Lodowa księżniczka

Miłość czeka tam, gdzie najmniej się jej spodziewamy

Księżniczka Svetlana ucieka przed krwawą rewolucją do Paryża. W stolicy Francji nie jest jednak bezpiecznie. Trwa wielka wojna, miasto wrze, coraz trudniej znaleźć schronienie.

Kobieta ukrywa się z matką i młodszą siostrą. Gdy jednak kończą się zaszyte w gorsecie klejnoty, ryzykuje kontakt z paryskim półświatkiem i ściąga na siebie śmiertelne niebezpieczeństwo.

Z pomocą przychodzi jej młody chirurg. Mężczyzna jest zafascynowany piękną i tajemniczą Svetlaną, ale ta go lekceważy i odtrąca. Duma nie pozwala jej na przypadkową znajomość.

Wzruszająca powieść, która pozwala uwierzyć, że prawdziwa miłość rozpali najzimniejsze z serc

Informacje dodatkowe o Lodowa księżniczka:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2022-11-23
Tytuł oryginału: The Ice Swan

Tagi: Literaturoznawstwo - dramat

Kup książkę Lodowa księżniczka

Lodowa księżniczka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Kasia-nowika1
Kasia-nowika1
Przeczytane:2023-03-15, Ocena: 3, Przeczytałem,

"Lodowa księżniczka" J' Nell Ciesielski to czuły romans w nieczułym świecie wojny i przemocy.

Ona - Swietłana Dalska, rosyjska księżniczka, wraz z matką i siostrą uciekają z Rosji ogarniętej rewolucją bolszewicką (1917). Schronienie znajdują w rosyjskiej społeczności emigracyjnej w Paryżu.

On- Edwynn (Wynn)MacCallan, młody chirurg, który odkłada swoje statusy na bok poświęcając się swojej pasji i pomocy ofiarom Wielkiej Wojny.

Nie jest to jednak taka prosta, romantyczna historia miłości dwojga z odmiennych światów, którzy bez trudów odkrywają uroki miłosnych uniesień.

W tej historii istotne jest tło wydarzeń.

Wojna, ucieczka, klimat zagrożenia, strach, bieda, głód i choroby, które naznaczają bohaterów wyrwanych ze swoich dostatnich i bezpiecznych przystani.

To dramatyczna ucieczka rosyjskiej arystokracji, na którą został wydany wyrok i ostatnie miesiące Wielkiej Wojny.

Swietłana musi odrzucić dumę na bok i zadbać o bezpieczeństwo matki i młodszej siostry. Jej matka oderwana od znanej sobie rzeczywistości zupełnie nie radzi sobie w warunkach, w których przyszło jej żyć - irytująca, egoistyczna, snobka. Naraża rodzinę na niebezpieczeństwo. Przez co dziewczyna zostaje uwikłana w interesy rosyjskiego półświatka. Rosja jest, jaka jest, inna niż wszystko inne. Rosyjska duma i mentalność nie kieruje się sercem, bo zbyt bardzo lubuje się w nieszczęściu.

Swietłana przywdziewa zbroję wyniosłości, zdystansowana i pragmatyzmu. To lodowa dama i przeciwieństwo Wynna.

A Wynn jest naprawdę uroczy.

Wymarzony bohater romansu - pełen pasji, otwartości, współczucia, empatii i miłości. Chcę pomóc Swietłanie, ale jednocześnie nie kryje swojego zauroczenia. Oferuje jej bezwarunkową przyjaźń. Czy lodowa księżniczka ją przyjmie i jak potoczą się ich losy?

Nie jestem wielką miłośniczką romansów, ale jestem pewna, że wielu czytelników ta historia oczaruje.

Przyznam, że i ja zostałam wciągnięta w wir wydarzeń, szczególnie tych paryskich, dalsza część opowieści zmienia trochę narrację i były momenty, które trochę mnie irytowały, szczególnie to "wielkie nieporozumienie", które wcześniej, czy później musiało nastąpić.

Polecam tym, którzy lubią się wzruszać i wierzą w miłość, która potrafi skruszyć lód z zamarzniętych, zranionych serc 😉.

Avatar użytkownika - Marigolds216
Marigolds216
Przeczytane:2023-01-16, Ocena: 5, Przeczytałem,

,Po raz pierwszy spojrzała mu prosto w oczy, niezawstydzona bezpośrednim kontaktem. Odwzajemnił tę bezpośredniość. Włosy miała w najjaśniejszym odcieniu, tak jasne, że niemal białe, nieskazitelną skórę od urodzenia chronioną przed słońcem i oczy w odcieniu morza skutego lodem. Tak bladoniebieskie w środku, że można by zatracić się w ich głębinie i wypłynąć na brzegu arktycznego błękitu przy zewnętrznej obwódce".

To właśnie w tych srebrzystych, arktycznych oczach zakochał się młody chirurg Edwyn MacCallan, pracujący w angielskim szpitalu w Paryżu. Tam, po wybuchu rewolucji październikowej trafiła rosyjska księżniczka Swietłana Dalska. Po krwawych rozruchach w carskiej Rosji wraz z matką i siostrą udało im się dotrzeć do Francji i znaleźć schronienie w Paryżu. Niestety warunki w jakich przyszło im żyć odbiegają znacznie od tego do czego przywykły. Brud, bieda i nieustanny lęk przed bolszewikami nie pozwalają im zaznać spokoju. Świetlana za wszelką cenę pragnie chronić swoją rodzinę. Nowo poznany lekarz, wbrew zdrowemu rozsądkowi, staje się dla niej kimś bliskim. Czy uda mu się przebić przez lodowy mur, który wzniosła wokół swego serca? Przekonajcie się sami.
Książka bardzo mi się podobała. Uczucie rozwijające się między Swietłaną a Wynem opisane zostało w bardzo subtelny sposób. Autorka nieśpiesznie, z zachowaniem ówczesnych konwenansów prowadzi relację między głównymi bohaterami. W tle mamy historyczne wydarzenia, echa wojennej zawieruchy, życie przymusowych emigrentów a także upadek rosyjskiej arystokracji. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się w wypiekami na twarzy. Polecam serdecznie Waszej uwadze.

Avatar użytkownika - czarksiazek
czarksiazek
Przeczytane:2022-12-30, Ocena: 6, Przeczytałam,

Z powodu krwawej bolszewickiej rewolucji jaka ogarnęła Rosję, księżniczka Svetlana wraz z matką i siostrą ucieka do Paryża. Tam w ukryciu, w ubóstwie musi każdego dnia toczyć walkę o przetrwanie. Życie jakie do tej pory wiodła w Błękitnym Pałacu staje się bolesną przeszłością. Pewnego dnia w jej życiu pojawi się młody chirurg, Wynn. Mężczyzna zauroczony księżniczką rozpoczyna "walkę" z jej dumą i uprzedzeniami. Czy uda mu się roztopić taflę lodu, pod którym kobieta skrywa swoje prawdziwe wnętrze? Czy grożące kobiecie śmiertelne niebezpieczeństwo ze strony nie tylko komunistów ale i paryskiego półświatka sprawi, że lód zacznie pękać?

Fabuła została osadzona w czasach rewolucji bolszewickiej i I wojny światowej. Ta prawda historyczna jest tłem do cudownej historii o tym jak miłość potrafi rozkwitnąć na najbardziej jałowej, zbyt długo zamarznietej ziemi ludzkiego serca, jak wiara w nas drugiego człowieka przywraca życie i daje nadzieję wbrew nadziei, jak trwać gdy nasz dotychczasowy świat tonie w objęciach bezwzględnej śmierci.

