Ostatnia chowa klucz

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2017-09-13
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788365456861
Liczba stron: 300

Ocena: 3.5 (6 głosów)

Małe miasteczko, zwykły poniedziałek, wieczór.

Grupa nastolatek spotyka się na opuszczonym poddaszu. Jedna z nich przechodzi inicjację, która ma być jej przepustką do tego zamkniętego klubu.

Trochę dziwnych rytuałów, wymiana fantów i... po wszystkim.

Dziewczyna jednak nie wraca do domu. I życie żadnej z uczestniczek tego wieczoru nie będzie już takie samo.

Wydarzenie to wpływa również na życie ich rodzin, sąsiadów, którzy już zawsze będą podejrzliwie na siebie spoglądać, szukając tego, który nie wahał się zrobić krzywdę młodej dziewczynie. A zasłony w oknach będą już zawsze szczelnie zasłonięte.

Czy można ufać ludziom, którzy nas otaczają? Co ukrywają osoby pozornie dobrze nam znane?

Ałbena Grabowska - pisarka, lekarz neurolog-epileptolog.

Matka trójki dzieci, która nie wyobraża sobie życia bez pisania. Wydała między innymi powieści Lot nisko nad ziemią, Coraz mniej olśnień trzytomową sagę Stulecie Winnych oraz trylogię Alicja w krainie czasów (Wydawnictwo Zwierciadło).

Laureatka nagrody czytelniczek na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach 2015, nominowana do tej nagrody również w roku 2016.

Kup książkę Ostatnia chowa klucz

Zobacz także

Opinie o książce - Ostatnia chowa klucz

“Możecie mi zarzucić, że nie chciałam żyć tak, jak wy tego chcieliście. Nikt jednak mi nie zarzuci, że nie żyłam tak, jak sama chciałam.”.Cztery licealistki spotykają się na opuszczonym strychu. Jedna z nich ma właśnie dołączyć do zamkniętego klubu. Następnego dnia okazuje się, że nowoprzyjęta dziewczyna zniknęła. Żadna z dziewcząt nie przyznaje się do tego, że spotkały się poprzedniego dnia. Julia w końcu się odnajduje, ale nic nie pamięta. Policja o jej porwanie podejrzewa niepełnosprawnego mężczyznę - niemowę. Jednak kiedy on jest w areszcie znika druga dziewczyna. Justyna zostaje znaleziona martwa. Sąsiedzi, znajomi nie wiedzą co myśleć. Teoretycznie, za tymi wydarzeniami może stać każdy. Wszyscy stają się nieufni i podejrzliwi..Książka napisana jest z perspektywy Marzeny - bystrej dziewczyny, która stara się dowiedzieć co się stało, połączyć wszystkie elementy układanki. Czasem miałam wrażenie, że czytam jej pamiętnik. Podobało mi się, że narrator czasem zwraca się bezpośrednio do czytelnika. W powieść wplecione są również wypowiedzi osoby odpowiedzialnej za wszystkie wydarzenia oraz znającej niezidentyfikowanej kobiety. Historia wykreowania przez autorkę pozytywnie mnie zaskoczyła. Jest inna niż te, które już czytałam. Samo zakończenie jest dokładnie takie, jakiego często brakuje w książkach. Autorka daje czytelnikowi wybór czy chce dowiedzieć się kto był mordercą czy woli żyć w błogiej ...
(czytaj dalej)
Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:,
Ałbenę Grabowską poznałam za sprawą powieści „Coraz mniej olśnień”, która zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Sięgając po jej najnowszą powieść liczyłam, że emocje, jakich mi dostarczy będą na podobnym poziomie, a tytuł okaże się niezapomniany. Bardzo się pomyliłam. Okładkowa obietnica przygotowała mnie na lekki kryminał czy subtelny thriller napisany kobiecą ręką. Spodziewałam się dreszczyku emocji, zwrotów akcji, niezapomnianego zakończenia. I prawdę mówiąc po tej lekturze czuję się oszukana, czuję niedosyt. Bo thrillerem czy kryminałem ta powieść na pewno nie jest. I nie o sam gatunek tu chodzi, ale po kolei. Grabowska rozpoczyna swą powieść mocnym akcentem, sprawiając, że z wielką niecierpliwością pokonujemy kolejne rozdziały, zastanawiając się, co nas czeka i jak rozwinie się fabuła. Niestety im dalej, tym bardziej czułam się zawiedziona. Bo główny wątek zostaje bardzo sponiewierany i zmarginalizowany, na rzecz tematów, które w ogóle mnie nie zainteresowały. Zdawałam sobie sprawę, że akcja zbudowana została wokół młodych bohaterek, nie byłam jednak świadoma, że to problemy młodzieży wysuną się w końcu na pierwszy plan. Gdybym chciała poczytać o miłosnych zawodach, zmianach sympatii, pierwszych razach- to właśnie po książkę tych spraw dotyczącą bym sięgnęła. I to nie jest tak, że nie lubię literatury młodzieżowej. Po prostu wyrosłam już z takiej błahej ...
(czytaj dalej)
Avatar użytkownika - TeresaMonika
TeresaMonika
Przeczytane:,
Nieoczywiste, wymyślone, prawdziwe?  „Ostatnia chowa klucz”, Ałbena Grabowska Marzena Popielewicz, bohaterka najnowszej powieści Ałbeny Grabowskiej „Ostatnia chowa klucz” ma szesnaście lat, chodzi do liceum w podwarszawskim miasteczku, kumpluje się z piękną Kaśką i Justyną mającą wyraźne cechy przywódcze. Koleżanki pochodzą z zamożniejszych rodzin, zatem niejako z definicji stoją wyżej w szkolnej hierarchii. Nic dziwnego, że Marzenę zdumiewa nagła decyzja Justyny o przyjęciu do ich grona Julii, skromnie ubranej i nie posiadającej modnych gadżetów liczących się w uczniowskich rankingach. Rzecz rozgrywa się na początku obecnego wieku, a prawdziwe szaleństwo w tej dziedzinie dopiero się rozpocznie. Imię bohaterki nie jest przypadkowe: Marzena, słusznie lub nie, ale kojarzy się wielu osobom z nijakością i psychicznym rozmamłaniem, co wynika z miękkiego brzmienia, czyli z fonetyki, bo sama znam Marzeny mogące się poszczycić silną osobowością :-) Bohaterka i zarazem narratorka powieści za wszelką cenę chce pokazać, że jest kimś, że posiada nie tylko zainteresowania, lecz zdolności sprawcze. Kiedy w tajemniczych okolicznościach ginie jedna z koleżanek, potem następuje morderstwo, a jeszcze później inne tragiczne wypadki, Marzena bezzwłocznie rozpoczyna prywatne śledztwo. Mało w tym współczucia dla ofiar i ich bliskich, mało obaw o siebie; dziewczyna pragnie w ten sposób ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Ostatnia chowa klucz

Avatar użytkownika - atanazja20
atanazja20
Przeczytane:2018-10-04, Ocena: 1, Chcę przeczytać, 26 książek 2018,

Książka jest nijaka , ani ciekawa ani wciągająca, fabuła mało interesująca . Daleko jej do thrillera. Nie lubię książek niedokończonych nie wyjaśnionych "Ostatnia chowa klucz " właśnie jest taką książka , przeczytać i zapomnieć . Jedna wielka strata czasu na nią. Niestety bardzo mnie rozczarowała.

Grupa nastolatek spotyka się na opuszczonym poddaszu. Jedna z nich przechodzi inicjację, która ma być jej przepustką do tego zamkniętego klubu. Jedna z uczstniczek spotkania Julia nie wraca do domu - zostaje porwana. Marzena za wszelką cenę chce poznać co się stało i kto porwał Julię. Pewnego dnia Julia się odnajduje , jednak parę dni później zostaje zabita Justyna. Marzena jest przestraszona , ale próbuje dociec prawdy , łączy fakty , zdarzenia. Jest bystra i inteligentna.

Jest bliska rozwiązania zagadki ale niestety , prawda nie ujrzy światła dziennego.

Link do opinii
Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2018-04-05, Ocena: 3, Przeczytałam,

Niestety o tym kryminale nie mam zbyt wiele do powiedzenia. Brzmiało intrygująco-przyjaciółki, spotkanie na strychu, dziwne i niepokojące wyzwania. Miał być wciągający thriller, kryminał, a wyszła średnia książka dla młodzieży z elementami thrillera.

Książka słabo i nudnawo napisana, język mnie męczył i nic nie motywowało mnie do skończenia jej skończenia. Usiadłam jednak i przeczytałam ją do końca. I to zakończenie trochę podniosło moją opinię o tej pozycji. 

Muszę przyznać, że jest to jedna ze słabszych książek, przeczytanych prze zemnie w tym roku.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2018-02-24, Ocena: 4, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-10-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Mroczny kryminał z doskonałymi wątkami psychologicznymi. Jedno popołudnie, które  na zawsze zmienia życie  wielu ludzi. Autorka po raz kolejny  ukazała swój dar polegający na tworzeniu świata bardzo realnego, który wsiąka w czytelnika i nie pozwala mu ani na chwilę o sobie zapomnieć. 

Link do opinii
Inne książki autora
Coraz mniej olśnień
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Coraz mniej olśnień

Trzy kobiety. Trzy sposoby na życie. Jedna tajemnica czy może – jedno olśnienie? To powieść o losach Leny, Marii i Aliny, które dzieli tak...

Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli

Epicka opowieść o losach polskiej rodziny wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku rozpoczyna się z chwilą wybuchu I. wojny światowej, a kończy po stu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy