Ręka mistrza. Audiobook

Edgar Freemantle w ciężkim wypadku samochodowym traci rękę i równowagę psychiczną. Nękany niekontrolowanymi napadami szału, musi zacząć życie od początku. Za radą psychologa wyrusza na Duma Key, piękną i odludną wyspę na wybrzeżu Florydy, należącą do sędziwej Elizabeth Eastlake. Wynajmuje tam dom, wiedząc tylko jedno: chce rysować. Tworzone z chorobliwą pasją obrazy Edgara są owocem talentu, nad którym przestaje mieć kontrolę. Kiedy tragiczne losy rodziny Eastlake'ów zaczynają wyłaniać się z mroków przeszłości, dzieła Freemantle'a objawiają swą coraz bardziej przerażającą i niszczycielską moc.

Ręka mistrza to najlepsza od lat książka mistrza grozy - Stephena Kinga. To nie tylko znakomity horror, ale też rewelacyjna powieść psychologiczna.

Informacje dodatkowe o Ręka mistrza. Audiobook:

Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Data wydania: 2018-10-10
Czyta:
Tytuł oryginału: DUMA KEY

Kup książkę Ręka mistrza. Audiobook

Ręka mistrza. Audiobook - opinie o książce

Stephen King "Ręka mistrza" ❤️
Historia zaczyna się wkrótce po tym, jak właściciel firmy budowlanej w Minneapolis, Edgar Freemantle, ledwo przeżywa przerażający wypadek na miejscu, w którym jego ciężarówka została zmiażdżona przez dźwig. Chociaż przeżył, prawa ręka Freemantle'a zostaje amputowana, a poważne obrażenia głowy powodują, że Edgar ma problemy z mową, wzrokiem i pamięcią. W rezultacie Edgar ma również gwałtowne wahania nastroju i myśli samobójcze. Za radą swojego psychologa, Kamena, Edgar wyjeżdża na roczny urlop przeznaczony na odpoczynek i dalszą regenerację. Decyduje się wynająć dom na plaży Duma Key, wyspie na zachodnim wybrzeżu Florydy. Na szczęście Edgar poznaje nowych przyjaciół na Florydzie, takich jak Wireman, mądry były prawnik w średnim wieku, który opiekuje się Elizabeth Eastlake, zamożną starszą kobietą, która jest właścicielką północnego krańca Duma Key i znajdujących się na niej domów. Elizabeth zapada w demencję, ale w chwilach swojej beztroski estetycznie układa porcelanowe figurki na stole, każe Edgarowi czytać jej wiersze i mówi tajemnicze rzeczy, takie jak: "Stołowa przecieka". Edgar coraz bardziej angażuje się w swoją sztukę, malarstwo szybko staje się obsesją, a Edgar pracuje z wściekłą energią i oszołomieniem. Brakująca prawa ręka Edgara zaczyna swędzieć w fantomowym odczuciu kończyny, co zmusza go namalowania niepokojących obrazów: dowiaduje się, że jego młodsza córka, Ilse, jest zaręczona, a jego była żona Pam ma romans z jego dawnym księgowym, Tomem Rileyem. Co jeszcze może się wydarzyć?

Ta historia jest naprawdę imponująca, a zarazem magiczna; psychologiczny horror.
Edgar rehabilituje swoje ciało i umysł, spędza miło czas z Wiremanem i Elizabeth. Odkrywa swoje umiejętności malarskie i związane z nimi zdolności psychiczne. A to wszystko owiane tajemnicą z dzieciństwa panny Eastlake.

Najlepsza postać z tej książki to zdecydowanie Wireman. 👍
"Człowiek oszukuje siebie tak często, że gdyby mu za to płacili, to mógłby się spokojnie utrzymać."
Gorąco polecam, zaliczam tę powieść do ulubionych ❤️