Ta książka mnie zaczarowała. Cudowna, poruszająca, przenosi czytelnika do innego świata. Gdy musiałam odłożyć ją choć na chwilę to myślami byłam w tej historii. Tęskniłam za nią i już nie mogłam się doczekać, żeby znów po nią sięgnąć. Wynna polubiłam od razu, za to Svetlana często działała mi na nerwy, ale starałam się ją rozumieć. Stali mi się tak bliscy, przeżywałam z nimi każdy ból i każdą radość.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-12-13, Ocena: 6, Przeczytałam,

Chciałam zwrócić uwagę, że okładka jest idealnie dobrana do treści. Bolszewicy nie przejmują się tym, że krzywdzą innych. Sądząc po treści, to powiedziałabym nawet, że sprawia im to przyjemność. W sercach mają totalny chłód, stąd kolor błękitu na okładce. Wydaje im się, że mogą wszystko. Nic zatem dziwnego, że biedota rabuje bagaże bogatym szydząc z ich pochodzenia. Trwa tutaj walka na śmierć i życie, gdzie na stole chirurgicznym bardziej przeważa śmierć. Lekarze nie pytają się między sobą co komu było, tylko ilu odeszło. Wspierają się jak potrafią, choć ich wyczerpanie sięga tutaj zenitu. Książka przedstawia historię Svetlany, która jest księżniczką. W chwili, kiedy wybucha rewolucja, domownicy po części zdają się być na nią przygotowani. Bagaże od dawna czekały na swoje hasła wypchane po brzegi najpotrzebniejszymi rzeczami. Bogatszy dobytek ukryli w bieliźnie mając nadzieję, że nikt go nie wypatrzy. Jednak uciekając ona traci swój bagaż, gdyż wzrok złodziejki zbyt mocno ją hipnotyzuje, by w czasie mogła zareagować. Nie ucieka sama, lecz i tak ktoś pozostanie na peronie złapany w bolszewickie dłonie. Droga do Paryża przebiega poniżej wszelkiej godności. Wielkim wstrząsem okazuje się być pobyt w stolicy Francji, gdzie wciąż muszą się ukrywać. Z czasem to, co zachowały nie wystarcza, aby przeżyć. I tutaj zauważam, że tytuł doskonale współgra z historią, gdyż nasza księżniczka zdaje się być zbyt dumna na bliższe kontakty z ludźmi niższej rangi. Nawet wizerunek lekarza dalece odbiega od jej standardów, dlatego nie zamierza się z nim spoufalać. W pewnym jednak momencie z jednej ze stron zaczyna pojawiać się głębsze uczucie. Co zatem na to nasza bohaterka? Czy jej wysokie mniemanie o sobie z czasem zacznie się obniżać? Czy miłość przetopi wszystkie lody? Naprawdę wspaniała historia, która pobudziła mnie na tyle, że kawa nie była potrzebna. Przepiękny styl, który oddzielał swoim odzieniem ludzi niższej klasy od wyższej. Wstrząsające fakty ludzi w obliczu wojny. Wielobarwne postacie, które zapadają w pamięci. Polecam:-)

Avatar użytkownika - Damaczytasama
Damaczytasama
Przeczytane:2022-12-04,

Czy życie księżniczki jest idealne i szczęśliwe? Czy warto jej zazdrościć? Wydaje się, że tak. W końcu wiele z nas chciałoby mieszkać w pałacu, mieć piękne, bogato zdobione stroje, posiadać drogocenną biżuterię, żyć w przepychu i dobrostanie. Nie mieć zmartwień i kłopotów, ani prawie żadnych obowiązków. Tańczyć, układać kwiaty, bywać w towarzystwie, na balach, przyjęciach, rautach.

Co stanie się gdy, dopadnie ją wir historii?

Tak dzieje się w przypadku Swietłany Dmitrijewny Dalskiej, rosyjskiej księżniczki, która wraz z matką i siostrą musi uciekać przed bolszewikami. Kobiety znajdują schronienie w jednej z piwnic w Paryżu. Starają się przeżyć, lecz nie czują się bezpiecznie.

Pewnego dnia, Swietłana poznaje młodego, utalentowanego chirurga. Edwynn MacCallan jest pod wrażeniem jej niezwykłej urody. Młoda kobieta nie potrafi zaufać mężczyźnie. Odtrąca go, lecz nie potrafi o nim zapomnieć.

Jak potoczą się ich losy? Czy miłość rozpali ich serca?

"Lodowa księżniczka" to książka, która wywiera wielkie wrażenie na czytelniku. Jest cudowna, zniewala swoim czarem i nie pozwala o sobie zapomnieć. Fabuła jest intrygująca. Książka skrzy się od wydarzeń i emocji. Jest wypełniona wartkimi dialogami, barwnymi opisami, pełnymi wspaniałych detali.

