywa na młodych ludziach wzbudza empatię, adresat jest przerażony sposobem traktowania i wyborem tortur. Niestety momentami miałam wrażenie, że Katarzyna Michalak mocno przegięła z gehenną, na jaką skazała swoje postacie, przez co ujmuje jej to nieco realizmu. Mimo to i tak współczułam im, czując jednocześnie ich ból. Choć na początku nie odczuwałam wielu emocji, to później... spadła na mnie cała ich gama. Wzruszyłam się, rozczuliłam przy wspomnieniu wielkiej miłości, która była krótka, lecz burzliwa, a zakończenie... wprawiło mnie w osłupienie! Do tej pory nie mogę uwierzyć, jak można w takim momencie zakończyć pierwszą część. Zostało to wykonane w perfekcyjny sposób, ponieważ jak wiadomo "Leśna Polana" to cykl! Więc z niepokojem wyczekuję kolejnego tomu, co na pewno było efektem zamierzonym.

Recenzja znajduje się również na www.zksiazkadolozka.blogspot.com

Avatar użytkownika - KuLtUrAlNiEbp
KuLtUrAlNiEbp
Przeczytane:2016-12-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Leśna polana Katarzyny Michalak to pierwsza część trylogii z nowej serii o znamienitym tytule LEŚNA TRYLOGIA. Każdy, kto zna choć kilka książek tej autorki może dostrzec w nich pewne elementy wspólne, jeśli chodzi o poprowadzenie treści. Leśna polana natomiast jest nieco inna i mniej oczywista. Dlaczego tak uważam? Postaram się to poniżej wyjaśnić:) Przede wszystkim dużo się tu dzieje od początku do końca. I nie chodzi tylko o same wydarzenia, ale o formę prowadzonej narracji i styl. Nie ulega wątpliwości, że Leśna polana to powieść obyczajowa. Nie należy jej jednak tylko w ten sposób postrzegać. Jest tu bowiem wielka dawka emocji, jakich dostarczają nam powieści sensacyjne, jeszcze większa - psychologiczne i ogromna - dramaty. To, co z kolei jest typowe dla K. Michalak, to kreowanie kontrastowych postaci i bardzo wyrazistych osobowości. Skoro mowa o osobowościach, to w powieści mamy sześć głównych: - Gabriela - Majka - Julia - Wiktor - Marcin - Patryk Każdy bohater jest inny - ale tak zupełnie inny. Gabriela zdaje się być poukładaną nauczycielką. Julia to kobieta wybierająca jak dotychczas same niekorzystne życiowe rozwiązania. Majka to osoba odważna i przebojowa. Co więc łączy te trzy kobiety? Zdradzę tylko tyle, że doświadczenie związane ze szpitalem psychiatrycznym. Wiktor, Marcin i Patryk to bracia, którzy żyją wspomnieniami łączącymi się z ich okrutnym ojczymem. Ojczymem tyranem i despotą. Zatrzymajmy się teraz na moment przy tytule. LEŚNA POLANA - nazwa iście sielankowa i refleksyjna, ale i pełna cierni oraz tajemnic, o których nie chce się wspominać i pamiętać. Budzą one bowiem uśpione drastyczne koszmary. Ta bolesność przeszłości jest cały czas wyczuwalna u bohaterów K. Michalak. Zakończenie powieści jest nieoczywiste. Jest to zrozumiałe wziąwszy pod uwagę budowania przez autorkę cyklu książek. Czytelnik musi z niecierpliwością czekać kolejnej części - a warto oczekiwać na kolejną dozę różnobarwnych emocji.
Avatar użytkownika - marciaG
marciaG
Przeczytane:2016-12-06, Ocena: 6, Przeczytałam,
Mogłabym napisać o książce jedno słowo, które załatwia wszystko - GENIALNA! Jest genialna pod każdym względem, napisana tak, że czyta się ją jednym tchem. Tajemnice i zawiłości dodają uroku powieści a główni bohaterowie mogliby być naszymi najbliższymi sąsiadami czy rodziną. Wszystko jest tak prawdziwe i realne, że trudno się od niej oderwać - już od pierwszej strony. Trzy koleżanki, trzech braci i jeden stary dom - wielka tajemnica, zbiegi okoliczności, które ich łączą to najważniejsze elementy powieści. Mamy w niej wszystko miłość, pieniądze, ból i cierpienie ...a czy zakończy się happy endem? Tego nie wiemy pani Michalak kończy powieść w niezwykle ważnym momencie i z tego co wiem, to książka wciąż powstaje. Gabrysia, Majka i Julia - trzy różne osobowości z ciekawą przeszłością spotykają się ,,w dziwnym miejscu" i już zostają razem, jak siostry. Wiktor, Marcin i Patryk - przyrodni bracia, którzy w dzieciństwie przeszli piekło - byli maltretowani przez ojczyma. Drogi tej szóstki po latach znów się przecinają i powstaje nowa niezwykła historia. Czy przeszłość tego nie zniszczy? Czy znów pozwolą się ponieść miłości, która dawniej była taka cudowna? Czy narodzi się nowe uczucie? Nigdy wcześniej nie czytałam książki pani Michalak, dlatego nie wiedziałam czego mogę się spodziewać - dziś jednak już wiem, że to dopiero początek mojej przygody z jej powieściami.
Avatar użytkownika - kingaz86
kingaz86
Przeczytane:2016-11-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 w 2016, Mam,
Fantastyczna książka :) Czy wszystkie życiowe porażki i niegodziwości można tłumaczyć trudnym dzieciństwem? Jeśli tak, to trzej bracia Prado - Wiktor, Marcin i Patryk - mogliby się stoczyć na samo dno i obwiniać tego, który zamienił pierwsze lata ich życia w piekło: swojego ojczyma. Trzy przyjaciółki - Gabrysia, Majka i Julia - też nie miały najłatwiej. O Majce i Julii rodzice zapomnieli, a Gabriela od najmłodszych lat musiała dbać o siebie i o przybranego ojca, którego ubeckie tortury pozbawiły zdrowia i sił. Pierwszy tom Leśnej Trylogii opowiada o dramatycznych losach Gabrieli i Wiktora, których łączy miłość, ale dzieli Zło bezwzględne i okrutne, nie cofające się przed niczym... Jest jednak zakątek, w którym ich drogi muszą się przeciąć: mały domek, ukryty gdzieś w lesie, w otoczeniu wiekowych świerków: Leśna Polana. Są już tak blisko tego miejsca... Tak blisko odnalezienia powtórnie siebie i swojej miłości... Ale Zło nie odpuszcza. Nigdy.
Avatar użytkownika - ksiazkanonstop
ksiazkanonstop
Przeczytane:2016-11-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Egzemplarze recenzenckie, Mam,
Zazwyczaj wydawnictwa wspaniale i trafnie dobierają okładki książek do ich treści. No właśnie... zazwyczaj. Biada tym, którzy sięgną po "Leśną Polanę" nie przeczytawszy krótkiej recenzji z tyłu książki. Mogą się nieźle rozczarować... Ta myśl towarzyszyła mi niemal do końca lektury, chyba po to, żebym nie zapomniała o tym tutaj wspomnieć. Trudno ocenić, czy jest to zabieg pożądany, przemyślany. Katarzyna Michalak to pisarka poruszająca się jak ryba w wodzie w różnych gatunkach literatury. Na prawdę na próżno się silić, aby przyporządkować ją do jednego typu. Z każdą kolejną publikacją zdobywa nowe rzesze czytelniczek, a jej powieści osiągają wysokie miejsca w rankingach na stronach księgarń. Najnowsza książka: "Leśna Polana" wydana przez Znak Literanova to lektura trudna, ostra, brutalna, lecz nie brakuje w niej również pięknych, chwytających mocno za serce romantycznych scen oraz silnej, trzymającej przy życiu, przyjaźni. Wbrew temu co sugeruje cudowna zielona ilustracja na okładce, na próżno oczekiwać cukierkowej fabuły. Bohaterów niniejszej książki Katarzyny Michalak nie sposób nie szanować. Przede wszystkim za siłę i chart ducha. Czy smutne, pełne lęku, bólu dzieciństwo przekreśla szczęśliwą dorosłość? Czy dziecko wychodzące z domu bez wzorca ma jakiekolwiek szanse, by stworzyć dom, rodzinę, spełnić marzenia, skoro było poniewierane i wpajano mu, że jest beznadziejne? Wiktor, Patryk i Marcin doświadczyli ziemskiego piekła. Najgorszego z możliwych. Gdy ich matki odeszły, chłopcy pozostali pod "opieką" ojczyma. Adolf Kuchta jest znany pod dobrze do niego pasującą ksywą "Hitlerek". Ogromną przyjemność sprawia mężczyźnie widok krwi i cierpienia ludzi. Nie ma sumienia. Pozbawiony jakichkolwiek ludzkich porywów, znęca się nad przybranymi synami. Wiktor, jako najstarszy z braci, gorąco postanawia wyrwać swoje rodzeństwo i siebie z rąk Kuchty. Jednak zanim mali bohaterowie ujrzą piękno świata, upłynie dużo czasu... Zastanawiający jest fakt, dlaczego kobiety, godziły się na takie traktowanie: ostre zbliżenia seksualne, psychiczne znęcanie a następnie pozostawiły dzieci w rękach tego mężczyzny. Czemu nie zabrały dzieci? Czy na prawdę jego uroda zdołała przysłonić podłe cechy charakteru? Ciężko jest w to wszystko uwierzyć, a książkę w momentach, w których występuje Adolf czyta się z otwartymi ustami. Dosłownie. Dlaczego trzy piękne kobiety trafiły do szpitala psychiatrycznego? Julia, Majka i Gabriela. Wszystkie z olbrzymim bagażem ciężkich doświadczeń życiowych, wszystkie strachliwe, płochliwe. Czy znajdą miłość? Czy one na prawdę jej potrzebują? Nie jedna z kobiet czytających "Leśną Polanę" zapragnie takiej przyjacielskiej więzi, jaką stworzyły bohaterki. Ta nić sympatii jest w ich życiu bardzo ważna. Poniekąd zastępuje im ona rodzicielskie ciepło, troskę i miłość. Podczas lektury odniosłam jednak wrażenie, iż najbardziej spragnioną opieki oraz troski jest Gabriela. Smutna, poraniona przez los kobieta pozostała ogołocona z wszelkich marzeń. Pewnego dnia straciła miłość swojego życia czyli to, co ceniła nade wszystko. Jej szczęście może powrócić, a przynajmniej sama zainteresowana tak sądzi, tylko w jednym miejscu na ziemi. W domku stojącym na Leśnej Polanie do serca Gabrysi ponownie zapuka radość życia a nad jej głową zaświeci słońce. Dwa intrygujące motywy przewodnie w książce w pewnym momencie stykają się. Jest to zabieg jak najbardziej ciekawy. Czytelnik mimowolnie sięga w wyobraźni jeszcze dalej i przed autorką rozmyśla nad tym, co otrzyma w drugim tomie. "Leśna Polana" ma swój tymczasowy finał w takim momencie, że po przeczytaniu ostatniej strony mamy olbrzymią ochotę natychmiast sięgnąć po kontynuację. Niestety, trzeba na nią poczekać. Miejmy nadzieję, że nie będzie to bardzo długi czas. Kiedy rozpoczęłam lekturę i zorientowałam się, że po raz kolejny marzeniem bohaterki jest dom umieszczony na odludziu... dopadło mnie zniechęcenie do dalszego czytania. Ogólnie rzecz ujmując przepadam za twórczością Katarzyny Michalak, lecz jej mocne przywiązanie do ... domów powoduje u mnie już niesmak. Sporym zaskoczeniem było także to, iż nie trzymam w ręku romansu (ta konsternacja wynikła przez okładkę). Teraz, kiedy mogę spojrzeć na całość... było warto przeczytać tę publikację. Trzyma w napięciu, wywołuje gigantyczne emocje, ściska za serce, wzbudza rozczulenie. Jeśli Katarzyna Michalak nie przekonała jeszcze wszystkich, że żadnych tematów się nie boi, udowodni to w "Leśnej Polanie".
Avatar użytkownika - KateWithBooks
KateWithBooks
Przeczytane:2016-11-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Mały domek ukryty w leśnym zaciszu, trzy kobiety po przejściach, trzech przystojnych i zamożnych braci, przerażająca przemoc domowa, mrożące krew w żyłach opisy tortur stosowanych przez agentów UB, i niespełniona pierwsza miłość. Katarzyna Michalak w niesamowity sposób potrafi połączyć kilka złożonych i skomplikowanych historii w jedno piękne opowiadanie. Jej trylogie są rozchwytywane w całej Polsce z prędkością światła. Czy i tym razem autorka wykazała się kunsztem pisarskim? W piórze Pani Michalak zakochałam się przeczytaniu trylogii kwiatowej, która do tej pory (a to już trochę minęło) zaprząta mi myśli. Tak więc postanowiłam się zapuścić jeszcze dalej i sięgnęłam po jej najnowsze dzieło, czyli ,,Leśną Polanę". Jest to nowość na rynku wydawniczym, więc i opinii nie było jeszcze za wiele. Mimo to zaryzykowałam. I cieszę się z tego powodu, bo pierwsza powieść cyklu okazała się być bardzo dobra. Trudno mi powiedzieć, czy rewelacyjna, bo uważam że autorka jeszcze nie wszystko pokazała, zachowując zaskakujące szczegóły na kolejne tomy. Już pierwsze stronice powieści pozwalają nam poznać trzy bardzo różne od siebie kobiety: Julię, Gabrysię i Majkę, połączone przyjaźnią od czasów przebywania w szpitalu psychiatrycznym, do którego trafiły po dramatycznych przeżyciach z przeszłości kilka lat wcześniej. Tak wiem, zaczyna się dość dziwnie. Ale bez obaw, nie są wariatkami, tylko osobami ze sporym bagażem doświadczeń, które doprowadziły je do stanów depresyjnych. Niedługo potem poznajemy inną historię, a mianowicie trojga braci, obecnie bardzo zamożnych i cholernie przystojnych kawalerów, prowadzących własną firmę związaną z nabywaniem i sprzedażą nieruchomości. Jednak nie są oni zwykłymi, bogatymi i próżnymi mężczyznami, za jakich można by ich posądzać. Trudne dzieciństwo, bieda i okrutny ojczym Adolt Kuchty ,,Hitlerek" motywuje chłopców do walki o lepsze życie. Wiktor, Patryk i Marcin przechodzą niewyobrażalne piekło. Czytając ich historię wylewamy morze łez, a emocje nami szargają w niewyobrażalny sposób. Jak można komuś wyrządzić tale krzywdy? Wspólnym mianownikiem okazuje się ojciec Gabrysi, Antoniego Leszeńskiego, który w swoich nastoletnich latach był brutalnie torturowany przez ,,Hitlerka", podobnie jak młody Wiktor, który w dzieciństwie doznał ze strony ojczyma wiele bólu i cierpienia. Wracając jednak do czasów współczesnych, Gabrysia zakochuje się w małym domku w lesie, który miała otrzymać w prezencie od swojej pierwszej miłości Wiktora. Jednak w drogę wchodzą inni nabywcy, z którymi nie wygra. Do gry włącza się Majka i wraz z drugimi kupującymi szykują spisek dotyczący zakupu leśnej chatki. Kim okażą nowi kupujący? Czy Gabrysia spełni swoje marzenie? W powieści ,,Leśna Polana" zetkniemy się z wieloma wątkami, niekiedy zabawnymi i lekkimi, a wielokrotnie z okrutnymi i bolesnymi. Nie zabraknie też motywu historycznego, zapewne ciekawego dla wielu czytelników, który urozmaica fabułę książki. Zgóry wiadomo, że przez powieść przebrniemy w zastraszającym tempie. Jednak trochę chaotyczny styl pisarski, bardzo długie rozdziały i przeskoki ,, w czasie" utrudniały niekiedy połapanie się w wydarzeniach. Nie ukrywam, że