Nie patrz

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2020-01-29

,,Próbuję powstrzymać się od krzyku. Leżę pod kołdrą i udaję, że rozmowa sprzed chwili nie miała miejsca. To moje ostatnie sekundy wolności. Czy ten koszmar kiedyś się skończy?"

Ewa na co dzień jest szanowanym psychoterapeutą. Skrywa jednak mroczną tajemnicę, którą poza nią zna tylko jedna osoba.

Pewnego dnia kobieta dostaje na Instagramie wiadomość video od swojej byłej pacjentki, Martyny, która przebywa na leczeniu w szpitalu psychiatrycznym. Gdy odtwarza filmik, widzi sceny, o których wolałaby zapomnieć.

Tylko Martyna wie, co Ewa zrobiła przed laty. Teraz grozi, że upubliczni nagranie, jeżeli lekarka nie pomoże jej w rozwiązaniu sprawy głośnego morderstwa sprzed kilku miesięcy. Ewa wie, że musi się zgodzić. W miarę zgłębiania się w kryminalną sprawę, odkrywa coraz więcej powiązań między śmiercią 40-letniego mężczyzny a swoją mroczną i bolesną przeszłością.

Nigdy nie uciekniesz od przeszłości...

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Kup książkę Nie patrz

Opinie o książce - Nie patrz

Avatar użytkownika - red_sonia
red_sonia
Przeczytane:2020-02-10, Ocena: 4, Przeczytałam,

„Nie patrz”, czyli kontynuacja „Nie odpisuj”, miałam co do tej książki pewne obawy. Po co rozgrzebywać coś, co już było? Czy to się uda?

Marcel Moss pokazuje, że się udało, nie wieje nudą, schematem, przewidywalnością. Znane z poprzedniej książki Martyna i Ewa wracają, ale oprócz nich mamy nowych bohaterów — nastolatków. Do tego ogrom problemów związanych z wiekiem, kiedy człowiek jeszcze nie jest dorosły, ale nie jest już dzieckiem. Akceptacja rówieśników, pierwsze zauroczenia, imprezy, zabawa, wszytko tonie w morzu alkoholu i narkotyków. U Marcela Mossa nie ma podziału na płeć ani wiek — upala i upija się każdy, probując w ten sposób znaleźć alternatywę dla normalnego życia, a może, żeby zabić poczucie beznadziejności? Dzięki temu zapomnieć stać się kimś innym, lepszą wersją samego siebie?

„Nie patrz” tak jak i poprzednia, została napisana bardzo surowo, zwyczajnie, momentami wulgarnie. Ta część świata, jaką przedstawia Moss była i jest tą gorszą, brudną, taką, od której odwraca się wzrok. To nie powieść dla wrażliwych czytelników, bo autor nie boi się kontrowersyjnych scen, poruszania tematów tabu, jak przemoc, również wobec mężczyzn, upodlania, wykorzystywania. Zaczynając ją, wpadamy w bagno, a potem jest już tylko coraz więcej mułu. Jeżeli jesteście gotowi na dawkę takich emocji, to polecam.

"Nie patrz" przeczytałam zaraz po skończeniu pierwszej części. Byłam niezmiernie ciekawa czym, tym razem uraczy mnie autor i jakie skrajne ludzie problemy wyciągnie na światło dzienne.

Nie patrz
Na samym początku muszę powiedzieć, iż druga część podobała mi się mniej niż poprzednia. Czytałam je jedna za drugą i miałam cały czas wrażenie, że autor porusza podobne problemy. Znowu mamy do czynienia z przemocą i szaloną główną bohaterką. I chociaż kontekst jest inny, to ja osobiście liczyłam na coś odświeżającego.
Jednak w całościowym ujęciu książka "Nie patrz" jest dobra, dlatego nie warto jej przekreślać. Kolejny raz dostajemy od autora krytykę wszystkiego tego, co w ludzkości najgorsze. Na uwagę zasługuje tutaj również wątek problemów współczesnej młodzieży, które w dobie luksusu i dobrobytu są jeszcze bardziej samotne. W obu książkach doceniam właśnie moralizatorski aspekt, bo chociaż autor w żaden sposób nie mówi co jest dobre, a co złe, to czytelnik po lekturze musi na chwilę zatrzymać się i przemyśleć. Czasem jedno słowo, gest lub decyzja może zaważyć na całym życiu człowieka. Tak łatwo drugiego zniszczyć.

Podsumowanie
"Nie patrz" jest książką dobrą, którą czyta się szybko i przyjemnie. Zawiera ciekawe wątki, które wpływają na czytelnika i zmuszają do refleksji. Chociaż momentami jest chaotyczna, to w ogólnym ujęciu stanowi miłą odskocznię od dnia codziennego. Ta książka uzmysławia czytelnikowi, jak bardzo współczesny świat jest zagubiony i spragniony prawdziwej miłości.

Avatar użytkownika - Ja_Karola
Ja_Karola
Przeczytane:2020-03-12, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam już , 12 książek 2020,

Dobra książka ale brakuje jej tego czegoś, co miała poprzednia.

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2020-02-27, Ocena: 4, Przeczytałam,

Książka "Nie patrz" pełna jest zła, przemocy, patologii i okrucieństwa. Czytając miałam wrażenie, że każdy z bohaterów jest skrzywiony psychicznie, nikt nie myśli tam racjonalnie. Z każdej strony wylewa się coraz więcej złych doświadczeń, coraz więcej brutalnych przeżyć. Są też tajemnice, dużo tajemnic, które w jakiś sposób wiążą bohaterów... Podobał mi się sposób narracji –przedstawiona jest z punktu widzenia kilku bohaterów w kilku czasach, co mocno miesza w głowie i po chwili naprawdę nie wiadomo co faktycznie jest prawdą.
Na pewno trzeba też wspomnieć o poruszanych w książce tematach jak przemoc żony wobec męża, depresja, alkoholizm, pedofilia. To dosyć przytłaczająca lektura, mająca za zadanie mocno szokować. Miałam jednak wrażenie, że część wątków jest bardzo podobna do tych z poprzedniej książki autora, przez co mnie już tak mocno nie zaskoczyły. Ogólnie czyta się ją szybko, wciąga na tyle, że przeczytałam ją praktycznie na raz.

„Nie patrz” to jedna z najświeższych powieści na rynku. Jej autorem jest Marcel Moss, który debiutował powieścią „Nie odpisuj”, której nie czytałam, zatem jest to moje pierwsze spotkanie z autorem.
Powieść wzbudza niemałą sensację wśród czytelników, ale czy faktycznie słusznie?

„Próbuję powstrzymać się od krzyku. Leżę pod kołdrą i udaję, że rozmowa sprzed chwili nie miała miejsca. To moje ostatnie sekundy wolności. Czy ten koszmar kiedyś się skończy?”
Nigdy nie uciekniesz od przeszłości...

„Nie patrz” zaczyna się bardzo mocnym akcentem. I w zasadzie taka jest cała ta książka, dlatego moim zdaniem nie nadaje się dla czytelników o słabych nerwach, albo zbyt wrażliwych.
Niemniej jednak Ci z Was, którzy odnajdują się w klimacie thrillerów psychologicznych, z pewnością znajdą w niej coś dla siebie.
Ja lubię, jak wiecie, tego typu ciężką atmosferę. Dlatego wciągnęłam się z bijącym sercem w historię wykreowaną przez autora.

„Nie patrz” to powieść napisana rzeczowo, dosłownie i ostro. Autor dotyka wielu trudnych wciąż problemów, które są plagą obecnych czasów. Alkohol, narkotyki, przemoc. Z pewnością nie zabraknie Wam emocji podczas tej lektury. Marcel Moss absolutnie nie boi się kontrowersyjnych scen, co to, to nie. Porusza tematy tabu i wprowadza nas w świat pełen brudu i zepsucia moralnego.

Niestety – tym razem mimo całego mojego początkowego zafascynowania treścią, im dalej w las tym trudniej mi było czytać tę powieść. Jej konstrukcja przy tak wielowątkowej problematyce sprawiła, że nie złapałam synchronizacji z tą książką, czego bardzo żałuję.
Nie mam pojęcia czy „Nie odpisuj” też była tak zbudowana…?
Być może autor ma w tym swój zamysł, którego ja zwyczajnie nie widzę.
Nie mam pojęcia…

A zatem, generalnie fabuła i tematy tabu podejmowane przez Marcela Mossa – sprawiły, że widzę ogromny potencjał w tym autorze. Naprawdę mogło by być mega mocno i ostro – no gdyby nie ta konstrukcja rozdziałów. Nie przy takiej ilości wątków, tematów i problemów.

Ale to tylko moja prywatna opinia, a każdy z Was inaczej może zinterpretować to, co mnie nie przypadło do gustu.
Książka choć dobra, a nawet bardzo dobra, w takiej postaci moim zdaniem sporo straciła. Szkoda :(
A mogła być po prostu rewelacyjna!
W nieco innej formie.

I jeszcze jedna uwaga, tak już na koniec – nie wszystkie rzeczy opisywane w książce muszą w realnym życiu mieć jedynie negatywny wydźwięk, o ile jest to robione z zachowaniem zdrowego rozsądku i szacunku do drugiej osoby. W świecie autora najwidoczniej istnieje tylko jedno oblicze, a ja uważam, że jeśli już podejmuje się tego typu tematy, to warto byłoby pokazać je z każdej strony, również tej bardziej pozytywnej. Bo przecież w życiu nic nie bywa tylko czarne, albo tylko białe.

Asia

Egzemplarz od Wydawnictwa Filia, Filia Mroczna Strona.

Czekałam na nią z niecierpliwością, byłam ciekawa rozwoju tej historii. Ta jest moim zdaniem lepiej dopracowana niż pierwsza. W niej autor absolutnie nie nudzi, dalej szokuje i wciąż wyciąga mocne i ważne tematy niczym z rękawa np. stalkingu i molestowania. Nieźle obrazuje jak ludzie lubią w buciorach grzebać w czyimś życiu zamiast zająć się własnym, zazwyczaj tak jest w społecznościach małomiasteczkowych. Łatwo jest oceniać innych często nie wiedząc co się ma pod własnym dachem. Nie dla osób wrażliwych. Mocna, szokująca i trzymająca w napięciu. Autor nie patyczkuje się z czytelnikiem, przedstawia brutalnie. Warto przeczytać, skłania do refleksji. Czekam na kolejną część!

Pakiet: Nie odpisuj / Nie patrz
Marcel Moss0
Okładka ksiązki - Pakiet: Nie odpisuj / Nie patrz

Bestsellerowe thrillery, na które czeka cały Internet. "Żałuję, że przeczytałam tę wiadomość... To okrutne, ale żywię się cierpieniem innych ludzi...

Nie odpisuj
Marcel Moss0
Okładka ksiązki - Nie odpisuj

Thriller psychologiczny tajemniczego autora profilu ZWIERZENIE. Już 100 000 Polaków zdradziło mu swoje najgłębsze sekrety. Thriller, na który czeka...

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś