Ocalić siebie

PORUSZAJĄCA OPOWIEŚĆ O ŻYCIU, MIŁOŚCII NIEZWYKLE TRUDNYCH, ŻYCIOWYCH WYBORACH.

Po stracie swojej wielkiej miłości Hania musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, która wydaje się być pozbawiona nadziei. Dziewczyna kończy studia medyczne i przenosi się do Wielkopolski. Tam staje przed trudnym zadaniem pracy jako lekarka.

Jej życie jest pełne bolesnych wspomnień i tęsknoty za ukochanym, tymczasem na jej drodze pojawia się Jerzy, tajemniczy i zamożny lekarz, który na zawsze zmienia jej życie. Kręte ścieżki losu, pełne wyzwań i niekiedy bolesnych niespodzianek doprowadzają Hankę do... Piotra - niepozornego mężczyzny o wielkim sercu.

Czy mimo różnych przeciwności losu uda im się odkryć własną wspólną drogę, odnaleźć spokój i zbudować razem przyszłość?

Informacje dodatkowe o Ocalić siebie:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2024-03-06

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Ocalić siebie

Ocalić siebie - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2024-04-04, Ocena: 6, Przeczytałam,

,,Kiedyś jeszcze się spotkamy, kochana, obiecuję ci to. Ale żeby tak miało się stać, musisz przeżyć swoje życie. Całe. Ja moje przeżyłem, tyle, ile mi było dane, twoje jeszcze przed tobą, jeszcze się nie kończy. Musisz być dzielna, jesteś moją najwaleczniejszą wojowniczką."

Ta historia pokazuje, że czasami w naszym życiu muszą się wydarzyć pewne rzeczy, byśmy mogli przejść dalej, to celu, który był dla nas zaplanowany. Można by rzec, że życie naszej bohaterki usłane jest większymi kolcami. Początek jej historii to opisy jej największej miłości, burzliwa diagnoza i koniec życia jej ukochanego. To bardzo wzruszający czas, rozpoczynający jakby wejście po kolejnych niemiłych niespodziankach. Praca, która podjęła również nie idzie jej najlepiej, czasami wciąż przeżywa śmierć innych ludzi przy których była obecna. Widzimy jak jej ciało reaguje na zwłoki i sami zastanawiamy się, czy dobrą drogę obrała. W splocie tych wydarzeń pozna trzech mężczyzn, którzy ponownie otworzą jej oczy na inne aspekty bycia tu i teraz. Każdy da jej lekcję, której do końca życia nie zapomni, lecz jeden z nich zostanie na nieco dłużej.
Historia jak najbardziej prawdziwa. Często w życiu dochodzi do takiego momentu, że czyjeś życie nagle się kończy i ktoś pozostaje sam. Nasza bohaterka nie planowała nikogo poznawać, wręcz broniła się przed jakąkolwiek bliskością, gdyż w jej sercu wciąż był zmarły ukochany. To właśnie dziwne sploty wydarzeń sprawiały, że wpierw poznała jednego mężczyznę, później drugiego, a kiedy wszedł ten trzeci, to tamci dwaj również wciąż trwali, jakby rywalizowali o jej uwagę. Ona patrzyła nieco pod kontem zachowania swojego synka, choć zdawała sobie sprawę, że serca nie oszuka. Autorka ciekawie ukazała męskie postacie, choć w swoim życiu bywali poważni, to jednak rywalizując zmieniali się niemal w dzieci, których cieszyła porażka drugiego. Te wszystkie rzeczy sprawiły, że nie mogłam się od niej oderwać. Zawsze gdzieś tam była jakaś luka, która tworzyła dwojaki koniec do wydarzeń. Cudowne pióro, które mogę czytać w nieskończoność:-)

Główną bohaterkę poznajemy w czasie, kiedy próbuje poskładać sobie życie po śmierci ukochanego Adama. Młodzi poznali się na studiach medycznych, jednak nie było im dane cieszyć się długo swoja miłością. Białaczka zakończyła szczęśliwy związek pozostawiając Hankę w rozpaczy. Dziewczyna mimo tragedii dokończyła studia i została lekarką, chociaż, co dziwne, bała się widoku krwi i na widok ran robiło jej się niedobrze. Zdziwiło mnie to, lekarz, który boi się widoku krwi???
Życie płynie dalej, Hanka boi się otworzyć na nową miłość. Rzuca się w wir pracy. Podejmuje decyzje, która na zawsze zmieni jej życie. Czy na lepsze?
Akcja zaczyna się w roku 1986, gdzieś w Wielkopolsce. Można znowu przenieść się w czasie gdzie nie było Internetu i telefonów komórkowych. A lepsze rzeczy można było dostać jedynie w Peweksie
Książkę czyta się bardzo szybko. Jest mało dialogów, a więcej opisów sytuacji. Autorka przedstawia w swojej powieści samo życie. Radzenie sobie ze stratą, trudne małżeństwo i wszystkie konsekwencje z tym związane. Przyjaźń i zdrada. Miłość i ból. Samotne macierzyństwo i depresja. Kalejdoskop uczuć i emocji.
Powieść, chociaż trochę się w niej dzieje, nie wzbudziła we mnie aż tylu emocji. Może to za sprawą stylu, jakim posługuje się autorka. Brakowało mi dialogów, dynamiki, tego czegoś. Czy warto sięgnąć po tę powieść? Myślę, że tak i samemu wyrobić sobie o niej zdanie:)

Avatar użytkownika - goszaczyta
goszaczyta
Przeczytane:2024-03-24,

🌸 „𝓞𝓬𝓪𝓵𝓲ć 𝓼𝓲𝓮𝓫𝓲𝓮” 𝓚𝓪𝓽𝓪𝓻𝔃𝔂𝓷𝓪 𝓙𝓪𝓷𝓾𝓼🌸

Poruszająca opowieść o życiu, miłości i niezwykle trudnych, życiowych wyborach.

▪𝗥𝗘𝗖𝗘𝗡𝗭𝗝𝗔 ▪

Życie potrafi zaskakiwać i niestety często bywa tak, że nasze oczekiwania znacznie różnią się od tego, co sobie wymarzyliśmy. Nie wszystko układa się tak, jak byśmy tego chcieli i naszym jedynym zadaniem w takiej sytuacji jest się do tego dostosować lub spróbować w jakiś sposób zmienić to, co przygotował dla nas los.

Hanię życie zdążyło już doświadczyć w najgorszy z możliwych sposób. Straciła ukochaną osobę. Takie wydarzenia zawsze zostawiają ślad w naszym sercu i sprawiają, że ciężko odnaleźć się w rzeczywistości. Mimo młodego wieku Hania musi pogodzić się z żałobą i zdecydować jak pokierować swoje życie. Na jej drodze pojawia się trzech mężczyzn : Ksawery, Jerzy i Piotr.

Do mnie morał tej powieści naprawdę mocno trafił i pozwolił mi nawet na chwilę zastanowić  się nad własnym życiem i własnymi wyborami, które niekiedy okazują się być złym posunięciem. Jednak takie jest życie, nigdy nie wiemy co czeka nas za zakrętem. Ta historia dobitnie uświadamia, jak życie potrafi dać w kość odbierając nadzieję na lepsze jutro. Jednak siłą takich sytuacji jest chęć podniesienia się z upadku i odnalezienia własnego szczęścia na nowo. Właśnie to definiuje głównych bohaterów tej powieści. Mówi się, że czas leczy rany. Jednak nie zawsze tak jest. Czasami potrzebujemy drugiej osoby, która pomoże nam podnieść się z upadku.

Pani Katarzyna stworzyła mądrą, pełną emocji historie, która wzruszy nawet najtwardsze serce. Uzmysławia, że każdy z nas ma w sobie tę siłę by podnieść z każdej, nawet najgorszej sytuacji. wręcz przepełniona jest skrajnymi emocjami, które odczuwamy wraz z bohaterami. To tak emocjonalnie napisana powieść, że nie sposób odłożyć jej na bok, dopóki nie pozna się zakończenia. Postaci wykreowane przez autorkę byli niezwykle, co się rzadko zdarza - realni, więc czytelnik z łatwością może się z nimi zaprzyjaźnić. Śledzimy całą ich ścieżkę, ich zmagania z trudnymi sytuacjami. Przez cały ten czas mocno im kibicowałam, a i zdarzały się takie momenty, że kompletnie nie potrafiłam zrozumieć ich zachowania. Często ich zachowanie było irracjonalne i bezmyślne, ale autorka chciała pokazać, że właśnie tacy jesteśmy i często działamy bez zastanowienia.

