Porwani

Łódź, rok 2017. 20-letnia Michalina Antkowiak wychodzi z domu na spotkanie z przyjaciółką. Nie dociera jednak na umówione miejsce i przestaje dawać znaki życia. Zmartwieni rodzice oskarżają o porwanie córki jej chłopaka, Doriana Misztryna.

Syn kontrowersyjnego biznesmena ma jednak solidne alibi. W efekcie śledztwo utyka w martwym punkcie.

Kilka lat później Michalina zjawia się u progu domu w tych samych ubraniach, które miała na sobie tamtego wieczora. Wypytywana przez wstrząśniętych rodziców o powody zniknięcia, nie potrafi wydusić z siebie ani słowa.

Rozwiązania zagadki podejmują się Ignacy ,,Igi" Sznyder i Sandra Milton z Agencji Poszukiwań Osób Zaginionych ,,ECHO".

Detektywi cofają się do przeszłości i ustalają, że prawdę mogą znać uczestnicy weekendowego wyjazdu w Karkonosze. Wyjazdu, który na zawsze odmienił życie grupy przyjaciół.

,,WIELU PORWANYCH PRĘDZEJ CZY PÓŹNIEJ WRACA DO DOMU, ALE TYLKO FIZYCZNIE. MENTALNIE JUŻ ZAWSZE BĘDĄ TKWILI W CIEMNEJ, CIASNEJ KLATCE."

Informacje dodatkowe o Porwani:

Porwani - opinie o książce

Avatar użytkownika - ubookmi
ubookmi
Przeczytane:2024-03-12, Ocena: 6, Przeczytałam,

Niewątpliwe Marcel Moss jest autorem, którego książki łykam jak pelikan. Seria Echo jest mi dobrze znana i za każdym razem czytam każdy kolejny tom jednym tchem. W związku z tym chyba nie muszę dodawać, że „Porwani” długo nie czekała na półce.
Po raz kolejny czytelnik miał możliwość odwiedzenia Łodzi i jej okolic. Właśnie tam podążał ulicami miasta razem z Sandrą i Igim. Wraz z bohaterami próbował rozwikłać zagadkę zaginięcia ich rodzeństwa. Nie było to łatwe zadanie, tym bardziej, że brat Ignacego wrócił do domu, a jego stan nie pozwalał na przeprowadzenie z nim rozmowy. Jednocześnie pojawia się nowy trop wiążący wydarzenia z przeszłości i pozwalający wypełnić brakujące puzzle.
Nie wiem jak to robi Marcel Moss, ale każdy kolejny tom serii, jest tak samo wciągający jak ten początkowy. W pozycji „Porwani” tempo akcji nawet na moment nie maleje. Napięcie czuć od samego początku książki i nie odpuszcza ono nawet na chwilę. Dzieje się dużo, ale dzięki temu czytelnik może kluczyć wśród różnych osób i snuć domysły, rozwiązując mnóstwo zagadek napotkanych na drodze. Charyzmatyczni bohaterowie dają się lubić, a porozumienie między nimi nabiera jakby nowego wymiaru.
Ta seria to taka wisienka na torcie poprzednich części. To otworzenie puszki tajemnic i ujawnienie ich przed szeroką publicznością. „Porwani” odkrywa karty, ale nie mówi ostatniego zdania. Już wiemy, że seria „Echo” będzie miała kontynuację, której jestem arcy ciekawa.

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2024-03-16, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Fani mocnych i mrocznych klimatów mogą liczyć na rewelacyjny thriller psychologiczny, który dostarcza wiele godzin niesamowitych wrażeń oraz emocji.

Detektywi Ignacy Sznyder i Sandra Milton z Agencji Poszukiwań Osób Zaginionych "ECHO" podejmują się śledztwa, w którym próbują rozwikłać zagadkę zaginięcia 20-letniej Michaliny Antkowiak, która wyszła z domu na spotkanie z przyjaciółką. Niestety nie dotarła na umówione miejsce. Kilka lat później dziewczyna wraca do domu lecz nie potrafi wyjaśnić, co się stało. Detektywi próbują dowiedzieć się, co wydarzyło się w przeszłości na weekendowym wyjeździe grupki przyjaciół w Karkonosze...

Wow! Kolejny raz jestem zachwycona świetnym piórem autora oraz jego pomysłowością. Za każdym razem jestem usatysfakcjonowana lekturą. Autor potrafi mnie zaskoczyć i wbić w fotel. Świetna kreacja bohaterów. Niespodziewane i zaskakujące zwroty akcji. Idealnie budowane napięcie. Autor potrafi manipulować czytelnikiem i wodzić go za nos. Powoli układałam układankę, która prowadzi do misternie uknutej i mrocznej intrygi. Akcja jest dynamiczna więc nie nudziłam się ani przez chwilę. Podczas czytania odczuwałam nutkę grozy i niepewności. Przewracałam kartkę za kartką, by poznać prawdę. Czuję niedosyt i z niecierpliwością będę czekała na kontynuację cyklu "ECHO".
Jeśli lubicie szperać w przeszłości i rozwiązywać zagadki to będzie idealna lektura dla Was. Gwarantuję, że nie oderwiecie się od tej książki.

Gorąco polecam!

BRUNETTE BOOKS

Porwani

Marcel Moss

Kolejna świetna książka tego autora. Jest to już czwarta część Echo. Kolejna ciekawa i dość brutalna sprawa. W tym przypadku sam prolog wywołuje ciarki i nieprzyjemny dreszcz. Niestety jest to prawdopodobnie wprowadzenie do kolejnej części czego bardzo mi brakowało w tej. To część jest całkiem inna niż pozostałe, jest tu bardzo mało historii Leny ale za to bardzo dużo prywatnego życia innego bohaterka. Jest to dość duże zaskoczenie, ponieważ w poprzednich częściach był tylko wspominany a teraz poświęca mu się całą historię.

Jak zawsze na wysokości zadania stanęła Sandra oraz Igi a także ich nowa pracownica. Nie da się opisać historii albo skrócić bez spoilerowania. Dlatego jeżeli ktoś czytał pozostałe części wie że czytając te historię mimo że już się zna rozwiązanie sprawy to nastąpi taki zwrot akcji. Nie sposób się nudzić i odłożyć książkę.

Oczywiście pozycję polecam każdemu kochającego mocne thriller, warunek najlepiej znać wcześniejsze części wtedy wszystkie wątki mają sens. Czekam już niecierpliwie na kolejną część.

Avatar użytkownika - czytasylwia
czytasylwia
Przeczytane:2024-02-21, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 2024,

„Porwani” – Marcel Moss Cztery lata temu życie Ignacego przestało mieć sens. Bez śladu zaginął jego młodszy brat Tymon. Po prostu tak jakby zapadł się pod ziemię, a nikt niczego nie zauważył. Od tamtej pory trwa nieustanna walka aby odnaleźć Tymka.. Mężczyzna nie potrafił normalnie funkcjonować, gdyż wytykał sobie, że gdyby był obok niego nie doszłoby do takiej tragedii… Po czterech latach do domu wraca Tymon.. ubrany w te same ubrania, nie kojarzący faktów, że już minęło tyle lat. Tak jakby jego mózg zatrzymał się na tamtym momencie. Wydawać mogłoby się, że życie Sznyderów wróci do normy, lecz nic bardziej mylnego, gdyż w tym samym czasie do domu powraca Michalina, która podobnie jak brat Igiego zaginęła przed czteroma laty. Powrót Michaliny Antkowiak stawia wiele pytań bez odpowiedzi. Nic ze sobą nie współgra. Dlatego też do akcji postanawiają wkroczyć pracownicy agencji detektywistycznej Echo – Sandra, Ignacy i nowa pracownika Velma. Czy uda im się dowieźć prawdy i dowiedzieć się kto stoi za zniknięciem Tymona i Michaliny? Jakie wydarzenia z przeszłości będą miały odzwierciedlenie w rzeczywistości? Gdyby tego było mało to do Sandry odezwała się siostra, który ukrywa się przed groźnym bandytą, musiała uciekać aby jej siostra z matką pozostały bez szwanku. Tylko czy Lena jest na tyle silna aby pokona Skorpiona i jego szajkę? „Wielu porwanych prędzej czy później wraca do domu, ale tylko fizycznie. Mentalnie już zawsze będą tkwili w ciemnej, ciasnej klatce.” Tymon był poddawany wielu torturom. Zaufał nieodpowiedniej osobie i ktoś postanowił go ukarać. Niestety porywacz chciał sprawić aby prawda nigdy nie wyszła na jaw. Chciał żeby stał się emocjonalnym wrakiem człowieka, któremu odebrano każdą cząstkę normalności. Czy chłopak będzie jeszcze umiał funkcjonować wśród społeczeństwa? Wciągający thriller, który jest przerażający. Jak jeden człowiek może stać się takim zwyrodnialcem pozbawionym jakichkolwiek uczuć i odznak ludzkich. Trzymają w napięciu fabuła, wykreowani bohaterowie, wszystko ze sobą współgra oraz nieoceniony dreszczyk emocji. Tylko ja się pytam, panie Marcelu kiedy kolejna część serii?

"Wielu porwanych prędzej czy później wraca do domu, ale tylko fizycznie. Mentalnie już zawsze będą tkwić w ciemnej, ciasnej klatce."

Marcel Moss wraca z kolejną mocną książką. To czwarta część słynnej serii Echo. Czy Igiemu i Sandrze uda się w końcu odnaleźć zagubionych bliskich?

W prologu przenosimy się do roku 2016, I muszę przyznać, że autor zaczął bardzo mocno całą historię. Nie przepadam za scenami tortur w powieściach, dlatego już na początku mnie zamroziło. Były rzeczy, których nie mogłam czytać więc przeskoczyłam kilka stron. Chyba robię się zbyt wrażliwa z wiekiem:)))

Pomijając prolog książkę czytało mi się raczej dobrze i szybko. Ciekawa byłam czy dwójce detektywów uda się rozwiązać w końcu zagadkę z ich zaginionymi bliskimi. Tym bardziej, że brat Igiego po prostu sobie wrócił, jak gdyby nigdy nic, a potem znowu przepadł. Historia robiła się coraz bardziej zagmatwana, a w trakcie prowadzonego śledztwa pojawiają się nowe, zaskakujące wątki. Autorowi udaje się zaskoczyć czytelnika. Książka potrafiła wciągnąć, chociaż miejscami to całe śledztwo zaczynało mi się dłużyć. Później jednak zwroty akcji trzymają w napięciu do samego końca. A zakończenie... co cóż, jak zawsze zaskakujące. I uwierzcie mi, to jeszcze nie jest koniec. Możemy tylko czekać na kolejną książkę z serii Echo.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2024-02-14, Ocena: 6, Przeczytałam,

Zanim cokolwiek więcej powiem wam na temat tej książki, to zaznaczam od razu, że zawiera mocno dramatyczne sceny, które mogą człowiekiem wstrząsnąć. Porwane osoby mocno cierpią i my wiemy jak bardzo. Ten, kto zgotował im ten los kieruje się jakby nienawiścią i władzą, że może zrobić ze swoimi ofiarami co tylko mu się podoba. Wszystko było opisane pod wzgląd pysznego jedzenia, którego potwór zamierzał posmakować. Ja sama nie zjadłam już nic, póki tej książki nie skończyłam;-)
Podobało mi się jednak podejście i wytrwałość jednej z porwanych. Choć ogromnie cierpiała, wciąż miała siłę walki myśląc o schorowanej matce, która bez niej sobie nie poradzi. Następnie przechodzimy do fazy śledztwa, które nie wnosi niczego do sprawy, bo tropy zdają się urywać tam, gdzie miały się zakończyć. Kiedy dochodzi do sprawy z inną osobą, policja zaczyna podejrzewać, że wszystko wygląda na zemstę. Później natomiast nadchodzi dzień w którym kobieta się pojawia. Nie jest już tą sama osobą, a my sami wiemy i nie wiemy jednocześnie co przez czas nieobecności się z nią działo. Jednak czy jest w stanie współpracować z policją? Czy po czymś takim co przeszła, można być normalnym?
Czytałam już książki autora, jednak ta pozycja i tom czwarty zarazem wydał mi się najbardziej mroczny i złowieszczy. Postacie dużo przeklinały i wytwarzały w sobie taki chłodny klimat. Wszelkie opisy złych rzeczy bardzo długo pozostają w pamięci. Lektura wywołuje strach w czytelniku o każdą najbliższą osobę, która gdzieś wychodzi. Podobało mi się jednak to, że nawet w obliczu tak ogromnego bólu, kobieta wciąż myślała o kimś, kogo bardzo kochała. Żyła ze świadomością, że musi przetrwać dla niej. To mnie bardzo wzruszało i choć od tych scen były spore przerwy, bo później toczyło się śledztwo i oskarżenia jej chłopaka, to jednak gdzieś z tyłu głowy kibicowałam im, bo wiem, że dla swoich najbliższych też zrobiłabym wszystko. Średniej wielkości druk i w miarę krótkie rozdziały sprawiły, że udało mi się prawie przeczytać na raz. Czytajcie serię po kolei, gdyż tomy się ze sobą wiążą. Polecam:-)

Avatar użytkownika - klaudiahanczuk
klaudiahanczuk
Przeczytane:2024-02-06, Ocena: 6, Przeczytałem,

Chyba nie muszę nikomu mówić, że uwielbiam książki autora, chociaż zaczęłam je nadrabiać dopiero od jakiegoś czasu. Tej serii jeszcze nie poznałam, ale mam wszystkie części, które stoją na półce i tylko czekają na swoją kolej. Dziwnym trafem zaczęłam czytać serię Echo od końca, ale to kompletnie w niczym mi nie przeszkadzało, ponieważ akcja jest klarowna i nie sposób się w niej pogubić, w nawiązując do poprzednich części. Ogólnie cała seria jest poświęcona zaginięciom ludzi, etapom ich poszukiwań, rozpaczy rodziny i ich wielkiej determinacji w odnalezieniu osób bliskich, a także ich siłę przetrwania w tak trudnej sytuacji.
"Porwani' to z kolei historia 20-letniej Michaliny, która pewnego wieczoru wychodzi z domu i nigdy już do niego nie powraca. Rodzice dziewczyny oskarżają jej chłopaka, który ma wpływowego ojca i solidne alibi na ten wieczór. Śledztwa podejmuje się "Igi" Ignacy i Sandra Milton, para z Agencji Poszukiwań Osób Zaginionych "Echo". Detektywi osobiście zmagają się z przeszłością i poszukują swojego zaginionego rodzeństwa za wszelką cenę. Brat Igiego po czterech latach tajemniczego zaginięcia powraca w końcu do domu, w tym samym czasie pojawia się również Michalina, która zaginęła, idąc na spotkanie z przyjaciółką. Kto jest odpowiedzialny za uprowadzenie tej dwójki?
Po raz kolejny się nie zawiodłam na autorze, tworzy on emocjonujące i kontrowersyjne kryminały, przy których nie sposób przejść obojętnie. Są to najczęściej historie, które wywołują ogrom emocji w czytelniku i pozostają w głowie na bardzo długi czas. Nie szczędzi on brutalności w swoich książkach, ale również pokazuję oblicze ludzi od tej złej i gorszej strony. Idealnie odzwierciedla emocje towarzyszące osobom poszukujących swoich bliskich, ich przeżycia, ból, tęsknotę, rozpacz i bezsilność.
Gorąco polecam!!!