Na początku chciałabym zaznaczyć, że nie jestem zbyt wielką fanką horrorów, dlatego też czytam je bardzo rzadko. Co więc skłoniło mnie do przeczytania tej książki? Sama nie wiem, chyba po prostu każdy potrzebuje czasem choć odrobiny strachu. To jak ocenimy "Rękę mistrza" w dużej mierze zależy od tego czego oczekujemy po literaturze grozy. Jeśli są to przerażające sceny od początku do końca i dużo krwi wtedy ta pozycja nie przypadnie nam do gustu. Stephen King to oczywiście niezaprzeczalny mistrz gatunku, jednak w tym przypadku nie jest to taki zwyczajny horror. Zacznijmy od tego, że "straszna część książki" zaczyna się tak naprawdę pod koniec, mniej więcej na stu pięćdziesięciu ostatnich stronach. I wtedy faktycznie mamy do czynienia z kilkoma przerażającymi fragmentami. Jednak pozostała część, czyli początek i środek, są zupełnie inne. Fabuła jest bardzo wciągająca i intrygująca ale nie straszna. Czy jest to plus czy minus? To chyba zależy od czytelnika, sami oceńcie. Jednak uważam, że autor jest geniuszem jeśli chodzi o stopniowanie napięcia. Opanował tę sztukę do perfekcji, ponieważ co jakiś czas mamy do czynienia z mniej lub bardziej dziwnym bądź szokującym momentem. A to martwe siostry (swoją drogą czy to zawsze muszą być bliźniaczki?) lub nadzwyczajne zdolności głównego bohatera. Tak naprawdę nie wiemy czego się spodziewać po następnej stronie i chyba właśnie to jest ten szczegół, który sprawia, że horror możemy nazwać co najmniej dobrym. Głównym bohaterem jest mężczyzna, który przeżył poważny wypadek, jednak stracił rękę i zmaga się z wieloma problemami, aby poukładać na nowo swoje życie przeprowadza się na wyspę na Florydzie i ponownie odkrywa swoje malarskie zdolności. Malując obrazy często wpada w pewnego rodzaju trans, jego dzieła mają olbrzymi wpływ na fabułę i są niezmiernie ważne. Mimo tego, że nie jest to mój ulubiony gatunek to jednak książki Stephena Kinga co jakiś czas chętnie czytam i jak do tej pory żadna mnie zawiodła, również "Ręka mistrza" nie jest wyjątkiem.
,,Każdy człowiek, jeśli tylko nie jest obłąkany, potrafi na pewnym poziomie świadomości rozpoznać różne głosy, którymi przemawia do niego wyobraźnia..." To właśnie ta książka sprawiła, że zaczęłam postrzegać Stephena Kinga jako artystę wszechstronnego. Uruchomił on u mnie te zakamarki wyobraźni, do których inni autorzy nie potrafili dotrzeć i sprawił, że kolory nabrały dodatkowych odcieni. Ustawił sztalugi, wyjął pędzle i obraz malował się sam, nie potrzebował użycia dłoni, wystarczyły słowa. Paradoks tej powieści polega na tym, że (mimo iż jest w istocie horrorem) niesie ze sobą ogromny ładunek pozytywnej energii. Nie znam innej, równie mrocznej książki w tak artystycznym kształcie. Rozdziały zatytułowane "Jak powstaje obraz" to istny pejzaż duszy wrażliwego człowieka.
Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2016-02-05,
Przeczytałam mnóstwo książek Kinga, ta jest zdecydowanie jedną z najwybitniejszych.
Bardzo dobra książka. Jak u Kinga. Trzyma w napięciu. Niesamowite jest ujęcie motywu talentu. Jak łatwo może on zapanować nad naszym życiem i stać się przyczyną horroru. Mistrzostwo.
najlepsza książka jaką czytałam jeśli ktoś jest zainteresowany to proponuje przeczytać KOMÓRKĘ to również dzieło mojego ulubionego autora Stephena Kinga od razu wciąga zawiera sceny drastyczne ale jest ich niewiele naprawdę polecam
Opinia znajduje się na moim blogu: http://esperazna.blogspot.com/2014/06/reka-mistrza-stephen-king.html
Stanowcza jedna z najlepszych książek Kinga. Niesamowicie wciągająca. Opowiada o pewnym biznesmenie- Edgar Freemantle-, który ulaga poważnemu wypadkowi. Jego całe życie przewraca się do góry nogami. Traci najbliższych. Za namową swojego psychologa przenosi się na spokojną wyspę, gdzie musi się zrelaksować. Jedyne czego chce to rysować. jednak z czasem traci kontrole nad swoimi pracami, które stają się źródłem wielu problemów - jego obrazy "ożywają". W czasie pobytu Edgar poznaje czarującą staruszkę(Elizabeth Eastlake) i jej opiekuna. W trakcie okazuje się, że wyspa Duma Key także ma swoje tajemnice, a z tymi wiąże się historia panny Estlake. Gorąco Polecam!
Avatar użytkownika - myszaj
myszaj
Przeczytane:2013-12-30,
Moja faworytka w twórczości Kinga. Wciągnęła mnie historia postaci, tworzonych obrazów i tajemnicy która się za nimi kryje. Zwrot "la loteria" na stałę zagościł w moim słowniku :)
Podpisuję się pod wcześniejszymi opiniami...Fantastyczna książka. Jedna z lepszych książek Stephena.
Dawno nie czytałam tak dobrej książki Kinga ! Kiedy zaczęłam czytać rękę mistrza miałam wrażenie, że to kolejna przyjemna w czytaniu powieść napisana przez Stephena. Pomimo tego, że książka nie jest dla mnie horrorem niesamowicie mi się podobała. Mogłabym wymieniać wiele szczegółów dla których książka ta powinna sobie zasłużyć na przeczytanie przez was w pierwszej kolejności, jednak mogę to ująć w jednym zdaniu: - King zawsze jest niezawodny ! Polecam wszystkim fanom tego autora, jak i każdemu kto szuka ciekawej, wyjątkowo łatwej w odbiorze oraz czytaniu książki.
Najlepsza książka Kinga jaką do tej pory czytałam !
Świetny jak zwykle King. Książka stopniowo wciąga coraz bardziej, a już gdzieś od połowy nie mogłam się od niej oderwać ;)
Szczerze powiedziawszy King jest z pewnością niesamowity i nie bez powodu dano mu miano niekoronowanego króla horrorów. Książka postawiła na równe nogi moją wyobraźnie, wywołując przyjemne dreszcze. Gorąco polecam!
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2011-03-27,
Jak dotąd moja ulubiona książka Kinga, chociaż że po raz kolejny przekonałam się o tym, że nie lubię jego zakończeń. Mimo tego polecam!
Avatar użytkownika - lenka94
lenka94
Przeczytane:2024-01-05, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Ręka mistrza" to powieść zdecydowanie trzymająca w napięciu. Dominuje w niej aura tajemniczości. Główny bohater, Edgar Freemantle, to właściciel dobrze prosperującej firmy budowlanej, który w wyniku niefortunnego wypadku traci prawą rękę. Jego zachowanie po wypadku doprowadza go do rozwodu i myśli samobójczych, jednak za namową psychologa postanawia spróbować zmienić otoczenie. Na rok przenosi się na odosobnioną wyspę Duma Key, gdzie odkrywa swój malarski talent. Jego obrazy powstają jednak zupełnie podświadomie i kryją historię, jakiej niemal do końca sam ich autor się nie spodziewa.

,,Oszukujemy siebie tak często, że gdyby nam za to płacili, moglibyśmy się spokojnie utrzymać".

Autor postanowił zabrać nas na olśniewająco piękną i odludną wyspę Duma Key na wybrzeżu Florydy. Opisy, jakimi została nam przedstawiona, sprawiły, iż można odnieść wrażenie, jakby się to miejsce znało, a przede wszystkim kiedykolwiek widziało. Jakby miało się szansę spacerować uliczkami tego urokliwego miejsca.

Operujemy tutaj narracja pierwszoosobową, mając możliwość przesiąknięcia w umysł bohatera, zrozumienia jego odczuć i szukania nowej drogi w życiu. Walki z nim o to, co chce robić i udziału w całym tym procesie. Dzięki wzmiankom o procesie tworzenia obrazu przy każdym nowym rozdziale, mamy wrażenia jakbyśmy razem z bohaterem, tworzyli to dzieło.

Jednak nie wszystko jest takie kolorowe. Momentami książka strasznie mi się dłużyła. Pisarz słynie z tego, że lubię dużo opowiadać i rozpisywać. Niestety, ale nie budowało to dla mnie napięcia, które i tak było w tej powieści znikome, wręcz przeciwnie, zaczynało sprawiać, że po prostu się przy tych opisach męczyłam.

W ogólnym rozrachunku książkę ujmę jako przeciętna. Brakowało mi w niej wyrazistości bohaterów i emocji, które sprawiałyby, iż z każdą kolejną stroną jestem jeszcze ciekawsza, co wydarzy się dalej. Akcja też bywała mozolna. Musimy trochę poczekać na jej rozwój, ale zbyt długo się nią nie nacieszymy, bo zostaje zakończona.

Nie należę do fanów powieści Kinga, jednak przeczytałam parę pozycji. I z tego mojego małego dorobku czytelniczego, stwierdzam, że ta pozycja jest najsłabszą, jaką było dane mi poznać.

Książka wciągnęła mnie jak mało która. Nie mogłam się od niej oderwać. Opisy bardzo działają na wyobraźnię.polecam

Avatar użytkownika - Tsular
Tsular
Przeczytane:2019-09-26, Ocena: 5, Przeczytałem,

Ręka mistrza jest całkiem udaną powieścią, w której wprawdzie można doszukać podobieństw z kilku książek oraz innych form w tym do animowanego serialu zaczarowany ołówek :).

Avatar użytkownika - megami91
megami91
Przeczytane:2017-02-23, Ocena: 4, Przeczytałam,

Przyznam szczerze, że to dość specyficzna lektura. Oczywiście, jak to u Kinga, książki mają ostre zęby, siągle coś mlaszcze, chrobocze i spać nie daje, ale... No właśnie, to ALE.
Z całą pewnością nie mogę nawać się znawczynią literatury kingowskiej, gdyż zapoznałam się jeszcze z niewieloma jego dziełami (co powolutku nadrabiam), jednakże ta powieść jest nieco inna od pozostałych, które zdążyły już trafić w moje ręce.
Akcja toczy się tu powoli, wręcz niemrawo, czasami miałam wrażenie, że tutaj nic się nie dzieje. Ot, mężczyzna, który w tragicznym wypadku traci rękę, zmienia otoczenie i nagle postanawia malować. Powoli też traci zmysły, (bo z szaleństwem chyba Kingowi zawsze jest po drodze). Jednakże grozy tu niewiele...
Gdyby powieść skrócić o połowę, byłaby bardziej strawna.

Cmętarz zwieżąt
Stephen King0
Okładka ksiązki - Cmętarz zwieżąt

Na świecie istnieją dobre i złe miejsca. Nowy dom rodziny Creedów w Ludlow był niewątpliwie dobrym miejscem - przytulną, przyjazną wiejską przystanią...

Holly
Stephen King0
Okładka ksiązki - Holly

Ukochana bohaterka Stephena Kinga wyrusza w pościg za najbardziej przerażającymi ze wszystkich jej dotychczasowych przeciwników. Holly Gibney powraca...