Mądra. Życiowa. Emocjonująca. Taka właśnie jest najnowsza powieść Katarzyny Janus „Ocalić siebie”. ❤

Avatar użytkownika - izanaglik

Autor: Katarzyna Janus

Wydawnictwo:Filia

Premiera: 06.03.2024

#współpracareklamowa z @wydawnictwofilia

Hania po śmierci Adama swojej największej miłości próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Po jego śmierci stała się odludkiem, stroniła od ludzi,nie chodziła na żadne imprezy. Mimo że od odejścia jej ukochanego minęło już dwa lata, ona nadal nie mogła tego przeboleć,nie była w stanie się otrząsnąć.Jej żałoba zdawała się trwać wiecznie. W końcu postanawia wyjechać z Wrocławia i przenosi się do Wielkopolski by skończyć studia medyczne. Tam staje przed trudnym zadaniem pracy jako lekarka. Jej życie pełne jest bolesnych wspomnień i tęsknoty za ukochanym. Tymczasem na jej drodze pojawia się Jerzy, Ksawery i Piotr.

Z którym z nich zbuduje swoją przyszłość?

Czy mimo różnych przeciwności losu uda jej się odkryć własną drogę i odnaleźć spokój?

"Ocalić siebie" to bardzo poruszająca opowieść o życiu, miłości i niezwykle trudnych wyborach. To historia o odnalezieniu siebie,o sile determinacji, która pozwala przetrwać nawet najtrudniejsze chwile. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej historii. Autorka chce nam przekazać jak ważna jest rozmowa między kobietą i mężczyzną. Bez komunikacji nie jest możliwe stworzenie prawdziwego związku. Pokazuje jak ważna jest bliskość bo każdy człowiek potrzebuje dotyku i przytulania chociaż od czasu do czasu. To historia która wywołała we mnie wiele emocji i skradła moje serce od pierwszych stron ❤️

Bardzo lubię styl pisania autorki.

Z całego serca polecam

przeczytać ❤️

Avatar użytkownika - Tatiaszaaleksiej
Tatiaszaaleksiej
Przeczytane:2024-04-01, Ocena: 5, Przeczytałem,

,,Ach, marzenia... One są siłą, która nas napędza, która daje energię, aby walczyć, zdobywać, dążyć do wytyczonych celów. Cóż byśmy bez nich poczęli?"

Hania straciła miłość swojego życia. Bolesne wspomnienia, jej tęsknota za ukochanym jest ogromna. Trudno jest się jej odnaleźć w nowej rzeczywistości, poczucie osamotnienia i brak nadziei jej nie opuszczają. Postanawia zmienić miejsce zamieszkania, kończy studia medyczne, odbywa staż i podejmuje pracę, jako lekarz. Na jej drodze staje Jerzy, tajemniczy, zamożny lekarz, Piotr niepozorny mężczyzna, który ma w sobie dobro i Ksawery. Czy z którymś z nich odważy się rozpocząć życie na nowo?

Poruszająca opowieść, której akcja toczy się swoim rytmem i intryguje. Fabuła ciekawie utkana, wciąga nas w wir wydarzeń, ukazuje trudne, chwilami dramatyczne, poplątane życiowe ścieżki. Autentycznie, naturalnie ukazani bohaterowie, to ludzie, jakich mijamy w naszej codzienności. Z łatwością wkraczamy w ich życie, razem z nimi odczuwamy towarzyszące im emocje. Radości i smutki, zwątpienie, ból, rozpacz, nadzieję, porywy serca, zmagania z przeciwnościami losu. Hanię nie od razu polubiłam, nie potrafiłam jej zrozumieć, jej zachowanie często mnie irytowało, ale daleka jestem od jej oceniania, z całego serca jej kibicowałam.

Przez powieść pomimo poruszanych trudnych, bolesnych problemów się płynie. Jest bardzo życiowo, realnie, niepokojąco. Śmierć bliskiej osoby, żałoba, tęsknota, samotność, tak trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Czas nieubłaganie płynie, życie toczy się dalej, towarzyszymy Hani w jej codzienności na przestrzeni dwudziestu lat. Na naszych oczach zachodzą w niej zmiany, podejmuje różne decyzje i mierzy się z ich konsekwencjami. Determinacja, szukanie siebie, miłość, która przychodzi dość nieoczekiwanie, niesie nadzieję na lepsze jutro.

Opowieść całkowicie przykuwa uwagę, świat realny przestaje istnieć. Trudna, mądra, poruszająca, kojąca historia, morze emocji. Daje do myślenia, ukazuje, że podjęte przez nas decyzje zawsze mają swoje konsekwencje. Bardzo polecam.

Avatar użytkownika - KamaZ03
KamaZ03
Przeczytane:2024-03-22, Ocena: 6, Przeczytałem,

Przyjaźń poznaje się po tym , że nic nie może jej zawieść, a prawdziwą miłość po tym, że nic nie może jej zniszczyć.