O porwaniach słyszy się w telewizji, czyta w mediach społecznościowych, ale nikt tak naprawdę nie myśli o tym, że zaginięcie może dotyczyć również nas lub naszych bliskich. Pewnego dnia ginie Michalina Antkowiak oraz Tymon Sznyder, kilka lat później każde z nich, tego samego dnia, wraca do domu, a ubrani są w te same ubrania, w których zostali porwani, jest to tak zadziwiające, że od razu agencja ECHO rozpoczyna śledztwo.
Ta książka ma swój mocny początek dotyczący innych postaci niż te, na których skupia się śledztwo, ale ono sprawia, że mamy ciarki na całym ciele i chętniej brniemy dalej w tę dość zagmatwaną historię. Detektywi zaczynają prawie od zera, sprawdzają każde tropy które, choć w małym stopniu dotyczą tej dwójki, chociaż nie jest to proste, ponieważ pomimo tego, że oboje zostali porwani i wypuszczeni w ten sam dzień, to nic innego ich nie łączy. Osoby lubiące zabawić się w detektywów, które lubią rozwiązywać zagadki, na pewno będą zachwycone tą historią, cała reszta zostanie zmanipulowana i wpuszczona w maliny, co właśnie stało się ze mną. Kiedy już wydawało mi się, że mniej więcej wiem, kto może być winny, okazało się, że nie wiem nic i od początku nie patrzyłam na subtelne znaki, które pojawiały się w śledztwie, ale też dopiero z czasem na jaw wyszło tajemne życie Tymona, które dużo wyjaśniło. Całość czyta się szybko i przyjemnie, pomimo wielu tragicznych scen, jest też sporo fajnych żarcików, które wychodzą z ust pracowników agencji ECHO i one sprawiają, że opowieść staje się jeszcze fajniejsza w odbiorze.
Uwielbiam tego autora za to, że tworzy naprawdę dobre historie, które się zapamiętuje na długo i trzymają one poziom od pierwszej aż do ostatniej strony, tak było i tym razem. Zdecydowanie warto poznać całą serię i zagłębić się w tę zagadkę od początku aż do końca, ponieważ wtedy nic nam nie umknie, ale też spokojnie można się odnaleźć w tej części, nie znając całości.

Avatar użytkownika - izanaglik

Autor: Marcel Moss
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 14.02.2024
#współpracareklamowa z @wydawnictwofilia

"Pewne wydarzenia potrafią wpłynąć na nas do tego stopnia, że bezpowrotnie coś tracimy."

"Porwani" to czwarta część serii ECHO.
Tym razem Agencja Poszukiwań Osób Zaginionych"ECHO" z Sandrą i Igim na czele podejmuje się rozwiązania zagadki zaginięcia Michaliny Antkowiak. Dziewczyna pewnego dnia wychodzi na spotkanie z przyjaciółką. Nie dociera jednak na to spotkanie. Rodzice Michaliny są zrozpaczeni zaginięciem córki i podejrzewają o porwanie jej chłopaka Doriana. Lecz on na solidne alibi i śledztwo utyka w martwym punkcie. Po kilku latach Michalina wraca niespodziewanie do domów tych samych ubraniach, które miała na sobie w dniu zaginięcia.
Aby rozwiązać zagadkę Ignacy i Sandra muszą się cofnąć do przeszłości aby odkryć prawdę. Czy im się to uda?

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki 🤯To pełna ogromnych emocji i szybkich zwrotów akcji historia. Autor porusza w swojej książce problemy z którymi borykają się w dzisiejszych czasach młodzi ludzie. Pokazuje również to jaki świat jest brutalny, czym kieruje się człowiek,jak potrafi manipulować, sterować,być toksyczny. Fabuła książki jest tak wciągająca że nie sposób się od niej oderwać. "Porwani" to kolejna świetna zagadka kryminalna przeplatająca się elementami trzymającego w napięciu thrillera, wywołującego poczucie zagrożenie, niepewności, napięcia. W książce nie brakuje brutalności,przemocy fizycznej i psychicznej oraz bólu i cierpienia. Uwielbiam styl pisania autora. To według mnie najlepsza książka z tej serii. Zakończenie po prostu wbiło mnie w fotel . Z niecierpliwością czekam na kontynuację 🥰 Gorąco polecam 🔥 Gwarantuje że emocji wam nie zabraknie 🔥

Avatar użytkownika - BOOKSARE_MYPASSI
BOOKSARE_MYPASSI
Przeczytane:2024-02-09, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Posiadam, współpraca,

„(…) im bardziej rzeczy się zmieniają, tym bardziej pozostają takie same”.