pierwszy tom leśnej trylogii nie powalił mnie tak na kolana jak książka ,,Ogród Kamilii", jednak mogę z czystym sercem powiedzieć, że była ciekawa i wciągająca. Trochę długo się rozkręcała, a samo zakończenie nadal nie wiele wyjaśniało. Nie mniej, z przyjemnością sięgnę po drugi tom, chociażby po to by poznać dalsze losy bohaterów. Mam też cichą nadzieję, na zaskakujące wydarzenia. Tak więc polecam książkę każdej fance Katarzyny Michalak, bo jestem pewna, że się spodoba nie jednej czytelniczce.
Avatar użytkownika - AgnieszkaKaniuk
AgnieszkaKaniuk
Przeczytane:2016-11-11, Ocena: 6, Przeczytałam,
Drodzy czytelnicy, dziś śpieszę do Was z przedpremierową recenzją książki której premiery nie możecie przegapić. Już 9 listopada na rynku wydawniczym ukaże się długo wyczekiwana przez czytelników książka Pani Katarzyny Michalak ,,Leśna polana". Myślę, że tego kim jest Pani Kasia nikomu nie trzeba przybliżać. Jej książki cieszą się ogromnym uznaniem i popularnością. Każdy kolejny tytuł wychodzący spod jej pióra odnosi ogromne sukcesy czego niezbitym dowodem jest fakt, iż autorka zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych pisarzy ubiegłego roku. Grono wiernych czytelniczek pisarki powiększa się, a kolejne tytuły rozchodzą się jak świeże bułeczki i jestem pewna, że tak będzie również w przypadku ,,Leśnej polany", co więcej już tak się dzieje ponieważ najnowsza książka już w przedsprzedaży osiąga spektakularny sukces zajmując pierwsze miejsca w rankingach księgarskich. Katarzyna Michalak zdobyła serca swoich czytelniczek zarówno w Polsce jak i zagranicą poruszając do głębi, wzbudzając ogrom emocji. W swoich utworach nigdy nie boi się poruszać trudnych tematów o których często się milczy. Ci z was którzy czytali ,,Bezdomną" czy ,,Ogród Kamili" doskonale wiedzą o czym piszę. Ja oczywiście należę do grona wielbicieli twórczości pani Kasi. Za każdym razem z niecierpliwie czekam na jej kolejne dziecko jak sama zwykła mówić o swoich książkach, a kiedy się pojawi z ogromnym zainteresowaniem sięgam po nie w ciemno bo wiem, że na pewno się nie zawiodę. Tak też stało się i tym razem. Autorka wielokrotnie na swoim blogu oraz mediach społecznościowych przygotowywała swoich czytelników na książkę która kosztuje ją wiele wysiłku emocjonalnego. I choć musieliśmy na ,,Leśną polanę" trochę poczekać zapewniam, że było naprawdę warto. Zanim powiem kilka słów o samej fabule, jednak nie za wiele bo jak sami zapewne rozumiecie nie chcę przed premierą za wiele zdradzać, chcę wyrazić ogromne słowa uznania dla autorki za siłę jaką musiała w sobie odnaleźć, by napisać tak bardzo trudną i emocjonalną powieść. To pozycja inna niż wszystkie, które do tej pory wyszły spod pióra Pani Michalak. Jak wiadomo autorka znana jest z pisania powieści, które są prawdziwym rollercoasterem wrażeń i przeżyć dla czytającego ale czegoś takiego czego doświadczamy za sprawą ,,Leśnej polany", jeszcze nie było. Każdy z nas ma w życiu takie miejsca, które zawsze kiedy je odwiedzamy budzą nasze wspomnienia, pozwalając cofnąć się w czasie abyśmy mogli z sentymentem wrócić do tego co było. Niestety nie zawsze miejsca te wiążą się z przeszłością która wypełnia nasze serce radością. Czasem bywa również tak, że wiążą się ze zdarzeniami z przeszłości która boli. Takie właśnie uczucia przepełniają Gabryielę Lezczeńską kiedy trafia na