Queen. Historia nieznana. Wydanie 2

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2019-11-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Queen Unseen

Moje życie u boku najlepszego zespołu rockowego XX wieku

Queen. Nieznana historia to rockandrollowa opowieść z czasów świetności muzycznego szaleństwa, snuta ze sceny, zza kulis i ze studyjnego zacisza. Ten niepowtarzalny zapis autorstwa Petera Hince'a, który spędził z zespołem wiele lat jako członek ekipy technicznej, rzuca zupełnie nowe światło na Freddiego Mercury'ego, Briana Maya i ich kolegów z grupy wszech czasów. To spojrzenie świeże i nowe, bo osobiste, wykraczające dalece poza monotonię zwyczajnej biografii.

Książka odkrywa szereg nierzadko zaskakujących faktów z życia Queen i ich lidera, ale Hince ani na chwilę nie zniża się do poziomu kolorowego tabloidu. To nie historia rodem z brukowej prasy, ale przepustka access all areas do muzycznej przygody życia. Queen. Nieznana historia to esencja tego, co składa się na żywot rockandrollowca.

Dodatkiem do publikacji są unikatowe zdjęcia z archiwum autora, które stały się elementem wystawy poświęconej zespołowi - Queen: The Unseen Archive.

Tagi: wspomnienia

Kup książkę Queen. Historia nieznana. Wydanie 2

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2020-03-05, Przeczytałem,
Obrazki zza kulis Na sukces zespołów muzycznych, gwiazd pracują nie tylko one same. W cieniu uwijają się w pocie czoła różni ludzie, bez których nie byłoby prób, koncertów, tras. Ekipy techniczne na ogół nie są widoczne: przygotowują, testują, nadzorują. Dbają o dostarczenie na czas instrumentów, sprzętu; o przygotowanie sceny, świateł i efektów specjalnych, nagłośnienie. Dbają o komfort gwiazd, o zaplecze. O właściwy przebieg wydarzenia muzycznego. Wbrew pozorom, nie zawsze zarabiają duże pieniądze, ale prawie zawsze są oddani swojej pracy. W ich fachu fuszerkę widać bowiem od razu, a brak odpowiedniego zaangażowania skutkuje szybkim zwolnieniem z pracy. Osobą naprawdę zaangażowaną był Peter Hince – długoletni członek ekipy technicznej zespołu Queen, autor książki Queen. Nieznana historia. Zajmował się on różnymi rzeczami, był pomocą techniczną dla Freddy’ego oraz Johna. Pomagał w przygotowaniach do występów i w czasie ich trwania, dbając na przykład o podanie odpowiedniego instrumentu czy mikrofonu. Był człowiekiem do załatwiania różnych spraw: chociażby wysyłki i odbioru sprzętu, transportu ważnych przesyłek, awaryjnego przewożenia ludzi. Hince – z perspektywy własnych doświadczeń (nie tylko zresztą z zespołem Queen) próbuje przybliżyć czytelnikom świat mniej znany. Świat ukryty z tyłu mocno oświetlonej sceny. Hince nie był ...

Opinie o książce - Queen. Historia nieznana. Wydanie 2

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2019-11-30, Ocena: 4, Przeczytałem,

Życie w trasie

Biografii zespołu Queen i samego Freddiego Mercury’ego pojawiło się już dość sporo na rynku wydawniczym (co nie oznacza, że nie mogłoby więcej), jednak autorem tych publikacji zwykle był ktoś “spoza” – zespołu i całej twórczej atmosfery. W przypadku "Queen. Nieznana historia" otrzymujemy relacje z pierwszej ręki, ale czy to na pewno biografia Queen?

No, nie do końca. Bo i owszem, cała opowieść krąży wokół zespołu, nagrań, tras koncertowych i słynnych rockowych imprez. Ale jedno trzeba zaznaczyć – zespół Queen w tej historii jest tłem. Tłem fascynującym, barwnym i niezwykle twórczym, ale jednak tłem. Peter Hince, techniczny zespołu, opowiada o tym jak do niego trafił, jak wyglądała organizacja koncertów od podstaw, jakie naprawdę były pokoncertowe imprezy. Dostajemy mnóstwo informacji od zaplecza. Ilość prywatnych wspomnień i przygód autora równoważy ilość anegdot dotyczących muzyków Queen.

Cała narracja jest bardzo lekka i zabawna (o ile nie przeszkadzają Wam żarty szowinistyczne i niepoprawne politycznie). Opowieść Hince’a czyta naprawdę szybko (nawet fragmenty dotyczące miłosnych podbojów autora) i w zdecydowanej większości – z zainteresowaniem. Czy dowiedziałam się nowych faktów z życia zespołu? Tak. Jednak należy mieć na uwadze, że lektura dla mnie stanowi dopełnienie wcześniej przeczytanych biografii i nie poleciłabym jej jako pierwszej lektury opowiadającej o Queen.

Dla fanów zespołu, dla tych którzy chcą poznać pracę Queen, organizację koncertów, proces nagrywania płyt – biografia Petera Hince’a jest dla Was. I nawet jeśli jej tytuł jest może nieco przesadzony (może bardziej pasowałoby "W trasie z Queen" albo "Queen za kulisami") to mimo wszystko ta pozycja rzuca nowe światło na historię zespołu. A poza tym jest naprawdę śmiesznie, choć czasem niesmacznie. Ale tylko odrobinę.

Queen. Nieznana historia
Peter Hince0
Okładka ksiązki - Queen. Nieznana historia

Queen. Nieznana historia to rock’n’rollowa opowieść z czasów świetności muzycznego szaleństwa, snuta ze sceny, zza kulis i ze studyjnego zacisza...

Wizna
Jacek Komuda