To 4 tom serii, czyli dalsze losy Sandry i Ignacego, którzy prowadzą Agencję Poszukiwań Osób Zaginionych „ECHO".

Po czterech latach,  tego samego dnia, Tymon i Michalina wracają do swoich domów. Oboje w ubraniach, w których byli widziani po raz ostatni…

Okazuje się, że dziewczyna wyszła na spotkanie z przyjaciółką i nie dotarła na nie. Było to w dniu kiedy zniknął Tymon. O porwanie dziewczyny podejrzewany jest jej chłopak, Dorian Misztryna, który jednak ma solidne alibi na ten dzień. Zaś za zniknięciem Tymona, zdaniem policji, stoi jego wyjazd z przyjaciółmi w góry. Śledztwa utykają w martwych punktach. I nagle oboje pojawiają się w domach…

Detektywi o dziewczynie i jej powrocie dowiadują się przypadkowo. Postanawiają to sprawdzić, kiedy brat Igiego ponownie znika. Bohaterowie cofają się do przeszłości. Dokładnie sprawdzają przyjaciół Tymka, chłopaka Michaliny i szukają elementu łączącego tych dwoje. Co odkryją detektywi?

Wątek zaginionego rodzeństwa detektywów, Laury i Tymona został rozwiązany w tym tomie, ale okazuje się, że autor nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i będzie tom 5.

Zaległości nadrobiłam. Wcześniejsze tomy przeczytane.

Tym razem fabuła mnie również wciągnęła, a zakończenie... zaskoczyło.

Sandrę i Igiego polubiłam. Ich relacje często rozładowują napięcie, które narasta z każdą, kolejną stroną. Zastanawiam się co planuje autor zrobić z tą dwójką. Wsparcie, które sobie dają, poczucie bezpieczeństwa, przyjaźń i zrozumienie to idealny podkład, na którym rozwijać się może piękny związek.

Historia ukazuje falę uczuć, która przelewa się przez bliskich zaginionych osób. Nawet w połowie nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, co dzieje się w głowach rodziców czy przyjaciół. Ile niepewności, strachu, bólu, smutku i rozpaczy odczuwają każdego dnia, miesiąca, roku. Zwraca uwagę na jeszcze inną, istotną sprawę – powrót osoby zaginionej do domu. „Wielu porwanych prędzej czy później wraca do domu, ale tylko fizycznie. Mentalnie już zawsze będą tkwili w ciemnej, ciasnej klatce.” Jak się zachowywać w stosunku do nich, co zrobić i mówić. Sygnalizuje, że u domowników pojawia się strach przed możliwością ponownego zniknięcia tej osoby. Trudne tematy, ale bardzo na czasie, ponieważ coraz częściej słyszy się o ucieczkach czy zaginięciach młodych osób.

Autor zwraca również uwagę na problemy młodych ludzi, tzn. m.in. alkohol, narkotyki, brak zainteresowania i wsparcia ze strony rodziców. Przestrzega czytelnika ukazując do czego mogą one doprowadzić. Ostrzega, że „największy strach rodzi się w naszych głowach” oraz namawia do tego, żeby „dostrzegać pozytywy nawet w największym gównie”. Ukazuje również, że „nasze dzieciństwo ma największy wpływ na to, jakimi jesteśmy dorosłymi”.

Intrygi zostały przemyślane i logicznie wplecione w historię – zaskakują czytelnika. Zazdroszczę autorowi lekkości pisania historii, od których trudno się oderwać.

Polecam na długi wieczór, gdyż gwarantuję, że nie odłożycie jej na półkę jak już się znajdzie w Waszych rękach. Poziom całej serii utrzymany jest na bardzo wysokim poziomie. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli długo czekać na kolejny tom.

[ współpraca @WydawnictwoFilia ]

Avatar użytkownika - gdziejatamksiazk
gdziejatamksiazk
Przeczytane:2024-01-28, Ocena: 6, Przeczytałam,

Seria "ECHO" to moja ulubiona pod względem twórczości Marcela Mossa. Podobają mi się detektywistyczne śledztwa głównych bohaterów, w których przeszkadzają im prywatne i bardzo niebezpieczne sprawy.

