Osiedle marzeń

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2016-09-14
ISBN: 978-83-8049-349-0

Jedno z eleganckich zamkniętych osiedli w Warszawie, mały raj na ziemi, o jakim marzy co drugi Polak, budzi się ze snu. Ten dzień sprawi, że nic już nie będzie takie samo. Śmierć studentki, której zwłoki nad ranem znajduje ochroniarz, da początek serii zaskakujących wydarzeń. Życie mieszkańców przybierze dramatyczny obrót, a raj zmieni się w piekło. W tym miejscu, jak w Polsce w miniaturze, spotkają się polityka i mafia, seks i narkotyki, ambicje i aspiracje, tajemnice i marzenia, które czasem bywają zabójcze. Komisarz Jakub Mortka wraca, by rozwikłać kolejną zagadkę. U jego boku stanie aspirantka Suchocka, która sama ma w zanadrzu kilka tajemnic…

Kup książkę Osiedle marzeń

Opinie o książce - Osiedle marzeń

Avatar użytkownika - slpablos
slpablos
Przeczytane:2018-01-04, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2018, Mam,

Jesteśmy już niemal tydzień po premierze piątego tomu przygód Jakuba Mortki, więc zmobilizowałem się do sięgnięcia po czekający od roku tom czwarty. Do "Przejęcia" miałem trochę zastrzeżeń, ale "Osiedle marzeń" zdecydowanie podbiło stawkę i zaostrzyło apetyt na kolejne pozycje.
Ukrainka z zakrwawionym nożem nad ciałem młodej studentki dziennikarstwa. Zamknięte, bogate osiedle. Problemy mieszkańców skupiają jak w soczewce współczesne polskie bolączki, ale czy to morderstwo jest takie proste? Dlaczego wpływowi ludzie zaczynają nerwowo pociągać za sznurki?

Komisarz Jakub Mortka powraca, nadal pełen problemów, a przecież jego zachowania jeszcze mu ich dokładają. Już w czasie przesłuchania ochroniarza widać, jak gęsta jest pajęczyna tajemnic mieszkańców tego miejsca. A skoro pajęczyna, to i powiązania - tych też mamy niemało. Czy warto je drążyć? Narzędzie zbrodni z odciskami cudzoziemki dają jasną i prostą wykładnię zdarzeń. Tylko dlaczego głosy "z góry" mówią Mortce, że ma już winnego i niech nie szuka dalej? Co ma na sumieniu odsunięty w cień polityk? Dlaczego w sprawę miesza się Borzestowski? Jakim czynnikiem w fabule okażą się studenci?
Wiele pytań, na które szukamy odpowiedzi w wartkiej fabule sprawia, że nie sposób się oderwać. Świetnie poprowadzone wątki, usilne starania Mortki i Suchej w wysnuciu hipotez, trupy i pościgi (zwłaszcza ten ze wsparciem!) to bardzo mocna strona powieści. Nie ma tu oczywistych rozwiązań, do prawdy dojść trudno, a ostatecznie i tak poznajemy tylko jej kawałek. Podobnie jeśli chodzi o postacie - świetnie nakreślone charaktery, obłuda i dwulicowość kontrastująca z codziennym obliczem, grzeszki i tajemnice, których nikt nie chce ujawnić. No i ten wachlarz - politycy, studenci, mafia, mniejszość ukraińska, narkotyki, nawet policja nie jest tu bez brudów...
Mortka wrócił, więc wraca i niesławny damski bokser, Kochan. Dawni przyjaciele szorstko się omijają, ale wrzucenie podkomisarza do zatęchłego "lochu" z zadaniem specjalnym przyniesie przedziwne efekty. W tym wątku poznajemy tez trochę inne oblicze pracy policyjnej - w ogóle odnosi się wrażenie, zarówno co do zachowań policjantów, jak i metodologii i procedur, że autor bardzo dobrze się orientuje w niuansach tej formacji organów ścigania.
W tym tomie mamy tez więcej Suchej - co dobrze rozkłada różne akcenty fabularne, daje inne spojrzenie.
Wojciech Chmielarz po tak świetnym daniu serwuje jeszcze dość zaskakujący deser w postaci mocnego zakończenia, prowokującego do różnych domysłów co do dalszych losów policjantów. Napięta kolejka czytelnicza goni (wraz z przedłużającą się od października lekturą Schulza), ale bardzo chciałbym w tym roku znaleźć czas na najnowszy tom - i dwie części serii gliwickiej.

Avatar użytkownika - Renata123mala
Renata123mala
Przeczytane:2019-02-25, Ocena: 6, Przeczytałam,
Ale teraz młodzież jest jakaś dziwna. Od razu skurwiona. Jakby z taśmy ich wypuścili z wadą fabryczną. Wojciech Chmielarz (z książki Osiedle marzeń) ; Osiedle marzeń ; Wojciecha Chmielarza, wydawnictwa Czarne, to ostatnia część z serii komisarza Jakuba Mortki. Tym razem cała akcja toczy się na nowo powstałym osiedlu, gdzie wczesnym rankiem zostaje znaleziona martwa dziewczyna. Jaki był motyw? Komu zależało na jej śmierci? Komisarz Mortka w raz z aspirant Suchą prowadzą dochodzenie, gdzie po nitce do kłębka, wychodzą na jaw tajemnice mieszkańców bloku. Dowiemy się przy okazji kim był właściciel wynajmowanych mieszkań, dlaczego mieszkająca na ; czarno ; Ukrainka, morderstwo bierze na siebie. A co odkryje Kochan, były partner komisarza Mortki i czy wątki nie są ze sobą powiązane, tego dowiecie się czytając tę powieść. Morał nasuwa się taki ; ręka, rękę myje ; co według mnie znaczy, że ktoś nie źle wdepnął w bagno, korupcja, zastraszenie, sex, a za tym kryję się tajemnica komputera. Jeśli bym miała podsumować cztery części Chmielarza, powiem krótko ; To nie będzie Twój stracony czas ; Wartka akcja, płynność fabuły, treść która sprawi, że będziesz mieć kłopoty by odejść od tej książki na pięć minut. Serdecznie polecam także Żmijowisko i cykl Gliwickiego. Renata Mielczarek https://www.facebook.com/renia123mala/