To historia o silnej kobiecie, arystokratce, której nie złamią żadne przeciwności losu. Bohaterka musi chronić najbliższe osoby, a zostało jej niewiele więcej, poza inteligencją, godnością i dumą.

Zwrócicie uwagę, na ciekawe wątki dotyczące rozwoju medycyny. To proces długi i często stopowany przez osoby, które boją się zmian i nowości. Jednak jest nadzieja, w młodych, ambitnych i utalentowanych lekarzach. To oni są siłą napędową postępu w operowaniu i leczeniu chorych.

"Lodowa księżniczka" to zachwycająca, pięknie utkana ze słów opowieść, w której łatwo się zanurzyć i przepaść na dłużej.

Avatar użytkownika - goszaczyta
goszaczyta
Przeczytane:2022-11-28, Przeczytałam,

„ʟᴏᴅᴏᴡᴀ ᴋsɪężɴɪᴄᴢᴋᴀ” ᴊ’ɴᴇʟʟ ᴄɪᴇɢɪᴇʟsᴋɪ

❄ ʀᴇᴄᴇɴᴢᴊᴀ ❄

Niedawno skończyłam tę historię, a emocje po lekturze jeszcze nie opadły. Próbuję sklecić kilka słów o niej, ale sama nie wiem jakie słowa będą tutaj odpowiednie, bo pomimo kilku wad, ta historia jest naprawdę niezwykła i poruszyła mną do głębi.

Miłość czeka tam, gdzie najmniej się jej spodziewamy.

„Lodowa księżniczka” to historia rosyjskiej księżniczki - Svetlany, która wraz z siostrą i matką uciekają z Rosji ogarniętej rewolucją bolszewicką. Tułając się po świecie lądują w Paryżu, gdzie każdego dnia walczą o swój los, w kraju pochłoniętym wojną. Niestety nie ma on wiele do zaoferowania rosyjskim księżniczkom. Muszą ukrywać swoją tożsamość i chować się w piwnicach. Svetlana odnajduje pomoc u przystojnego lekarza, jednak duma nie pozwala jej na przypadkową znajomość. Jak potoczą się losy księżniczki? Czy zakochany lekarz poświęci wszystko dla wyniosłej arystokratki?

Fabuła tej książki jest mocno rozbudowana, nie zdradziłam wam wszystkiego co się w niej działo, zapewniam. Z każdej strony tej powieści emocje, aż się wylewają. Wraz z bohaterami przeżywamy ich problemy i zmagania z cierpieniem, jakie ich spotyka. Autorka sprawnie manipuluje uczuciami czytelnika, bowiem ta historia jest bardzo emocjonalna, a autorka potrafi przedstawić je w tak rzeczywisty sposób, że odczuwamy każdą emocję wraz z postaciami tej książki. Pokochałam jej bohaterów, brnęłam przez te wszystkie intrygi i tajemnice i myślałam o tym jak ciężko żyć w czasie wojny.

„Lodowa księżniczka” to książka o miłości, pokazująca jak odmienia ona życie człowieka sprawiając, że zapomina się o bólu i cierpieniu. Wszystko to ujęte w piękną historię, która wybrzmiewa niesamowicie emocjonująco, sprawiając, że nie sposób oderwać się od lektury. Dawno nie czytałam tak mądrej i wzruszającej książki. Piękna pozycja z historią w tle osadzona w trudnych czasie.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2022-11-22, Ocena: 5, Przeczytałam,

Niemal każda dziewczynka marzy, by być księżniczką. Czy którakolwiek jednak zdaje sobie sprawę, że życie księżniczki w niczym nie przypomina tego z bajki?

W zachwycającej nie tylko okładką powieści J’nell Ciesielski „Lodowa księżniczka”, poznajemy losy Swietłany całe życie przyuczanej, by błyszczeć wśród pałacowych luksusów i blichtru. Od pierwszych chwil podporządkowywanej oczekiwaniom i wymogom, a w momencie, gdy ją poznajemy również okrutnemu powiewowi historii. Bo w czasie rosyjskiej rewolucji w 1917 roku to właśnie w stronę burżuazji i kontrrewolucjonistów wymierzone są lufy bolszewickich pistoletów zmuszając do ucieczki około miliona osób.

Swietłana wraz z siostrą i matką na fali tej „białej emigracji” przybywa do Paryża poszukując schronienia. Uciekinierki kryją się w kościelnej piwnicy znosząc warunki skrajnie odmienne od tych, do których przywykły. Młoda księżniczka bierze na barki ciężar zapewnienia bezpieczeństwa sobie i bliskim, nie spodziewając się, że rodacy, z których strony oczekuje wsparcia będą chcieli niecnie wykorzystać jej tragiczną sytuację.

Na szczęście los stawia na jej drodze młodego szkockiego chirurga Edwynna, dla którego „zimna, zarozumiała, wyniosła”, ale też niezwykle piękna kobieta stanowi prawdziwe wyzwanie. Czy uda mu się przebić przez mur nieufności i uporu?

Tej urokliwej historii miłosnej towarzyszy cień nie tylko wydarzeń historycznych zmuszających uciekinierki do ciągłego oglądania się przez ramię, ale również dramat doktora posługującego się nowatorskimi metodami operacyjnymi oskarżonego o błąd lekarski. W tak burzliwych czasach bohaterowie nie unikną straty bliskich i związanej z nią żałoby, ale też zdrady i zemsty. Nie każdy z nich będzie chciał i potrafił przystosować się do nowych warunków, zmienić swoje perspektywy i przyzwyczajenia. Szczególnie matka Swiety swoim egoizmem i głupotą nie raz wzbudzi złość i irytację. A Wynn? Ach, takiego mężczyzny można ze świecą szukać przez całe życie i nie znaleźć!

Czy miłość jest w stanie pokonać różnice językowe, kulturowe i stopić serce zmrożone dumą i strachem? Czy możemy oczekiwać szczęśliwego zakończenia niczym w bajce? Przekonajcie się zanurzając w tej pięknej, snutej lekkim językiem i wciągającej w inny, nieznany świat opowieści.

Lubię kiedy w moje ręce wpada cudowna powieść, taka którą ciężko odłożyć, o której się myśli, kiedy się jej nie czyta.

Tak cudowną i niesamowitą powieścią jest "Lodowa księżniczka".

Dlaczego lodowa, czyżby zimna? I tak, i nie. Svetlana pochodzi z Rosji, jest dumną księżniczką, a matka wychowuje ją na posłuszną żonę, bez swojego zdania. Niestety nie zawsze księżniczki mogą żyć jak w bajce, krwawa rewolucja zmusza kobiety z rodziny Svetlany uciekać z Rosji do Paryża. Tam żyją w piwnicy, w spartańskich warunkach, wśród zwykłego ludu. Księżniczka nie patrząc na to, że jest wysoko urodzoną arystokratką, walczy o przetrwanie swojej rodziny, mimo iż jej własną matka, jej tego nie ułatwia. Kiedy wchodzą w świat niebezpiecznego półświatka, z pomocą przychodzi im młody chirurg  Will, ale czy duma pozwoli księżniczce skorzystać  jego pomocy?

Książka, w której zatraciłam się od samego początku. Lubię w przerwie od kryminałów sięgnąć po coś tak magicznego, powieść obyczajowa,  z historią w tle i do tego miłość, nic więcej nie trzeba. Jestem zachwycona i oczarowana tą historią, jej bohaterami. Will którego nie da się nie lubić i Sveta wyniosła, dumna, samodzielna, jakby z lodem w sercu, ale ten lód powoli się topi.

Historia o miłości, trudnych relacjach, zdradzie, strachu i niebezpieczeństwie.

Jeśli lubicie takie powieści to ogromnie Wam ją polecam, zatracicie się w niej.

Współpraca barterowa z wydawnictwem Mando

Avatar użytkownika - margueritaczyta
margueritaczyta
Przeczytane:2022-11-30, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Uciekając przed morderczymi płomieniami rewolucji rosyjskiej, księżniczka Swietlana Dalska ma nadzieję znaleźć schronienie w Paryżu wraz z matką i siostrą. Jednak miasto ugina się pod ciężarem Wielkiej Wojny, a bolszewicy nie spoczną, dopóki nie wymażą z pamięci wszystkich rosyjskich arystokratów. Kobiety zmuszone są do ukrywania się w paryskim podziemiu, nie mając nic poza klejnotami wszytymi w gorsety przed ucieczką z Rosji.

Wynn MacCallan to drugi syn szkockiego księcia. Z wykształcenia i z pasji chirurg, który przesuwa granice nauk medycznych, aby zapewnić swoim pacjentom najlepszą możliwą opiekę. Przewrotny los krzyżuje drogi Swietlany i Wynna. To jedno spotkanie sprawia, że mężczyzna jest zafascynowany tą tajemniczą i piękną kobietą. Jednak jej chłód i duma nie pozwalają jej na przyjęcie pomocy od nieznajomego. Mężczyzna się nie poddaje i pomału rozpuszcza skute lodem serce księżniczki.

,,Lodowa księżniczka" to pierwsza książka J'nell Ciesielski, którą miałam okazję przeczytać. I jestem oczarowana. Autorka fantastycznie odmalowała tło historyczne i kulturę rosyjską. Łącząc realistyczne szczegóły scenerii i kultury z doskonałym rozwojem postaci, stworzyła arcydzieło fikcji historycznej. Nie mogłam się oderwać od lektury, ponieważ autorka swoim piórem przeniosła mnie w sam środek wszystkich wydarzeń.

Najbardziej jednak urzekła mnie historia Świetlany i Wynna. Cudownie było obserwować jak, zmienia się ich relacja. Jak od małżeństwa z rozsądku, w celu zapewnienia bezpieczeństwa księżniczce i jej rodzinie, do związku pełnego miłości i zaufania. Chemia między bohaterami była odczuwalna przy każdej przewracanej stronie i to sprawiło, że książki nie dało się odłożyć.

Muszę przyznać, że do tej pory nie zdarzyło mi się zauroczyć bohaterem książkowym. Wynn to wszystko zmienia. To mężczyzna doskonały! Jego inteligencja i urok osobisty skruszyłyby niejedno lodowe serce. Życzę takiego faceta każdej z nas!

Gorąco polecam Wam tę historię!

"Lodowa księżniczka" J'nell Ciesielski to dobra powieść, ale niestety nie powaliła mnie na kolana. Czytając ją, co chwilę musiałam robić przerwy. Nie byłam w stanie przeczytać ją w ciągu jednego dnia. Coś mnie od niej odpychało. Nie wiem, dlaczego tak się stało. Już dawno tak nie miałam.
Jeżeli lubicie literaturę piękną, to ta książka powinna przypaść wam do gustu.
Na 464 stronach ukryta jest ciekawa historia, momentami smutna, przerażająca, wstrząsająca, przytłaczająca, wesoła, radosna i co jakiś czas podnosząca na duchu. Dająca nadzieję tym, co aktualnie mają lodowate i zamknięte na miłość serca. Jeszcze przyjdzie na was czas.
Poznacie księżniczkę Swietłanę, która razem ze swoją mamą i siostrą musiała uciekać z Piotrogrodu do Paryża przed Bolszewikami. Zostając w Rosji, nie przeżyłyby krwawej rewolucji. Męska część rodziny pozostała w rodzinnym mieście. Dlaczego? Tata i brat Nikołaj zostali wezwani do obrony Pałacu Zimowego przed Bolszewikami. Czy wyjdą z tego żywi? Czy jeszcze kiedyś ojciec zobaczy swoją żonę i córki? Czy dziewczyny powrócą do swojej ukochanej Rosji? Jak poradzą sobie nasze arystokratki na obczyźnie? Przekonacie się, o tym czytając "Lodową księżniczkę".
W Paryżu poznajemy drugiego bohatera. To rewelacyjny lekarz chirurg Edwynn MacCallan. Przeprowadza bardzo skomplikowane i pionierskie operacje ratujące życie. Nie kieruje się przepisami, ale dobrem dla pacjenta. Za wszelką cenę chce ratować ludzkie życia. Jak na tym wyjdzie? Czy wszyscy będą mu gratulować, czy raczej poniesie za to srogą karę? Ten bohater również jest arystokratą. Zamiast walczyć na froncie, wybrał walkę na stole operacyjnym. W ten sposób próbował ratować życie rannym żołnierzom. Czy to mu się opłaciło?

Co koledzy myślą o tym bohaterze?

"(...) PRZY BLIŻSZYM POZNANIU NIE JESTEŚ TAKI ZŁY. W MAŁYCH DAWKACH. (...)"

Przypadkowe spotkanie Wynna z panią Wareńską i księżniczką Swietłaną Dmitriewną Dalską odmieni ich życie raz na zawsze. Pytanie tylko, czy na lepsze, czy na gorsze?
Czy nasz Wynn ogrzeje i skruszy serce lodowej księżniczki? Czy jej duma nie pozwoli na miłość w tak spartańskich warunkach? Jak potoczą się ich dalsze losy? Kto okaże się prawdziwym przyjacielem a kto ukrytym wrogiem?
Nie brakuje tutaj zwrotów akcji i nieprzewidzianych zdarzeń. Zachowanie naszych bohaterów co jakiś czas mnie irytowało. Czy wygrała miłość?

Polecam "Lodową księżniczkę" - mommy_and_books.

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2022-11-19, Przeczytałem,

[współpraca reklamowa] Wydawnictwo Mando

Akcja książki rozpoczyna się w Piotrogrodzie, w Rosji w czasie gdy Bolszewicy ruszyli do ataku. Jej książęca wysokość Swetłana Dalska wraz z siostrą i matką, jest spakowana w jedną walizkę od pewnego już czasu, na wypadek ataku. Ojciec zawsze ostrzegał je, że ten dzień kiedyś nadejdzie. W środku nocy budzi swoją siostrę, Marinę i przy pomocy przyjaciela brata, Siergieja wydostają się z domu przez ukryte przejście na klatce schodowej. Uciekają we trójkę do Francji. Do kraju, w którym również panuje wojna. Do kraju, w którym nie jest bezpiecznie, i w którym coraz trudniej znaleźć schronienie.

W Paryżu poznaje chirurga, Edwynna MacCallana, który używa zdrobnienia Wynn. Mężczyzna wraz z pomocnikiem Gerardem codziennie zajmują się głównie wyciąganiem kul z ciał. Nie jeden raz zrobili to w ostatnich sekundach, by uratować życie postrzelonego. Swetłana trafią do pana doktora z paskudną raną nogi. Z czasem Wynn zauważa, że chce pomagać kobiecie i zaopiekować się nią. Wyniosła arystokratka odrzuca jest jednak obojętna na czyny i słowa pana doktora. Na początku XX wieku, bowiem nie wypadało wiązać się z kimś o niższym statusie społecznym. Czy Wynn będzie wstanie poświęcić wszystko by zdobyć serce ukochanej? Jak dalej potoczą się losy tej pary? Przekonajcie się sami.

Książkę czyta się bardzo szybko ze względu na lekkie pióro autorki. Akcja książki osadzona jest w czasach, gdy na całym świecie toczyły się wojny i różne rewolucje. Autorka świetnie przedstawiła dwie kobiety i różnicę pokoleń. Jedną z nich jest matka Swetłany, która rządzi córką i cały czas mówi jej co wypada, a co nie osobie dobrze urodzonej. Drugą postacią jest sama Swetłana, która buntuje się przeciwko matce i jej poglądom. Ale czy będzie miała na tyle sił by postawić na swoim? Czy ona i Wynn będą mieli szansę, by ich znajomość przerodziła się w coś więcej? Lektura dostarcza również wiele emocji. Głównie wzruszenie towarzyszyło mi podczas czytania. Były również momenty irytacji.

Jeśli lubicie książki z historia w tle, zakazaną miłością, która potrafi roztopić najbardziej zimne serce  to polecam ,,Lodową księżniczkę".