W "Porwanych", jak sam tytuł wskazuje, mamy do czynienia z porwaniem pewnej dziewczyny. Po czterech latach wraca ona do domu w tych samych ubraniach, w których wyszła owego felernego wieczoru. Wcześniej prowadzone śledztwo nie wykazało żadnych poszlak, co mogłoby spotkać dziewczynę. W tę sprawę angażują się Igi i Sandra, jednak nie z samych pobudek zarobku.
Marcel Moss ponownie wziął na tapet wiele tragedii, które dotykają ludzi w życiu codziennym. Gdy traci się kontakt z ukochaną osobą poprzez jej zaginięcie, robi się wszystko, by ją odnaleźć. Ale co, jeśli żadne kroki nie przybliżają do jej odnalezienia? Trwanie w zawieszeniu doprowadza człowieka do szaleństwa.
Trochę tego szaleństwa dopada także Igiego, który po zaginięciu brata robił wszystko, by wrócił do domu. Jednak sam powrót to nie wszystko. Nigdy nie wiadomo, w jakim stanie fizycznym i psychicznym będzie ta osoba. Marcel Moss poruszył kwestię porwań i powrotu ofiar do domu oraz tego, jak niełatwo odnaleźć się w tej sytuacji samej ofierze i jej rodzinie.
Bieżące wydarzenia przeplatane są przeszłością, co jest standardowym zabiegiem u autora. Dzięki temu czytelnik ma możliwość poznać motywy czynów bohaterów i drogę jaką musieli przejść. Nie brakuje też humoru, który wpleciony został w dialogi między Igim a Sandrą. Mimo wielu różnic mają świetne flow i jest to jedna z moich ulubionych par w literaturze. Żeby nie było, wątek Sandry i jej siostry także postąpił do przodu, o czym boleśnie się przekonacie.
"Porwani" to emocjonalny rollercoaster, który na chwilę zaspokoi głód związany z tęsknotą za serią "ECHO". Książki Marcela czyta się zdecydowanie za szybko. Postępująca akcja, świetnie wykreowani bohaterowie, tajemnice i intrygi oraz emocje związane z wydarzeniami w życiu bohaterów sprawiają, że lektura ta jest nie odkładalna. Przeczytałam ją w jeden dzień, zresztą nie pierwszy raz w przypadku Mossa. Według mnie to kolejny dobrze napisany i przemyślany tom. Jeśli nie znacie jeszcze serii "ECHO" to zdecydowanie polecam to zmienić!

Avatar użytkownika - Agafitness
Agafitness
Przeczytane:2024-03-17, Ocena: 4, Przeczytałem,

Książka jest czwartą częścią serii "ECHO, w której głównymi bohaterami jest dwójka detektywów po przejściach: Ignacy "Igi" Sznyder oraz Sandra Milton. W każdym tomie zajmują się inną sprawą kryminalną, przy okazji walcząc z własnymi demonami z przeszłości, które wpływają na ich obecne życie.

Agencja "Echo" zajmuje się poszukiwaniem zaginionych osób. Tym razem pojawia się niespodziewanie w swoim domu zaginiony przed czterema laty brat Igiego - Tymon. Jest ubrany w tę samą odzież, co w dniu zaginięcia, nosi na ciele ślady okaleczeń i dziwnie się zachowuje. Czy jest to efekt przeżytej traumy? W dodatku tego kilka godzin później ponownie znika. Co ciekawe, tego samego dnia po czterech latach nieobecności powróciła do domu Michalina Antkowiak, również ubrana w ten sam zestaw odzieży, co w dniu zaginięcia. Wszystko wskazuje na to, że te obie te sprawy ze sobą powiązane, a policja i detektywi starają się dociec co mają ze sobą wspólnego. W wyniku prowadzonego śledztwa rodzą się pytania o to czy dziewczynę porwał jej był chłopak czy przypadkowy psychopata. A kto i dlaczego uprowadził Tymona? Czy weekendowy wyjazd w Karkonosze grupki przyjaciół był jakoś powiązany ze zniknięciem chłopaka? A może sam postanowił zniknąć? Odpowiedzi na te i inne pytania zaczną się wyłaniać w toku prowadzonego śledztwa a na rozwiązanie zagadki przyjdzie nam trochę poczekać.

W trakcie czytania powieści dowiemy się również, że prezes stojący na czele Rady , będącej tajną organizacją , w skład której wchodzą wpływowi politycy, biznesmeni i szefowie gangów, porywa i torturuje młode kobiety, sycąc się ich strachem i traktując je jako trofea w swojej upiornej kolekcji. Czy ma coś wspólnego ze sprawą Tymona i Michaliny? Czy policji uda się wpaść na jego trop i pociągnąć do odpowiedzialności?

Przy okazji śledzimy też życie prywatne dwójki detektywów, cofamy się do ich przeszłości. Mnie intrygowało to czy ukrywającej się przed gangsterem o ksywce Skorpion, który zabił ich ojca, siostrze Sandry - Lenie ( a przy okazji równie jej towarzyszce Tamarze) uda się wreszcie wyjść z ukrycia i żyć normalnie? Czy Igi wreszcie przestanie się obwiniać o zaginięcie brata?

Jest też w książce wątek, który ciągnie się od pierwszego tomu i wydaje się być dla mnie mocno kontrowersyjny. Chodzi o amerykańską kochankę (utrzymankę?) Igiego - Becky. Facet płaci jej za sex, traktując ją jak dziwkę. Irytowało mnie strasznie, że autor dialogi pomiędzy tą parą napisał po angielsku, nie tłumacząc ich. Czy wychodzi z założenia, że każdy czytelnik musi znać angielski? Bo ja nie znam (i nie zamierzam poznać, bo preferuję inne języki obce) , co utrudniało mi odbiór tych rozmów, gdyż zwyczajnie ich nie rozumiałam.

Całość dosyć ciekawa, ale szału nie było. Wszystko jakieś mało prawdopodobne, poprzeciągane na maxa, dlatego chwilami czytanie mi się dłużyło, aczkolwiek i tak pochłania się to dosyć szybko, bo warsztat autora sprawny a i potrafi zaciekawić czytelnika, dobrze prowadząc zarówno bohaterów jak i poszczególne wątki, urywając rozdziały w najciekawszych momentach. Można się przy tej książce w miarę dobrze zrelaksować, tym bardziej jeśli śledziło się losy pary detektywów od samego początku. Końcówka emocjonująca i urwana w takim momencie, że niecierpliwie będę czekać na kolejny tom.

Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2024-02-21, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 ksiązki 2024, Posiadam, ulubione,

To kolejne spotkanie z bohaterami cyklu "Echo".Myślałam,że autor zakończy tę serię,ale nie,autor jeszcze troszkę nas "pomęczy '

W "Porwani" ,uprowadzony Tymon powraca do domu w tych samych ubraniach i zdawać by się mogło,że życie rodzinne rodziny Sznyderów popłynie teraz spokojnie .Nic bardziej mylnego.Okazuje sie bowiem,że równolegle powraca Michalina,która w tym samym czasie co Tymek została uprowadzona.Od tego momentu powstaje coraz więcej pytań a otwarta puszka Pandory rozlewa dalej nieszczęścia.

Kto stał za sprawą zniknięcia Tymona,co stało się tamtego feralnego dnia,komu może zaufać Igi ?Tego dowiemy się wszystkiego po przeczytaniu "Porwani".

Książka jest świetnie napisana.Fabuła trzyma w napięciu a zwroty akcji,mylne tropy i derszczyk niepokoju sprawiają,że książkę się pochłania.Autor udowodnił,że nie spoczywa na laurach .Tworzy wspaniała historię,czasami brutalną ale z wyrazistymi bohaterami,których polubiłam i z niecierpliwościa będę wyczekiwać kolejnej części.

Avatar użytkownika - KamaZ03
KamaZ03
Przeczytane:2024-02-16, Ocena: 6, Przeczytałem,

,,Wielu porwanych prędzej czy później wraca do domu, ale tylko fizycznie. Mentalnie już zawsze będą tkwili w ciemnej, ciasnej klatce."

Cztery lata wcześniej życie Ignacego zmieniło się w sposób jakiego nie był w stanie przewidzieć. Jego mlodszy brat Tymek zaginął,mężczyzna zaś nie był w stanie normalnie funkcjonować i nieustannie zastanawiał się czy mógł zapobiec zniknięciu najbliższej osoby..

Teraz Tymon znów jest przy nim-wrócił do domu w tych samych ubraniach i mogłoby się wydawać, że w życiu Sznyder?w zapanuje wreszcie upragniony spokój.

Nic bardziej mylnego..

Młodszy brat Igiego nie był bowiem jedyną cudownie odnalezioną osobą.

Michalina Antkowiak ma dwadzieścia lat, została uprowadzona, zaś jej rodzice odchodzili od zmysłów.

Gdy dziewczyna zjawiła się nieoczekiwanie w rodzinnym domu pojawiło się mnóstwo pytań.

Do akcji wkroczyli pracownicy agencji detektywistystycznej Echo - w nieco rozszerzonym składzie.

Co naprawdę wydarzyło się owego feralnego dnia?

Komu tak naprawdę można ufać? Czy wpływowy biznesmen i jego syn mają coś wspólnego z tragicznymi wydarzeniami? I co wydarzyło się podczas wyjazdu grupy przyjaciół w Karkonosze?

Czy ja Mówiłam, że kocham pióro Marcela Mossa? Jeśli jeszcze nie ,teraz przyznaję to oficjalnie.

Nie potrafiłam oderwać się od tej książki i zapewne przeczytałabym ją jeszcze szybciej gdyby nie konieczność wychodzenia z domu. ?

Dostałam bowiem retrospekcje, wyrazistych bohaterów, trzymającą w napięciu fabułę, mylne tropy i dreszczyk niepokoju charakteryzujący świetny thriler.

Jednym słowem MISTRZOSTWO.

Jedyny "zarzut" jaki mogę postawić autorowi brzmi Jak można było przerwać w takim momencie?!

Polecam , uwielbiam i zacieram ręce w oczekiwaniu na kontynuację ??

,,(...) pewne wydarzenia potrafią wpłynąć na nas do tego stopnia, że bezpowrotnie coś tracimy".

,,Porwani", czyli czwarta już odsłona serii kryminalnej Marcela Mossa ,,ECHO".
To wytrawny współczesny kryminał z elementami sensacji. Brutalny, emocjonujący i kontrowersyjny.
Tematem przewodnim serii są zaginięcia ludzi i wszystko, co temu towarzyszy. Autor opowiada o frustracji i rozpaczy, która ogarnia tych, którzy nie wiedzą co się stało z ich bliskimi. O bezsilności, wyniszczającej niepewności, zemście i sytuacjach bez wyjścia. Ale i o ogromniej determinacji i sile przetrwania.

Tym razem para wspólników Agencji Poszukiwań Osób Zaginionych ,,ECHO", Sandra i Igi, zajmą się sprawami, które dotyczą ich bezpośrednio. Po czterech latach od tajemniczego zaginięcia, w rodzinnym domu zjawia się brat Igiego, Tymon, w tych samych ubraniach, które miał na sobie tamtego wieczora.
Do domu wraca również zaginiona w tym samym czasie co Tymon - Michalina Antkowiak, która w 2017 r. wyszła na spotkanie z przyjaciółką i nigdy nie wróciła.
Śledztwo w sprawie tych obu zaginięć utknęło w martwym punkcie.
Wypytywani przez wstrząśniętych rodziców Tymon i Michalina o powody zniknięcia, nie potrafią wydusić z siebie ani słowa.

Obie sprawy mają zbyt dużo punktów wspólnych, by móc je zbagatelizować..

Detektywi z Agencji Poszukiwań Osób Zaginionych ,,ECHO" będą więc mieli co robić.. bo nic tu nie jest takie, jakim wydaje się być, na pierwszy rzut oka..

Jaki będzie ciąg dalszy ,,prywatnych" tragedii Igiego i Sandry?

Marcel Moss po raz kolejny zaskakuje i intryguje. Wrzuca czytelnika w wir nieprawdopodobnych zdarzeń i na całego puszcza wodzę wyobraźni. Jest więc dosadne przesłanie o ludziach i świecie. Kilka prawd o egoistycznej stronie ludzkiej natury. I o tym, czym jest prawdziwe zło.. brudne, brutalne, chore, opętane chęcią zemsty. Jest też kilka pytań i całkiem sporo odpowiedzi..
To pewne, ciąg dalszy nastąpi.

Polecam.

W 2017 roku Michalina wychodzi z domu, i już do niego nie wraca... Podejrzenie pada na byłego chłopaka dziewczyny, ale nie ma dowodów jego winy... Po czterech latach dziewczyna wraca do domu, w ubraniach, które miała na sobie w dniu porwania!

Jednocześnie detektyw Ignacy "Igi" ma podobny problem ze swoim własnym bratem, którego szuka... Podejmuje się więc rozmowy z dziewczyną, chce odkryć sprawcę jej porwania.. Jednocześnie rusza ponownie sprawa zaginięcia jego brata... Zmienili się też policjanci, zajmujący się sprawą więc wszystko zaczyna się na nowo..

Niezwykle poruszyła mnie ta książka.. Autor napisał ją w taki sposób, że przeżywałam wszystko bardzo realnie, bałam się o bohaterów i myślałam sobie, żeby nigdy przenigdy nic takiego nie spotkało mnie i moich bliskich... Akcja która zaczyna się na początku, nie zwalnia, bo tutaj jedno zdarzenie ciągnie za sobą kolejne! Coś niesamowitego. Już wiem, że będzie kolejna część i tak bardzo nie mogę się jej doczekać! Nie bez powodu pojawia się w wielu recenzjach stwierdzenie , że to najlepsza seria Autora! ?.
Mocna, historia łącząca ze sobą wiele wątków. Podoba mi się to, że jednocześnie jest mowa o kilku motywach, bo to, że Igi ma swoje problemy, i pracę, to nie znaczy, że jego partnerka ich nie ma... A niestety ma!
Bardzo lubię ten duet, i mam nadzieję, że w kolejnej części się zbliża do siebie ??

Znacie już serię "Echo"? Nie? To koniecznie to zmieńcie ?

Idealna para
Marcel Moss0
Okładka ksiązki - Idealna para

Żadna z nas nie poleciała do Dubaju po miłość... OCH, BĘDZIECIE IDEALNĄ PARĄ. WSZYSCY WAM UWIERZĄ. JUŻ WIDZĘ TE OKŁADKI GAZET I KOLEJNE OFERTY... Cierpiąca...

Nie patrz
Marcel Moss0
Okładka ksiązki - Nie patrz

,,Próbuję powstrzymać się od krzyku. Leżę pod kołdrą i udaję, że rozmowa sprzed chwili nie miała miejsca. To moje ostatnie sekundy wolności. Czy ten...