Twórczość Pana Wojciecha Chmielarza poznałam dzięki temu, że przeczytałam książkę pt. ''Osiedle marzeń''. Książka ta składa się z 28 barwnie przedstawionych rozdziałów. Pan Wojciech Chmielarz w umiejętny sposób skonstruował charaktery każdego z bohaterów, że z każdą ze stron chce poznawać się ich losy. Głównym tłem stało się rozwikłanie sprawy rozwiązania zagadki śmierci studentki dziennikarstwa Zuzanny. Do tej sprawy został przydzielony niezawodny komisarz Jakub Mortka. Ma umiejętność logicznego i dokładnego strategicznego myślenia. Na uznanie zasługuje podkomisarz Dariusz Kochan świetny w działaniu, gdyż rozwiązuje stare zagadki. Aspirantka Suchocka również zasługuje na zwrócenie uwagi za czujność i spostrzegawczość. Pan Wojciech do końca trzyma, w napięciu jak się rozwiąże sprawa zabójstwa i czy w ogóle będzie miała swój finał. Uważam, że jest to jedna z lepszych książek napisana na poziomie w literaturze kryminalnej językiem zrozumiałym. Dialogi są tutaj idealnie dostosowane dla bohaterów. Nie zabraknie emocji, które sprawią, że można poczuć dreszcze na skórze.
Warto przeczytać tę książkę. Z przyjemnością przeczytam kolejną książkę autorstwa Pana Wojciecha Chmielarza.

Avatar użytkownika - Magdalena21b
Magdalena21b
Przeczytane:2017-01-20, Ocena: 6, Przeczytałam,
Dawno nie czytałam tak wciągającego kryminału
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2017-02-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Czwarty tom z komisarzem Mortką w roli głównej według mnie jest najciekawszy. Poprzednie były znakomite, a ten rewelacyjny. Tym razem Mortka musi rozwiązać zagadkę zabójstwa młodej dziewczyny na zamkniętym, strzeżonym osiedlu. Jak zwykle mamy kilku podejrzanych, wiele fałszywych tropów i zaskakujące zakończenie. Warto dodać, że Chmielarz jest znakomitym obserwatorem i świetnie oddał polską współczesną rzeczywistość, poruszył też kilka aktualnych problemów, między innymi tanią ukraińską siłę roboczą - nie zawsze legalną oraz migrację młodzieży do dużych miast w poszukiwaniu pracy i szczęścia. Naprawdę warto, polecam!
Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2019-05-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Świetna książka, którą przeczytałam z zapartym tchem. Podobała mi się dużo bardziej niż ,,Przejęcie". Świetnie dopracowana akcja, barwni bohaterowie, wzrastające napięcie, dobry finał.. Czego chcieć więcej? Polecam. Z podekscytowaniem sięgam po kolejną część z serii o komisarzu Mortce!

Co stało się z komisarzem Mortką? Zgubił się gdzieś w swojej postawie “bo tak trzeba” i stał się rozpaczliwie niewyraźny. To duża wada tej książki. W zalewie kryminałów “Osiedle Marzeń” ginie. Przez swoją schematyczność i ograne motywy.  Do tego jeszcze Archiwum X i CSI w osobie Kochana... Pan Chmielarz ma naprawdę duży potencjał i dobre rozeznanie tematu, jednak póki co to za mało.

Avatar użytkownika - ewia101
ewia101
Przeczytane:2019-02-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Przeważnie kiedy czytam serie,zauważam spadek formy autora z każdą kolejną częścią. Ale nie tym razem. Mimo,iż jest to już 4 część przygód komisarza Mortki,fabuła zapiera dech jak przy pierwszym spotkaniu. Znów dostajemy wielowątkowość,do samego końca nie domyśliłam się kto za wszystkim stoi. Brawo!

Jak dotąd nie trafiłam na książkę pana Chmielarza, która byłaby zła :) Osiedle marzeń jest równie dobre jak wszystkie wcześniejsze z serii z Jakubem Mortką. Tym razem mamy zamknięte, strzeżone osiedle i trupa młodej dziewczyny w samym środku tego osiedla. Mamy ukraińską sprzątaczkę, byłego polityka, chłopaka byłej żony Mortki i jego aktualną dziewczynę. Mamy aspirantkę Suchecką, która staje się pomału jedną z najciekawszych postaci i liczę na rozwinięcie jej wątku w kolejnym tomie. Kto zabił? Dlaczego? Mortka i tym razem nie zawiedzie - choć brzmi to banalnie. Polecam!

Farma lalek
Wojciech Chmielarz 0
Okładka ksiązki - Farma lalek

Krotowice – miasteczko zagubione gdzieś w Karkonoszach. Jedenastoletnia Marta nie wraca do domu na noc. Policja rozpoczyna poszukiwania i szybko...

Królowa głodu
Wojciech Chmielarz 0
Okładka ksiązki - Królowa głodu

Minęło dwadzieścia lat od chwili kiedy żołnierze Korporacji zdobyli Kuźnię Zachodu i dokonali rzezi jej mieszkańców, oraz dziesięć, od dnia w którym...

Manhattan Babilon
Lech Majewski