Leśną polanę. To miejsce jeszcze dziewięć lat temu miało być jej miejscem na ziemi gdzie u boku Wiktora Prado, mężczyzny swojego życia miała wieść szczęśliwe życie. Jednak w jednej chwili marzenia o wielkiej miłości i pięknym życiu legły w gruzach. Ukochany znika bez słowa. Dziś są przy niej dwie przyjaciółki Majka i Julia dziewczyny same również nie miały w życiu kolorowo oraz kochany ojciec Antoni - człowiek, którego przeżycia z młodości opisane w fabule dosłownie mnie sparaliżowały. Czytając owe fragmenty płakałam jak dziecko nie mogąc uwierzyć w to, co czytam. W tym miejscu zdradzę Wam tylko tyle, że to, co spotkało ojca Gabrysi oparte jest na autentycznych faktach, które kiedyś spotkały wielu Polaków. Wszystko we mnie krzyczało: ,,Jak człowiek może być taką bezwzględną bestią dla drugiego człowieka". Jeśli chodzi o Wiktora dla mnie jest moim osobistym bohaterem. On i jego dwaj bracia jako dzieci przeszli przez piekło na ziemi zgotowane im przez bezwzględnego zwyrodnialca, którego karmą jest ludzkie cierpienie... Dziś kiedy Wiktor i Gabrysia są już tak blisko by zaznać szczęścia u swojego boku nagle... No właśnie, co się dzieje dalej musicie przekonać się sami. Powiem tylko, że powieść skończyła się w takim momencie, że już nie mogę doczekać się kontynuacji tej wyjątkowej historii w kolejnym tomie trylogii ,,Czerwień Jarzębin". Myślę, że oczywistym jest iż z całego serca polecam ten tytuł. Zapewniam, że na długo pozostanie w waszych myślach, a już na pewno pozostawi trwały ślad w sercu. Nie mogę powiedzieć, że ,,Leśną Polanę" czyta się łatwo i szybko, ale przecież w dobrej książce nie o to chodzi. Dla mnie książka ma wstrząsnąć, poruszyć do głębi i dać do myślenia i w najnowszej książce Pani Kasi Michalak właśnie to wszystko i o wiele więcej dostałam. Przypominam premiera już 9 listopada!
Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2016-10-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
"Leśną Polanę" przeczytałam bardzo szybko, bo kolejne strony zawierały przecież rozwiązanie zagadek i tajemnic z przeszłości. Żałuję tylko, że nie zabezpieczyłam się przed przyjmowaniem tych rewelacji tak, jak zrobiła to Majka... Zresztą od początku lektury zaznaczałam sobie markerem ważne fragmenty, gdyż czytałam wersję wydruku zbindowanego, aż do czasu, gdy dotarłam do mocnych opisów działań bestii... Zapomniałam o markerze zupełnie, nie chciałam nawet na sekundę odrywać się od tekstu... Czekałam na jakieś pozytywne i szczęśliwe wieści. Nie będę się tutaj rozpisywała o plusach czy minusach, bo każdy znajdzie swoje, kto będzie miał się nastawić negatywnie to zrobi to, pomimo wszystko... Dla mnie książka ma wszystko to, co powinna mieć - ciekawych, różnorodnych i barwnych bohaterów, miłość, przyjaźń i trudne przeżycia, akcja pędzi, przeszłość wywołuje ból a tajemnice mieszają w życiu postaci. Emocje są ogromne i wielokrotnie musiałam ocierać łzy... I wiecie co? Mam tylko jedną dużą negatywną uwagę do tej książki - ale tego się mogłam spodziewać, skoro to trylogia - zakończenie! Przerwanie w TAKIM momencie to przecież okrutne. Jestem poturbowana psychicznie. Czułam ból bohaterów na własnym ciele i płynącą z ran ciepłą krew. Wstrząsająca historia człowieka potwora, który niszczy to, co dobre. całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/10/katarzyna-michalak-lesna-polana.html

Od dziś umieszczam książki Pani Katarzyny w ulubionych. Dla mnie cudowna pozycja. połączenie dramatu, chwilami horroru z obyczajówką o przyjaźni i  miłości.Podobają mi się wszyscy bohaterowie, mimo swoich wad i popełnianych przez siebie błędów. Książka zawiera także elementy PRL-owskich czasów i traktowania ówczesnych więźniów "politycznych". Czy można urodzić się złym do szpiku kości? Czy takowe zainteresowania można szlifować? Czy bez ukończenia szkoły można zajmować najważniejsze stanowiska w kraju? Czy takie bydlaki jak "Hitlerek" mają w ogóle prawo żyć i chodzić między ludźmi, których skrzywdzili? Ile jest w stanie człowiek unieść niewyobrażalnego wręcz cierpienia? Ile jest w stanie poświęcić dla innych? Czy przyjaźń może być bezwarunkowa? Czy pierwsza miłość nigdy nie gaśnie? Czytajcie . Ja nie mogłam się od książki oderwać i zarwałam niemal całą noc. Ale było warto.

Avatar użytkownika - cichaczytelniczka
cichaczytelniczka
Przeczytane:2020-03-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 8 książek 2020,

Była to moja pierwsza przeczytana książka tej autorki i zakochałam się od pierwszych stron. Czyta się ją z przyjemnością i czeka na więcej po każdym rozdziale. Początkowo myślałam, że losy głównych bohaterów są niemal oczywiste od początku, jednak nie wszystko okazało się takie jasne.  Tego samego dnia sięgnęłam po kolejną część.

Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2018-04-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,

To opowieść o przyjaźni, której nikt nie jest w stanie rozdzielić, braterskiej miłości, wsparciu i zaufaniu.

Wiktor i jego przybrani bracia Marcin i Patryk przeżyli w dziecińswie piekło, które wyrządził im ojczym, ich życie przypominało horror, jednak udało im się przetrwać, dzięki temu, że zawsze byli razem, stali za sobą murem. Doświadczyli bicia i torturowania, poniżania, znęcania się psychicznego, ale wyrośli na silnych i mądrych ludzi.

Mamy również trzy kobiety, Gabrysię oraz Majkę i Julię doświadczone przez los, dziewczyny spotykają się w szpitalu psychiatrycznym, mają swoje ciężkie przeżycia, ale przyjaźń i odpowiedzialność za siebie sprawiła, że stały sie nierozłączne. Gabrysia dziewięć lat temu spotkała miłość swojego życia właśnie Wiktora, z którym w miejscu Leśna Polana przeżyła najpiękniejsze chwile w swoim życiu, niestety mężczyzna znikął bez słowa wyjaśnienia łamiąc serce dziewczyny. Gabrysia marzy aby posiadać domek na Leśnej Polanie, jednak ani jej ani kochanego ojca Antoniego, okrutnie skrzywdzonego przez kata Józefa Kuchtę, ojczyma Wiktora, nie stać na taki zakup. Droga braci oraz dziewczyn ponownie się skrzyżuje, wszyscy znajdą się znowu w niebezpieczeńswie ponieważ ich wspólny prześladowca będzie chciał dokończyć swoje rozpoczęte przed laty dzieło niszczenia.

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2017-07-13, Ocena: 5, Przeczytałam, #Z wątkiem kryminalnym,

Przeczytałam gdzieś w internecie opinię, że książki Pani Katarzyny Michalak można albo kochać, albo nienawidzić. A ja zaliczam się do grona osób, które je zwyczajnie lubią. Jedne podobają mi się bardziej, inne mniej, ale daleka jestem od takich skrajnych osądów.

„Leśna Polana” opowiada o niezwykłej przyjaźni trzech kobiet Gabrysi, Majki i Julii, które spotkały się w sanatorium w Komorowie. Kilka miesięcy spędzonych we wspólnym pokoju, terapia, zwierzenia i rozmowy zaowocowały nierozerwalną więzią, która przetrwała już wiele lat, sporo burz i kryzysów. A trzeba Wam wiedzieć, że te trzy ciężko doświadczone przez życie dziewczyny, niepodobne charakterem ani temperamentem, gotowe są zrobić dla siebie dosłownie wszystko…
Trzej bracia Prado dziś prowadzą rodzinną firmę zajmującą się obrotem nieruchomościami. Są bardzo zamożnymi ludźmi z wielkimi ranami w sercach. Kiedyś byli zastraszonymi, katowanymi przez ojczyma dziećmi, które w obawie o własne życie uciekły z domu. Ale przeszłość nie daje o sobie zapomnieć… W dość przypadkowy, choć pełen zbiegów okoliczności sposób drogi Wiktora, Patryka i Marcina przecinają się ze ścieżkami trzech przyjaciółek. I wydawałoby się, że wreszcie szczęście zapuka do ich drzwi. Niestety nad nimi wszystkimi wciąż wisi klątwa bestii w ludzkiej skórze, która nie spocznie dopóki zło nie zwycięży…

„Leśna Polana” to powieść, która kompletnie mnie zaskoczyła, to historia, jakiej się nie spodziewałam, to opowieść, w której autorka próbuje wyjść poza utarte i przyjęte przez siebie schematy. To chyba pierwsza książka, gdzie dochodzą do głosu echa prawdziwych wydarzeń. A opieranie się na faktach i tekstach źródłowych zdecydowanie służy opisywanym wydarzeniom czyniąc je wiarygodnymi i prawdziwymi. Dlatego cieszę się, że to była dopiero pierwsza z trzech części Leśnej Trylogii. Mam nadzieję, że dwie kolejne również miło mnie zaskoczą.

We wcześniejszych powieściach jak „Nie oddam dzieci” Pani Katarzyna pokazała, że potrafi pisać o trudnych emocjach, tragicznych sytuacjach i smutnej rzeczywistości. Ale wprowadzając postać ubeka, kata z Rakowieckiej i opowiadając w rzetelny i szczegółowy sposób o jego metodach działania wywołała w moim sercu tak skrajne emocje, o jakie nawet sama bym siebie nie podejrzewała. „Leśna Polana” pod tym względem zdecydowanie przebija wszystkie wcześniejsze powieści autorki. Oczywiście podobnie jak w poprzednich książkach Pani Katarzyny i tu także znajdziemy wyidealizowanych bohaterów, którzy balansują na granicy prawdy i fikcji. Wiele jest też dziwnych zrządzeń losu i szczęśliwych, bądź nie zbiegów okoliczności. Ale nad wszystkim górę biorą emocje, które nie pozwalają odłożyć książki nawet na krótką chwilę. Takiej złości, nienawiści, odrazy dawno nie doświadczyłam podczas lektury. Z drugiej strony współczucie, ból, żal i bezsilność dosłownie rozdzierały mi serce. Tak bardzo chciałam, aby wszystko się wreszcie dobrze zakończyło, ale niestety… Powieść dobiegła końca, a mętlik w głowie i niedowierzanie wciąż pozostały. Może „Czerwień jarzębin” uspokoi nieco moją rozedrganą wyobraźnię. Już nie mogę się doczekać dalszych wydarzeń.

Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2017-05-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Jak zawsze świetna książka. Książka opowiada o tragicznych losach Gabrieli i Wiktora Prado.Trzej bracia - Wiktor, Marcin i Patryk mogli stoczyć się na samo dno i obwiniać tego który zamienił ich dzieciństwo w piekło. Na szczęście dzięki swojej determinacji i dzięki pomocy dobrego człowieka wyrwali się z tego piekła. Trzy przyjaciółki-Gabrysia, Majka i Julia, też nie miały łatwo. O Majce i Julii rodzice zapomnieli, a Gabriela od najmłodszych lat musiała dbać o siebie i o przybranego ojca, którego ubeckie tortury pozbawiły zdrowia. Tym katem był ten sam człowiek "Hitlerek".
Marzycielka
Katarzyna Michalak0
Okładka ksiązki - Marzycielka

Samotność… Jeżeli Ewie Kotowskiej wydawało się, że poznała jej smak, była w błędzie. Teraz dopiero, gdy straci ukochanego mężczyznę i najbliższych...

Gwiazdka z nieba
Katarzyna Michalak0
Okładka ksiązki - Gwiazdka z nieba

Co może grozić komuś, kto stracił już wszystko?W śnieżną wigilijną noc na tatrzańskiej przełęczy dochodzi do tragedii. Sześć lat później w mazurskiej chacie...