Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem

Tom 1 cyklu Niepowstrzymani

Spider-Man, Wonder Woman, Superman, Batman? Nie. Prawdziwym bohaterem jesteś ty i posiadasz fantastyczną supermoc! Żeby zrozumieć, jaka może być potężna i niebezpieczna, musisz przeczytać tę książkę!

Ziemią - na każdej szerokości geograficznej: od afrykańskich sawann po czapy lodowe Grenlandii - rządzą ludzie. Ale jak to się stało, że dysponujemy taką potęgą? Yuval Noah Harari, autor bestsellera Sapiens, pokaże wam, że posiadamy wielką siłę, dzięki której wciąż tworzymy najprzeróżniejsze dziwne i tajemnicze rzeczy: od duchów i demonów po rządy i korporacje.

Jak dzięki ogniowi udało nam się zmniejszyć żołądki? Co gra w piłkę nożną mówi o byciu człowiekiem? I dlaczego spośród wszystkich bajek najwięcej osób uwierzyło w tę o pieniądzach? Dowiecie się tego, podążając śladami pradawnych ludzi, którzy wyruszyli tysiące lat temu z Afryki. To historia ludzkości, jakiej wcześniej nie znaliście. Poznacie karły i gigantyczne węże, Wielkiego Ducha Lwa mieszkającego ponad chmurami i ujrzycie... palec sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat (!), który ujawnia tajemnice pochodzenia człowieka.

W tej wciągającej i barwnej książce, która jest pierwszym tomem większej serii, profesor Harari przedstawia się młodym czytelnikom. Ale w rzeczywistości Niepowstrzymani są lekturą dla każdego (od lat 9 do 109!), kto kiedykolwiek zadał sobie pytanie: Kim jesteśmy i skąd się tu wzięliśmy?

Informacje dodatkowe o Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem:

Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-10-24, Ocena: 6, Przeczytałam,

,, Kiedy ludzie poświęcali sporo czasu i energii na przeżuwanie pokarmu dużymi zębami i trawienie go dużymi żołądkami, nie zostawało im wiele energii dla mózgu. Dlatego pierwsi ludzie, ci z dużymi żołądkami mieli małe mózgi. Gdy zaczęli gotować, wszystko się zmieniło: ludzie mogli poświęcać znacznie mniej energii na przeżuwanie i trawienie, a więcej jej dostarczać coraz większym mózgom. Ich żołądki się zmniejszyły, mózgi rosły, a oni sami stawali się potężniejsi ".

,, Kiedy obserwuje się wodę kapiącą na litą skałę, można odnieść wrażenie, że skała jest znacznie mocniejsza od wody. Woda po prostu spływa po skale i nie widać żadnych zmian. Gdyby jednak wrócić w to samo miejsce tysiąc lat później, można by zobaczyć, że woda zrobiła w skalę głęboką dziurę. Pojedyncza kropla niewiele zmienia, ale po milionach kropel okazuje się, że cierpliwa woda jest mocniejsza od litej skały".

To z tej książki dowiedziałam się pierwszych ludziach, którzy byli bardziej płochliwi od zwierząt. Przez długi czas wykorzystywali ogień tylko wtedy, kiedy piorun uderzył w drzewo. Nie wiedziałam również na czym polega cała ewolucja i ta książka bardzo dobrze mi to wytłumaczyła. Wiem również, że kiedyś na wyspie Flores przez wiele lat żyły karły, ale z powodu katastrofy wymarły, tak i jak dawne zwierzęta. Karłów nazywali Ebu Gogo, gdyż żywili się dosłownie wszystkim. Po wielu latach archeologom udało odnaleźć się ich szkielety, które miały ponad pięćdziesiąt tysięcy lat! Mieli oni licho mniej niż metr wzrostu i ważyli około 25 kilogramów.
Następne lata wyewoluowały chłody, więc ludzie stali się więksi, grubszej postury i ich mózgi również zyskały na wielkości. Tak z wolna zaczęło się wszystko zmieniać, a ja stałam się tą szczęściarą, że mogłam o tym wszystkim przeczytać:-) Napisana naprawdę pięknym językiem, takim prostym i koleżeńskim. Niekiedy widać, że autor zwraca się do nas, a my mamy ochotę mu odpowiedzieć. To co wam streściłam, to zaledwie jedna trzecia książki, a uwierzcie mi, że mam ochotę wciąż o niej rozpowiadać. Prawdziwa skarbnica wiedzy o którą pytają w szkole. Polecam wszystkim dzieciakom, gdyż nauka poprzez zabawny język i rysunki nigdy nie była aż tak prosta! Z czystym sercem bardzo wam polecam:-)

PREMIERA 28.09.2022r.

„Supermoc to (…) nasza zdolność do wymyślania fikcji, czyli rzeczy, których tak naprawdę nie ma, do snucia najprzeróżniejszych zmyślonych opowieści. Jesteśmy jedynymi zwierzętami, które potrafią wymyślać legendy, bajki i mity – i w nie wierzyć.”

Bohaterem książki jest homo sapiens, czyli człowiek rozumny, czyli ja i Ty. Istota, która rządzi Ziemią  na każdej szerokości geograficznej.

Książka ukazuje jak wielką „supermoc” posiada ludzkość.

Czytelnik dowie się z niej:

- do czego prowadzi wymyślanie fikcji i współpraca w dużych grupach,

- co ogień ma wspólnego z żołądkiem,

- co można wyczytać z gry w piłkę,

- w jaką bajkę uwierzyło najwięcej ludzi,

- ile lat liczy sobie odnaleziony, kobiecy palec…

oraz pozna m.in. Wielkiego Ducha Lwa.

A to wszystko jest możliwe tylko wtedy, gdy zdecydujesz się wyruszyć śladami pradawnych ludzi, którzy tysiące lat temu opuścili Afrykę.

Książka przeniosła mnie w czasie. Czytając ją przekonałam się jak bardzo niebezpieczna jest nasza „supermoc”, umiejętność tworzenia opowieści oraz jaką potęgą jest współdziałanie. Dowiedziałam się, że człowiek zawładnął światem dzięki m.in. temu, że stworzył zasady, które przestrzegał. Uświadomiła mi ona również, że niestety, nasze pojawienie się na nowych lądach sprawiło, że wymarło wiele innych gatunków, np. mamuty. Nauczyła mnie, że inne gatunki trzeba chronić, bo nie wolno popełnić tego błędu. Każdy organizm ma swoje miejsce na ziemi i nawet niewielka zmiana, niesie za sobą nieprzewidywalne skutki dla przyrody i dla nas – ludzi.

„(…) drobne zmiany się kumulują i stają się bardzo dużymi zmianami.”

Książka niesie przesłanie, abyśmy zastanowili się do jakich tragedii w przyszłości mogą doprowadzić podejmowane dziś decyzje. Zacznijmy być za nie odpowiedzialni.

Autor, opierając się na dowodach, czyli znaleziskach archeologicznych, w obrazowy sposób, opowiedział o tym, jak przebiegał rozwój człowieka od zbieractwa, poprzez rolnictwo, do czasów współczesnych oraz jak zdobywał on władzę na nowych terenach. Bardzo żałuje on, że z pozostałości tych niewiele można wywnioskować o stosunkach społecznych i wierzeniach ludzi z epoki kamienia.

„Dowody to coś, czego nie trzeba sobie wyobrażać, bo można je zobaczyć, można ich dotknąć i posmakować.”

Książka została napisana zrozumiałym językiem, a ilustracje idealnie uzupełniają tekst.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak potężna i niebezpieczna jest nasza „supermoc” musisz przeczytać tę książkę.

Choć ukaże się ona końcem września już dziś Wam ją gorąco polecam.

Avatar użytkownika - dajnurawksiazki
dajnurawksiazki
Przeczytane:2022-10-03, Ocena: 6, Przeczytałem,

Skąd wzięli się ludzie? Jak to się stało, że podporządkowali sobie Ziemię, skoro są stosunkowo mali i niezbyt silni? Jak dawniej żyli nasi przodkowie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziecie w książce ,,Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem".

??

Profesor Yuval Noah Harari napisał naprawdę świetną książkę, która idealnie sprawdzi się jako lektura dla małych (i dużych!) odkrywców. Mimo że sama mam 24 lata, czytając tę pozycję, czułam się jak dziecko, które ktoś zabrał na fascynującą i ciekawą wycieczkę dotyczącą dziejów ludzkości.

Autor "Niepowstrzymanych" w bardzo przystępny i lekki sposób przybliża zagadnienia ewolucji, wymierania gatunków, władzy i stosunków międzyludzkich.

Książka jest wydana naprawdę pięknie  - ma twardą oprawę, mnóstwo wspaniałych i pobudzających wyobraźnię ilustracji. Jest estetyczna i przejrzysta, co sprawia, że jeszcze przyjemniej się ją czyta.

Nie mogę doczekać się kolejnego tomu! ?

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2022-09-28, Ocena: 6, Przeczytałam,
,,Niepowstrzymani" to nowa opowieść Youvala Noaha Harariego, izraelskiego pisarza, filozofa i historyka, autora światowych bestsellerów. Teoretycznie książka adresowana jest do dzieci, ale tak naprawdę to lektura dla każdego. Przyznam, że pochłonęłam ją jednym tchem i wciąż jestem pod ogromnym wrażeniem! Autor w prosty, ale i wnikliwy, błyskotliwy, udokumentowany sposób ukazuje historię życia na Ziemi. Skupia się na ludziach, których od początku nazywa zwierzętami. Tytuł pierwszego rozdziału brzmi: ,,Ludzie to zwierzęta". Dla mnie nie było to niczym nowym. Jeśli ktoś jednak poczuje się urażony takim stwierdzeniem, to tym bardziej powinien przeczytać ,,Niepowstrzymanych". Harari wyjaśnia, skąd wzięliśmy się na świecie, czym jest i jak przebiegała ewolucja gatunków, dlaczego człowiek, mimo iż jest fizycznie słabszy od wielu zwierząt, zapanował nad światem. W bardzo obrazowy, a jednocześnie symboliczny sposób pisarz wyłożył narodziny religii i jej rolę; podobnie rzecz ma się z władzą, tradycją, buntem... - dlatego to opowieść ponadczasowa, dająca wiele do myślenia (rozdziały poświęcone mrówkom i prawnikom - bezcenne) Ważną rolę w książce Hahariego odgrywają motywy słowa i fikcyjnych opowieści - to na nich w dużej mierze opiera się nasza kultura i cywilizacja. Całość okraszona jest wieloma dowcipnymi, ale i naukowymi anegdotami. Słyszeliście kiedyś o selfie i słodyczach z epoki kamienia? Pewnie nie i także dla tych fragmentów warto sięgnąć po ,,Niepowstrzymanych". Tak, my-ludzie, jesteśmy NIEPOWSTRZYMANI - mamy siłę, supermoc, przewagę nad innymi zwierzętami. Problem w tym, że często zwracamy je przeciw sobie i wykorzystujemy w zły sposób. O tym także jest ta książka... Przyznam otwarcie, że jestem fanką twórczości autora i w pełni podzielam jego poglądy. Za każdym razem, czytając jego opowieści i publikacje, uczę się i dowiaduję wielu rzeczy. Zachęcam do lektury ,,Niepowstrzymanych" - przeczytajcie sami albo z dziećmi, wnukami... Podarujcie tę książkę bliskim - to będzie na pewno udany i trafiony prezent. Skupcie się też na wspaniałych ilustracjach, których autorem jest Ricard Zaplana Ruiz. I pamiętajcie, że ,,kiedyś byliśmy dzicy". Polecam z czystym sumieniem i odkładam książkę na regał, który zwie się ULUBIONE. Beata Igielska
Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2022-09-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Dzieje człowieka

Lekcja historii zazwyczaj kojarzy nam się z czymś nudnym i usypiającym. Jak wspominacie swoje lekcje historii w szkole? Ja miałam to szczęście, że zarówno w gimnazjum jak i w liceum miałam świetnych nauczycieli historii i pozytywnie wspominam ten czas. Dlatego zawsze doceniam ludzi, którzy potrafią przykuć uwagę czy to słuchacza czy czytelnika i zainteresować tym, o czym mówią. A nie jest to wcale taka prosta sprawa jakby się wydawało.

Yuval Noah Harari dołącza do moich nauczycieli historii z lat szkolnych, bo tak jak oni potrafi przykuć uwagę czytelnika i budzi zainteresowanie historią, a mianowicie dziejami człowieka na ziemi.

"Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem?" to literatura historyczna, ale skierowana bardziej do młodszego czytelnika, nic nie stoi jednak na przeszkodzie by i starsi czytelnicy po nią sięgnęli i odkryli być może coś, czego dotąd nie wiedzieli !

Publikacja ta zachwyca nie tylko treścią, która przekazywana jest w prosty i zrozumiały sposób, autor zwraca się wprost do czytelników co jest świetnym zabiegiem tworzącym przyjazną atmosferę i więź między autorem a czytelnikiem, a także wydaniem, szczególnie przecudownymi ilustracjami Ricarda Zaplana Ruiz'a. Będziecie nimi zachwyceni tak jak ja, jestem o tym przekonana.

Co do treści, podzielona jest ona na cztery rozdziały, w których autor omawia różne rodzaje ludzi, supermoce sapiensów, przybliża jak wyglądało życie naszych praprzodków, a także wyjaśnia gdzie podziały się wielkie gatunki zwierząt, które zamieszkiwały np. Australię, Ameryki. Rozdziały przeplatane są tematycznymi ilustracjami, a sama książka jest niewielkich rozmiarów i po zakończeniu lektury, ma się ochotę na więcej. Dlatego już wypatruję niecierpliwie drugiej części w której autor przybliży nam m.in. jak ludzie nauczyli się np. pisać.

"Niepowstrzymani" to książka dla dzieci, ale rodzice, starsze rodzeństwo nie musicie się krępować i jeśli Was ta publikacja zaintrygowała, to sięgajcie i czytajcie, sami, bądź z Waszymi pociechami, rodzeństwem. Ja ze swej strony mogę polecić ją z całego serca, bo czyta się ją bardzo przyjemnie, a ilustracje dopełniają całości. Polecam !

Za egzemplarz i możliwość przedpremierowej lektury dziękuję wydawnictwu Literackiemu.

Avatar użytkownika - Witwona
Witwona
Przeczytane:2023-12-06, Ocena: 3, Przeczytałam,
Sapiens. Od zwierząt do bogów
Yuval Noah Harari0
Okładka ksiązki - Sapiens. Od zwierząt do bogów

Siedemdziesiąt tysięcy lat temu homo sapiens był niewiele znaczącym zwierzęciem żyjącym w pewnym zakątku Afryki. W ciągu następnych tysiącleci wyrósł na...

Homo deus. Krótka historia jutra
Yuval Noah Harari0
Okładka ksiązki - Homo deus. Krótka historia jutra

Przyszłość homo sapiens? Nie, to już nasza teraźniejszość! Bestsellerowa książka Harariego z nową przedmową autora. Do czego doprowadzi nas pogoń...