Opowieści o pilocie Pirxie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2020-02-19
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788308070543
Liczba stron: 520

Ocena: 4.57 (7 głosów)
Inne wydania:

Stanisław Lem planował dwa, może trzy opowiadania o pilocie Pirxie. Ku radości czytelników powstało ich więcej. Dzięki temu możemy dziś obcować z jednym z najsłynniejszych bohaterów literatury science-fiction.

Kim jest Pirx? Jest jednym z nas. Nie ma w sobie nic z herosa i zdarza mu się wpadać w panikę. W decydujących momentach jednak dzięki inteligencji, a czasem dzięki łutowi szczęścia, udaje mu się znaleźć wyjście z opresji.

Pirx dojrzewa z każdym kolejnym opowiadaniem. Razem z nim dojrzewają problemy, którym musi stawić czoła. Ale nie tylko to stanowi o wartości tych przygód - w każdym opowiadaniu pilot udowadnia, że człowiek ma szansę w konfrontacji z bezkresnym i zimnym kosmosem. Pilot Pirx pokazuje, że nasze słabości czasem mogą być naszą siłą.

Stanisław Lem (1921-2006), najwybitniejszy polski pisarz fantastyczny, futurolog, filozof i satyryk. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy.

Tagi:

Kup książkę Opowieści o pilocie Pirxie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Opowieści o pilocie Pirxie

To jedna z tych ksiazek,ktorych lektura zmusza do glebszej refleksji. I chociaz to fantastyka w najczystszej postaci,to ma mnostwo odniesien do zycia kazdego z nas. Pozycja obowiazkowa dla kazdego!

Link do opinii
OPOWIEŚCI, KTÓRE POWINNI POZNAĆ WSZYSCY Stanisław Lem to zdecydowanie najbardziej znany z polskich pisarzy uprawiających fantastykę i jeden z najbardziej znanych i cenionych naszych autorów w ogóle. Znać jego dzieła wypada, ale przede wszystkim warto. Bo Lem pisał pięknie, pisał imponująco i potrafił wykrzesać ze słów takie emocje, jak niewielu. ,,Opowieści o pilocie Pirxie" to jedno z najsłynniejszych dzieł w jego dorobku i zarazem kolejne, które doczekało się naprawdę udanej wersji audio. Fabuła ,,Opowieści..." jest z założenia bardzo prosta. Tytułowy pilot Pirx przemierza kosmos w kolejnych statkach przeżywając kolejne przygody. Nie brak w jego życiu także i problemów i osobliwych sytuacji, z których wychodzi zawsze w znakomitym stylu. ,,Pirx..." to wzorcowy przykład dziecięco-młodzieżowej literatury z gatunku science fiction, która przedstawia podróż bohatera ku dojrzałości przychodzącej wraz z upływem czasu i doświadczeniem. Co ważne zawarte tu historie nie tracą na jakości w oczach dorosłego odbiorcy, a wręcz przeciwnie - z wiekiem jej nabierają. Pamiętam, jak to właśnie dzięki ,,Opowieściom..." czytanym w szkole podstawowej poznałem Lema i jakie rozbiły na mnie wrażenie. Jak większość chłopców uwielbiałem kosmiczne przygody, odległe światy i tajemniczą niezwykłość tego, co poza Ziemią i właśnie to znalazłem u Lema. Teraz, po latach, książka trąca we mnie jakąś taką sentymentalną nutę, ale nie tylko to stanowi o jej wartości. Lem to klasa sama w sobie i niezależnie od tego do jakiej grupy wiekowej skierowany jest jego utwór, czuć to za każdym razem. Skupmy się jednak na wersji audio i jej zaletach, a tych nie brakuje. ,,Opowieści o pilocie Pirxie" to kawał solidnie podanego audiobooka. Dobrze odczytany przez lektora o przyjemnym głosie, który stara się ów głos modulować w zależności od odgrywanej postaci, słucha się bardzo przyjemnie. Zresztą Maciej Kowalik, brzmieniem przypominający trochę Borysa Szyca, naprawdę pasuje do tych opowieści. Lekki ton i wczucie się w prezentowaną opowieść dobrze o nim świadczą. Dlatego też polecam Waszej uwadze niniejszy audiobook. Jeśli lubicie słuchać książek, a Lem należy do grona autorów, po których utwory chętnie sięgacie, ,,Pirx..." to pozycja dla Was. Polecam. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/09/27/opowiesci-o-pilocie-pirxie-audiobook-stanislaw-lem/
Link do opinii

MA-SA-KRA Jak pierwszy raz dowiedziałem się że Lem to polski pisarz fantasy/SF to pomyślałem: O, fajne polska fantastyka. Ale już po pierwszych stronach się załamałem. Książka jest zapchana bezsensownymi (dla szarego człowieka) opisami trajektorii, nazw orbit, nukleonowo jakichś tam rzeczy i stacjii kosmicznych (bez wytłumaczenia co ta stacja robi itd.). Albo cały rozdział to dialogi. Bez opisu kto akurat mówi. I jeszcze to podzielenie na historie. Od środka, bez żadnego wprowadzenia, gdzieś jesteśmy. Spoko. Tylko że niby tam coś się dzieje, rozwiązują problem i nagle od czapy się kończy i tak samo bezsensownie zaczyna się kolejna. Zero pisania jaki mamy czas w książce. Co się już wydarzyło bądź nie. Cytuję: ,,Prix siedział w kącie baraku pod kadmową lampą ścienną i czytał dokumęrnie roztrzepaną, starą książkę, którą pożyczył jeszcze w Bazie od jakiegoś pilot, ale treść jej prawie doń nie docierała". Takie miałem odczucie podczas czytania.

Ps: Nie mam co się czepiać do okładki, bo robił ją ktoś inny, ale wygląda to jak filozof na kiblu :)

Link do opinii
Avatar użytkownika - Martha
Martha
Przeczytane:2019-01-29, Ocena: 6, Przeczytałam,

Polecam tę książkę. Podróż z Pilotem Pirxem pokazuje nam z jednej strony geniusz ludzkiego umysłu, z drugiej podejmuje dyskusję nad pozycją człowieka w coraz bardziej zautomatyzowanym świecie. Poznajemy Pirxa jako młodego studenta, który stawia swoje pierwsze kroki w lotach międzyplanetarych i obserwujemy jak wspina się po szczeblach kariery. Historia opowiedziana ciekawie z dużym poczuciem humoru a także skłaniająca do refleksji.

Link do opinii

Największym atutem książki jest jej tematyka. Lem jest w swoim żywiole, straszy na swój sposób. Przewiduje konsekwencje rzeczy, o których mu współcześni nie myśleli. Mamy więc problematykę zdolności maszyn do samodzielnego myślenia (ze wszystkimi tego konsekwencjami). Jest lemowskie ostrzeżenie przed nadmiernym zaufaniu do komputerów. Są wreszcie istotne pytania o człowieczeństwo, o możliwości człowieka, ich granice.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Terenia
Terenia
Przeczytane:2017-03-05, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - wojna9999
wojna9999
Przeczytane:2015-02-12, Przeczytałem,
Inne książki autora
Rasa drapieżców. Teksty ostatnie
Stanisław Lem0
Okładka ksiązki - Rasa drapieżców. Teksty ostatnie

Książka jest zbiorem krwistych, ironicznych i bezlitosnych felietonów pisanych przez Mistrza w 2005 i 2006 roku do Tygodnika Powszechnego. Lem nie oszczędza...

Tragedia pralnicza
Stanisław Lem0
Okładka ksiązki - Tragedia pralnicza

Do czego może doprowadzić bezwzględna rywalizacja producentów pralek, którzy w pogoni za klientem wypuszczają na rynek coraz bardziej wyrafinowane i skomplikowane...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Everest
Sangma Francis
Everest
Infantka
Wojciech Nerkowski
Infantka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy