Pajęczyna

Klarysa Hailsham-Brown, młoda żona wysokiego urzędnika Ministerstwa Spraw Zagranicznych, uwielbia płatać gościom figle, nic więc dziwnego, że gdy pewnego dnia wpada w prawdziwe kłopoty, nikt nie traktuje jej poważnie. Ostatecznie udaje jej się przekonać do nich trzej dżentelmenów o nieskazitelnej reputacji. Ulegają argumentom swej pechowej gospodyni i przystają na ryzykowny plan, w którym stawką jest kariera jej męża...

Informacje dodatkowe o Pajęczyna:

Pajęczyna - opinie o książce

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2019-07-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

„Pajęczyna” Agathy Christie to króciutki kryminał, do połknięcia w ciągu jednego wieczoru. Został przerobiony na powieść ze sztuki teatralnej – i to widać w układzie fabuły, choć nie jest to wada. Po prostu więcej tutaj dialogów niż opisów, no i to też zapewne wpływa na tempo czytania. Ponadto – choć na okładce wyróżnia się imię i nazwisko mistrzyni kryminału – autorem tej powieści jest Charles Osborne, który przerobił sztukę Christie. Moim zdaniem udało mu się dość trafnie oddać styl Agathy Christie i wciągnąć czytelnika w akcję.

Fabuła jest na pozór nieskomplikowana: mamy małżeństwo – Klarysę i starszego od niej dyplomatę Henry’ego, robiącego karierę w Ministerstwie. Mieszkają w wynajętym dworku, którego wlaścicielem był człowiek handlujący antykami. Klarysa jest skora do żartów, często robi znajomym różne psikusy, dlatego kiedy naprawdę dzieje się w jej życiu coś niezwykłego, na początku nikt nie daje wiary jej zapewnieniom. A sprawa jest niebagatelna – bo w salonie Klarysy znajduje się… trup. Na dodatek tego wieczoru w ich domu ma się odbyć tajne spotkanie ważnych polityków, zatem trup w salonie nie jest zbyt pożądanym elementem, podobnie jak wizyta policji. Klarysa namawia więc przyjaciół, żeby pomogli jej ukryć zwłoki, ale sprawa mocno się komplikuje, bo… O nie, więcej nie zdradzę! Przeczytajcie sami, bo warto!

Książka mi się spodobała, bo jest oparta na ciekawym pomyśle, zabawna i zaskakująca w wielu miejscach. Szczególnie zachwyciła mnie postać ogrodniczki zatrudnionej w domostwie Klarysy – co to za kobieta! Niezłomna, nieustraszona i przerażająca w swej skuteczności! Bardzo spodobała mi się też Klarysa – daleko jej do salonowych lalek, które służą tylko do ozdoby, a jej relacja z pasierbicą Pippą (też świetna postać!) jest po prostu rewelacyjna (pomijając dość lekkie potraktowanie jej wyznania na temat zachowania męża matki Pippy). Mam duży szacunek do autora, czy raczej: autorów, że w tak krótkiej formie udało im się stworzyć tak bogate charaktery i tak żywe postaci. Panowie wypadają wprawdzie znacznie bardziej blado – ale nie zmienia to faktu, że książkę po prostu dobrze się czyta, a bohaterowie są bardzo dobrze przedstawieni.

Ujęły mnie także zabawne dialogi i humor sytuacyjny – mimo zbrodni, nastrój tej książki jest lekki i swobodny, w sam raz na wakacyjną lekturę. Polecam na urlop (chociaż nie tylko).

Komu można polecić „Pajęczynę”? Jeśli ktoś jest fanem kryminałów Christie – to także ten mu się spodoba. Jeśli natomiast ktoś oczekuje jakiejś szalonej,bardzo  szybko toczącej się akcji, to może się trochę rozczarować, bo sprawy toczą się dość wolno, zwłaszcza początek dość długo się rozwija, ale kiedy już pojawia się trup, akcja nabiera dynamiki, a wydarzenia zaczynają wyglądać coraz bardziej intrygująco. I wtedy już trudno się oderwać, bo chcemy wiedzieć, kto zabił, czego ktoś szukał w dworku Klarysy i co się stanie z naszą bohaterką.

Podsumowując: ciekawa i zabawna historia, przy której świetnie się zrelaksujecie. Lekka, przyjemna, bez dramatów, ale z wciągającą i bardzo oryginalną intrygą. Niewielkie rozmiary, ale za to dużo treści.

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10,

Klarysa Hailsham-Brown mieszka z mężem Henrym w wynajmowanym domu, a właściwie rezydencji - Copplestone Court. Henry jest urzędnikiem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i chwilę po powrocie do domu udaje się na lotnisko, by odebrać ważnego rangą gościa. Klarysa jest jego drugą żoną, a zarazem macochą dla jego dwunastoletniej córki Pippy. Dom należał kiedyś do Sellona, handlarza antykami, którego zamordowano, choć oficjalna wersja jest inna.

W willi przebywa trzech mężczyzn, którym Klarysa daje się poznać jako osoba skłonna do żartów i uwielbiająca "gdybać". "Gdyba" sobie na temat trupów w salonie, potajemnych ślubów Henry`ego, czy wyboru pomiędzy mężem a jednym z gości - Jeremym. Niespodziewanie do rezydencji przyjeżdża Oliver Costello, obecny mąż byłej żony Henry`ego. Jako powód wizyty podaje chęć przejęcia przez prawdziwą Matkę dziewczynki, Mirandę, opieki nad Pippą. Czy to prawda? Może jest inny powód? Czego tak naprawdę szuka w tym domu Costello?

Nie byłoby kryminału, gdyby nie znaleziono trupa. Jakiś czas po wyjściu Olivera z rezydencji, Klarysa znajduje go na podłodze w salonie. Kto go zabił i co zrobić z ciałem? Nie może zawiadomić policji, gdyż nie długo ma zjawić się mąż z ważnymi notablami. Klarysie rodzi się jednak plan... i niespodziewanie pojawia się także policja... Jak zakończy się ta historia? Kiedy pani domu mówi prawdę, a kiedy opowiada swoje wymyślone historie?

Historia ta ma zakończenie, którego wnikliwy czytelnik może się domyśleć. Wystarczy tylko wczytać się w tekst. Polecam tę książkę, można znaleźć w niej sporo humoru, nie tylko czarnego.

Avatar użytkownika - Elina44
Elina44
Przeczytane:2015-12-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015 ,
Książka jest krótka, lecz wiele się w niej dzieje. Została przekształcona ze sztuki teatralnej, więc nie ma tu opisów. Są świetne dialogi i akcja. Bohaterka ma wiele uroku. Żarciki zostają jej wybaczone, a nobliwi panowie są w stanie wiele zrobić by jej pomóc, gdy wpada w kłopoty. I jak na złość dzieje się to akurat wtedy, gdy do domu mąż ma przyprowadzić bardzo ważne osobistości. Jest nieboszczyk, ukrywanie ciała, ukryte przejścia w wynajętym domu, schowki, ekscentryczni pracownicy, niebezpieczeństwo i humor. Galeria barwnych postaci. Po przeczytaniu chciałoby się zobaczyć tę sztukę na scenie.
Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2015-01-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam, Przeczytane,
"Pajęczyna" utkana z kłamstw

"Ach, jakieś pajęczyny tkamy, kiedy się raz w oszustwo wdamy" - przypomina jedna z bohaterek powieści Agathy Christie.

Niedawno miałam okazję obejrzeć spektakl "Pajęcza sieć" w reżyserii Wojciecha Malajkata w Teatrze Syrena. Byłam bardzo ciekawa tej sztuki, gdyż napisała ją Agatha Christie, nazywana Królową kryminału. Sztuka ta została zaadaptowana przez Charlesa Osborne'a na powieść, którą chciałam przeczytać i się udało.

Główną bohaterką jest Klarysa Hailsham-Brown, która uwielbia robić ludziom psikusy. Do tego stopnia, że gdy mówi prawdę, nikt jej nie wierzy. Wraz ze swoim mężem Henry'm, przeprowadziła się niedawno z Londynu do eleganckiej, wiejskiej rezydencji Cobblestone Court. Henry jest pracownikiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i tego dnia ma zamiar przyjąć w ich domu dwóch ważnych polityków - od tego spotkania zależy jego kariera.

Niestety tuż przed wizytą tak znamienitych gości Klarysa znajduje w salonie zwłoki mężczyzny. Zdaje sobie sprawę, że to może pokrzyżować plany męża i dochodzi do wniosku, że jedynym wyjściem jest zatuszowanie sprawy. Ale od czego są przyjaciele oraz nadgorliwa ogrodniczka? Tylko czy uda im się przechytrzyć inspektora Lorda?

Agatha Christie miała ciekawy pomysł na sztukę. Jej historia jest tajemnicza i zabawna zarazem. A wystawiona na deskach teatru, nabiera jeszcze większego dynamizmu. Autorka wykreowała nietuzinkowe postacie, oprócz Klarysy i jej męża - m.in. nastoletnią Pippę, córkę Henry'ego z pierwszego małżeństwa, sir Rolanda Delahaya, Hugona Bircha, Jeremy'ego Warrendera, podkochującego się w Klarysie oraz inspektora Lorda, który prowadzi śledztwo.

"Pajęczyna" to lekka powieść kryminalna z nutką angielskiego humoru. Książkę czyta się błyskawicznie, gdyż jest napisana lekkim językiem. Nie brakuje w niej nagłych zwrotów akcji, które zmieniają perspektywę o 180 stopni. Trzeba przyznać, że zakończenie jest zaskakujące. Polecam ją miłośnikom powieści kryminalnych oraz Agathy Christie.

Avatar użytkownika - aeljot
aeljot
Przeczytane:2015-11-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek w 2015 roku,
Rewelacyjny kryminał.
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2015-03-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Jestem ogromną fanką powieści kryminalnych Agaty Christie. A ta jest świetna, ponieważ oprócz zagadki kryminalnej zawiera też czarny humor. Żona dyplomaty odkrywa w salonie trupa, na kilka godzin przed ważną rozmową jej męża, która ma się odbyć w tym właśnie domu. Nie chcąc psuć dobrej reputacji małżonka, która mogłaby się pogorszyć, gdyby z chwilą przybycia ważnego człowieka w ich domu pełno było policjantów, postanawia ukryć ciało. Akcja książki toczy się w zaledwie kilka godzin, ale i tak fabuła jest niezwykła. Za każdym razem , gdy czytam powieści Christie podziwiam jej umysł i to jak potrafiła wymyślić każdą zagadkę kryminalną z najmniejszymi szczegółami. Naprawdę rzadko udaję mi się domyślić zakończenia w jej książkach. Choć tym razem byłam naprawdę blisko, pomyliłam się tylko w motywach.
Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2014-08-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2014, Mam,
Klarysa Hailsham-Brown mieszka wraz z mężem Henrym w wynajmowanym domu - a właściwie rezydencji - Copplestone Court. Henry jest urzędnikiem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i chwilę po powrocie do domu udaje się na lotnisko, by odebrać ważnego rangą gościa. Klarysa jest jego drugą żoną a zarazem macochą dla jego dwunastoletniej córki Pippy. Dom należał kiedyś do Sellona, handlarza antykami, którego zamordowano, choć oficjalna wersja jest inna. Obecnie w willi przebywa trzech mężczyzn, którym Klarysa daje się poznać jako osoba skłonna do żartów i uwielbiająca "gdybanie". "Gdyba" sobie na temat trupów w salonie, potajemnych ślubów Henry'ego czy wyboru pomiędzy mężem a jednym z gości - Jeremym. Niespodziewanie do rezydencji przyjeżdża Oliver Costello, obecny mąż byłej żony Henry'ego. Jako powód wizyty podaje chęć przejęcia przez Mirandę (prawdziwa matka dziewczynki) opieki nad Pippą. Jednak czy to prawda? A może powody są inne? Czego tak naprawdę szuka w tym domu Costello? Nie byłoby kryminału Christie gdyby nie znaleziono trupa... Jakiś czas po wyjściu Olivera z rezydencji, Klarysa znajduje go na podłodze w salonie. Kto go zabił? Co zrobić z ciałem? Przecież nie można zawiadomić policji, gdyż niedługo ma zjawić się mąż z ważnymi notablami... Klarysie rodzi się więc w głowie plan... Niespodziewanie zjawia się jednak policja... Jak zakończy się ta historia? Kiedy pani domu mówi prawdę a kiedy opowiada swoje ulubione, wymyślone opowiastki? Jaki był powód powrotu Costello do rezydencji? Krótka i zagmatwana książeczka jest idealną lekturą na wieczór, bowiem nie musimy zarywać nocy ani zastanawiać się przez długie godziny jakie będzie zakończenie. Dlaczego napisałam, że "zagmatwana"? Otóż nie do końca wiadomo kto jest kim, tropy się zmieniają i kiedy już czytelnik myśli, że to już koniec - bum! - a tu autorka dodaje kolejne fakty i musimy podążać za jej nowym pomysłem. "Pajęczyna" ma zakończenie, którego dokładny i wnikliwy czytelnik może się domyślić. Naprawdę wystarczy wczytać się w tekst. Mimo to, ja polecam książkę będącą adaptacją Charlesa Osborne'a sztuki Agathy Christie. Można w niej bowiem znaleźć sporo niespodzianek oraz humoru, nie tylko czarnego.

Swietna książka. Christie ma talent do pisania. Niespodziewane zwroty akcji.

Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2018-04-15, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2018, Posiadam,

Agata Christie należy do moich ulubionych autorek kryminałów,dlatego z ogromną chęcią sięgnęłam po "Pajęczynę". Z początku miałam co do niej obawy,bo myślałam jaki kryminał można umieścić na tak małej i nieco ponad 140 stronicowej "książeczce". I się zdziwiłam,ponieważ w "Pajęczynie" jest to co potrzeba kryminałowi.Jest morderstwo,zawiłe tropy,akcja ,która sprawnie się toczy.Są niedomówienia,tajemnice,które w raz z akcja wychodzą na jaw i mylą tropy.Jest to lekki kryminał z angielską dawką humoru,który bardzo przypadł mi do gustu.A zakończenie..Jak to u A.Christie bywa jest zaskakujący.Polecam

Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-12-21, Ocena: 6, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - justynazdr
justynazdr
Przeczytane:2022-08-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2022, 26 książek 2022,
Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2020-01-30, Ocena: 3, Przeczytałam,
Zbrodnie zimową porą
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Zbrodnie zimową porą

Zbiór dwunastu zimowych zagadek kryminalnych pióra mistrzyni gatunku. Dni robią się coraz krótsze, a w powietrzu już czuć zbliżającą...

Ten czwarty. Audiobook
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Ten czwarty. Audiobook

Słuchowisko w wyśmienitej obsadzie aktorskiej, przygotowane na podstawie opowiadania o tym samym tytule. Czas odtwarzania 44 minuty....