Świat studentki medycyny- Hani legł w gruzach, gdy jej ukochany Adam zmarł z powodu białaczki.

Zagubiona, młoda kobieta niemal wbrew sobie ukończyła studia ,choć nie do końca potrafiła znaleźć w sobie siły i chęci by z pasją wykonywać zawód medyka.

W końcu zaś dziewczyna trafiła na staż do jednego ze szpitali w niewielkiej wielkopolskiej miejscowości.

To tam przeznaczenie skrzyżowało jej drogi z dwoma mężczyznami, którzy odcisnęli trwałe piętno na jej życiu mimo, że byli różni niczym dzień i noc.

Jerzy -zamożny i przebojowy szybko upatrzył sobie ładną małomiasteczkową i nieśmiałą Hanię i nie odstraszyła go nawet wyraźna niechęć jaką żywiła do niego wybranka oraz Piotr - cichy wywodzący się z biednej rodziny pracowity chłopak z ogromną miłością do chirurgii.

Czy któremuś z nich pani doktor oddala serce?

I czy zaznała szczęścia?

Kto jeszcze będzie dla niej ważny i jakie przeciwności będzie musiała pokonać ta silna kobieta?

Odpowiedzi czekają w najnowszej powieści Katrzyny Janus .

Pisząc tę recenzję wciąż odczuwam emocje towarzyszące mi podczas lektury, a była to cała paleta uczuć- od współczucia, przez głęboki smutek I żal, po wzruszenie i szczęście towarzyszące głównej bohaterce.

Niejednokrotnie zgrzytałam zębami i płakałam. Niektórzy skradły moje serce swoją dobrocią.

Nie jest to jednak lekka historia.

Przepełniona bólem, samotnością, lecz przy tym miłością.

Piękna, wzruszająca, mądra. Napisana z sercem i ogromną wrażliwością czaruje od pierwszej do ostatniej strony. ??

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2024-03-10, Ocena: 6, Przeczytałem,

,,Ocalić siebie" to książka, która mnie zaskoczyła. Nie sądziłam, że historia Hani dostarczy mi tylu emocji. Czasami skrajnych. Raz byłam na zła, a raz jej współczułam i chciałam przytulić.

Główna bohaterka, jako młoda dziewczyna była zakochana z wzajemnością w Adamie. Niestety, ale chłopak zmarł na białaczkę, a Hani zawał się świat. Aby nie myśleć o ukochanym pojechała w góry, gdzie poznała Ksawerego. Po powrocie do codzienności, jednak o nim zapomniała. Po skończeniu studiów medycznych przeniosła się do Wielkopolski, gdzie poznaje Jerzego i Piotra.

Ten kto zna twórczość Pani Katarzyny Janus wie, że autorka potrafi zaczarować słowem. Ja od pierwszych stron dałam się porwać opisanej historii o wielkiej miłości i stracie ukochanej. Książka przepełniona jest bólem i cierpieniem Hani. I nawet gdy stara się poukładać swoje życie na nowo, to nie jest to takie proste. Jerzy, Ksawery czy Piotrek? Z którym z panów uda się jej stworzyć szczęśliwy związek? A może z żadnym? Strach, że się nie uda będzie silniejszy? Przekonacie się sami.

,,Ocalić siebie" to powieść o poszukiwaniu siebie. O trudnych wyborach i ich konsekwencjach. Jest to również powieść, która pokazuje jak ważna jest komunikacja pomiędzy partnerami by ich związek miał szanse zaistnieć a później przetrwać.

Avatar użytkownika - agnieszka_rowka
agnieszka_rowka
Przeczytane:2024-02-16, Przeczytałam,
Opowiedz mi swoją historię
Katarzyna Janus0
Okładka ksiązki - Opowiedz mi swoją historię

LOSY LUDZKIE, CZASAMI NAJBARDZIEJ ZASKAKUJĄCE I DRAMATYCZNE, POTRAFIĄ JEDNAK MIEĆ SZCZĘŚLIWY FINAŁ, PODOBNIE JAK POPLĄTANE WSTĄŻKI MOŻNA ROZPLĄTAĆ I UŁOŻYĆ...

Zima w Pensjonacie pod Bukami
Katarzyna Janus0
Okładka ksiązki - Zima w Pensjonacie pod Bukami

Poczuj magiczną moc bieszczadzkiej zimy. Są takie miejsca, które mają magiczną moc czarowania rzeczywistości. Stary, odrestaurowany bieszczadzki...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz