Ręka mistrza

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2008-09-18
Kategoria: Horror
ISBN: 978-83-7648-045-9
Liczba stron: 640
Tytuł oryginału: Duma Key
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Michał Juszkiewicz

Ocena: 5.05 (57 głosów)
Inne wydania:

Edgar Freemantle w ciężkim wypadku samochodowym traci rękę i równowagę psychiczną. Nękany niekontrolowanymi napadami szału, musi zacząć życie od początku. Za radą psychologa wyrusza na Duma Key, olśniewająco piękną i odludną wyspę na wybrzeżu Florydy, należącą do sędziwej Elizabeth Eastlake. Wynajmuje tam dom, wiedząc tylko jedno: chce rysować. Tworzone z chorobliwą pasją obrazy Edgara są owocem talentu, nad którym stopniowo przestaje mieć kontrolę. Kiedy tragiczne dzieje rodziny Eastlakeów zaczynają wyłaniać się z mroków przeszłości, nieposkromiona moc dzieł Freemantlea objawia swe coraz bardziej przerażające i niszczycielskie możliwości.

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Ręka mistrza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Ręka mistrza

Na początku chciałabym zaznaczyć, że nie jestem zbyt wielką fanką horrorów, dlatego też czytam je bardzo rzadko. Co więc skłoniło mnie do przeczytania tej książki? Sama nie wiem, chyba po prostu każdy potrzebuje czasem choć odrobiny strachu. To jak ocenimy "Rękę mistrza" w dużej mierze zależy od tego czego oczekujemy po literaturze grozy. Jeśli są to przerażające sceny od początku do końca i dużo krwi wtedy ta pozycja nie przypadnie nam do gustu. Stephen King to oczywiście niezaprzeczalny mistrz gatunku, jednak w tym przypadku nie jest to taki zwyczajny horror. Zacznijmy od tego, że "straszna część książki" zaczyna się tak naprawdę pod koniec, mniej więcej na stu pięćdziesięciu ostatnich stronach. I wtedy faktycznie mamy do czynienia z kilkoma przerażającymi fragmentami. Jednak pozostała część, czyli początek i środek, są zupełnie inne. Fabuła jest bardzo wciągająca i intrygująca ale nie straszna. Czy jest to plus czy minus? To chyba zależy od czytelnika, sami oceńcie. Jednak uważam, że autor jest geniuszem jeśli chodzi o stopniowanie napięcia. Opanował tę sztukę do perfekcji, ponieważ co jakiś czas mamy do czynienia z mniej lub bardziej dziwnym bądź szokującym momentem. A to martwe siostry (swoją drogą czy to zawsze muszą być bliźniaczki?) lub nadzwyczajne zdolności głównego bohatera. Tak naprawdę nie wiemy czego się spodziewać po następnej stronie i chyba właśnie to jest ten szczegół, który sprawia, że horror możemy nazwać co najmniej dobrym. Głównym bohaterem jest mężczyzna, który przeżył poważny wypadek, jednak stracił rękę i zmaga się z wieloma problemami, aby poukładać na nowo swoje życie przeprowadza się na wyspę na Florydzie i ponownie odkrywa swoje malarskie zdolności. Malując obrazy często wpada w pewnego rodzaju trans, jego dzieła mają olbrzymi wpływ na fabułę i są niezmiernie ważne. Mimo tego, że nie jest to mój ulubiony gatunek to jednak książki Stephena Kinga co jakiś czas chętnie czytam i jak do tej pory żadna mnie zawiodła, również "Ręka mistrza" nie jest wyjątkiem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - BooksMyHarbour
BooksMyHarbour
Przeczytane:2016-11-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Opinie, Stephen King,
,,Każdy człowiek, jeśli tylko nie jest obłąkany, potrafi na pewnym poziomie świadomości rozpoznać różne głosy, którymi przemawia do niego wyobraźnia..." To właśnie ta książka sprawiła, że zaczęłam postrzegać Stephena Kinga jako artystę wszechstronnego. Uruchomił on u mnie te zakamarki wyobraźni, do których inni autorzy nie potrafili dotrzeć i sprawił, że kolory nabrały dodatkowych odcieni. Ustawił sztalugi, wyjął pędzle i obraz malował się sam, nie potrzebował użycia dłoni, wystarczyły słowa. Paradoks tej powieści polega na tym, że (mimo iż jest w istocie horrorem) niesie ze sobą ogromny ładunek pozytywnej energii. Nie znam innej, równie mrocznej książki w tak artystycznym kształcie. Rozdziały zatytułowane "Jak powstaje obraz" to istny pejzaż duszy wrażliwego człowieka.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2016-02-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Przeczytałam mnóstwo książek Kinga, ta jest zdecydowanie jedną z najwybitniejszych.
Link do opinii
Avatar użytkownika - AgnieszkaG
AgnieszkaG
Przeczytane:2012-05-16, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Bardzo dobra książka. Jak u Kinga. Trzyma w napięciu. Niesamowite jest ujęcie motywu talentu. Jak łatwo może on zapanować nad naszym życiem i stać się przyczyną horroru. Mistrzostwo.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Paula33683312
Paula33683312
Przeczytane:2014-08-07, Ocena: 6, Przeczytałam,
najlepsza książka jaką czytałam jeśli ktoś jest zainteresowany to proponuje przeczytać KOMÓRKĘ to również dzieło mojego ulubionego autora Stephena Kinga od razu wciąga zawiera sceny drastyczne ale jest ich niewiele naprawdę polecam
Link do opinii
Avatar użytkownika - esperanza
esperanza
Przeczytane:2014-06-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014, Mam,
Opinia znajduje się na moim blogu: http://esperazna.blogspot.com/2014/06/reka-mistrza-stephen-king.html
Link do opinii
Stanowcza jedna z najlepszych książek Kinga. Niesamowicie wciągająca. Opowiada o pewnym biznesmenie- Edgar Freemantle-, który ulaga poważnemu wypadkowi. Jego całe życie przewraca się do góry nogami. Traci najbliższych. Za namową swojego psychologa przenosi się na spokojną wyspę, gdzie musi się zrelaksować. Jedyne czego chce to rysować. jednak z czasem traci kontrole nad swoimi pracami, które stają się źródłem wielu problemów - jego obrazy "ożywają". W czasie pobytu Edgar poznaje czarującą staruszkę(Elizabeth Eastlake) i jej opiekuna. W trakcie okazuje się, że wyspa Duma Key także ma swoje tajemnice, a z tymi wiąże się historia panny Estlake. Gorąco Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - myszaj
myszaj
Przeczytane:2013-02-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki,
Moja faworytka w twórczości Kinga. Wciągnęła mnie historia postaci, tworzonych obrazów i tajemnicy która się za nimi kryje. Zwrot "la loteria" na stałę zagościł w moim słowniku :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - slash
slash
Przeczytane:2013-10-24, Ocena: 6, Przeczytałem,
Jedna z moich ulubionych.
Link do opinii
Podpisuję się pod wcześniejszymi opiniami...Fantastyczna książka. Jedna z lepszych książek Stephena.
Link do opinii
Avatar użytkownika - karla1214
karla1214
Przeczytane:2013-07-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Dawno nie czytałam tak dobrej książki Kinga ! Kiedy zaczęłam czytać rękę mistrza miałam wrażenie, że to kolejna przyjemna w czytaniu powieść napisana przez Stephena. Pomimo tego, że książka nie jest dla mnie horrorem niesamowicie mi się podobała. Mogłabym wymieniać wiele szczegółów dla których książka ta powinna sobie zasłużyć na przeczytanie przez was w pierwszej kolejności, jednak mogę to ująć w jednym zdaniu: - King zawsze jest niezawodny ! Polecam wszystkim fanom tego autora, jak i każdemu kto szuka ciekawej, wyjątkowo łatwej w odbiorze oraz czytaniu książki.
Link do opinii
Avatar użytkownika - roksiaaa
roksiaaa
Przeczytane:2013-09-24, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Najlepsza książka Kinga jaką do tej pory czytałam !
Link do opinii
Avatar użytkownika - alnilam
alnilam
Przeczytane:2013-07-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Świetny jak zwykle King. Książka stopniowo wciąga coraz bardziej, a już gdzieś od połowy nie mogłam się od niej oderwać ;)
Link do opinii
Szczerze powiedziawszy King jest z pewnością niesamowity i nie bez powodu dano mu miano niekoronowanego króla horrorów. Książka postawiła na równe nogi moją wyobraźnie, wywołując przyjemne dreszcze. Gorąco polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:,
Jak dotąd moja ulubiona książka Kinga, chociaż że po raz kolejny przekonałam się o tym, że nie lubię jego zakończeń. Mimo tego polecam!
Link do opinii

Książka wciągnęła mnie jak mało która. Nie mogłam się od niej oderwać. Opisy bardzo działają na wyobraźnię.polecam

Link do opinii

Do książek Kinga zawsze warto jest podchodzić ze sporą dozą ostrożności. Jednym z takich właśnie przykładów w dorobku pisarza jest "Ręka mistrza", która to może wielu fanów wprawi w zachwyt, u niewielu wywoła gęsią skórkę, ale na pewno sporą część wynudzi do granic możliwości. "Ręka mistrza" to nie pierwsza pozycja Kinga przez którą przebrnęłam na przyslowiowych "oparach", jednak podobnie jak pozostałych nie udało mi sie jej odłożyć na półkę. Jest coś w prozie "Mistrza Horroru" co sprawia, że podświadomie chcemy kontynuować czytanie, nawet jesli wszystkie znaki na niebie i ziemi nam tego odradzają.

Upiory Kinga coraz mniej straszą, a coraz bardziej przytłacza ilość wątków pobocznych oddalajacych nas od tego co najważniejsze. Odniosłam wrażenie, że gdyby nie wątki paranormalne, dostalibysmy do rąk całkiem dobrą obyczajówkę, traktującą o rekonwalescencji, odnajdywaniu siebie i o prawdziwej męskiej przyjaźni.

Ale nie po to po nią sięgnęłam. Stwierdzam więc niezgodność towaru z opisem, nie polecam tego allegrowicza. Thank you, next.

Link do opinii

Ręka mistrza jest całkiem udaną powieścią, w której wprawdzie można doszukać podobieństw z kilku książek oraz innych form w tym do animowanego serialu zaczarowany ołówek :).

Link do opinii

Do książek Kinga zawsze warto jest podchodzić ze sporą dozą ostrożności. Jednym z takich właśnie przykładów w dorobku pisarza jest "Ręka mistrza", która to może wielu fanów wprawi w zachwyt, u niewielu wywoła gęsią skórkę, ale na pewno sporą część wynudzi do granic możliwości. "Ręka mistrza" to nie pierwsza pozycja Kinga przez którą przebrnęłam na przyslowiowych "oparach", jednak podobnie jak pozostałych nie udało mi sie jej odłożyć na półkę. Jest coś w prozie "Mistrza Horroru" co sprawia, że podświadomie chcemy kontynuować czytanie, nawet jesli wszystkie znaki na niebie i ziemi nam tego odradzają.

 

Upiory Kinga coraz mniej straszą, a coraz bardziej przytłacza ilość wątków pobocznych oddalajacych nas od tego co najważniejsze. Odniosłam wrażenie, że gdyby nie wątki paranormalne, dostalibysmy do rąk całkiem dobrą obyczajówkę, traktującą o rekonwalescencji, odnajdywaniu siebie i o prawdziwej męskiej przyjaźni.

 

Ale nie po to po nią sięgnęłam. Stwierdzam więc niezgodność towaru z opisem, nie polecam tego allegrowicza. Thank you, next.

Link do opinii
Avatar użytkownika - OskarWizard
OskarWizard
Przeczytane:2019-05-10, Przeczytałem,
Inne książki autora
Pan Mercedes
Stephen King0
Okładka ksiązki - Pan Mercedes

Mroźnym świtem, w przygnębiającym mieście na Środkowym Zachodzie setki zdesperowanych bezrobotnych ludzi stoi w kolejce w oczekiwaniu na targi pracy. Bez...

Danse Macabre
Stephen King0
Okładka ksiązki - Danse Macabre

Jak rozwijała się postać Wampira? Co łączy Stephena Kinga ze Sputnikiem? Czemu cenzorzy zainteresowali się amerykańskimi komiksami? Który film grozy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy