Mock

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2016-09-05
ISBN: 978-83-240-4329-3

Wrocław, rok 1913.
br /> Młody wachmistrz kryminalny Eberhard Mock może stracić wszystko. Dał się wplątać w obyczajowy skandal, grozi mu wyrzucenie z policji. Nie może pogrzebać kariery, zbyt wiele ma do stracenia. Z wściekłą determinacją rzuca się w wir śledztwa, które jest boleśnie nieprzewidywalne – albo ocali jego karierę, albo doprowadzi go do upadku.
br /> W Hali Stulecia znaleziono nagie ciała czterech gimnazjalistów. Nad nimi niczym makabryczny Ikar wisi trup mężczyzny ze skrzydłami u ramion. Czy to zbiorowe samobójstwo, a może rytualny mord? Kto jest winny? Żydzi? Masoni?
br /> Mock nie przypuszcza nawet, że ta sprawa otworzy przed nim najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy. I sam przekona się, że w jego zawodzie nie ma miejsca ani na zaufanie, ani na litość.

Kup książkę Mock

Avatar użytkownika - Scathach
Scathach
Przeczytane:2017-01-08, Przeczytałam,
Eberhard Mock powraca. A może raczej: Eberhard Mock debiutuje. Oto Marek Krajewski powraca do swojego (i czytelników) ulubionego bohatera, ukazując początki jego drogi ku wielkiej karierze. Oto w przedwojennym Wrocławiu młody wachmistrz Mock zmierzyć się musi ze sprawą niełatwą, mogącą otworzyć mu drzwi nie tylko do awansu, ale przede wszystkim do szacunku ze strony dojrzałych śledczych z ugruntowaną już pozycją. Przy tym zmagać się musi jednak z zależnością od przełożonych, w rękach których spoczywa jego los.  Ciekawym doświadczeniem czytelniczym jest obserwowanie bohatera w czasach, gdy jeszcze niewiele mógł, choć już wyróżniał się bystrością, pomysłowością i wielkim przywiązaniem do zasad, jakim hołdował. Jako młody i niedoświadczony śledczy pozwolił się jednak wplątać w skandal obyczajowy, mogący na stałe wykluczyć go z pracy w policji. Jego jedyną szansą udowodnienia przełożonym, jak wielką stratą byłoby pozbawienie go prawa do wykonywania zawodu, okazało się znalezienie sprawcy niezwykle okrutnego mordu dokonanego na czwórce gimnazjalistów odnalezionych nagich w 1913 roku we wrocławskiej Hali Stulecia. Nad ich zwłokami zawisło ciało z przymocowanymi do pleców skrzydłami. Początkowo podejrzenia są bardzo różne: jedni obstają za zbiorowym samobójstwem, inni - za rytualnym mordem. Nie ulega jednak wątpliwości, że dojść ...

Opinie o książce - Mock

Avatar użytkownika - PrzyKawieZKsiazk
PrzyKawieZKsiazk
Przeczytane:2018-06-16, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,

Marek Krajewski kreuje wiarygodną fabułę w stylu retro. W swoich książkach w taki sposób dopracował bohaterów, dopasował ich do okoliczności historycznych, społecznych i politycznych, że wszystko razem tworzy spójną całość. Zadbał o realia zbrodni, zachowania rzeczywistych procedur, a przede wszystkim - topografii miast. Mock wciąga, bo tu chodzi właśnie o życie i realizm.

Wrocław, rok 1913. W nowo powstającej Hali Stulecia znaleziono nagie ciała czterech gimnazjalistów. Ciekawy jest tu piąty trup, który przebrany jest w lubieżny kostium ozdobiony piórami. Potencjalnego sprawcę nazwano Ikarem, a jednym ze śledczych zostaje Eberhard Mock. Okazuje się, że nie będzie to zbyt oczywista sprawa. W sprawę zamieszany może być każdy na najwyższym szczeblu władzy i już nikomu nie należy ufać.

Ciekawe są tu znaki rozpoznawcze i tajemnice, które otaczają miejsca zbrodni. To jest właśnie charakterystyczna groza, którą nie do końca można zmierzyć ludzkim rozumem. Autor sięga po sekty religijne, tajne stowarzyszenia czy legendy sięgające po antyczne czasy. Nic nie jest proste, a cały zamysł fabuły wymaga skupienia nie tylko od śledczych, ale i od czytelnika. Początkujący w pracy policjanta Eberhard Mock zostaje wystawiony na próbę, a pierwsza sprawa pozwoli mu rozwinąć skrzydła.

Kto jeszcze nie czytał kryminałów o przygodach Eberharda Mocka bez wątpienia powinien sięgnąć po książki Marka Krajewskiego. Bohater wraca tu do źródeł swoich historii co oznacza, że nie jest potrzebna znajomość poprzednich tomów. Poznamy Wrocław, jego brudne zaułki, miejscowe burdele, oraz miejsca, które tworzą historię miasta.

Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2017-01-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2017,
Chciałoby się napisać kontynuacja, ale to raczej początek serii o Mocku! Młody Mock jest wachmistrzem wrocławskiej policji. We Wrocławiu właśnie kończą budować Halę Stulecia i planują otwarcie olbrzymiej wystawy, którą swą obecnością ma zaszczycić sam cesarz. Zanim jednak do tego dojdzie, w Hali ginie aż pięć osób. Kto stoi za przedziwnym morderstwem młodych chłopców? Czy Mock oddelegowany do bibliotek rozwiąże w pojedynkę tę zagadkę? Jako wielbicielka twórczości Krajewskiego jestem naprawdę zadowolona z tej nowej powieści. Jest zdecydowanie prostsza fabuła, ale jakoś nie ujmuje to niczego, a wręcz przeciwnie - czytelnik nie musi się zastanawiać czy niczego nie przegapił! Poza tym jest zdecydowanie mniej mroczna. Ostatnie powieści Krajewskiego były dla mnie zbyt pełne właśnie mroku i grozy. Tu tego nie ma i osobiście odetchnęłam z ulgą. Z niecierpliwością czekam na kolejnego młodego Mocka!
Avatar użytkownika - czaroska
czaroska
Przeczytane:2017-01-08, Przeczytałam,
Świetna książka, uwielbiam te klimaty starego Wrocławia .
Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2016-10-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Początek kariery Eberharda Mocka. Zbrodnia na gimnazjalistach. Masoni , czy ktoś inny jest winien? Nie jest dla mnie tak odrażająca jak "Arena szczurów". Dla tych, którzy lubią klimat Wrocławia w wykonaniu Krajewskiego.
Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2016-10-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Po gigantycznej wpadce z Areną szczurów, Krajewski wrócił do tego, co w miarę dobrze do tej pory mu wychodziło. Mock jest jeszcze młody, nie jest zmanierowany, ma swoje zasady i za wszelką cenę dąży do poznania prawdy. Bestialskie morderstwo w Hali Stulecia, polityczne przepychanki i zadymione szynki Wrocławia. To pozycja dobra, ale bez przesady.
Avatar użytkownika - Muminka789
Gutek
Przeczytane:2017-03-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Posiadam, otrzymane w 2016,
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2017-02-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Kryminały, Literatura polska, Mam,
Avatar użytkownika - Magdalena21b
Magdalena21b
Przeczytane:2017-01-16, Ocena: 5, Przeczytałam,
Koniec świata w Breslau
Marek Krajewski0
Okładka ksiązki - Koniec świata w Breslau

"Koniec świata w Breslau" Marka Krajewskiego, rozgrywający się we Wrocławiu lat 20., to nie tylko doskonale skonstruowany, trzymający w napięciu...

Eberhard Mock (III). Widma w mieście Breslau
Marek Krajewski0
Okładka ksiązki - Eberhard Mock (III). Widma w mieście Breslau

Wrzesień 1919. Wrocław. Czterech nagich mężczyzn w marynarskich czapkach. Powykręcane ciała. Wykłute oczy. I list: ,,Mock, przyznaj się do błędu". Sprawa...

Kult
Łukasz Orbitowski;