Opowieści o pilocie Pirxie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2020-02-19
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788308070543
Liczba stron: 520

Ocena: 5.17 (6 głosów)
Inne wydania:

Stanisław Lem planował dwa, może trzy opowiadania o pilocie Pirxie. Ku radości czytelników powstało ich więcej. Dzięki temu możemy dziś obcować z jednym z najsłynniejszych bohaterów literatury science-fiction.

Kim jest Pirx? Jest jednym z nas. Nie ma w sobie nic z herosa i zdarza mu się wpadać w panikę. W decydujących momentach jednak dzięki inteligencji, a czasem dzięki łutowi szczęścia, udaje mu się znaleźć wyjście z opresji.

Pirx dojrzewa z każdym kolejnym opowiadaniem. Razem z nim dojrzewają problemy, którym musi stawić czoła. Ale nie tylko to stanowi o wartości tych przygód - w każdym opowiadaniu pilot udowadnia, że człowiek ma szansę w konfrontacji z bezkresnym i zimnym kosmosem. Pilot Pirx pokazuje, że nasze słabości czasem mogą być naszą siłą.

Stanisław Lem (1921-2006), najwybitniejszy polski pisarz fantastyczny, futurolog, filozof i satyryk. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy.

Tagi:

Kup książkę Opowieści o pilocie Pirxie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Opowieści o pilocie Pirxie

To jedna z tych ksiazek,ktorych lektura zmusza do glebszej refleksji. I chociaz to fantastyka w najczystszej postaci,to ma mnostwo odniesien do zycia kazdego z nas. Pozycja obowiazkowa dla kazdego!

Link do opinii
OPOWIEŚCI, KTÓRE POWINNI POZNAĆ WSZYSCY Stanisław Lem to zdecydowanie najbardziej znany z polskich pisarzy uprawiających fantastykę i jeden z najbardziej znanych i cenionych naszych autorów w ogóle. Znać jego dzieła wypada, ale przede wszystkim warto. Bo Lem pisał pięknie, pisał imponująco i potrafił wykrzesać ze słów takie emocje, jak niewielu. ,,Opowieści o pilocie Pirxie" to jedno z najsłynniejszych dzieł w jego dorobku i zarazem kolejne, które doczekało się naprawdę udanej wersji audio. Fabuła ,,Opowieści..." jest z założenia bardzo prosta. Tytułowy pilot Pirx przemierza kosmos w kolejnych statkach przeżywając kolejne przygody. Nie brak w jego życiu także i problemów i osobliwych sytuacji, z których wychodzi zawsze w znakomitym stylu. ,,Pirx..." to wzorcowy przykład dziecięco-młodzieżowej literatury z gatunku science fiction, która przedstawia podróż bohatera ku dojrzałości przychodzącej wraz z upływem czasu i doświadczeniem. Co ważne zawarte tu historie nie tracą na jakości w oczach dorosłego odbiorcy, a wręcz przeciwnie - z wiekiem jej nabierają. Pamiętam, jak to właśnie dzięki ,,Opowieściom..." czytanym w szkole podstawowej poznałem Lema i jakie rozbiły na mnie wrażenie. Jak większość chłopców uwielbiałem kosmiczne przygody, odległe światy i tajemniczą niezwykłość tego, co poza Ziemią i właśnie to znalazłem u Lema. Teraz, po latach, książka trąca we mnie jakąś taką sentymentalną nutę, ale nie tylko to stanowi o jej wartości. Lem to klasa sama w sobie i niezależnie od tego do jakiej grupy wiekowej skierowany jest jego utwór, czuć to za każdym razem. Skupmy się jednak na wersji audio i jej zaletach, a tych nie brakuje. ,,Opowieści o pilocie Pirxie" to kawał solidnie podanego audiobooka. Dobrze odczytany przez lektora o przyjemnym głosie, który stara się ów głos modulować w zależności od odgrywanej postaci, słucha się bardzo przyjemnie. Zresztą Maciej Kowalik, brzmieniem przypominający trochę Borysa Szyca, naprawdę pasuje do tych opowieści. Lekki ton i wczucie się w prezentowaną opowieść dobrze o nim świadczą. Dlatego też polecam Waszej uwadze niniejszy audiobook. Jeśli lubicie słuchać książek, a Lem należy do grona autorów, po których utwory chętnie sięgacie, ,,Pirx..." to pozycja dla Was. Polecam. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/09/27/opowiesci-o-pilocie-pirxie-audiobook-stanislaw-lem/
Link do opinii
Avatar użytkownika - Martha
Martha
Przeczytane:2019-01-29, Ocena: 6, Przeczytałam,

Polecam tę książkę. Podróż z Pilotem Pirxem pokazuje nam z jednej strony geniusz ludzkiego umysłu, z drugiej podejmuje dyskusję nad pozycją człowieka w coraz bardziej zautomatyzowanym świecie. Poznajemy Pirxa jako młodego studenta, który stawia swoje pierwsze kroki w lotach międzyplanetarych i obserwujemy jak wspina się po szczeblach kariery. Historia opowiedziana ciekawie z dużym poczuciem humoru a także skłaniająca do refleksji.

Link do opinii

Największym atutem książki jest jej tematyka. Lem jest w swoim żywiole, straszy na swój sposób. Przewiduje konsekwencje rzeczy, o których mu współcześni nie myśleli. Mamy więc problematykę zdolności maszyn do samodzielnego myślenia (ze wszystkimi tego konsekwencjami). Jest lemowskie ostrzeżenie przed nadmiernym zaufaniu do komputerów. Są wreszcie istotne pytania o człowieczeństwo, o możliwości człowieka, ich granice.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Terenia
Terenia
Przeczytane:2017-03-05, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - wojna9999
wojna9999
Przeczytane:2015-02-12, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Almiria
Almiria
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Szpital Przemienienia
Stanisław Lem0
Okładka ksiązki - Szpital Przemienienia

Stanisław Lem - pisarz, myśliciel, futurolog. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Maestrią kreowania odległych światów zaskakuje...

Filozofia przypadku. Literatura w świetle empirii
Stanisław Lem0
Okładka ksiązki - Filozofia przypadku. Literatura w świetle empirii

Proponowana przez Lema nowatorska koncepcja odbioru dzieła literackiego wyprzedza o dobre kilkanaście lat trendy interpretacyjne w postaci modnego obecnie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Pokaż wszystkie recenzje